Vraždy podle Bayese: není důkaz jako důkaz, Halina Šimková || Seminář MPN 27.3.2019

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 04. 2019
  • PREZENTACE V PDF: www.seminar.fjfi.cvut.cz/preze...
    SEMINÁŘ MATEMATICKÉ PROBLÉMY NEMATEMATIKŮ
    společný projekt FJFI ČVUT a MFF UK
    WEB SEMINÁŘE: www.seminar.fjfi.cvut.cz/
    FACEBOOK: / mffseminar
    ABSTRAKT:
    Forenzní disciplíny se zaměřují na zajišťování důkazů při kriminalistickém vyšetřování a jejich interpretaci v soudním řízení.
    Pojem “důkaz” je v právu definován obecně jako „cokoli, co může přispět k objasnění projednávané věci“. Tento příspěvek může být samozřejmě velmi rozdílný, a proto si forenzní disciplíny v průběhu své existence vytvořily určité umělé a vágně definované slovní škály, pomocí nichž váhu důkazů vyjadřují.
    Používání obratů jako „skupinová identifikace“, „nelze vyloučit“, „završená identifikace“, „je středně pravděpodobné“ apod. je ovšem založeno na ryze intuitivním hodnocení a ve svých důsledcích vede spíše ke zmatení.
    Zcela jiný, přirozený a logicky korektní, systém vnesla do forenzního světa až analýza DNA. Jí odstartovaná revoluce, která používá elementární nástroj z teorie pravděpodobnosti - Bayesovu větu - už zasáhla i další forenzní obory a zásadním způsobem proměňuje celý interpretační rámec důkazů.
    O PŘEDNÁŠEJÍCÍ:
    Halina Šimková vystudovala antropologii a genetiku člověka na PřF UK. Řadu let působila jako kriminalistická znalkyně Kriminalistického ústavu Praha v oblasti DNA analýzy zaměřuje se na propagaci a zavádění nových postupů hodnocení vědeckých důkazů.

Komentáře • 8

  • @tatsup3259
    @tatsup3259 Před 4 lety +16

    Výborně podaná přednáška. Takto si představuji, že by měla vypadat. Paní je rozumět, nemluví rychle, mluví velice dobrou češtinou, moduluje hlas atp. Dokázala mě zaujmout.

    • @RedSparrow
      @RedSparrow Před rokem

      Skvělé. A víte i o čem to bylo? :)

    • @tatsup3259
      @tatsup3259 Před rokem

      @@RedSparrow Ano. Jen mě zaujal i projev.

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 2 měsíci

    Když postoupili poznání pravděpodobností na tuto úroveň, je skandální, že stále existuje předpotopní Vinen, nevynen. Není důvod, aby rozsudek např když vyjde vyben nad 51% (včetně subjektivního názoru soudce) byl k tomu úměrně spočítaný trest. V reálu soudce může podobne rozsudky realizovat, ale musí je zdůvodňovat oolechcujicimi okolnostmi, pokud je lze nalézt.

  • @mikaglogy
    @mikaglogy Před 2 měsíci

    66/33 u červeno bílé karty platí pouze v pripade, že na stole jsou karty dvě a já chci znát, která karta zbývá. Pokud je na stole jedna karta, je to furt pade na pade... nebo?

  • @radoslavchovan470
    @radoslavchovan470 Před 2 měsíci

    Tiez si myslim ze hovori hluposti s tymi kartami. Ked uz je vyber a ostala mi jedna karta tak v tom momente je uz pravdepodobnost 50%. Tie pravdepodobnosti platia iba v pripade ze hadam este pred miesanim co padne.

  • @nexovec
    @nexovec Před 2 lety +3

    To je výborná přednáška, ale ten předmět je teda pocuc. Nemohl bych být soudce a usínat s klidným svědomím :P uff. 5:50 V právu nevěděcké důkazy nejsou důkazy špatné... jen to nejsou důkazy? :D