S03.49 Fügelekvár tarósítószer mentesen

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 08. 2022

Komentáře • 6

  • @MrCsicseri
    @MrCsicseri Před 11 měsíci +1

    Magam a fügét ha puha, akkor leszedem, és kirakom a napra egy két napig, hogy még édesebb legyen. A füge héjából kiskanállal kikanalazom az érett gyümölcsöt, és ezt lassú lángon elkezdem megfőzni. Aki szereti turmixolhatja is, hogy ne legyen a lekvárban csomós rész. Ha annyira megfőztem, hogy elkezdett bugyborékolni, vagyis elég forró a lekvár a dunsztolásra, akkor belemerem az üvegekbe a lekvárt. Az üvegeket tele töltöm, hogy ne legyen levegő a csavaros fedő alatt, vagy minimális legyen a levegő benne. A csavaros fedőt jól rászorítom, és megfordítom az üveget. Hagyom pár órát kihülni, és állítva, rakom a polcra. Most már nem is rakom dunsztba, tehát ruhák közé, mivel feleslegesnek tartom. Jobb, ha a helyén hül ki a lekvár teljesen. A csavaros fedőnél rászárad a lekvár, és ez is gátolja a levegő bejutását az üvegbe. Mindig csak fügéből készül a lekvár, és semmi izesítőt, tartósítószert, cukrot, stb. nem rakok a lekvárba. Így sokkal finomabb a lekvár, és teljesen füge ízű lesz a levárom. Nálam a lekvárok a következő nyárra elfogynak, az első eperérésre már alig marad pár üveg lekvárom, így nem tudom medig áll el az általam elkészített lekvárok. Akkor romlik el a lekvár, ha sok levegőt hagyok az üvegben, vagy nem jól zárom le az üveget a csavaros fedéllel. Érdemes a megfordított üveget legalább 2-3 óráig úgy hagyni, és csak utána visszafordítani, hogy a csavaros tető felül legyen. Megfordítás után nem szabad újra meghúzni a csavaros tetőt, hanem amikor ráteszem először a csavaros tetőt, akkor kell jól meghúzni. Kompótnál a sziruppal öntöm fel az üveget teljesen. A kompót szirupjába igen kevés cukrot teszek, kb. egy liter vízhez, egy evőkanál cukrot. Olyan gyümölcsből készítek kompótot is, ami már érett, így a gyümölcs szirup melegítésekor sok gyümölcscukor is kerül a szirupba, és ezért nem kell sok kristálycukor a szirupba. Még nem próbáltam ki, de lehet kristálycukor nélkül is finom lesz a kompót. Az így elrakott lekvár, és kompót szinte teljesen visszaadja az eredeti ízét a gyümölcsnek. Eddig még mindenki dicsérte, milyen finom lekváraim vannak, már aki evett a levárjaimból. Azt még hozzáteszem, hogy lekvár készítésekor, ugyan úgy mint a főzéskor, sütéskor is, belerakom a lekvárba a tiszta, energia mentes jóságomat, szeretetemet, és szerelmemet, ami magamból, a magomból jön, mivel ez a legfontosabb. Ha ezek az érzelmek nem kerülnek bele az ételbe, akkor ízetlenné válik az étel, lásd, pl a nyugati ételeket, gyümölcsöket. Ezért használnak ételízesítőt azok, akik nem tudnak tiszta érzelmeket kiárasztani magukból.

    • @BYGardener
      @BYGardener  Před 11 měsíci

      Kedves Csicseri.
      Köszönöm ki fogom próbálni az általad leírt metódust is. Amennyiben bejön, ízre & tartósságra biztos beépítem a saját fogyasztásra készült lekvárba és kompótba.
      Mégegyszer köszönöm

  • @bendeguzregos5210
    @bendeguzregos5210 Před rokem

    Irigyellek kicsit.Nálam elpusztultak az idén a fügebokrok.🥵

    • @BYGardener
      @BYGardener  Před rokem

      Van kettő cserépben. Dobsz egy címet elküldöm az egyiket.
      Vagy ha nagyon titkos leteszem egy kuka mellé.😉

    • @bendeguzregos5210
      @bendeguzregos5210 Před 11 měsíci

      @@BYGardener Á köszi!Azóta neveltem újakat!🙄🙄🤣🤣😂😂

    • @MrCsicseri
      @MrCsicseri Před 11 měsíci

      Az első években, kb 3 évig érdemes pl. kukorica szárral takarni a füge bokrot. Később már elég, ha a fügebokor tövét levéllel jól betakarod. A füge telepítésekor még igen fagyérzékeny a töve, és a szára is, de ha a szár megvastagszik, 3 év után, akkor már nem annyira érzékeny a fagyra, hanem a fiss hajtások lesznek érzékenyek. Nekem olyan fügebokrom van, ami nem olyan fagyérzékeny, még is az új telepítésekor kukorica szárral takarom az új növényt. Akinek adtam új bokrot, az panaszkodott, hogy mindig elfagy a bokra, és tőből mindig újra hajt tavasszal, és így nincs rajta termés sem. Amikor javaslatomra takarta a fagy ellen a fügebokrát, elkezdett a bokor egyre nagyobb lenni, és most már azt újságolta, hogy rengeteg füge gyümölcse van a bokron. Egy friss telepítésű füge bokornak kb 3 év kell, hogy elkezdjen bőségesen teremni persze, ha nem metszik meg nagyon. Magam csak a lehajló ágakat vágom ki tőbe, és persze középen hagyok megfelelő mennyiségű új hajtást, had nőjön. Kba nanyit hagyok, amennyi lehajló ágat levágtam. Vannak kisebb ágak, amiket lehajtok, új bokor telepítéséhez (ez időigényes), de van ennél jobb módszer is új fügebokor kialakítására, csak nejlonzacskó, alufólia és föld kell hozzá, és 3 hónap alatt nagyon gyökeres új fügét lehet ültetni.