Skutki infekcji mączniakiem prawdziwym na krzewach winorośli

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024

Komentáře • 13

  • @zbigniewstawski2749
    @zbigniewstawski2749 Před 5 lety

    Tak, i działa ten mączniak kiedy jest gorąco i dobra pogoda.

  • @piotrwojdelko1150
    @piotrwojdelko1150 Před 4 lety +1

    ja mam winnice na Suwalszczyznie uprawiam ok 56 gatunkow i czegos sie dowiedzialem ,niestety to jest takie podstepne,ze kiedy juz widzisz grzyba juz jest za pozno.

  • @jurekm8703
    @jurekm8703 Před rokem

    Czy takie owoce należy usunąć bezwzględnie?

  • @wiejskie-zycie
    @wiejskie-zycie Před 3 lety

    Fajny kanał, skorzystałem z twoich porad w kilku przypadkach, dzięki.
    Wielu amatorów ogrodników boryka się w ogrodzie z problemami chorób również grzybowych. Polecam na początku mączkę bazaltową i poczytaj o Efektywnych Mikroorganizmach ( to jest fajna pozycja, Super Mikroby, warto przeczytać!), w glebie należy stworzyć życie biologiczne mikoryzy i zaszczepić różne rodzaje grzybów(fungus). I wtedy pozbędziesz się naturalnie wszelkich chorób grzybowych na roślinach. Ludzie szukają nie w tym miejscu i dlatego mają problemy w ogrodzie?
    No i te nieszczęsne maty w ogrodach wywołują wiele chorób po pewnym czasie, gleba traci życie biologiczne przez przegrzanie i wtedy się zaczyna?
    Wylecz glebę, zdrowa i odżywiona gleba = zdrowe rośliny:-) tylko holistyczne podejście do tego tematu pozwoli się cieszyć wszelkimi uprawami przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku.
    Polecam ten film:
    czcams.com/video/6rPPUmStKQ4/video.html
    jest z polskimi napisami, troszkę dużo religijności w nim, może przełkniesz, lecz jak posłuchasz z dziesięć razy to myślenie i spojrzenie na ogrodnictwo się bardzo zmieni, naprawdę warto, ja stosuje tę metodę i widzę same zalety.
    Na całym świecie jest już wielu zwolenników uprawy tą metodą i odeszli całkowicie od jakichkolwiek nawozów, nawet ekologicznych, po czasie następuje balans i wszystko się samo naprawia.

    • @PiotrDudekwinnicakapitana
      @PiotrDudekwinnicakapitana  Před 3 lety

      Temat maczki bazaltowej zgłębiam od jakiegoś czasu i planuje w przyszłości ją stosować.

  • @Woj_Tesz
    @Woj_Tesz Před 5 lety +1

    Piotrze, czy te krzaki były systematycznie opryskiwane siarką co 10-14 dni zanim wystąpiła infekcja? Bo jeżeli tak, to nie można na ślepo ufać zabezpieczeniu tym preparatem. Nie lepiej zastosować jakiś środek systemiczny, którego chociaż deszcz nie zmyje? Pozdrawiam.

    • @PiotrDudekwinnicakapitana
      @PiotrDudekwinnicakapitana  Před 5 lety

      Preparaty systemiczne są skuteczniejsze jeśli chodzi o działanie interwencyjne. Jeżeli natomiast chodzi o działanie profilaktyczne to wcale nie muszą działać dłużej od tych kontaktowych. W kilka dni po zastosowaniu takich środków mączniaki już nic sobie z nich nie robią.

    • @Woj_Tesz
      @Woj_Tesz Před 5 lety

      @@PiotrDudekwinnicakapitana Czy gdyby ten Aloszenkin (pomijając jego podatność na mączniaki) był cięty na mniej latorośli (=lepszy przewiew i mniej liści w strefie gron) wzrosła by szansa na uniknięcie infekcji? Z prezentacji wynika, że objawy nie wystąpiły na liściach i dotyczyły tylko gron. Czy to mogła być jednocześnie /lub szara pleśń?. Pozdrawiam.

  • @aniszek1
    @aniszek1 Před 5 lety

    jakie są dalsze działania w następnym roku z tak porażonym krzewem przez mączniaka? czy musimy coś z nim robić dodatkowo np pryskać czym kiedy aby taka sytuacja nie powtórzyła sie?

    • @PiotrDudekwinnicakapitana
      @PiotrDudekwinnicakapitana  Před 5 lety

      Jeżeli obserwujemy u siebie dużą presję mączniaków to trzeba się tym zajmować cały rok. Po więcej informacji zapraszam na mojego bloga o uprawie winorośli winnicakapitana.blogspot.com/

  • @kazimierzlis2606
    @kazimierzlis2606 Před 3 lety

    Jak temu zapobiec na następny rok

    • @nobodyknows3490
      @nobodyknows3490 Před 2 měsíci

      Po kwitnieniu opryskać preparatem Topas 100 EC.