Pratur - vzkříšení vyhynulého velikána

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 01. 2017
  • Jen málokteré zvíře mělo pro evropskou historii takový význam, jako právě pratur. V dobách starých Germánů jeho rohy zdobily přilby, i když spíše než o výzdobu bojovníků šlo podle archeologů o dekoraci pro rituály. Ve středověku pak rohy tepané zlatem sloužily jako poháry na královských hostinách. Pronásledování člověkem a stále hustější osidlování krajiny však vedlo k vyhubení pratura, poslední uhynul v roce 1627 v královské honitbě u polského městečka Jaktorow. S nástupem genetiky však přišla i šance na znovuoživení tohoto druhu.

Komentáře • 12

  • @ceskakrajina7550
    @ceskakrajina7550  Před 7 lety +5

    Dobrý den. Mýlíte se. Takzvané Hitlerovy krávy vznikly jako nevydařený pokus o zpětné šlechtění pratura v době mezi dvěma světovými válkami. Jde o takzvaný Heckův skot. Současný proces zpětného šlechtění začal v roce 2008 v Holandsku na základě genetických analýz a s Heckovým skotem zásadně nepracuje.

  • @Atomka-QQ
    @Atomka-QQ Před 3 lety +1

    a co využití dna modifikace? Když jsou k dispozici různe kosterní a možna i jine artefakty, bylo by možné extrahovat a přečíst dna původnich praturů a pomocí geneticke modifikace urychlit, nebo opravit dna vami šlechtěneho noveho pratura, tak, aby se dna rovnala té původní?

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před 3 lety +1

      Nejsem odborník, ale všechny ty senzační zprávy o úpravách DNA mají jeden nezanedbatelný problém, a to fakt, že zkrátka absolutně netušíme, které geny spolu souvisí. Takže doplnění jednoho může způsobit problémy u deseti jiných. Genom pratura je znám a je z nějakých 90ti% shodný s moderním skotem. Jinak krávy pohlavně dospívají zhruba v roce a půl, takže klasické šlechtitelství je určitě levnější a bezpečnější metoda, jak se k praturu znovu dostat. DNA by se možná dalo použít pro srovnání.

  • @lukaskonopik5313
    @lukaskonopik5313 Před 5 lety

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Z jakého důvodu se snažíte vyšlechtit vyhynulé zvíře? Má to nějaký praktický význam??

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před 5 lety +6

      @Hejky velcí kopytníci, ke kterým pratur patří, mají velký význam pro krajinu. Google Vám k tomu řekne víc. Docela se divím, že s medializací Milovic v posledních letech, hlavně divokých koní, se k Vám tato informace ještě nedostala.

    • @marcellearies1016
      @marcellearies1016 Před 4 lety +2

      Je rozdíl mezi přirozeně vyhynulým zvířetem, to znamená nějakým přírodním výběrem a mezi člověkem vyhubeným druhem. Tam potom pokusy o zpětné vyšlechtění má určitě smysl. PS. A vždyť nemusí jít vždy o prakričnost, je to přece překrásné zvíře a je super, že se navrací i k nám. :)

    • @radegastov1570
      @radegastov1570 Před 4 lety +1

      Vyhynulé, nebo *VYHUBENÉ ČLOVĚKEM?!*

    • @hennypyco3082
      @hennypyco3082 Před 3 lety +2

      No vzhledem k tomu ze si to zvíře nevyhynulo jen tak z nudy tak je to od lidi Hezký...

    • @michalsindelar7462
      @michalsindelar7462 Před rokem

      Nadace, která to dělá, uvádí jako hlavní motiv přesně to, k čemu je teď pratur používán: chtěli zvíře, které bude prosperovat v evropské krajině bez péče člověka a bude ji spásat podobně, jako to dělal pratur. Cíl je tedy pragmatický - "management krajiny", užitková vlastnost toho zvířete, nikoli zvíře samotné.