A pilisszentiváni Hungária Bányaművek

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 01. 2023
  • Hungária Bányaművek.
    Pilisszentiván területén a Karátsonyi birtokon geológiailag önálló széntelepként volt ismert a mai Hungária telep területe. Kiterjedése az István akna szélétől nyugat felé a jelenlegi lakóháztól (volt üzemi épület) kb 100 m-ig tartott, mintegy 300 m szélességben.
    Az itteni szénvagyon kitermelésére a Környéről áttelepült „Hungária Kőszénbányászat Hauser Lipót és társa RT” kötött szerződést. Így jött létre a Hungária Bányaművek. 1929 februárjában függőleges akna mélyítésébe kezdtek, amiből már abban az évben kisebb mennyiségű szenet termeltek. A teljes termelés 1930-ban indult be, miután a homokbánya felől indított lejtős aknával egybelyukasztották. Ebben az időszakban már 249 föld alatti és 78 külszíni munkást foglalkoztattak.
    1934. julius 27.én vízbetörés következtében a bánya feltárt területének nagy része víz alá került. Eddig a kb. 600 ezer tonna szénvagyon kb. 40 %-át fejtették ki, 250 ezer tonnát. A bánya sorsát ez az esemény megpecsételte.. A vízszint feletti területet még 1938-ig tudták művelni, addig még 100 ezer tonnát termeltek.
    Az akna mellett szénosztályozó üzemelt, a szén elszállítását egy 1400 m hosszú kötélpálya biztosította a Pilisvörösvári állomásra, ahol egy 30 vagon befogadóképességű bunker fogadta a kitermelt szenet. A Hungária Bányaművek saját erőmű telepről, amit két lokomobil és áramfejlesztő alkotott, biztosította a villamos energia szükségletét, míg az akna szállító gépet gőzgép hajtotta.
    A környebányai üzemből a Pilisszentivánról odatelepült Ostheimer Mátyás és családja visszatelepült, míg a Janusch és Muschitz család Környéről költözött ide, és leszármazottaik azóta is itt élnek.
    1931. április 17.-én bányaomlásban az itt dogozó Brandhuber Márton pilisszentiváni és Hódop Imre, Hochenhauser Antal és Jelinek Lajos pilisvörösvári bányász életét vesztette, míg Pasztuha Lénártot sikeresen kimentették.
    A pilisszentiváni római katolikus templom felújításakor a volt környebányai üzem ereklyéit és harangját az üzem vezetősége a helyi egyházközségnek adományozta. A bányaüzem egyik vezetője dr.Ajtay Zoltán okleveles bányamérnök volt, aki 1942-ben megtervezte, majd kivitelezte az István-akna bányaüzemet, így Pilisszentivánon 1969 december 31.-ig folyhatott szénbányászati tevékenység.
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 1

  • @Medvegyuri
    @Medvegyuri Před rokem +2

    Nekem összeségében tetszett. Végig az Az öreg bánya titka sorozat járt az eszemben. Az egyik videómba aminek a címe: " Túra a Biatorbágy és Érd közötti erdőben " , az Országház kőfejtőnél egy kis filmrészletet is belecsempésztem.