1670 i zwrot ludowy - Myślnik Stankiewicza

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 01. 2024
  • Patronite.pl/Stankiewicz - dzięki za wsparcie w roku 2023 i zapraszam do naszej społeczności w roku 2024! A dzisiaj nie o stoicyzmie, tylko o serialu „1670”. Serial nie ku pokrzepieniu serc, ale ku ich przerażeniu - czy raczej rozśmieszeniu.
    Pomówimy o tym:
    - z czego po raz pierwszy się w tym serialu śmiejemy?
    - czy „szlachta nie pracuje”... czy raczej wyzyskuje?
    - dlaczego wiek XXI i XVII są bliższe sobie niż się wydaje?
    - co „1670” ma wspólnego z książkami Ledera, Pobłockiego i Kuciel-Frydryszak?
    - jak zmienia się nasze rozumienie historii? jakich przodków szukamy?
    - jak matematycznie udowodnić, że wszyscy pochodzimy od chłopów?
    - co to jest zwrot ludowy i dlaczego „1670” czyni zwrot ludowy... naprawdę ludowym?
    Polecam - zapraszam - warto!

Komentáře • 5

  •  Před 6 měsíci

    fantastycznie się słucha. A kiedy jakaś nowa książka?

    • @MyslnikStankiewicza
      @MyslnikStankiewicza  Před 6 měsíci

      dzięki! nie wiem kiedy ksiażka, cały czas pracuję nad nowymi rzeczami. Teraz chyba podcast na tapecie, no i Kalendarz na 2025 rok :)

  • @kosternik
    @kosternik Před 6 měsíci +2

    Zwrot na człowieka nie tylko obejmuje historię w ostatnich latach, ale w zarządzaniu zauważa się odejście od korporacyjnych praktyk na rzecz "turkusu" (człowiek i jego samorealizacja - a zysk przy okazji). Ziemkiewicz w swoim "chamie niezbuntowanym" dotyka tego problemu w aspekcie polaryzacji naszego społeczeństwa.

    • @MyslnikStankiewicza
      @MyslnikStankiewicza  Před 6 měsíci

      Chama nie czytałem, ale tak - oczywiście z tym zwrotem korporacyjnym to też jest nie bez związku!

  •  Před 6 měsíci +1

    Z mojego punktu widzenia to nie pochodzenie jako punkt wyjściowy wspomnianego "zwrotu ludowego" jest istotne. Fundamentalną wydaje mi się kwestia spadku kulturowego i mentalnego, tak elitarnego jak i popularnego i cechy charakterystyczne melanżu tych dwóch elementów oraz dominanta niektórych cech owego dziedzictwa. Analiza zjawiska powinna doprowadzić nas do zakreślenia horyzontu pojęciowego ludzi różnych klas w poszczególnych okresach historycznych, poprzez analizę odpowiednich źródeł. Należy przy tym wystrzegać się projekcji naszych opinii wartościujących i ocen nam współczesnych na analizę mentalności, okoliczności i funkcjonowania ludzi sprzed wieków. Uwzględniać należy ówczesne warunki i ówczesną mentalność społeczności i jednostek, a nie dzisiejsze nasze poglądy. Znakomitym przykładem tak traktowanej historii mentalności były prace uczonych z kręgu paryskich Annales, których lokalnym dalszym ciągiem był i jest dorobek kilku polskich placówek naukowych np. Pracowni Historii Polskiej Kultury Późnego Średniowiecza IH PAN już w latach 70-tych i 80-tych ub. wieku, Instytutu Historii Kościoła KUL i innych.