Michal Křupka - Existuje opravdu chronická lymská borelióza? (Pátečníci 30.8.2019)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 09. 2019
  • Lymeská borelióza je relativně nedávno popsané multisystémové onemocnění způsobené spirochetami z druhového komplexu Borrelia burgdorferi. Přestože u většiny nemocných je efektivní antibiotická terapie, u části pacientů i po jejím prodělání dlouhodobě perzistují některé příznaky. I když příčina tohoto jevu není dosud známá, není prokázáno, že jej způsobuje aktivní infekce. Proto je často používaný termín chronická lymeská borelióza nepřesný a měli bychom upřednostňovat pojem postboreliový syndrom. Variabilita příznaků a diagnostické obtíže vedou k tomu, že je borelióza především mezi příznivci tzv. alternativní medicíny často prezentována jako takřka univerzální původce zdravotních potíží a především na internetu lze nalézt řadu návodů na její léčbu, většinou založených na dlouhodobé kombinované antibiotické terapii či použití nejrůznějších potravinových doplňků. Tyto postupy sebou nesou řadu rizik, včetně zanedbání jiné, reálné diagnózy. Chybí také reálný důkaz o jejich možné efektivitě. Ve světle současných znalostí je tak nelze považovat za postupy lege artis.
    Přednášející:
    Mgr. Michal Křupka, Ph.D. se narodil v roce 1981 ve středomoravském městě Prostějově. V nedaleké Olomouci absolvoval magisterské studium biologie na Přírodovědecké fakultě a následně doktorské studium lékařské imunologie na Lékařské fakultě. Na IPVZ v Praze úspěšně ukončil základní atestační kmen pro klinické laboratorní obory a nyní se připravuje na atestaci ve specializaci Alergologie a klinická imunologie. Pracuje na Ústavu Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice Olomouc. Kromě výuky laboratorních diagnostických metod pro studenty všeobecného a zubního lékařství se zabývá výzkumem imunologických aspektů infekčních chorob a možností využití biotechnologií v jejich prevenci a léčbě. V rámci popularizační činnosti se specializuje na očkování a mediální mýty s ním spojené a na diagnostické a léčebné metody tzv. „alternativní medicíny“.
    Další informace:
    www.patecnici.net
    patecnici.cyklus
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac.cz/patron/vasi-...
  • Věda a technologie

Komentáře • 33

  • @martinschiffer2401
    @martinschiffer2401 Před 29 dny

    Dobrá prednáška.Vďaka borelióze som ochrnul na ľavú stranu ruka noha. Následkom boreliovej infekcie mám poškodený mozog (fokalna mozgová atrofia). Priznaný invalidný dôchodok mám 50% . Hanba všetkým vládam.

  • @karelbriza3400
    @karelbriza3400 Před 4 lety +4

    Zajímavá přednáška.

  • @martingerstberger9284
    @martingerstberger9284 Před 6 měsíci +2

    Žádné nejasnosti nejsou, je to chronická perzistentní infekce. Ta paní měla lupus díky borelioze. Doktoří ví, jak je to zákeřná infekce. V mém okolí je manželka doktora a na začátku boreliozy dostala takovou léčbu, o které se nikomu ani nesní. Měsíc na kapačkách ve špitále a pak na měsíc domů troje antibiotika :D

  • @JanPospisilArt
    @JanPospisilArt Před 4 lety +28

    Proč vynecháváte některé informace?! Proč je celá věc politizovaná? Proč nikdo z "oficiálních" doktorů není ochotný jasně přiznat existenci nejasností a nevědomosti o borelioze?
    Jste asi první od koho jsem slyšel nějaké pochyby, nebo vůbec zájem o další výzkum. Celou dobu co se o boreliozu zajímám je lékaři prezentovaná jako jasná věc, "všechno víme, snadno vyléčíme".
    Toto opravdu nepochopím. Procházíte "léčebné standardy" v jednotlivých zemích, ale víceméně nezmíníte, že v Německu i v USA existují skupiny a sdružení lékařské opozice, které prosazují standardy jiné! Ne "internetové skupiny pacientů", samozřejmě jde o doktory a výzkumníky.
    "Postboreliový syndrom" prezentujete jako subjektivní příznaky. OK, co je podle vás objektivní průkaz nemoci? Jedině PCR nebo mikroskopie, ano? Ale to se nedělá, protože jsou drahé a obtížné. V 99% doktoři stejně dělají testy na protilátky, které jsou jen nepřímým důkazem aktivní infekce. Jak je potom možné pro normálního praktika jasně říci, kdy je infekce aktivní a kdy jde o syndrom?!
    (edit: zajímavé, že neurob. je podle vašich neurologů prokazatelná jen PCR nebo mikr. v likvoru. To je asi krok správným směrem, pokud se takto ty testy opravdu dělají když je potřeba. Mně osobně dělali v Brně punkci, a ATB infuze jsem dostal prý jako prevenci, protože by infekce k neurob. mohla směřovat, i když se v likvoru neprokázala.)
    Na boreliozu jsem se léčil před cca 8 lety. Orální ATB v kombinaci s Metronidazolem - skoro čtyři měsíce. Potíže přetrvávaly a testy (ELISA i WB) vycházely pozitivně. Po půlroce to praktický lékař vzdal a poslal mě na infekční. Doktor na infekčním v Brně prohlásil moje nové testy za pozitivní. Prodělal jsem další měsíční kůru koňské dávky Doxycyklinu, a když ani ta nepomohla, po nějaké době předepsal ten samý doktor na infekčním silné infuze Ceftriaxonu. Až po nich příznaky ustoupily. A celou dobu nade mnou jen doktor kroutil hlavou a nevypadlo z něj nic kloudného o tom proč se nezlepšuju. Opravdu mě odborník na toto onemocnění léčil tak dlouho a intenzivně jen proto, abych z toho měl dobrý pocit? Opravdu by stačily dva týdny Doxy?
    A pozor, uvědomuju si, že to je anekdota, ne data. Já bych vám to moc rád věřil, fakt jo.
    Ale za těch 8 let se v přístupu doktorů, zdá se, změnilo naprosté minimum - snad jediná věc je akceptování cyst a biofilmů. O obojím jsem se dočetl v zahraničních článcích (hmm, od těch "neodborníků" z Německa!) už před těmi 8 lety! A vy si "toho začínáte všímat" teď?!
    Už tehdy se mluvilo o možné schopnosti borelií snižovat imunitní reakci organismu, a tím pádem maskovat aktivní infekci. Byla to slepá ulička? Zajímá se o to někdo?
    Co bakteriofágové? Slepá ulička, nepoužitelné pro B.? (četl jsem kdysi o nějakých pokusech v bývalých zemích SSSR)
    Co sexuální přenos? Pořád tvrdíme, že je nemožný? (pamatuju se, že to bývalo "nebyl dosud prokázán", ale zároveň se to ani nikdo moc nesnažil nějak aktivně dokazovat nebo vyvracet.)
    "Chronická borelioza je nerozlišitelná od symptomů normálního života" - popravdě bych se nedivil, kdyby vám za tohle dal někdo pěstí. Viděl jste někdy ty dětské pacienty s ochrnutou polovinou těla, sípající a lapající po dechu? V neskutečných bolestech 24 hodin denně, měsíce až roky v kuse?
    Strašně rád bych věřil, že to lékařská věda zvládá, že ten výzkum někam směřuje a že se přístup a léčba zlepšují. Ale přijde mi, že jsme se za těch 8 let moc neposunuli.
    Jak si někdo postěžuje, je to simulant a šup s ním na psychiatrii.
    Krucifix, já nechci stát na stejné straně s blázny a lidovými léčiteli. (i když, pokud někomu zafunguje placebo a tinktura z pupenů nebo nějaký jiný nesmysl pomůže od bolesti, je to asi dobře?)
    A rozhodně jsem pro opatrnější přístup, pro výzkum, nenadužívání ATB a šetrnost k pacientům.
    Ale někdy je to docela těžké.
    Já už jsem snad ok, léta se cítím relativně dobře. Ale příliš jasně si pamatuju ten zdánlivě nekončící pocit bezmoci a zoufalství.

    • @usagironin1
      @usagironin1 Před 4 lety +3

      Zpolitizovaná? Nechápu, můžete to trochu rozvést? A s tou antibiotickou léčbou, ceftriaxon je zcela adekvátní léčba v některých stádiích, v jiných je adekvátní doxycyklin. A k subjektivním příznakům - ano, postboreliový syndrom se stanovuje na základě subjektivních příznaků, protože objektivní příznaky, stanovitelné zobrazovacími metodami (rentgen, CT, MR, EEG, EMG...) nebo laboratorně (změny biochemických parametrů) většinou žádné nebývají přítomny. A to "nedivil bych se, kdyby vám někdo dal pěstí" si vyprošuji, chovejte se prosím jako dospělý člověk a uvědomte si, co veřejně píšete na internet.

    • @JanPospisilArt
      @JanPospisilArt Před 4 lety +12

      @@usagironin1 Vy si prosím uvědomte, že přestože jste vědec, řešíte problémy skutečný lidí, kteří skutečně trpí. Vtipkovat o jejich příznacích není úplně fér. (respektive je zlehčovat tím, že nekončící bolest nebo degradace mentálních schopností jsou vlastně normální a běžné věci a že by si měl nemocný člověk prostě zvyknout)

    • @usagironin1
      @usagironin1 Před 4 lety +1

      @@JanPospisilArt Tak ten konstrukt, co tu píšete, jste si vytvořil vy sám. Naším cílem je pokusit se objasnit příčiny potíží, ne situaci pacientů jen zhoršit dlouhodobou aplikací kombinace antibiotik. Ale pokud myslíte, že cesta vede tímhle směrem, hodně štěstí.

    • @usagironin1
      @usagironin1 Před 4 lety +3

      @@JanPospisilArt Když se blíž podíváte na tu "opozici", zjistíte, že ji většinou tvoří soukromé ordinace a laboratoře, co se živí "léčbou" chronických pacientů za přímou úhradu bez příspění veřejného pojištění. Obrázek si z toho jistě zvládnete vytvořit sám.

    • @vn7245
      @vn7245 Před 2 lety +8

      @@usagironin1 A jak pomáhají chronicky nemocným ty veřejné ambulance, hrazené srážkou z výplaty na zdravotní pojištění, podle kterých musíte být po 14 dnech ATB terapie zaručené bez boreliozy ? Jinak ale kvituji, že už zmiňujete "cysty", a biofilmy, za to by se před lékaři ještě před lety vysmály

  • @karolinasuchardova3305
    @karolinasuchardova3305 Před 4 lety +2

    Vynikající, obohacující.

  • @frantisek_heca
    @frantisek_heca Před měsícem

    @usagironin1 Chápu to prosím dobře, že pokud byl někdo přeléčen na boreliózu, poté hlásí třeba několik let zhoršující se potíže a bude mu sérologicky "zjištěna" borelioza (nebo PCR testy?), tak jde jen o to slovíčkaření - že to při "nálezu" budeme nazývat "probíhající borelióza" namísto "post-boreliotický syndrom"? Možná to trochu motám, ale mě příjde, že spousta lidí co chodí na soukromé kliniky tak má v "nějakých" testech potvrzené nálezy. Tak je logicky léčí atb dokud nálezy nezmizí. To by asi dělala i běžná medicína, ne? Jde o to, že ta soukromá klinika používá jiné formy testování, dokazování, které běžná medicína neuznává?
    A nedá se léčba nasadit i na základě klinických příznaků? Jak jste si jisti, že víte kde všude odebrat vzorky, že máte veškeré správné testy, abyste vyloučili, že nejde o boreliózu?
    Já asi nechápu obecně to, že "máme nějaké formy testování", pokud nic nedokážou, nebudeme léčit.. nejde o nemoc. Ale kde je ta hranice, že "hrozí riziko, že nemáme dobré testy"?

  • @jiritrumpes6230
    @jiritrumpes6230 Před 4 lety +2

    Dobry den, muze borelioza vyvolat reaktivni artritidu?

  • @dargnon
    @dargnon Před 4 lety +1

    Dobrý den, kde se nemocní mohou zapojit do výzkumu?

    • @usagironin1
      @usagironin1 Před 4 lety +2

      Dobrý den, nejlepší cesta je ozvat se mi na e-mail: krupka.olomouc@gmail.com. Do projektu potřebujeme odebrat vzorek krve, to je zatím možné v Olomouci nebo Praze.

    • @milosrysian
      @milosrysian Před rokem

      Dobrý deň prajem, klobúk dole a fascinujúca presnaška ❤ Ja by som sa rád opýtal či by bolo možné sa zapojiť ako štud. materiál ako Slovák ?

  • @manheru
    @manheru Před rokem

    37 jí bylo

  • @jirirybensky6996
    @jirirybensky6996 Před 4 lety +5

    Zcela jistě jsem měl erythema migrans kolem štípance muchničky. Rybenský

  • @myskakrupicka3019
    @myskakrupicka3019 Před 3 lety

    Jako sorry ale já jsem Michal Krupka

  • @kacenkas24
    @kacenkas24 Před rokem +1

    Haha