Česká krajina
Česká krajina
  • 17
  • 190 132
Divocí koně, zubři a pratuři vracejí do české krajiny květiny a motýly.
Vojenský výcvikový prostor Milovice zůstal po odchodu posádky opuštěný.
Zanedbaná krajina postupem času zarůstala agresivními druhy trav, které znemožnily růst dalšímu životu. Součástí přírody přitom stovky let byli krajinní inženýři, pro které jsou dominantní trávy vítanou částí jídelníčku.
Divoký kůň, pratur a někdejší král středoevropský lesů: zubr.
Člověk je v minulosti v naší přírodě vyhubil, ale nyní se do ní vracejí.
Po jejich vypuštění do bývalého vojenského prostoru se krajina začíná měnit. Kopytníci spásají trávu, která přestává vytlačovat luční květiny. Ty teď mohou v hojné míře růst a kvést. Šalvěj či kopretiny se zde vyskytují v krásných kobercích.
Květiny poskytují nektar včelám samotářkám, které jsou důležitými opylovači mnoha druhů rostlin, a které jinak z krajiny mizí.
Začíná se dařit motýlům, včetně vzácných druhů modrásků, kterých jinak v krajině také ubývá. Přibývající hmyz je zdrojem potravy mnoha druhů ptáků.
Usadila se zde například vlha pestrá nebo dudek chocholatý.
Tato krajina také daleko lépe zadržuje vodu. Pastviny zůstávají zelené i v době, kdy je zemědělská krajina kvůli vedrům vysušená.
Velcí kopytníci fungují jako lékaři nemocné krajiny, pomáhají k jejímu rychlému uzdravení. Dřívě opuštěný a zanedbaný kus země se plní životem.
Díky velkým kopytníkům se nám daří vracet krajině její původní rovnováhu. Obnovovat ekosystém, ve kterém se všechny druhy doplňují a vytvářejí pestrou mozaiku a dlouhodobě udržitelné prostředí.
Vytváříme inspiraci pro další ochranářské organizace, které se rozhodly zakládat oázy pestré přírody v krajině, kterou jinak člověk ničí.
Podpořte i vy obnovení české krajiny na www.pomahamekrajine.cz
Děkujeme.
zhlédnutí: 1 772

Video

Velcí kopytníci pomáhají krajině i v zimě
zhlédnutí 1,4KPřed 2 lety
Když krajinu sevře sníh a mráz... Když člověk a domácí zvířata odpočívají v teple a pohodlí... Divocí koně, zubři a pratuři dál pracují na záchraně ohrožené přírody. Aby byla na jaře znovu krásné a pestrá. Pomozte rezervacím velkých kopytníků a podpořte je na: pomahamekrajine.cz Děkujeme za podoru!
Krása rozkvetlé rezervace velkých kopytníků
zhlédnutí 2,1KPřed 2 lety
Stáda divokých koní, zubrů a praturů proměnila po několika letech bývalý vojenský prostor Milovice k nepoznání. Porosty agresivních trav ustoupily a uvolnily místo rozkvetlým loukám kopretin, šalvějí a dalších květin. Ty se staly rájem motýlů, brouků a dalších druhů, které jinak z české přírody mizí.
Zubři se vrací - pomozte zachránit ohroženého velikána
zhlédnutí 1,1KPřed 3 lety
Zubr evropský je největší volně žijící živočich Evropy. Člověk ho na začátku 20. století ve volné přírodě úplně vyhubil. Díky úsilí vědců a ochranářů se ho podařilo rozmnožit v zoologických zahradách a oborách a začal se postupně vracet do přírody. K úplné záchraně tohoto ohroženého druhu je však potřeba zakládat nové rezervace, kde by mohli zubři žít. Společnost Česká krajina v roce 2015 vytvo...
Divocí koně, zubři a pratuři zachraňují krajinu. Teď sami potřebují pomoc
zhlédnutí 4KPřed 3 lety
Pomozte dokončit rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků a přispějte na www.darujspravne.cz/krajina Děkujeme!
Divocí koně pomáhají zachraňovat ohrožené druhy. Teď sami potřebují pomoc.
zhlédnutí 3,1KPřed 4 lety
Divocí koně, zubři a pratuři pomohli se zázračnou proměnou české krajiny. Teď jsou sami ohrožení. K jejich záchraně můžete přispět i Vy! Stačí zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, na pomoc pro divoké koně a další velké kopytníky půjde 29, 59 nebo 89 Kč. . Službu zajišťuje Fórum dárců. Děkujeme za podporu!
Návrat velkých kopytníků
zhlédnutí 23KPřed 4 lety
Zubři, divocí koně a pratuři po tisíce let patřili do české krajiny. Byli nejen její součástí, ale měli i výrazný vliv na její formování. V roce 2015 se všichni tři klíčoví zástupci velkých kopytníků vrátili do bývalého vojenského prostoru Milovice. Po necelých pěti letech obnovili stepní charakter tamní krajiny a přispěli k návratu řady ohrožených druhů rostlin i živočichů.
První zubří dvojčata se narodila v bývalém vojenském prostoru Milovice
zhlédnutí 1,8KPřed 5 lety
První dvojčata zubrů se v roce 2018 narodila v bývalém vojenském prostoru Milovice. Čistokrevní zubři se v Česku chovají od roku 1948. Na první zubří dvojčata tak země čekala celých 70 let. Vědci unikátní objev potvrdili až po analýze záběrů z fotopastí. Záběry ukazují stádo na okraji jedné z tůní, obě mláďata přitom pijí od jedné samice. K potvrzení, že jde o dvojčata, bylo potřeba analyzovat ...
Krajinou divokých koní, zubrů a praturů
zhlédnutí 3,3KPřed 5 lety
Stovky let nemohlo lidské oko spatřit něco podobného. Dnes se divocí koně, zubři a pratuři znovu pasou v české krajině a zachraňují desítky ohrožených druhů motýlů, květin a dalších obyvatel vzácných stepí. Pomozte jim zachraňovat ohrožené klenoty české přírody také Vy! Pošlete finanční příspěvek na číslo účtu 2100540679/2010 nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS KRAJINA 30 nebo DMS KRAJINA 60 nebo ...
Zázračná proměna - díky divokým koním, zubrům a praturům našla krajina opět svoji ztracenou duši
zhlédnutí 6KPřed 5 lety
Snad nikdo už nevěřil, že znovu uvidí ten pohled. Stáda divokých koní, zubrů a praturů, která se toulají českou krajinou, se zdála být odsouzená k věčnému zapomnění. Ale zázraky se dějí. Ve stepi u středočeských Milovic našla krajina opět svoji ztracenou duši. Znovuzrození divoké přírody jen několik kilometrů za Prahou dává naději nejenom ohroženým kopytníkům, ale také stovkám druhů vzácných mo...
Vlk v bývalém vojenském prostoru Milovice nedaleko Benátek nad Jizerou
zhlédnutí 5KPřed 6 lety
Vlk obecný zachycený fotopastí v rezervaci zubrů a divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice, nedaleko předměstí Benátek nad Jizerou Kbel. Fotopast Strategie AV 21/ROZE
Pratur - vzkříšení vyhynulého velikána
zhlédnutí 23KPřed 7 lety
Jen málokteré zvíře mělo pro evropskou historii takový význam, jako právě pratur. V dobách starých Germánů jeho rohy zdobily přilby, i když spíše než o výzdobu bojovníků šlo podle archeologů o dekoraci pro rituály. Ve středověku pak rohy tepané zlatem sloužily jako poháry na královských hostinách. Pronásledování člověkem a stále hustější osidlování krajiny však vedlo k vyhubení pratura, posledn...
Divocí koně - zachránci mizejících stepí
zhlédnutí 31KPřed 8 lety
Tisíce let patřili divocí koně k nejrozšířenějším velkým živočichům v Evropě. Mezi původní druhy patří i v České republice. Pak přišel člověk a většinu koní vyhubil, další si podmanil a zdomácnil. Moderní věda a genetika přináší mnoho nových poznatků o divokých koních, jejich vzhledu i jejich rozšíření v minulosti.
Zubr evropský - návrat krále českých lesů
zhlédnutí 37KPřed 8 lety
Zubr evropský je největším živočichem obývajícím Evropu. Na území dnešní České republiky se zubři vyskytovali až do středověku, což dokládají archeologické nálezy zubřích kostí. Poté byli tito majestátní tvorové vyhubeni člověkem. Osud zubrů však bude mít lepší pokračování. V současnosti se pro zubry připravují nejvhodnější lokality, které jim poskytnout nový domov. Člověk by tak měl splatit dl...
Los evropský - vymírající velikán českých lesů
zhlédnutí 36KPřed 8 lety
Losi patří k původním živočišným druhům obývající českou přírodu. Ve středověku byl na území dnešní České republiky vyhuben, ale od 50. let 20. století se do české krajiny vrací. Přesto o něm velká část veřejnosti nemá tušení. Tento krátký film o losech, na jehož vzniku se podílel režisér Jan Svatoš, přibližuje život losů v České republice. A upozorňuje že losům hrozí již podruhé vyhubení. Od 9...
Divocí koně - pomozte je zachránit!
zhlédnutí 9KPřed 8 lety
Divocí koně - pomozte je zachránit!
Divocí koně z ptačí perspektivy - záběry z létajícího dronu
zhlédnutí 1,9KPřed 8 lety
Divocí koně z ptačí perspektivy - záběry z létajícího dronu

Komentáře

  • @EuropeanBison4352
    @EuropeanBison4352 Před 7 dny

    Radši zubry než bolšovník a mandelinku bramborovou🦬

  • @Hacislav
    @Hacislav Před 10 měsíci

    Když už teď máte na kanále řadu kvalitních videi, tak bych toto stařičké video odstranil. Protože toto je hodně špatný...

  • @milanpavlak867
    @milanpavlak867 Před rokem

    AKO AJ ZUBOR

  • @milanpavlak867
    @milanpavlak867 Před rokem

    LOS NIESU POVODNI ZVIRATA CECH TO JE BLBOST

    • @annagaldova2777
      @annagaldova2777 Před 9 měsíci

      Jistěže je.

    • @Mirinovic
      @Mirinovic Před 3 měsíci

      Kdysi k nám sahal Ledovec, který Polákům udělal z vlasti rovinu, a Rakušákům a Švýcarům utlačil Alpy . Takže to že tu žije los divné není .

    • @rybar990
      @rybar990 Před 2 dny

      Los u nás v čechách je puvodní jenže hold lidi je vyhubili a teď jich přežívá málo plus ještě opět se vrátili vlci

  • @tomazou
    @tomazou Před rokem

    Člověk ani neví že tu jsou. Měli bychom je trošku víc chránit my sami a ne řešit přírodu skrze naočkovaný Greendeal Evropské unie, ten je směšně nedostatečný a navíc likvidační.

  • @norbertkrasny6231
    @norbertkrasny6231 Před 2 lety

    Ani jsem nevěděl, že u nás se v posledních letech nějací vyskytují. PS: Vypravěč se příjemně poslouchá.

  • @kubajesko3390
    @kubajesko3390 Před 2 lety

    Tak to je slušný výsledek že jste za 40 let, vypotili akorát dopravní značku.

  • @petrskala4095
    @petrskala4095 Před 2 lety

    Je to krásné a pozoruhodné. Bohužel drtivá většina záběrů není pořízena z pohledu běžného návštěvníka - jsou buď z nadhledu (dron?) nebo přímo uvnitř výběhu. Pro mnoho lidí je již vlastní cesta k výběhům fyzicky náročná, nalezení místa k pozorování je kvůli vegetaci a profilování terénu složité a zastihnout zvířata právě tam, kam se vám podaří dostat, je otázka štěstí. Pro zvýšení zájmu o záchranu přírody a krajiny bych doporučil zlepšení dosažitelnosti a vybudování pozorovatelen pro širší veřejnost.

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před rokem

      Proboha, jedná se o záchranu přírody, ne zoo!

  • @Mirinovic
    @Mirinovic Před 2 lety

    Takže Los se chová na silnici podobně jako ježek

  • @bluangels100
    @bluangels100 Před 2 lety

    To je dobře ,lidé by se měli více zajímat o zvířata kterým hrozí vyhynutí a pomocí jak to jen jde .

  • @Mirdon666
    @Mirdon666 Před 2 lety

    Nádhera 🙂🇨🇿♥️

  • @Atomka-QQ
    @Atomka-QQ Před 3 lety

    to ani nevím, že losi jsou původni zviřata, tež jsem si myslel, že jsou to spicificka zvířata ve skandinavii.

  • @Atomka-QQ
    @Atomka-QQ Před 3 lety

    proč je mezi pratury označkovaný dobytek? To jsou tam přistrčene normalní kravy nebo jak? A proč tam nedají i převaláka? to je jeden z původních divokych koní.

    • @chillwithjoe2100
      @chillwithjoe2100 Před 2 lety

      To není označkovaný dobytek, ale označkovaní pratuři. Kůň Převalský má svůj původ v mongolských a čínských stepích. Proto je hloupost, aby ho dávali do české krajiny.

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před rokem

      Jeden z původních divokých koní ano, nicméně ne u nás, ale ve východní Asii, proto tam není.

  • @Atomka-QQ
    @Atomka-QQ Před 3 lety

    a co využití dna modifikace? Když jsou k dispozici různe kosterní a možna i jine artefakty, bylo by možné extrahovat a přečíst dna původnich praturů a pomocí geneticke modifikace urychlit, nebo opravit dna vami šlechtěneho noveho pratura, tak, aby se dna rovnala té původní?

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před 3 lety

      Nejsem odborník, ale všechny ty senzační zprávy o úpravách DNA mají jeden nezanedbatelný problém, a to fakt, že zkrátka absolutně netušíme, které geny spolu souvisí. Takže doplnění jednoho může způsobit problémy u deseti jiných. Genom pratura je znám a je z nějakých 90ti% shodný s moderním skotem. Jinak krávy pohlavně dospívají zhruba v roce a půl, takže klasické šlechtitelství je určitě levnější a bezpečnější metoda, jak se k praturu znovu dostat. DNA by se možná dalo použít pro srovnání.

  • @Atomka-QQ
    @Atomka-QQ Před 3 lety

    myslel jsem že se do těch lokalit vysazoval kůn převalskeho.

  • @juliehudcova4936
    @juliehudcova4936 Před 3 lety

    Já miluji koně

  • @dendiszdenko
    @dendiszdenko Před 3 lety

    Veľmi záslužná práca. Držím vám palce! Veľmi mi je ale ľúto, že Pratur už vyhynul.

  • @pitibus4069
    @pitibus4069 Před 3 lety

    Pojdme na kance!

  • @minko969
    @minko969 Před 3 lety

    Rok 2020 SK....V poslednom čase však existuje nádej, že los sa na severnom Slovensku môže natrvalo usadiť. Čo by bolo skvelé. ...Bezprostredne ohrozenými druhmi, ktoré v krátkom čase pravdepodobne vymiznú z nášho územia, sú naše typické vysokohorské druhy ako kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica) a svišť vrchovský (Marmota marmota). Ich stavy v poslednom období klesli na kritickú hranicu. Mám tušenie že Slováci ešte žiadny druh nezachranili tak je najvyšší čas nech niekoho poprosia aby aspoň DNA niekto uchoval :(

  • @luciemikulikova2939
    @luciemikulikova2939 Před 4 lety

    To je dobře že je zachránili 🐂🌳🌱 vypadají docela klidně jen tak dále 👍

  • @martintekula
    @martintekula Před 4 lety

    bohužial len zubor je skutočny

    • @pjaro77
      @pjaro77 Před 4 lety

      To nevadí, že nie sú úplne divoké. Krajine pomáhajú, ekosystém funguje, to stačí.

    • @malykokos3482
      @malykokos3482 Před 4 lety

      Pjaro má pravdu. Ale musím vám tiež dačo povedať. Ani zubor už nie taký ako pred tým. Na území Česka žil zubor európsky uhorský. Toho už dávno vyhubili. A už ani nížiny a ani kavkazky nie je lebo všetko si to len krížencom oboch poddruhov.

    • @martintekula
      @martintekula Před 4 lety

      @@malykokos3482 len je rozdiel medzi poddruhmi ktore sa od seba lišia len zdanlivo ... stale je to prakticky ten isty zubor rozdieli su takmer nepozorovatelne ale zdomacený kôň ktory je len zdivelý môže mat určite skryte vady ktore sa možno prejavia až neskôr napriklad na tom že ked sa vratia predatory do tej oblasti tak tie kone vyhubia. Ten rozdiel medzi poddruhmi sa da odstranit za par generacii kym rozdiel medzi domacim a divokym predkom tam môže ostat po staročia

    • @malykokos3482
      @malykokos3482 Před 4 lety

      @@martintekula divoké kone z exmuru su takmer divoké. V exmuru predsa mali predátorov a nevymreli. Nežili v ohrade. Aj tieto pochádzajú z rezervácie.

    • @martintekula
      @martintekula Před 4 lety

      @@malykokos3482 to som uviedol ako priklad pointa je že zdomacnenie ma určite vačši vplyv na genofond ako len adaptacia. Je to nepredvidatelny zasah do prirody a mal by byt využity len dočasne a v nudzi si myslim ja.

  • @petrafrieblova9083
    @petrafrieblova9083 Před 4 lety

    Nikdy jsem divokého koně neviděla a bylo by super když by se navrátila všechna zvířata do přírody❤❤❤❤❤

  • @alenasirnicova1021
    @alenasirnicova1021 Před 4 lety

    To je zajímavé. Já koně miluju😍😍😍😍

  • @zemekf1
    @zemekf1 Před 5 lety

    stejná hovadina jak bezzásahové zóny

  • @sacrumify
    @sacrumify Před 5 lety

    To jsou ale překrásné dokumenty - díky moc za ně, hned odebírám a přeji mnoho úspěchů!

  • @alenaszabova6536
    @alenaszabova6536 Před 5 lety

    Díky za péči 🍀

  • @alenaszabova6536
    @alenaszabova6536 Před 5 lety

    👍❤️🍀🐎

  • @leossvacek
    @leossvacek Před 5 lety

    nádhera,více takových záběrů.

  • @katerinastejskalovamala3306

    S dvěma Zubry Martinem a Fandou jsem chodila do školy.

  • @spica2031
    @spica2031 Před 5 lety

    Chudive vudeo, vse zrozumilo, dyakuyu. Vitànnya z Kyiva, Ukraine.

  • @mikolaj1169
    @mikolaj1169 Před 5 lety

    Super

  • @teslanemesis6109
    @teslanemesis6109 Před 5 lety

    Nádherná stvoření !

  • @lukaskonopik5313
    @lukaskonopik5313 Před 5 lety

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Z jakého důvodu se snažíte vyšlechtit vyhynulé zvíře? Má to nějaký praktický význam??

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před 5 lety

      @Hejky velcí kopytníci, ke kterým pratur patří, mají velký význam pro krajinu. Google Vám k tomu řekne víc. Docela se divím, že s medializací Milovic v posledních letech, hlavně divokých koní, se k Vám tato informace ještě nedostala.

    • @marcellearies1016
      @marcellearies1016 Před 4 lety

      Je rozdíl mezi přirozeně vyhynulým zvířetem, to znamená nějakým přírodním výběrem a mezi člověkem vyhubeným druhem. Tam potom pokusy o zpětné vyšlechtění má určitě smysl. PS. A vždyť nemusí jít vždy o prakričnost, je to přece překrásné zvíře a je super, že se navrací i k nám. :)

    • @radegastov1570
      @radegastov1570 Před 4 lety

      Vyhynulé, nebo *VYHUBENÉ ČLOVĚKEM?!*

    • @hennypyco3082
      @hennypyco3082 Před 3 lety

      No vzhledem k tomu ze si to zvíře nevyhynulo jen tak z nudy tak je to od lidi Hezký...

    • @michalsindelar7462
      @michalsindelar7462 Před rokem

      Nadace, která to dělá, uvádí jako hlavní motiv přesně to, k čemu je teď pratur používán: chtěli zvíře, které bude prosperovat v evropské krajině bez péče člověka a bude ji spásat podobně, jako to dělal pratur. Cíl je tedy pragmatický - "management krajiny", užitková vlastnost toho zvířete, nikoli zvíře samotné.

  • @barborarezna8135
    @barborarezna8135 Před 5 lety

    Ooooooooooooo❤❤❤❤❤👄❤

  • @leossvacek
    @leossvacek Před 6 lety

    nádhera.

  • @ceskakrajina7550
    @ceskakrajina7550 Před 7 lety

    Dobrý den. Mýlíte se. Takzvané Hitlerovy krávy vznikly jako nevydařený pokus o zpětné šlechtění pratura v době mezi dvěma světovými válkami. Jde o takzvaný Heckův skot. Současný proces zpětného šlechtění začal v roce 2008 v Holandsku na základě genetických analýz a s Heckovým skotem zásadně nepracuje.

  • @miroslavjezik8432
    @miroslavjezik8432 Před 7 lety

    Tieto Hitlerové krížence nemajú s pôvodným praturom nič spoločné...

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před 5 lety

      Takovou blbost může vyplodit vážně jen člen národa klerofašistů...

  • @vojtechlukas
    @vojtechlukas Před 8 lety

    Paráda! Jen tak dál!!!

    • @marikasrncova9867
      @marikasrncova9867 Před 6 lety

      Mima je.201.🏡🚂🎠🌇🍟.

    • @marikasrncova9867
      @marikasrncova9867 Před 6 lety

      😒😢😹

    • @marikasrncova9867
      @marikasrncova9867 Před 6 lety

      Má mami my máme mísu hahaha Hele tak jo už mě nechce To je bájo Ono se říká co já říkám nahrává to vše co já

    • @marikasrncova9867
      @marikasrncova9867 Před 6 lety

      Jmenuji se Laura jankovičová ami7 roku Baví mě výtvarka a mám ráda koně mám sestřičku a jestli chcete o mě vědět víc tak se Koukněte na webové stránky posílám pusinky

    • @marikasrncova9867
      @marikasrncova9867 Před 6 lety

      Já jsem tady nejlepší takže nebudete poslouchat jsem nejkrásnější na světě Jmenuji se Mimochodem Laura jankovič Tak jo všecko je v čudu pendolínem bolí a b c d a a b c d FM SMS.

  • @MarleyKKT
    @MarleyKKT Před 8 lety

    Jen tak dál, at žijí zubři ! :)

  • @ZoomagazinCz
    @ZoomagazinCz Před 8 lety

    Moc pěkný dokument, díky. Těšíme na zubry v Milovicích.