Historia warszawskiej Sadyby wg Mikołaja Krupy. Cz. 2/3 - "1920-1939: Wielkie plany na Sadybę"

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 12. 2023
  • Od lat warszawską Sadybę charakteryzują na równi rekordowe ceny nieruchomości, znane nazwiska oraz legendy i podania dotyczące jej przedwojennej estymy. 100 lat temu inwestorzy, którzy swój kapitał ulokowali w wizji wielkiego osiedla brodzili po kolana w błocie. Swoje projekty proponowali wybitni urbaniści i architekci, a parcele wykupywały setki mniej lub bardziej zamożnych ludzi ze wszystkich warstw społecznych.
    Perspektywę sprzed wieku i dzisiejszą różni niemal wszystko, a jedynymi stałymi są fort i jezioro. Co zobaczyli Niemcy w 1915 roku, kiedy zdobywali czerniakowski fort, dlaczego nigdy nie zrealizowano planów z 1923, które ulice nigdy nie powstały i co po przedwojennym mieście-ogrodzie zostało do dzisiaj?
    O historii warszawskiej Sadyby - z okazji jej stulecia w 2023 - opowiada na podstawie własnych nowych badań Mikołaj Krupa, historyk sztuki, absolwent Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fundator i prezes Zarządu Fundacji Gratia Artis. Redaktor naczelny magazynu Malkontent, twórca podcastów "O, to sztuka" i "Malkontent". Twórca popularnonaukowych filmów dotyczących historii Warszawy.
    To druga część trzyczęściowego filmu, który powstał w ramach projektu "Sto lat Sadyby: integracyjne spotkania z lokalną historią", finansowanego ze środków m.st. Warszawy. Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba. Partnerzy: Stowarzyszenie Pi-Stacja, Akademia Znajomych oraz Sadyba24.pl (partner medialny). Film trwa 22 minuty.
    #sadyba #warszawa #historia

Komentáře •