Space Cam živě - novinky z vědy a odpovědi na dotazy diváků

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 05. 2024
  • Živý spacecam je lepší než mrtvé Dobré vědět.
    Podpořte Dobré vědět členstvím s výhodami:
    / dobré vědět
  • Věda a technologie

Komentáře • 10

  • @stanislavbandur7355
    @stanislavbandur7355 Před 10 dny

    Tak čo sa týka ťažby - tak na videu je Dyson swarm (Dyson sphere sa berie ako pevná slupka - ale toto delenie vzniklo až neskôr) - no a Dyson swarm sa dá postaviť aj zo Statitov - stacionárnych satelitov, pretože dostatočne ľahký objekt s dostatočne veľkou plochou nepotrebuje energiu na udržanie sa na požadovnaom mieste, nakoľko bude tlak žiarenia dostatočný na to aby objekt do hviezdy nepadol.
    A keďže Slnko je 98% všetkej hmoty tak to je najlepšie miesto pre ťažbu v celej slnečnej sústave. Spomenuté megaštruktúry môžu teda zachytávať slnečný vietor, filtrovať z neho potrebné prvky a prípadný prebytok vodíku sa môže hádzať späť do hviezdy a teda sa bude čistiť a predĺži sa jej životnosť (alebo sa dá využiť iným vysnívaným spôsobom ako napr fúzia). Výhody tejto ťažby sú hlavne v dostupnom množstve materiálu, dostatku energie na spracovanie a modulárnosti riešenia (swarm spracovávajúcich statitov/satelitov rovnakého modelu a teda masová výroba znižujúca cenu)

  • @xaverbzunda4504
    @xaverbzunda4504 Před dnem

    Gravitační "baterie" využíval Tower Bridge (proto jsou tam taky ty věže), který díky nim měl parní pohon snad až do 60. let 20. stol., protože to bylo velice efektivní, i když to byla původně z nouze ctnost. Parní stroj nejde spustit a zastavit na povel, takže se ta energie právě ukládala do závaží, díky kterým se pak dal most zvedat tak rychle, jak by to žádný jiný stroj nedokázal.

  • @stanislavbandur7355
    @stanislavbandur7355 Před 10 dny

    Účinnosť a výkon solárnych panelov sa meria podľa schválenej metodiky - teda kolmý osvit s intenzitou 1000W/m2 čo v reále v našich zemepisných šírkach nedosiahneme ani s pozicionérom, takž to treba brať s riadnou rezervou. Hlavne v oblastiach ako sú údolia (Kamarátovi keď nastane inverzia, tak nevidí slnko aj 10 dní - akumuluje primárne energiu v 1000L boileri a vydrží tých 10 dní).
    A hlavne do účinnosti solárneho systému sa dosť mixuje účinnosť meničov. Pri zostave s 9ks panelov to môže pri oblačnosti vyrábať nižšie napätie ako sieťové a to potom menič ide s veľmi zlou účinnosťou (my väčšinou dávame do stringu /sériové zapojenie panelov/ 18-20ks čo robí 600-1000V podľa dennej doby a osvitu) a samozrejme uhol osvitu na to dosť vplýva.
    Najjednoduchšia a najlacnejšia forma akumulácie energie je samotný barák (v lete vychladiť, v zime vykúriť /vytopit/), potom veľká časť energie je TUV a teda boiler je veľmi lacný akumulátor a potom sú špecialitky od bežných AKU, cez superkapacitory, zotrvačníky, závažia až po zásobníky typu piesok, stlačený/zkvapalnený vzduch, vodík a samozrejme sa dajú vyrábať aj syntetické palivá (alebo aj prirodzené - repka/cukrová trstina príjme slnečné svetlo - z toho sa potom vyrobí olej/lieh a môžeme rozbehnúť motory keď treba) napr, vyrobiť Sabatierom metán, ten skvapalniť a držať v nádržiach. (do gravitačných batérií spadajú aj prečerpávacie vodné elektrárne, ktoré by mohli využívať prebytky v sieti - už stoja). K aukumulácii máme rozpracované aj flow batteries, potom reakcie kyslíku s hliníkom či železom (Iron oxide a Aluminium oxide batteries) a uvidíme ako to dopadne so solid state technológiou, vyzerá to až moc optimisticky (a cena má byť minimálna vzhľadom na spomenuté materiály).
    Veľmi široká téma tie obnoviteľné zdroje

  • @MaximusCZE
    @MaximusCZE Před 16 dny

    Ahoj, zdravím z Mostu, nice kontent, alespoň pro mě. Abys věděl, chystám se do Opravy na slun sous, ani kámoš z Kobeřic nevěděl, že to tam je :)
    Mě by ale také zajímalo, kdy už rupne Betelgeuse. I když.....čert ví jak je to vlastně blízko :/ (myslím tím tu explozi vzhledem ke vzdálenosti, jak daleko je to vím :))

    •  Před 15 dny

      Zdarec, zdravíme do Mostu. Tak až tu budete, tak dejte vědět, můžeme se potkat.

  • @ladislavtalda8424
    @ladislavtalda8424 Před 17 dny

    Zdravim, rozpravate o hviezdnich dierach, to je co? Dakujem.

    •  Před 15 dny +1

      Hvězdná černá díra je černá díra s hmotností podobnou hmotnosti hvězdy. Obvykle mají třeba 5 až 100 hmotností hvězdy, ale víme i o takové, která by mohla mít 200 hmotností. Černá díra může být mnohem menší, ale nikdy takovou nikdo v kosmu neviděl a také může být mnohem větší, jako například černé díry uprostřed galaxií, které mají desetitisíce a více hmotnsotí Slunce.

    • @ladislavtalda8424
      @ladislavtalda8424 Před 12 dny

      @ Dakujem.