Co je to sinus, cosinus, tangens a cotangens? | 1/22 Goniometrie | Matematika | Onlineschool.cz

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 31. 10. 2019
  • Sinus, cosinus, tangens a cotangens jsou funkce, které využíváme v pravoúhlém trojúhelníku. Jsou založené na tom, že poměru délek stran v pravoúhlém trojúhelníku vždy přísluší daný úhel.
    Pokud si sinus, cosinus, tangens a cotangens spolu s jejich grafy, vzorci a rovnicemi potřebuješ procvičit více, sbírku řešených příkladů na goniometrii můžeš najít na 👉🏼👉🏼👉🏼 onlineschool.cz/videosbirky/g...
    Goniometrické funkce, jako jsou sinus, kosinus, tangens a cotangens, jsou základními nástroji pro popis vztahů mezi úhly a délkami stran v pravoúhlém trojúhelníku. Tyto funkce se používají k výpočtu poměrů mezi délkami stran trojúhelníka a příslušnými úhly.
    Definice goniometrických funkcí
    Sinus (sin): Sinus úhlu v pravoúhlém trojúhelníku je definován jako poměr délky protilehlé strany k délce přepony trojúhelníka. V pravoúhlém trojuhelníku může sinus úhlu dosahovat hodnot mezi 0 až 1.
    Kosinus (cos): Kosinus úhlu v pravoúhlém trojúhelníku je definován jako poměr délky přilehlé strany k délce přepony trojúhelníka. V pravoúhlém trojuhelníku může kosinus úhlu dosahovat hodnot mezi 0 až 1.
    Tangens (tan): Tangens úhlu v pravoúhlém trojúhelníku je definován jako poměr délky protilehlé strany k délce přilehlé strany trojúhelníka. V pravoúhlém trojuhelníku může tangens úhlu dosahovat libovolných kladných hodnot.
    Cotangens (cot): Cotangens úhlu v pravoúhlém trojúhelníku je definován jako inverzní hodnota tangensu, tedy jako poměr délky přilehlé strany k délce protilehlé strany trojúhelníka. V pravoúhlém trojuhelníku může cotangens úhlu dosahovat libovolných kladných hodnot. Cotangens je tedy inverzní k funkci tangens.
    Tyto goniometrické funkce jsou základními vztahy, které nám umožňují vyjádřit vztahy mezi úhly a délkami stran v pravoúhlém trojúhelníku pomocí jednoduchých algebraických výrazů. Jsou to vzorce s třemi proměnnými, kdy dvě známe. Díky nim můžeme spočítat délky stran a úhly trojúhelníka a využít je k řešení různých geometrických problémů.
    Ve videích, která budeme procházet, se zaměříme na praktické využití těchto goniometrických funkcí při práci s pravoúhlými trojúhelníky. Vysvětlíme si, jak lze pomocí sinus, kosinus, tangens a cotangens spočítat délky stran a úhly trojúhelníka a jak je možné je využít k řešení různých geometrických problémů.
    Toto video najdeš také na webu Onlineschool.cz na
    onlineschool.cz/matematika/co...
    Registruj se k odběru, aby ti neuteklo žádné nové video! czcams.com/users/onlineschoo...
    Můžeš sledovat mou tvorbu na Facebooku: / onlineschoolcz
    Všechna videa z matematiky a dalších technických předmětů najdeš na onlineschool.cz

Komentáře • 8

  • @Hoovy-uf3vx
    @Hoovy-uf3vx Před 4 lety +16

    Ahoj všichni kdo tohle měli za ůkol

  •  Před 4 lety +3

    Jsem ve škole nikdy nechápal, proč za tzv. přilehlou stranu je považovaná pouze a jenom odvěsna. Vždyť přepona je taky strana, a taky přiléhá k úhlu. Takže je to jednoznačně taktéž “přilehlá strana” a jestli je to přepona, se s tím nijak nevylučuje.

    • @onlineschoolcz
      @onlineschoolcz  Před 4 lety +1

      To sice ano, ale potřebuješ označit ty strany nezaměnitelně. Když jedním termínem přilehlá lze myslet dvě různé strany, tak se s tím nedá nic počítat protože by nikdo přesně nevěděl, která strana se tím myslí. Proto je přepona vždy přepona.

    •  Před 4 lety +1

      Onlineschool cz Ale odvěsna přepona jsou termíny co se vylučují. Ale “přilehlá strana” a přepona se navzájem přeci nevylučují. Takže by stálo za to, kdyby se učitel ptal na přilehlou odvěsnu a nikoli na jaksi vágní “přilehlou stranu”

    • @petrakohelova991
      @petrakohelova991 Před 3 lety

      @ Naprostý souhlas. Důsledně používat přilehlá odvěsna a protilehlá odvěsna. Z tohoto důvodu jako učitel toto video pro výuku nepoužiju. Škoda.

  • @lpstynathedragon3264
    @lpstynathedragon3264 Před 4 lety +4

    Doporučuji netykat

    • @Mp-sj1pm
      @Mp-sj1pm Před 3 lety +5

      Uklidni se

    • @rik0_
      @rik0_ Před 3 lety +8

      tak sleduj někoho jiného lol