Co měl Schrödinger proti kočkám? | What the Fact?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 03. 2023
  • Při natáčení tohoto videa nebylo ublíženo žádnému zvířeti. ⚠️ Pokud vás ale zajímá, proč mají jistí vědci chuť strkat kočky do krabice, je tento díl What the Fact! právě pro vás.
    Nezapomeňte nás sledovat i na našich sociálních sítích: 👇
    ➖ / ceskatelevize ,
    ➖ / ivysilani ,
    ➖ / ceskatelevize ,
    ➖ / ivysilani .
    #ceskatelevize #ivysilani #whatthefact
    © Česká televize 2023
  • Zábava

Komentáře • 48

  • @Velajny
    @Velajny Před rokem +95

    Každý díl je zajímavější a zajímavější. K tomuto nelze mít asi žádnou výtku.

  • @robinsebelova7103
    @robinsebelova7103 Před 10 měsíci +64

    Zastaví policajt Dr. Schrödingera v autě. Tak pane řidiči, vystupte si a prohlédneme si kufr. Policajt otevře kufr, vidí mrtvou kočku a Schrödinger povídá: "Vy jste ji zabil!"

    • @amadeusbm
      @amadeusbm Před 9 měsíci +25

      Ja to poznam nejak tak, ze ide Einstein so Schrodingerom v aute a macka im vbehne pod auto. Tak nevedia ze co a Einstein hovori 'tak ideme sa pozriet pod auto ze co s nou je'. A Schrodinger vykrikne 'Chces ju zabit??'

  • @l000kin
    @l000kin Před 7 měsíci +9

    Děláte skvělou práci! Patřím k těm, co pojem "Schrödingerova kočka" měli doteď za naprosto samozřejmou věc, akorát vůbec nespojenou s Kodaňskými interpretacemi a tedy bez toho hlavního - bez pochopení k čemu se Schrödinger vyjadřoval a proč. Tohle video mi to v necelých 4 minutách vtipně vysvětlilo. Super! A díky!

  • @prde66
    @prde66 Před rokem +50

    Bravo. Netvrdím že som všetko pochopil. Výklad tejto teórie som počul už x krát. Ale tento spôsob ma zatiaľ najviac zaujal. Ďakujem moc. Robíte to voňavo.

  • @IcMichal
    @IcMichal Před 10 měsíci +25

    Je super že to dokážete takto pěkně intuitivně vysvětlit. Protože Schrödingerova kočka je něco co zná spousta lidí… tedy alespoň si myslí že to zná. Akorát jejich závěr je že "ano, kočka je současně živá i mrtvá protože to říkal Schrödinger", což ten se musí v hrobě obracet, když vlastně byl odpůrcem této interpretace a tenhle příklad který je už od pohledu absurdní použil schválně, protože si myslel že absurdní přijde všem… nicméně to se nepotvrdilo :)

  • @kamilpavlicek9805
    @kamilpavlicek9805 Před 10 měsíci +14

    Super. Tenhle obsah mě baví :-) Jen tak dál ČT 👍

  • @FildaCZE
    @FildaCZE Před 10 měsíci +36

    Konečně člověk trochu víc porozumí tomu o čem pořád mluví Sheldon :-D

  • @hankak.2280
    @hankak.2280 Před 9 měsíci +1

    Kreativně vysvětleno! Bravo! 😊❤

  • @tomas.stesti
    @tomas.stesti Před 23 dny

    Skvěle vysvětlené!
    Věřím tomu, že v budoucnu, až se střetnu s dětmi a jejich věčnými "A PROČ? A PROČ??"... tak nejdřív zkusím najít odpověď v této serii videí 😀

  • @barushkaxdsong
    @barushkaxdsong Před 6 měsíci

    Za celou tuto sérii dávám palec nahoru. Děkuji

  • @LadaFoggy
    @LadaFoggy Před 8 měsíci +2

    Tak to je pecka. Skvele vysvetleno. Ne ze bych vsemu rozumnela 100%, ale tento stav, mych nove nabytych vedomosti, mohu oznacit za: blizici se....;) Vim a nevim zaroven, nebo vim, ze nic nevim? Kazdopadne skvely dil. Tleskam 👏 😊

  • @tadytali3873
    @tadytali3873 Před 9 měsíci +1

    Super! :)

  • @ZbynekPav
    @ZbynekPav Před 8 měsíci +1

    Teprve teď jsem to pořádně pochopil. díky moc.

  • @djjameswing
    @djjameswing Před 10 měsíci +1

    Super vysveleno, snad budete mit brzy vic views. :)

  • @kriiistofel
    @kriiistofel Před 10 měsíci

    Super ukázka :)))

  • @tatrankaska2305
    @tatrankaska2305 Před 10 měsíci +3

    Já bych možná doplnil, že pokud je Kodaňská interpretace správná, tak se stále vztahuje jen na kvantový svět a nikoli náš makroskopický. Na Schodingerovův příklad s kočkou může být nahlíženo i takto. Pouhá neznalost nějakého stavu nezmanená existenci všech možností najednou a že tím pozorovatelem způsobujícím kolaps vlnové funkce není vědomý tvor, ale proces samotného měření.
    Zní to jako samozřejmost, bohužel však po Zemi chodí existence, které s vám s odvoláním na kvantovou fyziku budou tvrdit, že myšlenkami můžete ovlivňovat realitu kolem sebe. Že nechtěný dopis z banky dostatečnou vírou změníte na přání k narozeninám apod.

  • @web_dev_cz
    @web_dev_cz Před 10 měsíci +2

    Miluju ten styl kreslení ❤
    A ta hudba na pozadí mi připomíná Simpsonovi 😁

  • @kexcz8276
    @kexcz8276 Před 10 měsíci

    Ta hudba je k tomu naprosto dokonalá 😂🧡

  • @zhp609
    @zhp609 Před 7 měsíci

    Kdyby se takto vysvětlovalo učivo, tak bude spousta těch co budou milovat předměty matika, fyzika, chemie..ale podáním některých učitelů se z těchto předmětů stává noční můra ve značném odporu...tak to je a tak to bude pořád...😢

  • @radek4759
    @radek4759 Před 3 měsíci

    Hudba na pozadí je naprosto dokonalá! :) Kdo je autor této hudby a jak se jednotlivé skladby ve videu jmenují? :)

  • @vcelkaMaja12
    @vcelkaMaja12 Před 7 měsíci

    Byla princezna Koloběžka v superpozici? A to dokonce na několika úrovních?

  • @DL-kc8fc
    @DL-kc8fc Před 9 měsíci +2

    Ve skutečnosti je Schoringerova kočka o nesdílení kvantových vlastností mikrosvěta s makrosvětem, tedy o tomto rozporu a proto kočičí model přetrvává v naprosto jiném chápání, než jaké prezentuje ČT.

  • @Mekyzeroone
    @Mekyzeroone Před 10 měsíci +1

    No přece “Krabice s jedem” o ničem jiném nevím… :-) (jen reaguji na nadpis videa)

  • @Cesko_Plny_Fialovejch_Zmrdu
    @Cesko_Plny_Fialovejch_Zmrdu Před 10 měsíci

    Co má česká televize proti demokracii?

  • @ondrejzamrzla1721
    @ondrejzamrzla1721 Před 14 dny +1

    Ta žena která tohle komentuje musí být úžasná... bude jedna epizoda i o ní?

  • @dzejkobnasrany6180
    @dzejkobnasrany6180 Před 9 měsíci

    znamená to že když nevím kde se zrovna pohybuje přítelkyně že je v superpozici?😂

  • @b.m.3494
    @b.m.3494 Před 10 měsíci

    Mě, jako nuceného sponzora pražské televize, by zajímaly další fyzikální záhady: např. pád budovy č. 7 11.9.2011 v New Yorku, dále implozivní povaha zhroucení obou věží. Rád bych také věděl, jak je fyzikálně možné, že posádka Apolla na Měsíc neutrpěla smrtelné ozáření při průchodu Van Allenovými pásy. Děkuji za zodpovězení otázek.

    • @sidlake5954
      @sidlake5954 Před 10 měsíci +8

      Na to jsme všichni čekali až do komentářů pod zábavné vzdělávací video pro děti a mládež přijde podobný Chcimírovec, Zeměplošinář, chemtrailista. Jsem rád, že jsme nemuseli čekat dlouho.

    • @SledujCestu
      @SledujCestu Před 10 měsíci

      Pád budovy č. 7 11. září 2011 v New Yorku: Budova č. 7 Světového obchodního centra v New Yorku se zřítila poté, co byla zasažena těžkým požárem a strukturálními poškozeními způsobenými pádem sousedních věží (věží Světového obchodního centra). Oficiální vyšetřování zjistilo, že kolaps budovy č. 7 byl způsoben kombinací požáru, narušení struktury a nedostatečných protipožárních opatření.
      Implozivní povaha zhroucení obou věží: Zhroucení Věží Světového obchodního centra (věží 1 a 2) bylo způsobeno kombinací faktorů. Po nárazu letadel do věží došlo k oslabení a poškození nosných sloupů, což způsobilo kolaps několika podlaží. Následný pád horních podlaží na nižší části budovy vytvořil kaskádu kolapsů a celkové zhroucení obou věží.
      Ozáření při průchodu Van Allenovými pásy: Posádka Apolla byla vystavena radiaci Van Allenových pásů během letu na Měsíc. Avšak díky tomu, že jejich letová dráha byla pečlivě naplánována, aby se minimalizovala doba trávená v nejvíce zářivých oblastech a aby se vyhnuli intenzivnějšímu ozáření, riziko ozáření bylo omezeno na přijatelnou úroveň. Kromě toho byla loď Apollo vybavena ochrannými vrstvami a stínícími materiály, které pomohly snížit expozici posádky radiaci.
      Ještě k tomu ty obrázky a máme hotovo. :-D

    • @b.m.3494
      @b.m.3494 Před 10 měsíci

      @@sidlake5954 Krom nálepek k tématu nic? Budova 7, připomínám - téma není hanobení komentujících, ale popření fyziky.

    • @b.m.3494
      @b.m.3494 Před 10 měsíci

      @@sidlake5954 Pokud jde o vzdělání dětí, je třeba začít s kritickým myšlením co nejdříve, aby nedopadly v dospělosti jako Vy. Možná by pak zjistili, že celý jejich život je lež. A to je nepěkné zjištění ke stáří či na smrtelné posteli.

    • @dr.angerous
      @dr.angerous Před 10 měsíci

      ​@@b.m.3494bože táhni dohajzlu

  • @Stepan_H
    @Stepan_H Před 10 měsíci

    No dobrá, ale já pořád nevím, jestli je ta kočka živá, mrtvá, nemrtvá respektive neživá a moc bych se divil, kdyby v té krabici vůbec nějaká kočka byla ... 😉
    Děkuji za pěkné video jednoduše vysvětlující Schrödingerův "kočičí" myšlenkový experiment.

  • @marekstolle2119
    @marekstolle2119 Před 9 měsíci

    Hele co mi vyplivla AI. Zajímavá alternativa, ale klasická kočka je jednoduší.
    Nyní představím alternativní matematický rámec, který přesněji popisuje Kodaňskou interpretaci a vyvrací tak kontroverzi ohledně Schrödingerovy kočky.
    Jednou z interpretací kvantové mechaniky, která se snaží překonat kontroverzi kolem Schrödingerovy kočky, je mnohohladinová interpretace nebo též mnohotělesová interpretace. Tato interpretace využívá matematický popis založený na formalismu kvantového stavu zahrnujícího několik vzájemně nezávislých úrovní kvantového stavu.
    Podle mnohohladinové interpretace je Schrödingerova kočka popsána pomocí dvou nezávislých kvantových stavů: stavu kočky a stavu radioaktivního materiálu. V daném okamžiku je kočka ve stavu superpozice, kde existuje kvantový stav, ve kterém je živá, a jiný kvantový stav, ve kterém je mrtvá. Naopak, stav radioaktivního materiálu je také ve stavu superpozice, který zahrnuje stav, ve kterém došlo k rozpadu, a stav, ve kterém nedošlo k rozpadu.
    Podle mnohohladinové interpretace dochází ke kolapsu kvantových stavů pouze v případě interakce mezi systémy. Například, když je provedeno měření stavu kočky, dojde k kolapsu stavu kočky do jednoho z možných stavů, buď živého nebo mrtvého. Stejně tak, když je provedeno měření stavu radioaktivního materiálu, dojde k kolapsu tohoto stavu do jednoho z možných stavů, buď rozpadu nebo nerozpadu.
    Tímto přístupem je možné vymezit a popsat pevnou hodnotu kvantového stavu před měřením. Interpretace kvantové mechaniky pomocí mnohohladinového formalismu umožňuje jasněji rozlišovat mezi stavem superpozice a stavem kolapsu a přesněji určovat hodnoty kvantových stavů před měřením.
    Je třeba poznamenat, že mnohohladinová interpretace není jedinou alternativou kodaňské interpretace a existuje mnoho jiných interpretací kvantové mechaniky, které se snaží vyřešit kontroverzní otázky a vysvětlit fundamentální vlastnosti kvantových systémů.

  • @OriginalVondy
    @OriginalVondy Před 6 měsíci

    3:20 - Miloš Zeman has entered the chat

  • @squaretriangle9208
    @squaretriangle9208 Před 4 měsíci

    Ale to znamená schröööödinger a ne schredinger😊

  • @TenTamten
    @TenTamten Před 10 měsíci +1

    Já nechápu proč do tý krabice radši nestrčí člověka kterej dá o sobě vědět jestli je živej

    • @StudioLibros
      @StudioLibros Před 10 měsíci +10

      Protože to na teorii nic nemění. I ten člověk by také musel být v superpozici až do doby, dokud by z krabice nepromluvil (takže to samé, jako v momentě, kdy nadzvedneme víko krabice a zjistíme, jestli je kočka živá či mrtvá).

  • @user-jd3ji8ry2q
    @user-jd3ji8ry2q Před 9 měsíci +1

    to je hrozný název pro video. Co měl Schrödinger proti kočkám?... to už může kdokoliv napsat i: aco má demokracie proti čt.... nebo respektivě čt proti demokracii... Ono nadpisy článků už může evidentně psát i kočka... i třeba Schrödingerova...

  • @dr.angerous
    @dr.angerous Před 10 měsíci

    Až na to, že superpozice elektronu nemá s pannou a orlem nic společného. Ta částice se chová opravdu jako vlna, dokud není pozorována. Mince je stále mince, nechová se jinak když je zakrytá. Fakt pro děcka, ani autor videa nechápe vlastně nic

    • @amadeusbm
      @amadeusbm Před 9 měsíci

      Priklad s mincou vysvetloval, ze kym sa minca neodhali nie je znamy vysledok.