Testowanie Einsteina - czy Ogólna Teoria Względności ma konkurencję? | prof. Piotr Jaranowski

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 02. 2022
  • 👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
    👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
    🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
    🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
    🌐 Strona: radionaukowe.pl
    👍 Facebook: / radionaukowe
    📷 Instagram: / radionaukowe
    ❌ Twitter: / radionaukowe
    🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
    🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
    📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
    „Główny urok tej teorii polega na jej kompletności pod względem logicznym” - pisał Albert Einstein w eseju dla The London Times w 1919 roku. Napisał go poproszony o wyjaśnienie czytelnikom znaczenia swojej teorii względności. „ Jeżeli chociaż jedna jedyna wynikająca z niej konsekwencja okazałaby się nietrafna, trzeba by było porzucić całą teorię; wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany pociąga za sobą nieuchronnie zburzenie całego gmachu” - kontynuował. Trzeba przyznać, że sprawę postawił zdecydowanie.
    Po ponad 100 latach od opublikowania Ogólnej Teorii Względności naukowcy wciąż szukają nietrafności jej przewidywań. Teoria grawitacji Einsteina jest również porównywana do konkurencji, której nie brakuje. - Na rynku naukowym istnieje kilkadziesiąt alternatywnych teorii, które wyjaśniają naturę oddziaływania grawitacyjnego - mówi w Radiu Naukowym relatywista, prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.
    Porównywania przewidywań tych teorii dokonywał przez ostatnich 16 lat zespół naukowców pod kierownictwem prof. Michaela Kramera z Max-Planck-Institute for Radio Astronomy w Bonn w Niemczech. Obserwowali dwa szybko obracające się pulsary (gwiazdy neutronowe) generujące wokół siebie silne pole grawitacyjne.
    Znów teoria Einsteina okazała się bezkonkurencyjna. - Nie pojawiły się żadne przekonujące dowody obserwacyjne, które by wskazywały na konieczność zmiany tej teorii - precyzuje fizyk.
    Dlaczego szukać dziury w całym?
    Po co w ogóle po raz kolejny analizować przewidywania OTW? Choć wszystkie jej przewidywania się sprawdzają, to ta teoria ma swoje słabości. - Są ogromne trudności w połączeniu z mechaniką kwantową - przypomina prof. Jaranowski.
    Ale tu nie chodzi o żadne „obalanie Einsteina”. - Proszę zauważyć, że Einstein nie „obalił” Newtona. Cała nasza inżynieria opiera się na mechanice newtonowskiej, więc jest ona poprawna. Einstein uogólnił teorię Newtona poprzez uwzględnienie efektów związanych z bardzo silnymi polami grawitacyjnemu - wyjaśnia fizyk. - I sądzę, że w podobny sposób trzeba będzie mówić, gdy zastąpimy klasyczną teorię Einsteina inną teorią klasyczną (czyli nie kwantową - przypis RN), która okaże się być lepsza w tych miejscach, gdzie teoria Einsteina zawodzi, np. w opisie wnętrz czarnych dziur - ocenia.
    Może jednak podróże w czasie?
    A czy uda się skleić Ogólną Teorię Względności z mechanika kwantową? Czy uda się skwantować grawitację? - Jestem w tej sprawie agnostykiem - mówi prof. Jaranowski.
    Rozmawiamy również o tym, czy wszystkie rozwiązania równań OTW są fizyczne (głównie dręczę profesora czy da się podróżować w czasie), o tym czy prof. Jaranowski ma swoją ulubioną kwantową teorię grawitacji, o falach grawitacyjnych oraz o tym, że większość fizyków na teorii względności się nie zna. Polecam gorąco!
    ***
    Rozmowę nagrałam w studio Uniwersyteckiego Centrum Podcastów Uniwersytetu w Białymstoku dzięki uprzejmości Doroty Sawickiej (dziękuję!). Polecam podcasty powstające w ramach UCP, dostępne na kanale CZcams Uniwersytetu / uniwersytetwbia%c5%82y...
    💛 Jeśli podobał Wam się ten podcast, chcecie, żeby Radio Naukowe się rozwijało - możecie mnie wesprzeć patronite.pl/radionaukowe. Od progu 10 zł zapraszam do grupy na FB, w której prywatnie i swobodnie rozmawiamy na tematy podcastu i nie tylko. Dzięki! 💛
    POLECAMY INNE MATERIAŁY:
    • Radio Naukowe - Wszyst...
    • Fizyka
    • Biologia
    • Astronomia
    • Psychologia
    • Zwierzęta
    • Religia
    • Historia
    • Historia życia
    • Geografia
    • Technologia
    • Człowiek
    🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
    #RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #PiotrJaranowski 🎬
  • Věda a technologie

Komentáře • 497

  • @zofiaukasiak1432
    @zofiaukasiak1432 Před 10 měsíci +7

    Pani Karolinko, wciąż pozostaję pod ogromnym wrażeniem prezentowanych podcastów. Wszystkie są genialne. Taki też jest ten odcinek. Jestem zachwycona! Dziękuję!!!

  • @Pulsi79
    @Pulsi79 Před 2 lety +17

    dawno nie słyszałem tak ciekawego naukowca, pozdrawiam i dozo częścią w odkryciach

  • @janjanusz5887
    @janjanusz5887 Před 2 lety +11

    nie wydaje się Państwu, że postulowanie istnienia ciemnej energii do złudzenia przypomina postulowanie istnienia eteru?

    • @targstarocimiastko7959
      @targstarocimiastko7959 Před 5 měsíci

      Naukowo to całkiem możliwe.

    • @jimlahey5623
      @jimlahey5623 Před 5 měsíci

      Mi się wydaje że maniery owej są takie jak u zaspokojonej seksualnie kobiety. Aż słuchać xd

  • @krystian9570
    @krystian9570 Před 2 lety +24

    Proszę pani, czy mogłaby pani nakręcić odcinek o hipotezie Sapiro-Whorfa, czyli względności językowej?
    Mówi ona że gramatyka języka zmienia tok myślenia jego użytkowników. Np:
    Japoński ma rozbudowany system form grzecznościowych co podtrzymuje hierarchiczny porządek społeczny. Języki chińskie są tonalne co pobudza obie półkule mózgu i zwiększa matematyczne zdolności Azjatów. Chociaż języki indiańskie też są tonalne a Indianie nie stworzyli cywilizacji porównywalnej z Chinami.
    Języki słowiańskie mają dużo przypadków, a ugrofińskie jeszcze więcej.
    Indianie z plemienia Piranha nie znają określeń kolorów i liczebników. Zamiast tego mówią np ,,jak krew" i dużo-mało.
    Innuici mają 50 określeń na śnieg, bo żyją w takim środowisku które wymaga precyzji w tej sprawie.
    Ponadto, chińskie pismo symboliczne nadało chińskiej filozofii bardziej holistyczny charakter, odmienny od tradycji zachodniej, dążącej do rozebrania wszystkiego na części i nadało kaligrafii bardzo prestiżowy status jako sztuki.
    Ta hipoteza ponadto, była inspiracją do stworzenia sztucznych języków, pozbawionych nielogiczności i niejednoznaczności jak Lojban i Ithkuil.

    • @krystian9570
      @krystian9570 Před 2 lety +3

      Indianie hopi.
      To bzdura, bo czas jest pojęciem obiektywnym, tylko różnie opisywanym lub pomijanym bo warunki życia nie wymagają opisu czasu. Np Aborygeni australijscy nie znali pojęcia czasu, podobnie jak Indianie Piranha. Co nie zmienia faktu że czas obiektywnie istnieje. Tak samo jak to że język Piranha nie zna takiej konstrukcji jak tysiąc czterysta osiemdziesiąt siedem, a polski nie zna 50 innuickich określeń na śnieg, nie zmienia tego że pojęcia opisywane przez te konstrukcje obiektywnie istnieją. Problem w tym że ludzki mózg nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego, dlatego języki naturalne upraszczają gramatykę i słownictwo do pojęć i obiektów z którymi stykają się jego użytkownicy, zgodnie z zasadami selekcji naturalnej.
      Taki na przykład Ithkuil, sztuczny język stworzony z założeniem że ma mieć idealną gramatykę, ma 96 przypadki, 32 aspekty i czasów też coś koło tego. Do tego odmienia się przez głosy, nastroje i na kilka innych sposobów nieznanych w polskim.

    • @agaagusia4726
      @agaagusia4726 Před 2 lety +3

      Ciekawy temat. Spotkałam się już z tym zagadnieniem w książce Very Birkenbil o nauce języków obcych.
      Ogólnie to dziala w dwie strony. Struktura języka wpływa na sposób myślenia, ale sam język i jego struktura powstaje na podstawie doświadczeń jego użytkowników. Język jest bardzo żywym tworem. Zmienia się szybko, wręcz pokoleniowo i już my tych zmian doświadczamy. Dzieci mówią już inaczej niż rodzice i nie chodzi tylko o "żargon" młodzieżowy ale zmienia się sposób myślenia i używania całych struktur jezykowych.
      Chętnie posłuchałam w RN na ten temat

    • @PPP-on3vl
      @PPP-on3vl Před 2 lety +2

      A jakie korzyści mamy z języka polskiego? Hmm pokrętne myślenie czyli duża podatność np. Na alkoholizm.

    • @alfapiotr66
      @alfapiotr66 Před 2 lety

      Pismo chińskie nie jest pismem obrazkowym.

    • @krzysiekaikis-4
      @krzysiekaikis-4 Před 9 měsíci

      ​@@PPP-on3vlhmm 😮 nie na temat 😅 odradzam spożycie alkoholu 🌿

  • @katarzynabratkowska1728
    @katarzynabratkowska1728 Před rokem +4

    Niesamowitych ludzi pani zaprasza naprawdę można wiele się dowiedzieć i chociaż trochę zrozumieć dziękuję pani serdecznie z

  • @Nosttre
    @Nosttre Před 2 lety +16

    Jak zwykle super prowadzony wykład z gosciem, dzięki wiedzy i przygotowaniu Pani Karoliny, coś pięknego.

  • @Hansio2
    @Hansio2 Před 7 měsíci +1

    Uwielbiam wywiady, kiedy prowadzący jest przygotowany merytorycznie :) Super!

  • @krystian9570
    @krystian9570 Před 2 lety +25

    Czy nakręci pani odcinek o teorii strun? Mimo wielu lat badań, naukowcy nic w niej nie osiągnęli. Wielu naukowców, twierdzi że dalsze jej badanie to wyrzucanie pieniędzy, a czytałem że niektórzy naukowcy posunęli się nawet do oskarżeń że to wyłudzanie pieniędzy na nieweryfikowalną teorię.

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety +2

      To nie jest tak. Naukowcy - matematycy - osiągnęli dużo w teorii strun :)

    • @doitbeforeyoudieful
      @doitbeforeyoudieful Před 2 lety

      Niestety, musisz poczekac na JWST na jakies wyniki aby cos polecialo dalej

    • @michatarnowski580
      @michatarnowski580 Před 2 lety +4

      To jest półprawda, bo:
      1) matematyka teorii strun podobno znalazła zastosowanie w materii skondensowanej; przyznawała to nawet krytyczka unifkacji strunowej i szerszego programu supersymetrii, Sabine Hossenfelder.
      2) Strunowcy wypracowali korespondencję AdS/CFT, o której nie wiem, czym jest, ale chyba to jest coś doniosłego nie tylko dla strunowców. Przykładowo ich „rywal” - Abhay Ashtekar, ojciec grawitacji pętlowej - przyznał chyba, że kwantowa grawitacja prawdopodobnie będzie czerpać z tej koncepcji.
      3) Inny wpływowy pętlowiec Lee Smolin też podejrzewał jakąś zbieżność (konwergencję) tych programów badawczych. Heller zajmujący się geometrią nieprzemienną widział zainteresowanie nią wśród strunowców i chyba porównywał to do początków kwantów - obrazy Heisenberga i Schrödingera, początkowo zwalczające się, okazały się równoważne. Podobne unifikacje formalizmów zdarzyły się też chyba w elektrodynamice kwantowej i w samych superstrunach, kiedy w latach 90. odkryto ich dualności.
      4) _Last but not least_: czysta, niefizyczna matma to też nauka; jasne, może powinna mieć inny status i zbierać mniej nagród fizycznych, za to więcej matematycznych, ale niech sobie żyje długo i szczęśliwie. Widzę wartość w rozważaniu nawet teorii dawno obalonych - to jest zawsze jakaś kopalnia równań różniczkowych, czasem geometrii różniczkowej itp. problemów, a odniesienie tego do fizyki jakoś urozmaica zabawę. Fikcyjna planeta Wulkan niech ma obliczoną orbitę, choćby dla kształcącej zabawy dla studentów.
      Nie planuję być strunowcem i też uważam strunowy sensacjonizm za przesadzony, ale niech ta teoria doczeka uczciwej emerytury zamiast wygnania.

    • @michatarnowski580
      @michatarnowski580 Před 2 lety +3

      Jeszcze jedno: w tym wywiadzie pan Jaranowski wspomina, że te przewidywania dla fal grawitacyjnych (albo jak ja wolę: czasoprzestrzeni) były obliczone właśnie strunowo. Podobnie chyba było z hipotezą drobnych czarnych dziur w zderzaczach. Superstruny podobno mają też kłopot ze stałą kosmologiczną - czyli to jest przykład jakiegoś obserwacyjnego problemu, nad którym można pracować.
      Ten kierunek badań chyba można potraktować tak, jak było z kosmologią przez pół wieku. Ona też była w ślepej uliczce, a Feynman po konferencji w Jabłonnie ('62) z tego szydził. Mimo to czekała na lepsze czasy i się ich doczekała; nigdy nic nie wiadomo.

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety

      @@michatarnowski580 NIe zauważyłem. Gdzie tak mówi? :)

  • @marcinkowalski6997
    @marcinkowalski6997 Před 2 lety +2

    Moze.cos o wodorze jako nowym nośniku energii , problemy i zalety, może coś o perowskitach , może coś o nowych akumulatorach które będzie można ładować w kilka min .

  • @zofiaagnieszkabiernacka826

    Super rozmowa😀

  • @andrzejcecot5259
    @andrzejcecot5259 Před 2 lety +5

    Znowu 2 godziny marszobiegu i dwa odcinki zaliczone.Dzis był mój ulubiony temat

  • @marekkobyra155
    @marekkobyra155 Před 3 měsíci

    Bardzo ciekawa rozmowa

  • @xxxxxx-mt1ml
    @xxxxxx-mt1ml Před rokem +2

    świetny gość, daje od niego taką pozytywną energią

  • @michatarnowski580
    @michatarnowski580 Před 2 lety +8

    Bardzo cenny wywiad. Zabrakło mi tylko pytania o ulubioną teorię klasyczną - może w którejś z nich te obliczenia fal grawitacyjnych są prostsze? Jest powiedziane, że one potrafią być dużo trudniejsze od OTW, ale prostota jest względna - może któraś z tych dziesiątek upraszcza ten konkretny problem?

    • @plrc4593
      @plrc4593 Před rokem +1

      I jakie by to miało znaczenie?

  • @rumburaczek1102
    @rumburaczek1102 Před 2 lety +7

    Super nawiązanie do opowiadania z dzienników gwiazdowych 😜

  • @nemeczek67
    @nemeczek67 Před 2 lety +13

    Einstein kiedyś powiedział, że gdy matematycy zabrali się za wyjaśnianie ogólnej teorii względności, to on przestał ją rozumieć.

    • @michatarnowski580
      @michatarnowski580 Před 2 lety +3

      Nie słyszałem, żeby to powiedział o OTW. Słyszałem, za to, jak Tomasz Miller - jest tutaj na YT - przytaczał te słowa Einsteina w kontekście STW. W to mi łatwiej uwierzyć, bo formalizm Minkowskiego faktycznie początkowo mógł się wydawać zbędny, a oprócz tego powstawały jakieś przekombinowane sformułowania, np. kwaternionowe, bo wtedy jeszcze były na to resztki szału.

    • @michasmarzewski3670
      @michasmarzewski3670 Před 2 lety +1

      Czy kiedykolwiek ją rozumiał? Przecież ją ukradł.

    • @MrLepek79
      @MrLepek79 Před rokem

      @@michasmarzewski3670 komu?

  • @dynamo1437
    @dynamo1437 Před 4 měsíci

    Podróże w czasie są wręcz obowiązkowe, całe nasze życie to tak naprawdę podróż w czasie

  • @piotrstandarddeviation6934

    Wszechświat wszędzie spada. To jest ciemna energia. Dziękuję za uwagę:)

  • @rafabieronski5912
    @rafabieronski5912 Před 2 lety +2

    świetna prowadząca, brawo

  • @sylwester5607
    @sylwester5607 Před 2 lety +1

    SUPER !

  • @janamelja
    @janamelja Před 2 lety +1

    Dziękuję

  • @zejon9053
    @zejon9053 Před 2 lety +2

    Profesor zapomniał wspomnieć o jednej rzeczy. Niektóre rozwiązania traktuje się jako nie fizyczne wtedy gdy kłócą się z innymi dobrze ugruntowanymi prawami fizyki. Ta zamknięta krzywa czasopodobna jest takim przypadkiem, przyczynowość, zasady zachowania energii, pędu, czy stała C rozlatują się tam w drobny mak, a tego tak łatwo przepuścić nie można.
    PS. Pod względem koncepcyjnym, interpretacyjnym, paradygmatu Newton został obalony w całości, nie ma pomyłki, trzeba tylko to rozróżnić co zostało obalone, tą ,,Newtonowską magiczną siłę przyciągającą" i ,,absolutny czas", od ,,zakrzywienia czasoprzestrzeni"

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 Před 2 lety

      Teoria Newtona też może być zapisana w "języku zakrzywień" i sprowadza się ona do zakrzywienia samej 3-wymiarowej przestrzeni. Czas jest prosty. Róznica nie jest więc duża i tak też wychodzi w praktyce - poza ekstremalnymi przypadkami teoria Newtona wystarcza.

  • @krzysztofrudnik4745
    @krzysztofrudnik4745 Před 2 lety +2

    Nawet przy obliczaniu toru lotu jabłka wychodzą dwa wyniki i trzeba wybrać jeden. Równania są kwadratowe i mają dwa rozwiązania. To szkoła średnia.

    • @marianskodowski8337
      @marianskodowski8337 Před 2 lety +3

      Bardziej ogólnie > istnieje matematyka realna i urojona z punktu widzenia fizyka. I nawet ta realna niekoniecznie zawsze oddaje wiernie rzeczywistość. Jeśli zatracimy tu intuicję to wejdziemy w gąszcz niedorzeczności. Tak skończyło wielu.

  • @micha6589
    @micha6589 Před 2 lety +3

    Dziękuję za wywiad.
    PS Panie profesorze, nie mówimy "w każdym bądź razie".

    • @piotrberecik2528
      @piotrberecik2528 Před 2 lety +5

      Jak widać mówimy. Nobody perfect :)

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety +2

      Ty może nie mówisz ale jeśli Profesor mówi to nie możesz napisać: "nie mówimy".

  • @StudioRozwoju1
    @StudioRozwoju1 Před 2 lety +4

    Świetne. Czekam na dalszą część z prof. Krzysztofem Meissnerem.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Před 2 lety

    Thank you and best regards

  • @Jedrula-gs5xi
    @Jedrula-gs5xi Před 2 lety

    Jeszcze dopowiem jasniej,to co juz sie wydarzylo mozemy odtwlrzyc, teoretyczxnie cofajac sie w czasie jedynie tylko jako obraz zapisany w wszechswiecie czyli na zasadzie projekcji,tak jak obserwujemy galaktyki czy gwiazdy ktorych obraz widzimy a one juz realnie moga nie istniec

  • @paparitual8836
    @paparitual8836 Před 2 lety

    Kolejne pytanie....
    Czy Czarne Dziury, są puste? Skoro w obiektach astronomicznych siły grawitacji się wzajemnie znoszą wewnątrz, to czy w "środku" Czarnej dziury, też występuje zjawisko wzajemnego znoszenia sił? Wyobraziłem sobie Czarne Dziury jako taka pianę, albo bańki mydlane.

    • @dominikkurek1155
      @dominikkurek1155 Před rokem

      Wedle OTW są puste, poza materią nieskończenie ściśnięta w osobliwości

  • @henionies
    @henionies Před 2 lety +1

    Cóż Tesla popierał teorię eteru bardzo podobna do wględności einsteina e =Tmc2 gdzie T to eter w sumie W liscie z lat 30chyba Einstein Tesli przyznaje że teoria wględności to moze być lipa W sumie mozna podstawic tą mityczną udowodnioną myślowo zaledwie ciemną materię i energię eterm o jakiś własnościach.

  • @andrzejurbaniak8103
    @andrzejurbaniak8103 Před 2 lety +4

    Super odcinek .Pozdrawiam serdecznie 😉

  • @kamilziemian995
    @kamilziemian995 Před 11 měsíci +1

    Ogólna teoria względności nie jest taka trudna. Pod warunkiem, że już się rozumie czy jest pochodna kowariantna.
    pl.wikipedia.org/wiki/Pochodna_kowariantna

  • @mirosawsieja8543
    @mirosawsieja8543 Před rokem +1

    To nie ciemna energia powoduje ekspansje Wszechświata a bezwzględny układ odniesienia względem którego dokonują się wszelkie zjawiska i procesy fizyczne..

  • @krystian9570
    @krystian9570 Před 2 lety

    Proszę pani, mrówki są ślepe a świat postrzegają i komunikują się za pomocą węchu. Ale na ile jest to porównywalne z naszą nową? Czy istnieją badania lub ich wyniki nad odszyfrowaniem języka mrówek?
    Czy ma to jakieś praktyczne zastosowania np w robotyce lub informatyce?
    Czy mrówczy język może mieć gramatykę, składnie i morfologie?
    Czy kosmici mogą porozumiewać się za pomocą feromonów? Czy z jakiegoś powodu feromony nie nadają się do komunikacji inteligentnych istot, jak dźwięki i symbole graficzne?

  • @hetman4787
    @hetman4787 Před rokem +1

    Odpowiadajac na tytulowe pytanie; Tak jest konkurencja dla tej teorii. Ta konkurencja to rzeczywistosc, w ktorej czasoprzestrzen nie ulega zakrzywieniu...

    • @1984Kojot
      @1984Kojot Před rokem

      100%

    • @hetman4787
      @hetman4787 Před 6 měsíci

      Certyfikowany... Einstein? Raczej dureń. A może zgrywus... Co do tego nie ma pewności. Pewność jest, że przestrzen się nie zakrzywia, a najkrótsza droga pomiędzy punktami w przestrzeni, zawsze na prostej.

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Před 2 lety +4

    Czy mamy gwarancję, że OTW obowiązuje za horyzontem? Czy istnieje teoria która daje jakieś przedłużenie analityczne równań OTW?

    • @Nosttre
      @Nosttre Před 2 lety +1

      Dobre pytania.

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety

      Horyzont nie jest żadnym problemem dla OTW i STW.

  • @pawetomczak631
    @pawetomczak631 Před 2 lety

    Ciekawe z tym rozmiarem atomu jest to, że elektron posiadający większą temperaturę/energię przeskakuje na wyższą orbitę. A skoro tak, to hipotetycznie dodając mu temperatury możnaby powiększać go w nieskończoność...
    Jaki więc jest ostateczny rozmiar atomu i dlaczego nie może być większy?

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Elektron, to jest bardzo dziwna cząstka, nie ma struktury wewnętrznej i tworzy wokół jądra atomowego, chmurę prawdopodobieństwa. Prawdopodobieństwo detekcji elektronu jest odwrotnie proporcjonalne do jego energii kinetycznej, czyli zwiększając energię kinetyczną elektronu, zmniejszasz prawdopodobieństwo jego detekcji. Kwarki w jądrach atomowych tworzą struktury, które komunikują się ze sobą przy pomocy chmury prawdopodobieństwa, tworzonej przez elektrony. Trzeba jeszcze wprowadzić pojęcie interferencji fali prawdopodobieństwa i co z tym wszystkim mają wspólnego liczby pierwsze? W tym momencie już nikt niczego nie rozumie, logika zapada się do Osobliwości, ale mimo wszystko gra muzyka. Muzyka jest najdziwniejszą rzeczą jaką wymyślił Wszechświat. Einstein słuchał Mozarta, znał wszystkie jego utwory na pamięć. W tej muzyce jest klucz do tajemnic Wszechświata. Umysł musi poddać się tej wibracji i wtedy zapada cisza.

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 Před 2 lety +2

    Dla mnie wykład rozczarowujący. Dziękuję.

    • @marekkobyra155
      @marekkobyra155 Před 2 lety

      Telewizje Trwam sobie poogladaj

    • @panikrystyna1
      @panikrystyna1 Před 2 lety +2

      @@marekkobyra155 Dziękuję za komentarz pozbawiony bezinteresownej złośliwości. Z wykształcenia jestem fizykiem.

  • @sokoeuler236
    @sokoeuler236 Před 2 lety +3

    Super program. Prof. Piotr Jaranowski sprawia wrażenie fachowca twardo stąpajacego po Ziemi, nawet jak mówi o czarnych dziurach. Brakowało mi jedynie pytania skąd wiemy że OTW Einsteina załamuje sie dopiero na osobliwościach czyli znacznie głebiej niż horyzont czarnej dziury, skoro nie możemy (i z definicji nigdy nie bedziemy mogli) zaglądnąć nawet milimetr za ten horyzont (i wrócić :).

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Załamuje się, bo jeżeli powstaje Horyzont Zdarzeń, to dotyczy również czasu, a nie tylko wymiarów przestrzennych, czyli Czarna Dziura nie powinna się ruszać, a jednak zaobserwowano fale grawitacyjne indukowane podczas kolizji Czarnych Dziur.

    • @sokoeuler236
      @sokoeuler236 Před 2 lety

      @@paparitual8836 Też mam podobne wątpliwości. Ciekawe co prof. Jaranowski mógłby na ten temat powiedzieć, bo przecież symulując takie kolizje trzeba jakoś sytuacje za tym horyzontem uwzglednić. Rodzi sie np. pytanie jak wygląda symulacja dynamiki w i obok samej osobliwości, bo tak jak zauważyłeś, intuicyjnie zdaje sie że ta osobliwość powinna być "przyspawana" do przestrzeni.

  • @Jedrula-gs5xi
    @Jedrula-gs5xi Před 2 lety +1

    Caly czas obserwujemy przeszlosc patrzac w gwiazdy nawet patrzac na swiat realnego czasu,wszystko co jest nam odlegle jest tym bardzxiej oddalone w czasie,jjest granica naszej mozliwosci ingerecji w czasie po przekroczeniu kturej stajemy sue tylko obserwatorami i dlatego nie mozemy cofajac die w czasie zabic swojego dziadka czy babci

  • @arnoldbertold6886
    @arnoldbertold6886 Před 9 měsíci

    Paradoks dziadka wynika z przyjętej strzałki czasu, czyli czas płynie w jednym kierunku. I to niekoniecznie jest dobre rozumowanie, to znaczy przyjmowanie tejże strzałki. Jeżeli czas nie płynie jednokierunkowo tylko przyszłość i przeszłość są równoprawne, to mamy świat, w którym nie tylko przeszłość wpływa na przyszłość ale i przyszłość wpływa na przeszłość, trochę na zasadzie zamkniętej pętli. Był chyba nawet sprytny film s-f, w którym wojsko przemieszczało się do tyłu z punktu widzenia podróżujących w przeszłość :)))))))))))))))) Obrazowo trzeba to było jakoś pokazać, ale zapewne podróż w przeszłość implikowałaby takie zachowanie czasoprzestrzenne, że zabicie własnej babci nie byłoby możliwe. Paradoks bliźniąt nie jest paradoksem, bo zrozumieliśmy teorię względności, ale czas chyba nadal jest dla nas tym bardziej tajemniczym elementem czasoprzestrzeni. No ale ludzka fizyka jest jeszcze na bardzo prymitywnym poziomie, zaczynamy się dopiero bawić w opisywanie świata. Poczekajmy cierpliwie a zniknie i paradoks dziadka. Za 1000 lat będziemy się posługiwać zupełnie inną fizyką (oczywiście prawa Newtona nadal będą obowiązywać), z dzisiejszego punktu widzenie niemożliwą do przewidzenia. Za kolejny 1000 lat - to samo. Ta zabawa nie ma końca :)))))))))))))))))))))))))))

  • @ZgonRA
    @ZgonRA Před 2 lety

    O jakim opowiadaniu Lema (czarne dziury) mówi Pan Jaranowski?

    • @lechlaskowski6723
      @lechlaskowski6723 Před 2 lety +1

      Jest to jedno z opowiadań Ijona Tichego z "Dzienników Gwiazdowych" a konkretnie - podróż siódma.

  • @mirosawsieja8543
    @mirosawsieja8543 Před rokem +1

    Pusta przestrzeń Czarnej dziury NIE ROTUJE,gdyż nie ma masy ,ani energii,jak sama nazwa mówi pusta przestrzeń. Rotować może tylko Materia ,albo Energia w Przestrzeni różniącej się PUSTKą w której Nic nie rotuje bo NIE MA NIC...NIE ma takiego stanu fizycznego /osobliwości/w Pustej Przestrzeni,w której jest nieskończona gęstość Energii... I do można dowieść bardzo prostym eksperymentem naukowym......

  • @betelgezeorion3244
    @betelgezeorion3244 Před 2 lety +10

    Kolejny raz wróciłam do obydwu teorii względności. Próbuje je ugryźć z każdej strony i wtedy... przychodzi powiadomienie od Radia Naukowego. Dziękuję

    • @sokoeuler236
      @sokoeuler236 Před 2 lety

      Czy możesz zdradzić na czym sie opierasz kiedy "próbujesz ugryźć" ?

    • @betelgezeorion3244
      @betelgezeorion3244 Před 2 lety

      @@sokoeuler236 książki, YT, podręcznik z liceum. Gdy czytam, słucham rozumiem, później już nic nie wiem.

    • @sokoeuler236
      @sokoeuler236 Před 2 lety

      @@betelgezeorion3244 Czy znana ci jest książka "Wstęp do ogólnej teorii wzgledności" Bernard. F. Schutz ? Czy masz opanowane jakiekolwiek podstawy rachunku macierzowego ? Jakbym miał w jednym zdaniu skrócić teorie wzgledności to bym powiedział że wszystko kreci sie wokół jednej rzeczy, a jest nią odległość miedzy dowolnymi dwoma punktami (czaso)przestrzeni.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      @@betelgezeorion3244 Nie rozumiesz, bo pojęcie czasu jest definiowane liniowo, a to nie jest wymiar liniowy.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot Před 2 lety

      Strata czasu na nieaktualne teorie.

  • @PrzemysawGrabskiPrem
    @PrzemysawGrabskiPrem Před 11 měsíci +1

    12:47 Pan profesor nie rozumie zjawiska ekspansji czasoprzestrzeni, niestety. Poczerwienienie najdalszych galaktyk, nie wynika z ich prędkości względem obserwatora, to jest zjawisko wynikające z rozciągania fali przez czasoprzestrzeń, która rośnie jak chleb, w całej swojej objętości i niezależnie od skali. Materia porusza się w czasoprzestrzeni w kierunku takich obiektów, jak Wielki Atraktor i ten ruch nie jest zgodny z ekspansją czasoprzestrzeni. Nie jesteśmy w centrum Wszechświata, żeby wszystko się od nas oddalało, geocentryzm jest chyba zakodowany w DNA.

  • @piotrjordanowski
    @piotrjordanowski Před 2 lety

    Czy dobrze słyszałem? Najsilniejsze pole grawitacyjne panuje na powierzchni obiektu (słońca)? A mnie uczyli ze im bliżej środka ziemi, słońca czy czegokolwiek innego tym grawitacja silniejsza.

    • @darekkargul6514
      @darekkargul6514 Před 2 lety +2

      W punkcie centralnym wypadkową będziesz miał zero. Tak obrazowo to będzie cię "ciągnęło" tak samo ze wszystch stron. Czyli na powierzchni musi być max.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Czyli możliwe jest istnienie planet pustych w środku? z czarnym słońcem w centrum :D

  • @Przebudzeniec
    @Przebudzeniec Před 2 lety +2

    Kolejna ciekawa audycja.

  • @marcinkrzyzynski5894
    @marcinkrzyzynski5894 Před 2 lety +2

    Bardzo mi się podoba :-)
    Pozdrawiam

  • @AdamAdam-vw5oe
    @AdamAdam-vw5oe Před 7 měsíci

    Współrzędne tensorów równań OTW można tak dobrać dla niezerowej energii,aby dawały krzywiznę zerową. Czyli , najważniejsza idea OTW, relacja tensora energii-pędu do krzywizny pola zawiodła nieuchronnie.

    • @AdamAdam-vw5oe
      @AdamAdam-vw5oe Před 6 měsíci

      @@certyfikowanyprzewracaczhu3390 obawiam się ,że nie masz zielonego pojęcia w temacie, akurat to stwierdzenie pochodzi od Schrodingera

  • @waldemarcapaa2753
    @waldemarcapaa2753 Před 8 měsíci +1

    coraz bardziej uważam, że teoria opisująca naszą obecną rzeczywistość (co sam mówił Einstein), jest nieprawdziwa i istnieje inna

  • @multivita
    @multivita Před 2 lety +2

    Ja bym zadał pytanie trochę z innej beczki... przykładem obserwacji otaczającego świata.... Skoro w naszym świecie wszystko co istnieje musi konsumować energię, to czy cząstki elementarne też w pewnym sensie muszą żywić się w jakiś sposób energią by bytować? Wydaje mi się to racjonalne, że wszystko co chce trwać w czasie, musi pożywić czymś. No chyba, że cząstek elementarnych czas nie dotyczy, bo świat w jakim funkcjonują nie ma wymiaru czasowego. Tak czy siak, trochę dziwne to się wydaje, że przyjmuje się że najmniejsze elementy naszego świata mogą istnieć od tak sobie same z siebie.

    • @sokoeuler236
      @sokoeuler236 Před 2 lety +1

      Ciekawe. Ale Jak możnaby to sprawdzić ?

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety

      Złe pytanie.

    • @sokoeuler236
      @sokoeuler236 Před 2 lety +1

      @@piotrjuszczyk1 Raczej twoje złe pojęcie na temat tego czym jest fizyka, a jest to nauka opierająca sie na obserwacji która umożliwia potwierdzenie ewentualnie odrzucenie, takiej czy innej teorii.

    • @multivita
      @multivita Před 2 lety +1

      ​@@sokoeuler236 Jak to sprawdzić - o ile to ma sens - to już pytanie do fizyków ;)
      W tej chwili jedynie ciekawi mnie, czy był rozpatrywany już podobny pogląd do mojego.
      Ciekawą też kwestią dla mnie jest ewolucja w generowaniu energii. Mamy takie atomy, które pod wpływem własnej grawitacji zaczynają się zagęszczać aż do tego stopnia, że powstaje słońce (w ogromnym uproszczeniu). Później takie słońce generuje nowy rodzaj energii, dzięki któremu na ziemi dochodzi do powstania życia. Z kolei bogactwo form życia na ziemi generuje jeszcze inny rodzaj energii, która jest w obiegu dzięki zjadaniu jednej formy życia, przez inną formę życia. I pewnie można by znaleźć jeszcze kilka kolejnych stopni konwertowania energii z jednego rodzaju jej przejawów w drugi. Koniec końców, mamy jakby nie patrzeć ewolucję energii, co jest samo w sobie bardzo ciekawe. Z samego tego można by już wywnioskować, że muszą być inne przejawy energii, które dzięki ewolucji tworzą cząstki elementarne. Nie wiem jaki jest aktualnie pogląd na to co generuje grawitację, ale co jeśli np. materia musi niejako pochłaniać w pewnym sensie przestrzeń? Samo to już by odpowiadało za przyciąganie się wszystkiego co materialne.

    • @rigelheron9997
      @rigelheron9997 Před 2 lety

      W przyrodzie obowiązuje zasada ZACHOWANIA energii, a nie zasada konsumpcji energii ;P

  • @marcinwojtowicz2417
    @marcinwojtowicz2417 Před 2 lety +4

    Tesla to wynalazca,a ansztajn to figurant z jego em2.

    • @marianskodowski8337
      @marianskodowski8337 Před 2 lety

      Ale fantastyka matematczna tworzy miejsca pracy dla figurantów. A Teslą nie każdy jest. W tym problem.

    • @marcinwojtowicz2417
      @marcinwojtowicz2417 Před 2 lety

      @@marianskodowski8337 Jaka fantastyka. Matematyka wiele udowadniać. Tesla to był wynalazca a ten Mason Ansztajn to figurant.

    • @marianskodowski8337
      @marianskodowski8337 Před 2 lety

      @@marcinwojtowicz2417 Otóż nie. To, że teoria Einsteina, która jest matematycznym skrótem rzeczywistości jakoś tam się sprawdza nie oznacza, że jest prawdziwa. Zresztą od początku dyskredytuje ja nierozwiązany do dziś paradoks bliźniąt.
      Istnieje dziesiątki teorii grawitacji i one opierają się na matematyce, ale pytanie która jest właściwa? Fizyka niekoniecznie poddaje się matematyce.

    • @marcinwojtowicz2417
      @marcinwojtowicz2417 Před 2 lety

      @@marianskodowski8337 Przecież ja nie mówię że to jest prawdziwe itd. Zgadzam się z tobą przecież.

  • @georgesowa986
    @georgesowa986 Před 2 lety

    Jeżeli fale grawitacyjne istnieją, to dlaczego nie wykryto grawitonu? Po zderzeniu się dwóch czarnych dziur zarejestrowano falowanie czasoprzestrzeni. Jaki jest związek tego zjawiska z grawitacją?

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety +1

      Okazuje się, ze czasoprzestrzeń to nie jest pustka, taka, jaką nam wkładali do głowy w szkole, ale rozdaj pola energii, które się odkształca pod wpływem masy i prędkości i to odkształcenie może propagować w postaci fali z maksymalną prędkością c.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Czasoprzestrzeń wykazuje zjawisko analogiczne do napięcia powierzchniowego, czyli odkształca się pod wpływem masy i powoduje zjawisko spadania do studni grawitacyjnej.

  • @krazybubbler
    @krazybubbler Před 2 lety +3

    Świetna audycja. Podziwiam RN i w szczególności Panią Karolinę.

  • @maxtrzy1000
    @maxtrzy1000 Před 2 lety

    Dzień dobry wszystkim 😏👍

  • @zbigniewfilip4108
    @zbigniewfilip4108 Před 2 lety

    dzień dobry

  • @winstonknowitall4181
    @winstonknowitall4181 Před rokem +1

    Świetny odcinek. Powinna Pani częściej występować w roli adwokata diabła, jak tutaj - gdy prowokuje Pani rozmówcę pytaniami o podróże w czasie.

  • @Maverral
    @Maverral Před 2 lety +1

    Nie wiem jak OTW, ale STW ma konkurencję w STE.

  • @leszekksiezarczyk277
    @leszekksiezarczyk277 Před 3 měsíci

    Pani audycje są maksymalnie inspirujące tak jak Pani pieprzyki. Zazdroszczę Pani partnerowi!!!❤

  • @onieznajomy9553
    @onieznajomy9553 Před 2 lety +1

    kiedys mowilo sie ze w atomie siedza ogromne sily, za jakies 40 - 50 lat wybuchly pierwsze atomowe bomby
    dzisiaj mowi sie ze podroze w czasie nie sa niemozliwe, ciekawy jestem kiedy bede mogl przeniesc sie w przyszlosc, zobaczyc na co czy jak umarlem i jak juz dzisiaj zaczac sie leczyc albo czego unikac

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 2 lety +1

      Po co Ci w takim razie maszyna czasu ? Dietetyk i trener w zupełności Ci wystarczą 😄

    • @cwancigatorodziherungow5565
      @cwancigatorodziherungow5565 Před 2 lety

      Zamknąć się w domu i nigdzie nie wychodzić ,bo życie jest niebezpieczne

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 2 lety

      @@cwancigatorodziherungow5565
      Nie prawda, podobno 80 % wypadków zdarza się w domu 😄

  • @zbigniewwojakowski11
    @zbigniewwojakowski11 Před 2 lety +1

    Słuchając rozmowy można odnieś wrażenie, że obecna fizyka kreowana jest na koncepcjach fizycznie niemożliwych, logicznie sprzecznych lub zaprzeczających zdrowemu rozsądkowi. To nie tylko wrażenie, ale fakt. Postaram się w paru słowach udowodnić tą tezę dowodząc np. błędności teorii względności. Einstein w teorii względności wzór masy relatywistycznej uzyskał na podstawie drugiej zasady dynamiki. Obecnie do nadania przyspieszenia a=F/m w doświadczeniu Newtona używana jest siła F zależna od przyspieszenia grawitacyjnego g=G m/r2. Na podstawie użytych sił w doświadczeniu wynika, że przyspieszenie wózka zbliżając się do przyspieszenia ziemskiego wymaga nieskończenie dużej siły, ponieważ niezależnie od ilości ton na szalce przyspieszenie szalki i wózka nigdy nie osiągnie na Ziemi wartości 10m/s2. Według doświadczenia z wykorzystaniem siły zależnej od przyspieszenia grawitacyjnego logiczny jest wniosek Einsteina, który w teorii względności wyraził wzorem masy relatywistycznej. Według wzoru masa nie może być rozpędzona do prędkości światła, ponieważ wymagałaby użycia nieskończenie dużych sił. Błędna kwalifikacja siły w doświadczeniu nie przeszkadza formułować logicznych wniosków ale konsekwencją jest błędna teoria! W współczesnej fizyce jest niewyobrażalnie dużo błędów np. tylko podstawowych błędów w teorii grawitacji Newtona jest około czterdziestu. Z błędnego użycia siły w doświadczeniu Newtona wynika, że współcześnie masa jest zagadką. Jednakowy wpływ czynników grawitacyjnych na siłę, dzięki której określa się ciężar masy m i na siłę F potrzebną do jej przyspieszenia podczas definiowania masy powoduje brak możliwości wykazania złożonej formy masy oraz zmienności względem ww. wartością a=Fγ/mγ. Sens wzorca masy jest błędny! Pozdrawiam Wojakowski.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Najdziwniejsze jest to nie o czym piszesz, ale to, że natura czasoprzestrzeni ogranicza w ten sposób prędkość propagacji informacji, tworząc w ten sposób stożek czasoprzestrzenny w którym ewoluuje Wszechświat.
      Foton jest informacją o zmianie entropii układu jakim jest atom i ta informacja propaguje w czasoprzestrzeni.
      Błędem jest myślenie, że to fotony wyznaczają prędkość graniczną c, a nie czasoprzestrzeń w której one propagują.

    • @zbigniewwojakowski11
      @zbigniewwojakowski11 Před 2 lety

      @@paparitual8836 Natura czasoprzeszczeni niczego nie ogranicza, a już na pewno prędkości w każdej postaci. Foton nie jest informacją, lecz na podstawie jego zachowania można się coś dowiedzieć. Zgadzam się, fotony nie wyznaczają prędkości, lecz poruszają się z prędkością.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      @@zbigniewwojakowski11 To co wyznacza graniczną prędkość propagacji informacji, jak się to nazywa?

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      @@zbigniewwojakowski11 Zwróć uwagę, że informacja propaguje z tą samą graniczną prędkością c, niezależnie od tego, czy jest to fala elektromagnetyczna, czy grawitacyjna, czy neutrino, czy fala prawdopodobieństwa, jak w przypadku tunelowania kwantowego.

    • @zbigniewwojakowski11
      @zbigniewwojakowski11 Před 2 lety

      @@paparitual8836 Dopiszę, że potencjalna fala obiektu lub zdarzenia zmienia się w rzeczywistość wyłącznie w obecności obserwatora, natomiast fala zmienia się w cząstkę wtedy , gdy jest obserwowana. Ta transformacja przez fizyków jest nazywana kolapsem zachodzącym natychmiastowo i nielokalnie.

  • @zbigniewbarszczewski547
    @zbigniewbarszczewski547 Před 2 lety +1

    Taki prosty przykład:
    y=ax³+bx²+cx+C, gdzie C to constans. Ja raczej C tłumaczyłbym jako CHAOS...
    I żaden wzór matematyczny tego nie opisze.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Co robi c?

    • @dominikkurek1155
      @dominikkurek1155 Před rokem

      Zamiast C powinni być d. Ale skąd ten wielomian?

    • @zbigniewbarszczewski547
      @zbigniewbarszczewski547 Před rokem

      @@dominikkurek1155 C w odróżnieniu c przy x, która jest funkcją liniową oznacza chaos. Tę funkcję możnaby na dobrą sprawę rozbudować do n-tej potęgi. To jest tylko skrót myślowy.

  • @waclawzacharko8352
    @waclawzacharko8352 Před 8 měsíci

    Ramionami interferometru jest światło lasera,na które działa zmienne pole grawitacyjne fal grawitacyjnych, zmieniajac długośc fali tego światła.

  • @PPP-on3vl
    @PPP-on3vl Před 2 lety +1

    @radio naukowe Elektryczny model. wszechświata. A czas jako wewnętrzny wymiar świadomości. Coś takiego jak "czas" nie istnieje.

  • @piotrstandarddeviation6934

    Wszystkie czarne dziury rotują z prędkością światła..

  • @dietmarwons8092
    @dietmarwons8092 Před rokem

    Dlaczego zakłada się, że dwie masy się grawitacyjnie przyciągają, a wg. OTW masy powinne być do siebie "dopychane".

  • @krzysztofjksiazek228
    @krzysztofjksiazek228 Před 2 lety

    To raczej
    TEORIE KWANTOWE
    słabo opisują rzeczywistość
    🤔
    W zasadzie ograniczają się do wyliczeń matematycznych.
    To w dziale Fizyki :
    >>Teorie kwantowe

  • @mirosawsieja8543
    @mirosawsieja8543 Před rokem +1

    Teoria względnościNIE JEST poprawną teorią grawitacji,, gdyż teoria względności odnosi się do Czasu w przestrzeni,a teoria grawitacji odnosi się do Siły oddziaływań między masami......,,,a związku z tym nauka nie posiada parametru fizycznego którym dokonuje się przejście z zakrzywienia Czasu i przestrzeni do Siły oddziaływań grawitacyjnych mas/materii. Fakty fizycznych doświadczeń dowodzą,że względne zjawiska i procesy warunkowane grawitacyjnymi oddziaływaniami dokonują się Względem do bezwzględnego układu odniesienia/ parametru=== nie znanego współczej nauce,ani naukowcom.

  • @ryszardstychno6827
    @ryszardstychno6827 Před 2 lety

    Wspólne wartości…..dla całej ludzkości…..
    Dla wierzących i niewierzących…..najważniejsze…..z dekalogu….. są trzy przykazania
    …..5 nie zabijaj…..odwrotnością jest ……zabijaj jak chcesz…..
    …..6 nie cudzołóż….odwrotnością jest …..ruchaj jak chcesz…..
    …..7 nie kradnij…..odwrotnością jest …..kradnij jak chcesz…..
    W dzisiejszych czasach…..gdzie jako najważniejsze wartości stawia się…..seks i pieniądze….osoba żyjąca…..przyjmuje odwrotność tych przykazań…..
    Wzór na duszę ……wyraża się wzorem ciśnienia……czyli….. p = F / S czyli ciśnienie jest równe sile dzielonej przez pole powierzchni…..we wzorze na duszę siła oznacza przestrzeganie przykazań…..moralność człowieka…..a pole powierzchni oznacz ciało człowieka…..
    Im wyższa moralność …..tym wyższe ciśnienie…..a jak człowiek nie ma moralności…..tylko ważnie jest ciało…..to nie ma ciśnienia…..
    Dlatego aby ludzkość miała wspólny mianownik…..powinna przestrzegać tych trzech przykazań…......

  • @RAK-photo
    @RAK-photo Před 2 lety +7

    Swietna rzeczą jest to na co zwrócił uwagę prof. Czarne dziury rotują a to oznacza ze nie ma punktu osobliwości. To jest mega ważne przy dyskusjach, dlatego ze zmienia to postrzeganie horyzontu zdarzen. Większość naukowcow idzie w strone ciasta z dziurka. Ale samo podkreślenie tęgo przez prof jest maga istotne

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety

      Nie. To nie oznacza że nie ma osobliwości.
      Problem z osobliwością dotyczy nieskończoności.

    • @RAK-photo
      @RAK-photo Před 2 lety

      @@piotrjuszczyk1 nigdzie nie napisałem ze jej nie ma ale ze nie jest punktem. A rodzajem ciasta z dziurka.
      Problem nie jest tylko nieskończona masa oznaczająca defekto błąd w teorii ale charakterystyka zakrzywienia czasoprzestrzeni. Gdyby był to nieskończony punkt wtedy obserwacje supermasywych czarnych dziur dają inny obraz. Zagięcie czasoprzestrzeni jest znacznie bardziej łagodne. Tak jakby zamiast małego punktu byla wielka i ciężka kula.
      Dodajmy do tego efekt który obserwujemy przy gwiazdach neutronowych. Spadająca na nie materia drastycznie je przyspiesza. A widzimy wszedzie ze czarne dziury jedzą cały czas. Czyli ciagle przyspieszają ich jadra.

    • @RAK-photo
      @RAK-photo Před 2 lety

      @@piotrjuszczyk1 zaloznie z punktwa osobliwością jest pojęciem wygodnym bo możesz stosować wtedy mechanike kwantowa. Ale realnie nie ma dowodow na to ze w srodku czarnej dziury ta teoria również się nie załamuje.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Rotacja oznacza, że "wewnątrz" Czarnej Dziury istnieje energia kinetyczna. Wewnątrz napisałem w cudzysłowie, bo Czarna Dziura, nie ma dziury i nie ma wnętrza.

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety +1

      @@RAK-photo Na odwrót. W mechanice kwantowej masz zasadę nieoznaczoności Heisenberga i dlatego nie masz punktów i mieć ich nie możesz.
      Cały problem z pogodzeniem OTW z MK wynika właśnie z tego że dla OTW nie ma minimalnych odległości.

  • @BM-hv6te
    @BM-hv6te Před 2 lety

    Czy Tesla nie był blisko zatem?

  • @marcinno33-73
    @marcinno33-73 Před 2 lety

    Super ale mam jedno pytanie. W dwudziestej czwartej minucie Pan profesor powiedział, że proton jest cząstką elementarną, a przecież składa się z kwarków i wydaje mi się, że nie jest. Czy się mylę?

    • @krazybubbler
      @krazybubbler Před 2 lety +1

      Ze względów historycznych można proton 'podciągnąć' pod cząstkę elementarną, choć oczywiście masz rację. Technicznie jest to niepoprawne (od może 50 lat ;)). W wiki jest wytłumaczone lepiej. Pozdrawiam

    • @marcinno33-73
      @marcinno33-73 Před 2 lety +1

      @@krazybubbler dzięki.

    • @zbychulatara
      @zbychulatara Před 2 lety +2

      @@marcinno33-73 pewnie kwarki tez z czegos sie skladaja i tak dalej i dalej. Proton jest najmniejszy w znanej nam fizyce chyba a cala reszta zaczyna byc odkrywana w momencie użycia teorii kwantowych

    • @stefaniakrzos7426
      @stefaniakrzos7426 Před 2 lety +1

      Polecam wykład w głąb protonu 💗🙏

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Naukowcy nie zaobserwowali spontanicznego rozpadu protonu, więc w tym sensie jest on elementarny. Sytuacja bardzo się komplikuje wewnątrz jądra atomowego, bo tam to już nie jest takie oczywiste.

  • @chimerameduza
    @chimerameduza Před 2 lety +11

    👉 Już istnieje Teoria Wszystkiego, a brzmi ona: "Wiem, że nic nie wiem". 👈

  • @paparitual8836
    @paparitual8836 Před 2 lety

    Czy Czarne Dziury .... mruczą? Jak koty.
    Jeżeli "wewnątrz" Horyzontu Zdarzeń występują zjawiska falowe, to występuje również interferencja, Czarna Dziura może tworzyć wnękę rezonacyjną, w której energia jest skumulowana w postaci fali stojącej. To finalnie powinno generować nanosekundowe impulsy promieniowania "laserowego", w tym sensie, że to promieniowanie będzie podobne do światła laserowego. Jak ta energia ma się wydostać? W fizyce kwantowej jest znane zjawisko tunelowania ładunku przez barierę potencjału.

  • @BeneathTheTree.
    @BeneathTheTree. Před 6 měsíci

    nie mozna rozwiazac problemu na poziomie na ktorym powstal wiec dlaczego wszyscy naukowcy ktorzy z natury nie sa przeciez w ciemie bici ciagle robia to samo i dzialaja jakby mieli klapki na oczach szukajac nie tam gdzie trzeba? a rozwiazanie jest prostsze niz sie wydaje ale do tego potrzebny jest otwarty, niczym nieograniczony umysl, a tego niestety naukowcom brak. pzdr😊

  • @marekmynarczyk9800
    @marekmynarczyk9800 Před 2 lety +1

    Ogólna teoria jest tak naprawdę próbowała rozwiązać problem zachowania tych samych praw fizyki w przyśpieszających układach odniesienia (szczegółna dla jednostajnych) więc pewnie trzeba by oczyścić ją z niepotrzebnych interpretacji.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      Układem odniesienia jest czasoprzestrzeń, czyli jest jeden układ odniesienia.

    • @marekmynarczyk9800
      @marekmynarczyk9800 Před 2 lety

      ​@@paparitual8836hm, możemy mieć układ odniesienia przyśpieszający poruszający się względem jednostajnego układu odniesienia

    • @marekmynarczyk9800
      @marekmynarczyk9800 Před 2 lety

      @@paparitual8836 chociaż jak się zastanowiłem to muszę przyznać rację że można wyjaśnić to co wyjaśnia szczególna teorię względności zakładając że jest jeden wyróżniony układ odniesienia - czyli teoria eteru

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      @@marekmynarczyk9800 Tu raczej chodzi o rodzaj pola skalarnego, które cechuje masą. Ruch w tym polu oddziałuje na masę, powoduje jej wzrost. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jest właściwość pola Higgsa.

    • @marekmynarczyk9800
      @marekmynarczyk9800 Před 2 lety +1

      @@paparitual8836 ogólna teoria uogólnia szczególną czyli obejmuje też nieinercjalne układy odniesienia a wynika z założenia że masa bezwładna i grawitacyjna są równe czyli u podstaw jest tak naprawdę założenie o zgodności praw fizyki w układach nie inercjalnych ale nie mamy wyjaśnienia co to masa i jak słusznie piszesz w kwantówce jest to oddziaływanie z polem Higgsa

  • @piotrstandarddeviation6934

    Skąd Pani to wszystko wie????:)

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz Před 2 lety +2

    Odcinek powiem nosić nazwę: Kamienna Teoria Einsteina, "Kamienna" bardziej harmonizowala by z nazwiskiem Alberta 😄

  • @piotrjuszczyk1
    @piotrjuszczyk1 Před 2 lety

    Wywiad świetny ale nie odpowiedział na końcowe pytania.

  • @rafamak897
    @rafamak897 Před rokem

    Gość szczery do bólu. Mimo że teoria względności ma wiele problemów to on jej nie odrzuca z powodu braku lepszej teorii. To ma być nauka? Jest to próba wypaczenia rzeczywistość aby pasowała do teorii. Co do rozszerzania się wszechświata ciekawe czy ktoś wpadł na pomysł, że przesunięcie ku czerwieni może wynikać z faktu, iż nasz układ słoneczny nie stoi w miejscu więc przesunięcie ku czerwieni wynika z samego ruchu obiektów względem siebie, lecz zachowujących tą samą odległość czyli obrotu galaktyki.
    Ciekawe czy zjawisko przesunięcia ku czerwieni występuje w przypadku planet układu słonecznego? Spieszę odpowiedzieć, że tak chodź uklad sloneczny sie nie rozszerza. Tak więc nasz zmarły naukowiec może spoczywać w spokoju, a orłom jeszcze na tym świecie sprawiłem poważny ból głowy. No ale po co się wysilać skoro naukowcy już wszystko ustalili.
    Co do fal antygrawitacyjnych jest to tylko gdybanie. Nie wiedzą co zarejestrowali i z czym to powiązac. Równie dobrze urządzenie mogło zarejestrować jakieś bardzo drobne ruchy tektoniczne skorupy ziemskiej.

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak Před 10 měsíci +1

    Tydzień po wymyśleniu ogólnej teorii wszystkiego jakiś fizyk - pomiarowiec pomierzy zjawisko do niej nie pasujące...

  • @RAK-photo
    @RAK-photo Před 2 lety +3

    Pań profesor pokazal klase. Serio w takich chwilasz jestem dumny ze jestem z Białegostoku. A nie tylko wschód to PiS i PiS. Brawo!!!

    • @piotrberecik2528
      @piotrberecik2528 Před 2 lety

      Im dalej na wschód, tym mocniej - szkoła lwowska.

    • @RAK-photo
      @RAK-photo Před 2 lety +1

      @@piotrberecik2528 wcale nie. Problem w tym ze na wschodzie są tylko 4 większe miasta, Olsztyn, Białystok, Lublin i Rzeszów. Reszta to rolnicy i małe miasteczka. Tam żyje się ciężko a ludzie nie interesują się nauka i polityka.

    • @piotrberecik2528
      @piotrberecik2528 Před 2 lety +1

      @@RAK-photo Miałem na myśli Rzeczypospolitą, kulturę, której geografia dalej sięga, niż granice polityczne.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 2 lety

      @@piotrberecik2528
      Piotruś jesteś z Rosjii? Bo kiepsko u Ciebie z geografia. Co wspólnego ma Białystok z Lwowem ? Poza tym świętej pamięci naukowcy z Lwowa to trafili po wojnie głównie do Krakowa i Wrocławia, więc tam musisz szukać o ile coś takiego jeszcze istnieje w dobie internetu i szybkiego przepływu informacji.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 2 lety +1

      @@RAK-photo
      Dobrze, że jesteś. Przywracasz dobre imię Białegostoku 🙂

  • @d0L013
    @d0L013 Před 2 lety

    podRÓŻE w czASIE mOżLIWE - na RAZie w uMYsłACH - PLanuJEMY czy wSpominAMy i TylE teGO w teMACIE - sUPer prOWAdząca

  • @Manjushri44
    @Manjushri44 Před 2 lety +6

    Jedyny problem z tą teorią to urojenie czasu 😀

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety +1

      To nie jest kwestia urojenia, tylko błędnej definicji, bo zegary nie mierzą upływu czasu, ale zmianę entropii w czasie.

    • @marianskodowski8337
      @marianskodowski8337 Před 2 lety +2

      Jeśli to jest urojenie to jest ono wspólne dla wszystkich ludzi i odbierane przez nich chyba bardzo podobnie. Jeśli to otaczające nas zegary "uczą nas" tego urojenia, to może warto by było zapytać o czas osobę, która była od urodzenia w śpiączce, jak ona czuje czas?

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 Před 2 lety

      @@marianskodowski8337 Proszę się zastanowić, co tak naprawdę robią zegary? Mierzą czas? Jaka jest różnica pomiędzy zegarem zepsutym, a działającym?
      Mechanizm zegara ma za zadanie spowalniać zmianę uporządkowania układu jakim jest zegar, jeżeli się zepsuje, to nie powstanie "kontinuum czasoprzestrzenne", które definiuje prędkość zmiany entropii, czyli stopnia uporządkowania układu. Zmierzam do tego, że czas jest polem, które ogranicza prędkość propagacji informacji w czasoprzestrzeni.

    • @marianskodowski8337
      @marianskodowski8337 Před 2 lety

      @@paparitual8836 Przyjacielu... zastanów się, używając słowa prędkość używasz czy chcesz, czy nie słowa czas. Zdajesz sobie sprawę, że bez pojęcia czasu nie istnieje fizyka?

    • @marianskodowski8337
      @marianskodowski8337 Před 2 lety +1

      @@paparitual8836 Oczywiście wszystko co jest periodyczne, czyli powtarzające się może być uznane jako zegar. O istnieniu czasu oraz tego, że płynie on ZAWSZE do przodu w jedną stronę /nie wiem czy liniowo/ świadczy następstwo zdarzeń, t.j. wiemy, że pewne zdarzenie nie mogłoby nastąpić zanim nie zaistniało inne, np. starzenie się.

  • @giwera4927
    @giwera4927 Před 2 lety

    Super program, ale wybaczcie, czołówka jest za długa i do dupy.

  • @andrzejjedruszek9208
    @andrzejjedruszek9208 Před rokem +2

    Uczta intelektualną😊

  • @Rafalstratford
    @Rafalstratford Před 2 lety

    👍👍

  • @waclawkrygowski8829
    @waclawkrygowski8829 Před 2 lety

    Czarne dziury to mają niektórzy naukowcy między uszami.

  • @edwarddrobinski9137
    @edwarddrobinski9137 Před 8 měsíci

    Sam wzor na teorie wzglednosci jest dobry .Ale jest pewne ale brak w nim znaczenia kto I co jest wysilkiem .Bez wysilku nic nie moze byc wartosciowe .Dlatego powiem to w tajemnicy .BOSKOSC jest tym co nazywamy EGZYSTENCJA ktora nauka nigdy nie pojmie poniewaz to jest ISTNIENIE NIEPOZNAWALNE zwane terminem slownym STWORCA JAKO ZRODLO ZWANE. Z. Y. C. I .E.

  • @krzysztof5414
    @krzysztof5414 Před 2 lety +2

    Nigdy nie będzie dobrej teorii, póki grawitacja będzie w obecny sposób opisywana. Przestrzeń miedzygwiazdowa nie jest pusta. Bliżej prawdy byli jak tą pustkę nazwali eterem

  • @nigh7swimming
    @nigh7swimming Před 2 lety

    Podróże w przyszłość są możliwe i wszyscy takie odbywamy podróżując 😉 Podróże w przeszłość nie są wykluczone, ale jeśli są fizycznie możliwe, to nie można się przenieść przed moment uruchomienia 'maszyny czasu'. Coś może być teoretyczne możliwe ale praktycznie niewykonalne w ramach materii.

  • @aniakasia9705
    @aniakasia9705 Před 2 lety

    ...czy..jezeli odkrywamy coraz to nowe teorie grawitacji..czasem b.sensowne..to czy istotnie jest sens trzymac sie Einsteina i jego abstrakcyjnej teorii wzglednosci ???

    • @krazybubbler
      @krazybubbler Před 2 lety

      hmm, czy aby na pewno są jakieś 'nowe teorie grawitacji' bardziej sensowne od OTW? Chyba nie. MOND raczej opisuje mały wycinek rzeczywistości a i ten opis jest kontrowersyjny. OTW nie jest chyba abstrakcyjna, na pewno nie bardziej niż inne podobne teorie, raczej jest dobrze ugruntowana teoretycznie.

  • @mariuszjakimiak1582
    @mariuszjakimiak1582 Před 2 lety

    Witam wszystkich a może porostu nie łączyć na siłę potrzebna nowa odrębna

  • @LakaFromCzw
    @LakaFromCzw Před 2 lety +1

    4

  • @JanKowalski-dj8qb
    @JanKowalski-dj8qb Před rokem +1

    Czy to jest teorią Einsteina czy jego pierwszej żony?
    Okazuje się, że w chwili zamienienia Słowianki na kuzynkę, momentalnie zgłupiał.
    Czy cokolwiek zrobił w nauce po wymianie żony?

    • @dominikkurek1155
      @dominikkurek1155 Před rokem

      Gdyby było coś na rzeczy Autorka kanału feministka by to poruszyła

  • @STANWL66
    @STANWL66 Před 6 měsíci

    No i co???

  • @specyfik
    @specyfik Před 2 lety +2

    To tak jak z archeologia. Gdy artefakty nie pasują do teorii to tym gorzej dla artefaktów.

    • @piotrberecik2528
      @piotrberecik2528 Před 2 lety

      Niestety. Pan, -i o Teorii Ewolucji? Do niej to pasuje to szczególnie.

    • @specyfik
      @specyfik Před 2 lety +1

      @@piotrberecik2528 wszystko można pod to podpiąć :) archeologia jest mi bliska i tutaj przykładów można wyliczać całymi dniami. Ktoś coś znajdzie i ogłosi wprew np Egipcjanom to ma zakaz wjazdu do Egiptu bądź zabrane granty.

    • @piotrberecik2528
      @piotrberecik2528 Před 2 lety

      @@specyfik Módlmy się, by wróciła normalność do świata akademickiego.

    • @specyfik
      @specyfik Před 2 lety +1

      @@piotrberecik2528 wątpię :) Jak dla mnie obecną nauka coraz bardziej przypomina religie. Są dogmaty. Moje prawdy są ważniejsze od Twoich itd :) Fakty można zmieniać jak się komu podoba. Wiele grantów jest chyba tylko po to by " coś robić".

    • @piotrberecik2528
      @piotrberecik2528 Před 2 lety

      @@specyfik Były już gorsze totalitaryzmy. Przychodziły, umierały, ewentualnie zostają pokonane. Potem znowu wracały. Nie wiem ile zależy to od nas, ile od łaski głównego Stratega. W każdym razie w naszej gestii bronić tego, co uważamy za prawdziwe, w co wierzymy.

  • @antonitrochimiak1779
    @antonitrochimiak1779 Před 2 lety +1

    TEORIA - to tylko teoria! Każdy może wymyślać jakąś teorię. Teorie wymyślone dawno, nadal są tylko teoriami. W latach 60-tych naukowcy głosili, że polecimy turystycznie na księżyc przed rokiem 2000 ( to była teoria), nie udało się. Liczą się fakty a nie miliardy lat rzucane przez naukowców na istnienie Ziemi i Wszechświata, też czysta teoria. Lema dobrze się czyta. Mam teorię, Lem to kosmita.

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  Před 2 lety +1

      Podziwiam hobby, które niektórzy tu prezentują: wchodzą na podcast popularnonaukowy, nic z niego nie rozumieją, komentują szerząc domorosłą fizykę czy inne bajdurzenia z Internetu (myląc przy tym pojęcia) a na koniec jeszcze mają pretensje, że są mądrzejsi od ludzi z kierunkowym wykształceniem.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot Před rokem

      @@RadioNaukowe Niestety kierunkowe wykształcenie nie zawsze idzie w dobrym kierunku ;)

  • @rafalrapcewicz6743
    @rafalrapcewicz6743 Před 2 lety +2

    nie wierzę z znalezienie "..teorii która by tłumaczyła jak działa umysł człowieka, jak zderzają się czarne dziury, jak działa komputer kwantowy" - jak można tak mówić.. czyż działanie umysłu nie wyłania się na dużo wyższym poziomie abstrakcji niż podstawowe prawa fizyki do opisu którego stosuje się zupełnie inny obecnie dość ułomny "język"

    • @maciekgracz9515
      @maciekgracz9515 Před 2 lety

      To Penrose, czyli szacowny noblista, wprowadził rozważania o mechanizmach kwantowych w pracy mózgu. I jakby nie patrzeć, jego założenia są szalenie interesujące, choć faktycznie trudne do udowodnienia.

    • @andrzejurbaniak8103
      @andrzejurbaniak8103 Před 2 lety

      Co ma fizyka wspólnego z wiarą ? To Ty piszesz bzdury , nic nie zrozumiałeś z wykładu.Założę się że nie jesteś w stanie rozwiązać najprostszych ŕównań z OTW. Więc kto tu jest ułomny ? Bardzo niemerytoryczny komentarz.

    • @piotrjuszczyk1
      @piotrjuszczyk1 Před 2 lety

      Masz rację.

  • @mirosawsieja8543
    @mirosawsieja8543 Před rokem +1

    Teroria względności nie skleji się z mechaniką kwantową,bo w teoria względności zakrzywia czas i przestrzeń a w mechanice kwantowej wszystkie zjawiska i procesy fizyczne przebiegają bez krzywizny czasowej i przestrzennej,a tego paradoksu nauka nie jest w stanie rozwiązać obliczeniem matematycznym,ani eksperymentem doświadczalnym.

  • @arna2484
    @arna2484 Před 2 lety

    👌❤️👌❤️👌❤️👌