MŠ, 1. stupeň - Jak vést distanční výuku v 1. třídě - H. Havlínová, J. Etheridge, A. Postupová

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 02. 2021
  • Další webináře naleznete na našem webu:
    www.projektsypo.cz/webinare​​
    Lektorky: PhDr. Hana Havlínová, Ph.D., Mgr. Jitka Etheridge, Mgr. Alena Postupová
    Realizace: 25. 2. 2021
    Distanční výuka je pojem, který je v současnosti skloňován ve všech pádech a je pravděpodobné, že se s touto formou výuky budeme setkávat i v budoucnosti. Přestože je od prezenční výuky v mnoha ohledech odlišná, didaktika distančního vzdělávání v českém pojetí zatím neexistuje. Každý učitel se s tímto novým požadavkem vyrovnává v rámci svých možností a podle potřeb svých žáků. Důležitou roli sehrává nastavení podmínek v dané škole. Z mnoha důvodů se jako nejkomplikovanější jeví distanční vzdělávání v 1. třídě základní školy.
    Podělíme se s vámi o konkrétní zkušenosti učitelů 1. ročníku. Představíme vám jednu z možností, jak lze výuku organizovat, aby celá zodpovědnost za vzdělávání dětí nebyla přenesena na rodiče. Ukážeme, jaké technické i netechnické pomůcky a prostředky se nám osvědčily a samozřejmě zmíníme i překážky, které je nutné překonávat. Na závěr nabídneme několik osvědčených tipů pro plánování distanční výuky a pro přípravu online hodiny, které jsou využitelné pro všechny ročníky 1. stupně.
    Projekt SYPO - Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů - nabízel pedagogickým pracovníkům profesní podporu a možnost rozvoje v každé fázi kariéry: od začínajících po zkušené.
    Probíhal od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2023, byl realizovaný Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR) a na jeho financování se podílelo MŠMT a EU. Na projekt navazuje projekt Podpora kurikulární práce škol.
    Více informací www.npi.cz/
    V rámci projektu zahájilo svou činnost 7 metodických kabinetů:
    - Metodický kabinet Cizí jazyky
    - Metodický kabinet Český jazyk a literatura,
    - Metodický kabinet Matematika a její aplikace,
    - Metodický kabinet Informatika a ICT,
    - Metodický kabinet Předškolní a prvostupňové vzdělávání,
    - Metodický kabinet Přírodovědné vzdělávání
    - Metodický kabinet Společenskovědní vzdělávání.
    Metodické kabinety nabídly aktivním učitelům, ředitelům i zástupcům ŠPP prostor pro vzdělávání a sdílení zkušeností. Přinesly stovky vzdělávacích akcí, podílely se na vzniku metodických příruček a nabídce webinářů.
    Pozornost projektu byla zaměřena také na
    - školy se začínajícími učiteli, které mohou díky projektu využívat bezplatný Model systému podpory začínajících učitelů s mnoha praktickými inspiracemi,
    - členy vedení škol a zřizovatele, pro které byl vytvořen Model systému podpory vedení škol.
    Všechny výstupy pro učitele, školy se začínajícími učiteli i členy vedení školy najdete na www.projektsypo.cz/.
    Sledujte naše další videa: / projektsypo
    Přihlaste s k odběru našeho CZcams: czcams.com/users/projektsypo?s...
    Přidejte si nás na Facebooku: / projektsypo
    Přihlaste se k odběru čtvrtletního newsletteru: www.projektsypo.cz/

Komentáře • 2

  • @sylviedolakova896
    @sylviedolakova896 Před 2 lety

    Jako metodička výuky angličtiny bych chtěla reagovat na ukázku výuky angličtiny online.
    Ráda bych upozornila, že přímý překlad toho, co děti slyší, pro ně není prospěšné. Děti se v tomto věku potřebují hlavně naučit přijímat jazyk jako zdroj informací, které je nutno zpracovat (poslech + porozumění). Z toho následně vyplývá schopnost reagovat na podněty, imitovat správnou výslovnost, nebýt závislý na přeformulování do rodného jazyka.
    Určitě by bylo lepší se napřed domluvit na nachystání pomůcek a pak už jen působit prostřednictvím cizího jazyka, bez přerušování formou doslovného překladu. Není vůbec nutné používat češtinu, ani v pokynech typu Repeat after me. Existují formy, jak dosáhnout toho, aby děti zopakovaly větu aniž bychom je k tomu pobízeli tímto ne právě respektujícím pokynem.
    Výuka angličtiny u dětí-začátečníků má daná specifika, která je důležité respektovat. Bohužel, ani na některých vysokých školách se budoucí učitelé o těchto specifikách nedozvědí.
    A to je velká škoda, protože výuka angličtiny na prvním stupni obecně je na velmi chabé úrovni.
    (I když musím připustit, že ukázka samotná patří mezi ty lepší způsoby, v mnoha školách učitelé posílali napsané seznamy slovíček k naučení)

  • @ProjektSYPO
    @ProjektSYPO  Před 3 lety

    Prosba pro učitele: Dnes je to přesně rok, kdy jsme odvysílali náš první webinář k výuce online. Jak u vás uběhlý rok vypadal? Čím teď trávíte nejvíce času?
    Odpovězte nám v krátkém dotazníku. 🎁Tři z vás odměníme drobnými dárky forms.office.com/r/XK19QQHibr