Renowacja kanału grawitacyjnego na ruchliwej arterii w Gdańsku.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 01. 2023
  • Renowacja kanalizacji deszczowej w Gdańsku przy ulicy Podwale Grodzkie, w ramach projektu "Renowacja odcinków kanalizacji deszczowej w ulicach Powstańców Warszawskich, Podwale Grodzkie oraz Grunwaldzkiej w Gdańsku".
    Zakres prac obejmował:
    - przygotowanie i uzgodnienie tymczasowej organizacji ruchu i uzyskanie zgody zarządcy drogi na zajecie pasa (uwaga: studnia w torowisku),
    - zabezpieczenie miejsca wykonywania prac (kanału oraz przyłączy bocznych), poprzez zapewnienie kontrolowanego odprowadzenia wody deszczowej w okresie wyłączenia z użytkowania odcinka KD tak, aby podczas realizacji prac nie doszło do podtopień
    - inspekcję telewizyjna przedwykonawcza
    - czyszczenie rurociągu
    - wykonanie pomiarów przed rozpoczęciem prac,
    - zainiektowanie całego odcinka kanału z wypełnieniem wszystkich wolnych przestrzeni
    - wykonanie przewiertu i montażu nowej rury po śladzie dawnego kanału
    - inspekcja telewizyjna powykonawcza
    - uporządkowanie miejsca prowadzenia prac
    - sporządzenie dokumentacji powykonawczej
    Projekt polegał na bezwykopowym ułożeniu kanału z rur modułowych PP 400x22.7 w miejsce uszkodzonego kanału przebiegającego pomiędzy istniejącymi studniami kanalizacyjnymi. Prace należało wykonać z wykorzystaniem istniejących studni i bez wykonywania wykopu otwartego i naruszania nawierzchni. Renowację należało wykonać po istniejącej trasie.
    Trudność w realizacji tego zadania wynikała z dwóch istotnych spraw:
    Uszkodzony kanał był CAŁKOWICIE niedrożny. Całość projektu obejmowała wykonanie renowacji czterech odcinków kanału pomiędzy istniejącymi studniami kanalizacyjnymi. Trzy z nich udało się zrealizować naszemu zleceniodawcy przy pomocy innej technologii renowacyjnej. Niestety ostatni odcinek, położony przy ulicy Podwale Grodzkie był niedrożny i uszkodzony do tego stopnia, że niemożliwe było wykonanie inspekcji systemem z kamerą inspekcyjną. Zły stan techniczny wykluczał technologię renowacji przy pomocy wykładziny rękawowej z włókna szklanego.
    Po niespełna trzech metrach i napotkaniu na wyjątkowe przeszkody w postaci załamań istniejącego kanału, inspekcję trzeba było przerwać. W przeciwnym razie groziła nam utrata cennego sprzętu do inspekcji CCTV.
    Ponadto zamawiający z oczywistych nam powodów nie dopuszczał metody renowacji w postaci Krakingu. Przede wszystkim uszkodzony rurociąg przed jego odbudową, trzeba było wzmocnić wypełniając go zaczynem iniekcyjnym. Przy tak mocno uszkodzonym istniejącym przewodzie kanalizacyjnym, brak tej operacji, przy dodatkowym odziaływaniu wibracjami podczas renowacji metodą Krakingu, gwarantował katastrofę budowlaną i jej konsekwencje w postaci strat liczonych w milionach złotych. Inspekcja przedwykonawcza wskazała nam, że skoro istniejący kanał jest tak uszkodzony, to oznacza że grunt wokół niego jest bardzo niestabilny, obfity w liczne puste przestrzenie i luźne frakcje. Wykonanie renowacji przy pomocy Krakingu lub innej zbliżonej metody bezwykopowej, spowodowałoby nieuniknione tąpnięcie wywołane wibracjami, zarówno samego kanału jak i gruntu wokół niego i nad nim. A na skutek tego zapadnięciu uległaby główna arteria w Gdańsku oraz sąsiadujące z nią torowisko tramwajowe, będące ważnym łącznikiem komunikacji centrum miasta z jego zachodnią częścią. Nasza technologia w przypadku renowacji tak uszkodzonych sieci, obejmuje w pierwszym procesie wypełnienie zaczynem iniekcyjnym właśnie po to, by uzyskać stabilną przestrzeń w miejscu uszkodzonego przewodu. Dopiero w kolejnych etapach podejmowane są działania naprawcze.
    Kolejnym istotnym problemem było samo miejsce prac, teren budowy. Ulica Podwale Grodzkie a w szczególności jej część sąsiadująca z Dworcem PKP Gdańsk Główny, to jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych. Studnia startowa znajdowała się na skrajnym lewym pasie trzypasmowej ulicy Podwale Grodzkie. Studnia końcowa zlokalizowana była pomiędzy torowiskiem tramwajowym. Instalacja wymagająca odbudowy przebiegała pod trzypasmową ulicą oraz pod torowiskiem tramwajowym. O jakimkolwiek zamknięciu tego węzła na czas prowadzenia prac, absolutnie nie mogło być mowy. Zastosowanie jakiejkolwiek innej technologii, wiązałoby się w z wyłączeniem z ruchu znacznej części ciągów komunikacyjnych lub nawet ich całościowego zamknięcia na kilka dni roboczych. To spowodowałoby totalny paraliż komunikacyjny w centrum Gdańska. Ponadto jakikolwiek błąd w realizacji, skutkowałby uszkodzeniem nośności gruntu wokół budowy, wskutek czego nawierzchnia drogowa oraz torowiska uległyby zniszczeniu.
    Z tych powyższych powodów, jedyną technologią umożliwiającą wykonanie robót w pełni bezwykopowo oraz bezpiecznie dla otaczającej infrastruktury, okazała się nasza technologia Wiercenia Grawitacyjnego.
  • Věda a technologie

Komentáře •