Mšice, boj se! Aneb boj se mšicemi + netopýři v akci

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 06. 2023
  • Podpořit mě můžete zde 👉 paypal.me/adelejteneco
    nebo zde 👉 670100-2205734330/6210
    nebo nákupem v mém e-shopu 👉 www.delejteneco.cz/e-shop
    Děkuji! 👍🍻
    #dělejteněco #zahrada
  • Jak na to + styl

Komentáře • 63

  • @burak1969
    @burak1969 Před rokem +4

    Hezké video a teď určitě přínosné. Já přidám svoji techniku🙂zahlédnul jsem před lety techniku, kdy se z kusu kartonu vytvoří trychtýř a obtočí se kolem kmene stromu(cca 20cm od země). Stačí stáhnout dvěma drátky, nebo zdrhovačkou. Potom je třeba najít škvora(ušáka) a dát ho tam. Pod tím kartonem přežije a likviduje ty mšice jak na cestě, tak i ty, které jsou už na stromě. Nakonec se namnoží, protože na podzim jich vždy vysypu pěknou kupu 😀 Je to sice ještě více low-cost řešení, ale zatím už 4 sezonu funguje 🤷‍♂ Tak ať to roste a beze mšic 👍

  • @zdenekdanda8221
    @zdenekdanda8221 Před rokem +11

    Já používám ovinutí širokou strečovkou na obou koncích upevněnou lepící páskou. Strečovku namáznu starou vazalínou. Neprojdou !

  • @petrnovak5308
    @petrnovak5308 Před rokem +13

    Kupuji zahradnický lep, nechám rozehřát na sluníčku, dám si jednorázovky rukavice a udělám cca 5 až 10cm pruh okolo přímo na strom. Osvědčilo se taky

    • @beranekCZ
      @beranekCZ Před rokem

      Na stare stromy to taky davam primo na kuru. Hlavne proto, ze kura je tlusta a hrbolata. U mladych stromku, angrestu, rybizu to resim jinak. Tam davam na kmen malirskou pasku a pak na ni az ten lep. I v navodu je napsane, ze na mlade se to nema davat. A je pravda, ze na hodne mladych to je schopne kuru ponicit.

  • @amkost
    @amkost Před rokem +3

    Díky, dobrej tip 👍🏻👍🏻👍🏻

  • @martinsnasel5787
    @martinsnasel5787 Před rokem +1

    Dík za inspiraci. Že mšice chodí od spodu jsem nevěděl. 👍

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem +1

      Nevěděl jsem, že taková armáda. Zkusím, jak tu někdo psal, zahradnický lep, který napatlám na tu pásku, nikoli na kůru.

  • @user-vt6zs5ve4h
    @user-vt6zs5ve4h Před rokem +1

    Už dlouho sem taky řešil mravence a mšice ,tohle my fakt funguje ,
    dík za video.

  • @marianklc4624
    @marianklc4624 Před rokem +3

    Hmm ,dobrý tip, vyskúšam,ja so m zrovna dnes striekal 😬

  • @petrmuller8485
    @petrmuller8485 Před rokem +3

    Logr z kávovaru funguje perfektně, mravenci ho nesnáší. A navíc je to dobré hnojivo.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem +4

      Strašně rád bych tomu věřil, ale osobní zkušenost mě nepřesvědčila. Asi když jim o nic nejde, tak půjdou raději jinudy, ale tady jdou doslova přes mrtvoly. Sypal jsem logr ve velkém okolo velkého stromů, kde je asi kolonie. Jako by se nechumelilo. Pravda, tam nezabraly ani kupované přípravky. Asi jich je prostě hodně. Logr prý gunguje i proti slimákům. Opět našim to vůbec nevadí. Resp. možná vadí, ale hlad je silnější. 😃

    • @petrmuller8485
      @petrmuller8485 Před rokem

      @@dělejteněco Já měl v nájezdu do garáže pod zámkovou dlažbou milion mravenců co tam měli cestu. Loni po zasypání logrem jsou fuč.

  • @michalhruska5090
    @michalhruska5090 Před rokem

    Z osobní zkušenosti můžu doporučit chemstop - lepidlo na stromy půl kg za cca 150 kč. Balení vydrží v domácnosti velmi dlouho, protože k aplikaci stačí docela tenká vrstva a hlavně, vydrží na stromě lepit několik sezón. pak si spíše mravenci vytvoří mosty přes záda předchůdců. Jinak nepoužívám žádnou chemii, kterou bych zkrápěl komplet celé stromy, jelikož ta zabije vše živé v zahradě, i úhlavní nepřátele mšic, a pak se dostáváte do začarvaného kruhu. Osobně to dělám tak, že si udělám roztok trochy oleje (rostlinného z kuchyně ;-)) + trocha jaru coby smáčedla rozpuštěné ve vodě. Ručním stříkačem aplikuji lokálně na shluky mšic i mravence. Původní jsou druhý den mrtvé a nové moc nepřibývají. Zpravidla žijí na mladých výhoncích listů, takže to ani není moc pracné je dostat. Když se podaří zredukovat, sleduji mraky larev slunéček jak je likvidují. Sem tam pár mšic a na ně útočící slunéčka neřeším, nezasahuju jim do toho a vnímám těch pár mšic jako vábničky na slunéčka a to už nechávám na nich. A nějak to takto funguje, je udržet na uzdě. Chemií by člověk jen tuto rovnováhu rozbil a bylo by to následně o to horší.

  • @buggggy
    @buggggy Před 10 měsíci +1

    zabýval jsem se chovem mravenců a tam se proti úniku mravenců z terária používá mastek. Tak mě napadlo ho použít na ovocné stromy a funguje to skvěle. Smíchá se mastek a lihem, vytvoří se taková pasta kterou se natře po obvodu a mravenci když na to nalezou prostě spadnou dolů. nedokáží se na tom udržet a ani jiný hmyz. vypadá to lépe, není tam pak ošklivá páska oblepená mrtvým hmyzem. Cena je skoro nulová. Kilo mastku stojí 1kg asi 50kč a to vystačí na spoustu let. Nad to jsem udělal jen takový trychtýř (stříšku) z kelímku od jogurtu aby to tolik nesmýval déšt. za sezonu jsem natíral 2x a mravenci i mšice zmizeli.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 10 měsíci

      Pavle, díky, to zní zajímavě. 1) k čemu se mravenci chovají? Slyším to poprvé. Já se je naopak snažím vypudit. Zabití je až krajní metoda.
      2) kde se nejlépe kupuje mastek, prosím?
      Děkuji.

    • @buggggy
      @buggggy Před 10 měsíci

      @@dělejteněco asi stejné jako mít doma morče. můžeš pozorovat jejich chování. sledovat vývoj kolonie, jejich spolupráci a vytrvalost. Mravenci jsou úžasní. ale v zahradě je taky nemám rád. Mastek mají většinou v chemických eshopech. Super ale je že je to přírodní materiál. žádná chemie. líh vytěká během chvíle a zůstane kompaktní vrstva. při další aplikaci stačí zase jen v kelímku naředit lihem, rozmíchat a aplikovat. Nevím jak to funguje ale jejich nožičky se na tom neudrží a spadnou.

  • @peacefulmansk1196
    @peacefulmansk1196 Před rokem +3

    Toto sa mi stalo aj vlani. Mravce čo liezli hore sa prilepili a postupne vytvorili "most" po krorom liezli tí ďalší. A prelepovať to každý deň sa mi fakt nechcelo tak nastúpila chémia. 🤷

  • @gustonator
    @gustonator Před rokem +3

    Diky za tip. tiez bojujeme s nimi. toho roku je ich nejak vela.
    Mame ich hlavne na ribizoch, a kedze nechcem ribiz striekat nejakou chemiou, tak manzelka nasla, ze pomaha (a teraz neviem presne) jedla soda, alebo ocet? ale treba striekat kazdy tyzden.
    a aj netopiere mame. Prespavaju v medzere vedla tramu na terase. A prisli sme na to tak, ze sme nasli malinkate hovinka. Tak v domeni ze su to mysi som kupil pasce a tie svine sa ne a ne chytit. Na nic. Nakoniec vysvitlo, ze v skvire spia 2 male cierne klubicka :)

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem

      Taky jsem překvapený, jaká invaze během pár hodin proběhla. Vlastně to byl důvod, proč jsem takovou "blbost" točil. Mravence takhle lapám, resp. odpuzuji už roky. Ale takhle je to ještě lepší.
      Mám netopýry rád. Věděl jsem jen o dvou malých, co jsou už 15 let na dvoře, ale tyhle čtyři jsem včera viděl nad zahradou poprvé. A dva měli rozpětí jak holubi.

  • @ptygr
    @ptygr Před rokem +2

    Hustý, to jsem ještě neviděl. Mšice jsou letos aktuální téma, poprvé jsem použil lepové pásy ze zahradnictví a zatím výborně fungují. Lokálně se mi sice na pár větvičkách mšice objevily, v tom případě stříknu Mospilanem a letos zatím vyhrávám nad přírodou 1:0 (ona mi to zas vrací jinde na housenkách, plísních apod., děvka jedna!!!) 😊

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem

      A tak to má být. Ono by stačilo se s přírodou sžít a přijmout fakt, že každý rok se daří něčemu jinému. Letos to třeba na višňovou z fary nevypadá. Ale zase budou třeba hrušky. 😋 Mospilan taky používám.

    • @ptygr
      @ptygr Před rokem

      @@dělejteněco S představou sžívání se s matkou přírodou jsem začínal. Pak mi odešla polovina ovocných stromů (většinou starých, prolezlých, přidalo se sucho...) a z krásně zarostlé zahrady vznikla suchá savana. Takže jsem nelenil a zelenil. Patnáct stromů jsem vysázel, to fakt nechceš, aby ti mšice sežraly drahocenné přírůstky. Takže příroda - nepříroda, sahám ke všem dostupným prostředkům, aspoň dokud ty stromky nevyrostou...

    • @agrovideacz917
      @agrovideacz917 Před rokem

      Mospilamem ne má krátkou ochranou lhůtu, je spíš na zeleninu ve skleníku

  • @michalhruska5090
    @michalhruska5090 Před rokem

    Je zajímavé, že mravenci a mšice si zřejmě vybírají, co jim víc chutná. Jednak jdou po čerstvých, rozvíjejících se výhoncích, starší rozvité a tuhé nechávají na pokoji a hlavně, co jsem vysledoval, jedna odrůda jabloní je láká výrazně více než druhé. Přestože pod tou prakticky nenapadenou mají mraveniště, tak tratí čas cestou k té o dost vzdálenější..

  • @heinrichjager3855
    @heinrichjager3855 Před rokem

    Mi takhle zničili mravenci třešeň. Ani mospilan nezabíral.

  • @mischanek
    @mischanek Před rokem +1

    Skoro to vypadá jako turistické značky :-)

  • @dalliborsvec7620
    @dalliborsvec7620 Před rokem +1

    Postriekal som preventívne kmeň aj okolo neho tak nech skúsia 😂

  • @danpro.u
    @danpro.u Před rokem

    Lepivý nátěr ( chemstop) nefunguje? Taky někdo píše, že používat lepidlo na myši🤔.

  • @tomaskasinsky1794
    @tomaskasinsky1794 Před rokem +1

    Díky za video, vyzkouším,může to pomoct starším stromům? Babička používá na mšice kombinaci vody,oleje a trošku octa,mám dojem,sice to používá na kopretiny ale funguje. Na strom bych to kvůli octa asi nepoužil

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem +1

      Starší stromky u nás se mšicemi problém nemají, takže to neřeším. Pravděpodobně tam jsou taky, ale těch větví a výhonů je tolik, že to asi není likvidační. U těch mladých je to horší.

  • @michalandrys8633
    @michalandrys8633 Před rokem

    Lepici paska nefunguje na mravence.Ja leju logr ke stromkum nenaj to radi mravenci.A strikam octem z vodou.A po 3h postrikat vodou

  • @romangampe2307
    @romangampe2307 Před rokem +1

    VERMIFIX

  • @Rasismus3
    @Rasismus3 Před rokem +4

    Nedalo by sa proti ním neak využiť WD 40 ? 😂

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem +2

      Dala. Výborně funguje i na létající hmyz za letu. Ale sleduje mě spousta mladých, a ti to mají se zvířátky trochu jinak. 😋

    • @Rasismus3
      @Rasismus3 Před rokem +1

      @@dělejteněco Dakujem za ten nápad s páskou . V našich končinách je to asi novinka videl som to prvý krát u suseda tento rok ale nepýtal som sa na čo to je.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem

      Na Slovensku se smí na lep chytat i myši. U nás už je to zakázané.

    • @xmeda
      @xmeda Před rokem

      jj a nejlepe jeste u toho podrzet zapalovac :D :D

  • @zdenekdanda8221
    @zdenekdanda8221 Před rokem

    ..vazelínou ..

  • @1989lugy
    @1989lugy Před rokem +1

    Podvečerne nálety netopierov ako u nas. Zaujimava by možno bola aj paska na parozabrany/paropriepustne folie i ked aj ta je draha.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem

      Odjakživa jsme někde u domu měli dva malé. Až včera večer koukám na západ slunce nad zahradou a najednou vidím dva malé a dva velké. - - - sedím před dilnou, píšu to, zvednu hlavu a jeden z těch tradičních mrňousů nade mnou, u nohou mi skáče žába - - - Tak nevím, zda jsou to různé druhy, nebo dospělí s mláďaty. 😃

    • @1989lugy
      @1989lugy Před rokem

      @@dělejteněco :D mi to takto mame s ježci. Netopiri takto vidime nalietavať len poskených možno 5 rokov. Najviac tak v čase keď kvitnu čerešne vtedy lietaju aj chrusty takže maju riadnu baštu. Ale je to zaujimave keď sa vďaka echlokacii vyhybaju predmetom v poslednej chvili. A človek im aj fandy keď si uvedomi že lovia tie mrchy komare ešte keby lovili aj mandelinky :D.

  • @-COBRA
    @-COBRA Před rokem +1

    Proti mšicím, po slovensky voškám, je dobrá aj metóda - záhradné jazierko s vážkami. Ale to je trochu náročnejší projekt.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem

      A nestačily by ty vážky? Protože ty tu létají. 😁

    • @-COBRA
      @-COBRA Před rokem

      @@dělejteněco no to jazierko ich má prilákať a udržať na pozemku, na ktorom ešte nie sú

  • @mariostibrany
    @mariostibrany Před rokem +1

    Ahoooj ja používam lep na myši v tube. Trochu ho nanesiem okolo kmienka a pokoj. Píšu na ňom že je aj ekologický a stromku nevadí. A nezasichá trošku sa teplom roztecie ale to je o.k. Niekedy stačí raz za rok aplikovať niekedy dvakrát.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem +1

      Netoxický lep k odchytu škodlivého hmyzu a myší (pouze na Slovensku). Lepivý gel se aplikuje na podložku a na takto vytvořenou lepovou past se nalepí škůdci.
      V Česku se to na myši nesmí? 🤨

    • @mariostibrany
      @mariostibrany Před rokem

      @@dělejteněco u nás sa to normálne predáva a je na tom popis že sa to dá použiť aj na stromky ako som ti písal, ale vyrobca neni Slovensko je to v angličtine názov RAT . Používam to výhradne na stromky, od myší mám chvalabohu pokoj, aspoň na niečo sú tie susedove mačky dobré. 😉

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem +3

      Tak už to mám: na území ČR je zakázáno používat lepové pasti na hubení hlodavců, zatímco na Slovensku je to povoleno.

    • @-COBRA
      @-COBRA Před rokem

      @@dělejteněco lebo vy si ich tam môžete strieľať vzduchovkami bez obmedzenia výkonu na voľný predaj :)

    • @marallomarallovie1233
      @marallomarallovie1233 Před rokem

      Tiež používam lep na myši. Roztečie sa po kmeni, nalepí sa naň kopa hmyzu, ale celkom funguje, aj keď samozrejme tiež nie na 100 percent...

  • @svajnerkarel9002
    @svajnerkarel9002 Před rokem +1

    Mšice řešíme tak, že máma už asi dvacet let chytá vodu z pračky od praní do vany a pak chrsta kýbl s vodou z praní na její "sad, prales" má několik tisíc všeho, co ani neznám. Ono to účinně funguje, každý se diví, výsměch a pak to zkusí také a funguje to a dělá to také. Třeba to někomu pomůže, rostlinám to opravdu nic nedělá.

    • @kamilfingr371
      @kamilfingr371 Před rokem +2

      Zamořování půdy fosfátama z pracích prostředků vám nevadí?

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem

      Chtělo by to upřesnit, jakou vodou, zda z prvního, nebo posledního máchání. 😉

    • @svajnerkarel9002
      @svajnerkarel9002 Před rokem

      @@kamilfingr371
      No nevadí, zatím žijeme a i rostliny. Ono čím vším si doma nezamorujete půdu.

    • @svajnerkarel9002
      @svajnerkarel9002 Před rokem

      @@dělejteněco
      Máma nemá vypouštění rovnou do odpadu. Musí dát hadici do vany, jak začne prát, hodí do vany špunt a vše chytá na zálivku proti škůdcům.

    • @xmeda
      @xmeda Před rokem +1

      Treba doma kdyz mi lezou msice na palmy, tak to pokazde postrikam mydlovou vodou a je klid. Jen to nejde venku, protoze to dest smyje. Ale kdo ma neco pod strechou..