Okiem instalatora - Pompa Ciepła PANASONIC generacji L... ta na PROPAN R290. Budowa i przeznaczenie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 07. 2024
  • Dzisiaj długo wyczekiwany odcinek o nowej serii L (na propan / r290) pomp ciepła marki PANASONIC. Prowadzenie chyba w waszej ulubionej postaci, czyli z ręki, z danymi wrzucanymi na bieżąco.
    Choć na uruchomienie tej konkretnej pompy ciepła trzeba będzie chwilę poczekać to i tak materiał z budowy Jednostki wewnętrznej, oraz zewnętrznej jest wart uwagi!
    Z tego filmu dowiesz się:
    - co ma w sobie jednostka zewnętrzna pompy ciepła panasonic generacji L
    -jakie sprężarki znajdziemy w propanowych pompach ciepła Panasonic dostępnych na dzień dzisiejszy?
    - Jakie elementy budujące jednostkę zewnętrzną generacji L są inne niż w generacji K i wcześniejszych
    - co ma w sobie jednostka wewnętrzna pompy ciepła panasonic generacji L
    - jakie + i - zyskała pompa ciepła panasonic generacji L dzięki zastosowaniu hydroboxu
    - jakie są różnice miedzy hydroboxem generacji K i L (split i monoblok)
    - do jakich zastosowań nada się pompa ciepła monoblok panasonic generacji L
    - czy możliwości nowej pompy ciepła generacji L można porównać do którejś pompy ciepła poprzednich generacji
    - ile mocy może dać z siebie pompa ciepła Panasonic generacji L dla podłogówki i grzejników w skrajnych temperaturach zewnętrznych,
    -co można podłączyć pod standardowa płytę jednostki wewnętrznej
    0:00 WSTĘP
    2:03 TABELE WYDAJNOŚCI POMPY CIEPŁA PANASONIC 9kW gen.L
    8:56 WYGLĄD JEDNOSTKI ZEWNĘTRZNEJ PANASONIC gen. L
    11:46 BUDOWA AGREGATU PANASONIC gen. L
    23:51 BUDOWA JEDNOSTKI WEWNĘTRZNEJ PANASONIC gen. L

Komentáře • 88

  • @KlimatyzacjaKatowicepl
    @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci +1

    Gorąco zachęcam do komentowania Panasonic generacji L, szczególnie wszystkich użytkowników tych pomp ciepła!

    • @tomgrey3046
      @tomgrey3046 Před 4 měsíci

      Fajnie by było zrobić filmik z dokładniejszym objaśnieniem tabel Panasonica. Z tego co ja rozumiem w nagłówku np. dla 45 stopni, pierwszy wiersz to moc przy -20 stopniach bez grzałek, 3 wiersz moc z grzałkami. Czyli 6,2 kW + 3 kW = 9,2 kW. Ale już np w kolumnach jest, że zapotrzebowanie budynku 9,4 kW dla -18 dla strefy II to to samo co 10 kW dla -20 stopni? Bez sensu. Co więcej, wtedy okazuje się, że przy 9,4 kW zapotrzebowania przy -18 i mocy łącznej mocy 9,2 kW przy -20, pompa dla 45 stopni ma punkt biwalenty na -7 (całkiem ok dla II strefy), ale pokrycie mocy to już tylko 92% dla -18 (czy -20?), co oznacza, że urządzenie 9kW nie ogrzeje nam domu przy instalacji mieszanej. Słabo jak na pompę propanową. Co więcej nijak się to ma do wykresów pana Stanisława i koperty pracy. Proszę objaśnić please....!

    • @tomgrey3046
      @tomgrey3046 Před 4 měsíci

      Jeszcze "krótki" dopisek... :)
      Fajnie byłoby zobaczyć all in one'a w wersji na 2 obiegi grzewcze. Może kiedyś Ci się uda takiego prześwietlić.
      A jak ktoś wpadnie na to, jak takiego zgrać hydraulicznie z drugim źródłem biwalentnym dla CO i CWU (np kociołek gaz 1- lub 2- funkcyjny), i zrobi o tym schemacie filmik, to będzie miał mln lajków i subów na pewno...
      Przy okazji dla innych: wiedzieliście, że w Beneluxach, Irlandii a nawet Estonii mają wersję takiej lodówki z grzałką 6kW? To w zasadzie przesuwa go w rankingu bliżej T-Capa. W Polsce ponoć nie będzie :( Rozumiem, że w Estonii się taki nadaje na ich klimat, ale Belgia i Irlandia? Już prędzej w Polsce powinien być dostępny.
      Aaaa, no i mają tam już model "M" czyli T-cap na R290. To jest kozak, jak pogrzebiecie w necie, na pewno znajdziecie katalogi (info pl też tutaj: budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/108828-zaawansowana-seria-pomp-ciepla-aquarea-generacji-m-firmy-panasonic ). Dla ciekawych Model L z grzałką 6kW -> KIT-ADC09L6E5, wersja 2-obiegi KIT-ADC09L6E5B (lodówka); KIT-WC09L6E5 (hydrobox). jak zmienicie 09 na 05 lub 07 znajdziecie odpowiednio 5 i 7 kW

  • @tomasz7527
    @tomasz7527 Před 6 měsíci +10

    Witam. Zacznę od tego że wymieniłem ostatnio pozaklasowy piec na ekogroszek z podajnikiem na pompę Panasonic aquarea na czynnik r290 9 kW i bardzo się bałem kosztów utrzymania pompy. Praktycznie od marca do października przeciągałem cały czas decyzję o wymianie. No ale stało się.
    Do tej pory w ciągu roku celem przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzania budynku spalałem 3 tony ekogroszku dobrej jakości i około 2 m przestrzennych drewna.
    Budynek który jest ogrzewany to projektowo 118,5 m po podłogach 170 m. Budynek na fundamencie ściany cegła komórkowa dach dachówka ceramiczna jeżeli chodzi o ocieplenia to podłoga na parterze ocieplona styropian 15 cm elewacje ocieplone styropian 15 cm dach ocieplony wełna 15 cm w tym roku dociepliłem sufity pomiędzy pierwszym piętrem a strychem warstwą wełny mineralnej 15 cm. Jeżeli chodzi o okna na parterze jest sześć okien oraz duże przeszklenie na taras 2,7 m. Wszystkie okna oprócz dachowych to okna trzyszybowe. Trzy okna dachowe oraz dwa okna wyłazy do kominów. Dom według map znajduje się w trzeciej strefie klimatycznej.
    Rozwiązanie instalacji centralnego ogrzewania to podłogówka na parterze. W garażu kaloryfer w kotłowni brak ogrzewania. Pierwsze piętro to cztery pokoje przedpokój i łazienka. Przedpokój i łazienka to podłogówka cztery pokoje wyposażone w kaloryfery dwupłaszczowe. Na kaloryferach znajdują się głowice termostatyczne z możliwością zaprogramowania temperatury które otwierają się i zamykają zgodnie z przyjętą temperaturą w pomieszczeniu. Bufor co to 100 l zbiornik ciepłej wody użytkowej 200 l.
    Początek grzania pompą lekko mnie załamał jeżeli chodzi o zużycie natomiast okazało się że podczas pierwszego uruchomienia zostały wpisane nie do końca dopasowane do mojego budynku parametry. Problem usunięty przez zmianę parametrów i od tego momentu zacząłem pompę obserwować oraz zapisywać codziennie jej zużycia jak i informacje o temperaturach zewnętrznych a zużycia dzieliłem na zużycie celem centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. I tak wyposażony czekałem na pierwszy większy przymrozek lub mróz który trafił do nas już w listopadzie. Tak jak napisałem byłem bardzo sceptyczny co do pomp ciepła natomiast dużo czytałem oglądałem na ten temat i czekałem do momentu aż pojawi się pompa ciepła na czynnik r290 i jakieś uznanej firmy.
    No to teraz garść danych. Odczyty zużycia pochodzą z podlicznika którego praca obejmuje zasilania wszystkich elementów układu w tym pomp obiegowych. Temperatury odczytane z dwóch niezależnych termometrów przedstawiają najniższe temperatury w ciągu doby liczonej od 00.00 do 24.00. przy czym czasami to była 0.30 a czasami 23:30. Utrzymywane temperatury w domu to parter powierzchnia otwarta pokoi wraz z otwartą kuchnią 24 stopnie. Pokoje na pierwszym piętrze 21-22°c . Łazienka 23 24 stopnie Celsjusza.
    1 styczeń temp. zew. 3 zużycie 13 kWh w tym c.w.u. 0
    2 styczeń temp. zew. 5 zużycie 11kWh w tym c.w.u 3.08
    3 styczeń temp. zew. 9 zużycie 10 kWh w tym c.w.u 0
    4 styczeń temp. zew. 8 zużycie 15 kWh w tym c.w.u 2.74
    5 styczeń temp. zew. -1 zużycie 18 kWh w tym c.w.u 0
    6 styczeń temp. zew. -1 zużycie 22 kWh w tym c.w.u 1,94
    7 styczeń temp. zew. -8 zużycie 24 kWh w tym c.w.u 0
    8 styczeń temp. zew.-13 zużycie 30 kWh w tym co.w.u 0,9
    9 styczeń temp. zew.-15 zużycie 29 kWh w tym co.w.u 0
    10 styczeń temp. zew.-15 zużycie 29 kWh w tym co.w.u 3.0
    Czyli łącznie przez te 10 dni około 200 kWh myślę z doświadczenia przy takich temperaturach spaliłbym około 300 kg ekogroszku. Przy obecnej cenie 1900 złotych za tonę paliłem do tej pory barteksem wyszłoby mnie 570 zł za węgiel. Jako sceptyk pomp ciepła nie chce zapeszać ale wygląda to dobrze.
    Szczerze mówiąc mam jeden kłopot tylko z ogrzewaniem mimo że zawór trójdrożny obsługujący podłogówkę na parterze ustawiony jest na minimum to występuje duża dysproporcja pomiędzy temperaturą pomieszczeń na parterze i na pierwszym piętrze. Nie mogę już ograniczać temperatury bo wówczas grzejniki znajdujące się na pierwszym piętrze otrzymują zbyt małą temperaturę taki minus.
    Obecnie od 23 października ilość włączeń 525 czas pracy sprężarki 853. Czas pracy grzałek 0 godzin. Aplikacja przy pomocy której można sterować pompą jest bardzo ograniczona. Istnieje ponoć dostęp do oprogramowania aquarea service cloud niestety nie jest ona ogólnie dostępna dla użytkownika.
    Nie wiem co jeszcze mogłoby was interesować jeżeli jest jakiś temat który by was interesował z parametrów pracy pompy a będę w stanie odpowiedzieć na pytanie to odpowiem.
    Przepraszam za ewentualne błędy z uwagi na długość tekstu dyktowałem więc może gdzieś nie dopatrzyłem poprawy jakiegoś błędu.

    • @grzegorzkoczorowski3182
      @grzegorzkoczorowski3182 Před 4 měsíci +1

      Panie Tomaszu, stoję przed wyborem. Chcę pompę serii L. Można się z Panem skontaktować?

    • @tomasz7527
      @tomasz7527 Před 4 měsíci

      @@grzegorzkoczorowski3182Oczywiście, że można. Poproszę o email za chwilę Pan wykasuje wyśle telefon bo nie chce go umieszczać w tym miejscu chyba że ma Pan inny pomysł

  • @wojciechlesniak2432
    @wojciechlesniak2432 Před 6 měsíci

    Dzięki wielkie za film. 😁

  • @kamilbogus
    @kamilbogus Před 7 měsíci +2

    Dobra robota !

  • @mirosawmarkowski8016
    @mirosawmarkowski8016 Před 7 měsíci +3

    Panie fajne to jest!

  • @kinlop23
    @kinlop23 Před 7 měsíci +1

    Przynajmniej tym razem poważnie.

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL Před 7 měsíci +2

    Wygląda lepiej niz split w srodku

  • @tomaszpiorowski3914
    @tomaszpiorowski3914 Před 7 měsíci +2

    U mnie pod Toruniem ta pompa o mocy 7Kw L /r290 działa od końca września .Dom 110 m.kw.Dużo okien i przeszklonych drzwi , wszystko dwuszybowe .Ściana 3 komorowa 24cm suporex+10cm styropian+12cm suporex .Poddasze ocieplone wełną 25cm .Pompa grzeje Bojler 200l .A w instalacji jest bufor 100l .I najważniejsze przy zadanej temperaturze 22,5st.C zużycie prądu z podlicznika /grzanie CWU i CO / na 24 grudnia to 1530 Kw . Od 11 listopada gdzie było razem na podliczniku 478 Kw do dziś 1530 kw minęło 43 dni i w tym czasie średnia zużycia wyszłą okoó 25 Kw .Jak dla mnie rewelacja gdzie mam tylko kawałek podłogówki w łazience /11m.Kw./ a reszta to stare 20 letnie grzejniki .Więc pompa jak najbardziej na tak .U mnie stoi za garażem z tyłu ale jest to 2,5-3 metry od okna w salonie i pompa jest niemal niesłyszalna .Na dachu panele 10 Kw które w instalacji wschod-zachód zrobiły od konca kwietnia do dziś jakieś 6,7 tys Kw prądu .Na ostatnim rachunku za prąd w wirtualnym portfelu miałem 1,7 tys zł depozytu .Jak narazie dla mnie ta pompa nie ma żadnych słabych stron .

  • @rafalkowalski7564
    @rafalkowalski7564 Před 2 měsíci +1

    Wszystko ładnie pięknie tylko czemu wymiennik freon woda jest tylko w połowie zaizolowany styropianem a druga część jest odkryta goła blacha.
    Przecież przy braku zasilania w mroźne dni szybko spowoduje zamarzniecie wody i usterkę jednostki. Według mnie przy pomach monoblokowych wymiennik freon woda powinien być szczelnie i jak najgrubiej ocieplony .

  • @AT-Sys
    @AT-Sys Před 7 měsíci +4

    U mnie 3 tydzień działa Panasonic L 7 kW super pompa jak narazie

  • @szoferr
    @szoferr Před 7 měsíci +4

    No nareszcie idziesz z czasem, a nie jakieś r32

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci +2

      puki nie będzie zmian w przepisach, to ja dalej sercem zostanę ze splitami na R32 i 410a. Choć nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawy rozruchu i pracy tej pompy ciepła

  • @michagapinski314
    @michagapinski314 Před 7 měsíci

    Witam. Pytanie jeżeli zastosuję bufor to przed czy za hydroboxem

  • @krzysztoffrontczak4011
    @krzysztoffrontczak4011 Před 4 měsíci

    Karol, mam przygotowaną hydraulikę (odpowiedni rozstaw rur na dole) i elektrykę (dwa przewody5x2,5mm2) pod pompę 9kW generacji H. Czy warto przerabiać wszystko pod generacje K ?

  • @arturjolero7920
    @arturjolero7920 Před 7 měsíci

    Przy takim wymienniku defrosty będą rzadsze, OTO jest pytanie. Czy generacja k też ma taki wielki wymiennik?

  • @WrOnG1984
    @WrOnG1984 Před 7 měsíci +1

    Nie widziałem, jeszcze tego odcinka ale nie podoba mi się ten monoblock z hydroboxem. U siebie wybrałem wersję J w monobloku z uwagi braku miejsca na splita w kotłownii. Jak za 10 - 15 lat pompa ulegnie awarii i będę chciał ją wymienić to wolałbym aby wymiana była bezproblemowa i nowe urządzenie mogło być podłączone plug and play do starych przyłączy. No w ostateczności dopuszczam delikatne modyfikacje rur na dworze.

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci +1

      Chyba ma być jeszcze inna seria PC bez jednostki wewnętrznej. Więc jest szansa ;)

  • @tarkowskimarek7358
    @tarkowskimarek7358 Před 5 měsíci

    Cześć. Mam pytanie, właśnie kończę budować budynek, wojewódzko mazowieckie. 170 m2 domu i 45 m2 garażu. Wszystko na podłogówce (garaż szerszy rozstaw, zgodnie zprojektem). wt2021. podłoga 15 cm styro, ściany grafit 15 cm, strop 30 cm styro i 15 cm pianki w połaci. Wg. projektu podłogówki na -20 powinna być PC (10,25KW, z CWU:10,8 kw). Wg cieplo app, w temp biwalentnej na -6C PC powinna mieć 5,4 kw, Panasonic split 7kw daje w -7C 5,7 kw. I teoretycznie 7 KW da radę. Instalator jest 50/50 jeżeli chodzi o 7 czy 9 KW. "Inni" namawiają mnie na 9-11KW. Ryzykować 7 czy ryzykować 9kw? Proponowany jest KIT-SDC09KE5 (seria K) . Czy jest sens dopłacić i wybrać serię L - KIT-SDC09LE5. Czy nie ma jednak logicznych argumentów by brać R290? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • @user-tp8bv4et3r
    @user-tp8bv4et3r Před 6 měsíci +1

    Nowy dom 200m2 , dobrze ocieplony , 100% podlogowka . Ktora seria bedzie lepsza K czy L ? Podobo L równie dobrze pracuje na niskich temperaturach ok 35C .

  • @sebuch1
    @sebuch1 Před 7 měsíci +2

    Mam pytanie odnosnie instalacji pompy panasonic gen L, jaka jest maksymalna odleglosc jednostki zewnętrzej od kotlowni? Odleglosc w moim domu to okolo 12m, nie ma możliwości montażu pompy bliżej. Dom 150m2 parterowka, ogrzewanie podłogowe 100%

  • @tomaszpiorowski3914
    @tomaszpiorowski3914 Před 5 měsíci

    Komentarza ciąg dalszy ...Pompa Ciepła PANASONIC generacji L 7Kw na R290 . Połowa lutego i zużycie prądu od pażdziernika 2700 KW przy temp.w domu 22,5-23 st. ilość włączeń to :2750 razy a czasu pracy to 2550 godzin. Grzejniki po zainstalowaniu pompy nie zostały przewymiarowane na większe .Instalacja działa z dołączonym do niej buforem o pojemności 100 litrów.Co zrobić żeby zmniejszyć ilość włączeń - wyłączeń pompy .Lepszym rozwiązaniem jest przewymiarowanie grzejników o 50 % czy może bardziej efektywnym będzie powiększenie bufora ze zładem wody .Może znajdzie się jakiś kompetentny doktor z branży i coś doradzi w temacie. Dziękuje za podpowiedzi. .Pozdrawiam .

  • @Saicopateful
    @Saicopateful Před měsícem

    Czy ta pompa pokazuje bieżący COP?

  • @bartekostrowski5096
    @bartekostrowski5096 Před 7 měsíci

    Witam, jestem nowy tylko wnikam, mam pytanko , bo chyba gdzieś przegapiłem , czy układ z płynem chłodniczym jest zamknięty czyli zalutowane na stałe czy potrzeba sprawdzać czy ni uciekło? No i czy potrzeba gdzieś tam rejestrować w jakichś tam rejestrach i potem robić przeglądy ? Godzi mi bardziej o jednostkę 3kWt bo na więcej nie ma szansy bo mam stary domek i jedynie to mam do dyspozycji max 5kWt

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci

      moc pompy ciepła nie jest równoznaczna z poborem mocy przez pompę z sieci. Najpierw proponuje oszacować moc potrzebnej PC, a później zajmować się sprawą zasilania - najlepiej przez instalatora który weźmie za to odpowiedzialność

    • @Szybki2
      @Szybki2 Před 7 měsíci

      Niestety nie zainstalujesz monobloka 3 kW bo takiego nie ma jest 5, 7 i 9kW generacji L o zasilanie się nie martw masz tam zabezpieczenie wymagane 16 Amper na zasilanie agregatu i 16 A na grzałkę

  • @marek_inz
    @marek_inz Před 7 měsíci

    Dziękuję za film
    Mial być fox 9kW a będzie pewnie panasonic L 9kW.

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci

      nie wiem ile się zmieniło w foxie, ale wiem, że w tamtym roku coś nie pykło we wszystkich pompach ciepła z fabryki phenixa. Dlatego też thermatec ma nową serię PC. Na ile wszystkie te PC są stabilne - nie mam pojęcia

    • @AdamBuk
      @AdamBuk Před 7 měsíci +1

      ​@@KlimatyzacjaKatowiceplproblem z pompami phnixa wynikał głównie z głupoty (czyjej to inna sprawa) i nieczytelnego opisu pomp, sugerujacego moc wyższą niż wynikalo to z etykiet energetycznych i faktycznej pracy. Mieli z tym problem (z czytaniem) zarówno monterzy jak i użytkownicy. Ostatnio jeden idiota od montazu Foxów też wrzucił filmik, gdzie stwierdza, że montuje "Foxa 22 kW". Nie ma, kuźwa, takiej pompy! Rozumiecie w czym rzecz? Jest problem z czytaniem kart technicznych ze zrozumieniem.

    • @Szybki2
      @Szybki2 Před 7 měsíci

      @@AdamBuk coś mieszasz bo nieistotne z jaką mocą pompy miałeś do czynienia nie była wstanie nagrzać bufora 200 litrów bez odbioru przez instalację do 45 stopni poniżej -5 stopni więc nie opowiadaj bajek bo mam kontakt z serwisem wszystkich tych wynalazków i ogrom tych pomp było wymienianych na pompy na r32 lub większe potem guzik dające aktualizacje i czarowanie w sofcie co dawało tyle co kadzidło umarłemu . Nie wypisuj mi zaraz o mocy i doborze bo pompa przy -5 nie może mieć problemu wygrzania bufora CO 200L powyżej 45 stopni przy wyłączonej pompie obiegowej na budynek a takie akcje były normą

    • @AdamBuk
      @AdamBuk Před 7 měsíci +1

      @@Szybki2 nie byly w stanie, mssz rację. Jeśli pompę o nominale 9kW sprzedawamo jako 14 a 13kW jako 22 ( i trwa to po dziś dzień) to nie dziwne, że się w starych, dziurawych domach zesrały. Do tego rurki 25 czy 32 w pompie, co 2,5 m3/h pompuje! Fatalne byly często domyślne ustaeienia kluczowych parametrów, sle od tego jest fachman monter żeby to dostosować. A jak się okazywał zwyklą pizdą (postawić monobloka i spieprzać) to i robotę w pizdowaty sposób wykonał. Większosć z tych pompek zostala fabryczymie z przegrzamiem 10K. To tyle, dziękuję. Zapomnialem....u mnie zasuwa jak burza.

  • @kevinprot6065
    @kevinprot6065 Před 7 měsíci

    Cześć, jakie źródło ciepła polecasz aby było najbardziej ekonomicznie w 2024r do nowo wybudowanego domu parterowego 70m2 (100% podłogówka).

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci +1

      Najtaniej to kocioł na drewno + bufor. A bardziej bezobsługowo to gaz lub PC. Na tą chwilę gaz może być ciut tańszy, a w perspektywie lat pompa ciepła będzie najtańsza jak dołożą wszystkie podatki.

    • @DanielMarciniak-zz3bp
      @DanielMarciniak-zz3bp Před 6 měsíci

      Witam
      Jakie podatki,o co chodzi?

    • @tomasz7527
      @tomasz7527 Před 6 měsíci +1

      ETS2 system opłat za wprowadzanie dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych do środowiska. Dla węgla groszek od 67 do 100 euro za tonę spalin. Z jednej tony węgla masz 2 tony produktów spalania. Czyli od 134 do 200 euro za spalenie jednej tony węgla. Stawka na razie nie jest ustalona jest w fazie ustalania.

    • @DanielMarciniak-zz3bp
      @DanielMarciniak-zz3bp Před 6 měsíci

      @@tomasz7527 ok rozumiem

  • @michahaadaj8983
    @michahaadaj8983 Před 4 měsíci

    Nie rozumiem dlaczego nie ma splita z R290, tak wiem, że to propan i jest wybuchowy. Wybrałem serię K ponieważ wolę splity i obok stoją dwa samochody a w każdym z nich 50L LPG. Tak wiem, że inne ciśnienia.

  • @onomatopejaB
    @onomatopejaB Před 7 měsíci +1

    a jak monoblok to można samemu zainstalować? ;) takie 5kW

  • @romankantor3789
    @romankantor3789 Před 7 měsíci +2

    Pytanko, jak by nie bylo jest to pompa wysokotemperaturowa. Czy warto zastosowac ja w nowym dobrze ocieplony domu z 100% podłogówka?

    • @Szybki2
      @Szybki2 Před 7 měsíci +2

      To nie jest pompa wysokotemperaturowa to pompa która może dać wyższą temperature ale nie jest to konstrukcja wysokotemperaturowej pompy ciepła. Można ją stosować przyvpodłogówce ma świetne parametry przy 35⁰

  • @rafawojtaszczyk1409
    @rafawojtaszczyk1409 Před 7 měsíci +1

    Dlaczego tam nie ma jakiegoś wbudowanego UPS z bypassem skoro jest już dodatkowy hydroboks

    • @tomaszpiorowski3914
      @tomaszpiorowski3914 Před 7 měsíci

      Można dokupić i samemu podłączyć .Koszt jakieś 1400 zł .mam coś takiego do niej u siebie .

    • @projektindywidualny.9067
      @projektindywidualny.9067 Před 4 měsíci

      Od jednego instalatora dostałem informację że stracę gwarancję na monobloka Panasa jak zainstaluje UPS....
      Ciekawe? Czy prawda...

  • @kinlop23
    @kinlop23 Před 7 měsíci +1

    Szkoda że nie ma 3 fazowej wersji 9kW.

  • @13trela
    @13trela Před 7 měsíci +2

    11:30 gaz jest lżejszy od powietrza powiadasz... Hmmm, propan🤔...

  • @bosston8888
    @bosston8888 Před 7 měsíci

    A jak z grzalka do defrostu? Tez wlacza sie ponizej 27st? Jest mozliwosc wylaczenia w tym sterowniku?

    • @jakubtraczyk2079
      @jakubtraczyk2079 Před 7 měsíci +1

      W generacji L i K możesz robić defrost z użyciem ciepła z zasobnika CWU wiec temperatura powrotu nie ma już na to wpływu

    • @bosston8888
      @bosston8888 Před 7 měsíci

      @@jakubtraczyk2079 dziękuję za odpowiedź. W końcu dodali ta przydatna funkcje!

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 Před 6 měsíci

      @@jakubtraczyk2079 J jeśli akurat grzeje CWU to i z tego robi defrost jeśli jest wymagany. Chyba że chodzi Ci o sztywne ustawienie? CWU i basta? Dobrze rozumiem? ;)

    • @jakubtraczyk2079
      @jakubtraczyk2079 Před 6 měsíci +1

      @@grizzwold884 Teraz jest tak ze na sterowniku można wybrać czy agregat odszrania się z obiegu CO czy CWU. Wybierając tę funkcję, jezeli woda w zasobniku ma więcej niż 40C to odszroni się z CWU, w przeciwnym przypadku odszranianie będzie z układu CO.

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 Před 6 měsíci

      @@jakubtraczyk2079 👍

  • @user-gp4zg7if1v
    @user-gp4zg7if1v Před 7 měsíci

    Skąd mogę pobrać tabelę wydajności ????

  • @piotrm2129
    @piotrm2129 Před 7 měsíci

    Sterowanie iloma strefami w serii tego hydroboxu?

    • @Szybki2
      @Szybki2 Před 7 měsíci +1

      1 strefa jak dołożysz płytę możesz sterować 2 strefami

  • @H8T3R
    @H8T3R Před 7 měsíci +1

    Rozbierałem kilka pomp ostatnio samsunga HT quiet , ten panasonic wypada ubogo w porównaniu .

    • @kidzior88
      @kidzior88 Před 6 měsíci

      A jak z serwisem u Samsunga ? Instalator czy fabryczny ?

    • @H8T3R
      @H8T3R Před 6 měsíci

      Mają Dom serwis ale to jest chybił trafił, dobrze jak instalator współpracuje z innym serwisem lub sam ma uprawnienia . U nas serwis 3+2 czas reakcji 24h. @@kidzior88 .

  • @rosoma11
    @rosoma11 Před 7 měsíci +1

    W następnym odcinku tej serii, omów all in one, generacji "K"

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci

      Agregat ten sam. Jednostka wewnętrzną z tym samym osprzętem tylko że wyposażona w zawór 3d i zasobnik. Wiele więcej niż w filmie ze splitem generacji K nie zobaczysz🫠 styropianów z zasobnika bym nie ściagał🤪

    • @rosoma11
      @rosoma11 Před 7 měsíci

      Najbardziej interesuje mnie rurologia😊. Jak są wyprowadzone przyłącza. Nigdzie tego nie mogę znaleźć. Jeszcze jedno pytanko Czy długi rurociąg gazowy(17mb) w splicie 5kw obniża wydajność pompy? Zakładając że będzie dobrze zaizolowany.

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci

      Obniża. Są tabele spadku wydajności względem długości rurociągu. Spadek wydajności zaczyna się powyżej 10 metrów .

  • @mateuszg.2144
    @mateuszg.2144 Před 7 měsíci +2

    Dwa pytania, może ktoś pomoże:
    - dzwoniłem wstępnie do 3 instalatorów pomp ciepła i wszyscy bez przekazania konkretnego argumentu odradzają mi wersję monoblok, dlaczego?
    - czy do takiej pompy istnieje możliwość podpięcia UPS o mocy max. 1kW(czynnej) na podtrzymanie pracy pompy obiegowej, ale bez zasilania sprężarki i grzałek?

    • @Szybki2
      @Szybki2 Před 7 měsíci

      Po co ten ups ? Zawory caleffi albo glikol i olej ups

  • @qnapalert590
    @qnapalert590 Před 6 měsíci

    propan jest raczej cięższy od powietrza i poleci do dołu

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 6 měsíci

      Ale lżejszy od wody i w separatorze gazu wyleci odpowietrznikiem 😀 pewnie chodziło o ten fragment, a ja użyłem jakiegoś skrutu myślowego

  • @sylwester6156
    @sylwester6156 Před 6 měsíci +1

    Tyle miejsca w jednostce wewnętrznej aż sie prosi o fabryczny UPS do podtrzymania pompki obiegowej, to by była pełnia szczęścia i zaczął bym myśleć poważnie o monobloku. :)

    • @tomgrey3046
      @tomgrey3046 Před 5 měsíci

      Coś takiego widziałem w theramtecu - stojąca jednostka, wygląda fajnie i ma zbiornik CWU z nierdzewki, też działa z R290, ale o samym produkcie nic więcej nie wiem

  • @themisg4354
    @themisg4354 Před 7 měsíci

    Pompa pompa pompa pompaaaaaaaaaa
    H Gen better

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl  Před 7 měsíci

      czas przyniesie na to odpowiedzi :) jak na razie na papierze i po pierwszych reakcjach ze świata zewnętrznego ta PC wypada lepiej.

  • @marekszalas863
    @marekszalas863 Před 7 měsíci

    Propan jest ........... powietrze - 1,293 kg/dm3, propanu((C3H8) -2,019 kg/dm3 i już wiadomo ...

  • @lechud77
    @lechud77 Před 7 měsíci +3

    Kawał solidnego sprzetu. Panasonic uznał, że grzałka tacy jest niepotrzebna. Pelny defrost z szybkim odprowadzeniem skroplin i nic nie zamarznie. A grzałka, to dodatkowe kilowatogodziny.

    • @Szybki2
      @Szybki2 Před 7 měsíci

      Ale w żadnym Panasonic nie ma od lat grzałki tacy skroplin .

    • @lechud77
      @lechud77 Před 7 měsíci +2

      ​@@Szybki2 Ale ja o tym doskonale wiem.
      Miło jednak że zaznaczyłeś swoją obecność.

  • @Wolfenstaine
    @Wolfenstaine Před 6 měsíci

    Ja mam świadomość że to na prawdę pompa markowa i bardzo ok ale .... pompa za dziesiątki tysięcy i płyta na zwykłych elektrolitach które są zawodne i po czasie się degradują i puchną . Ona wszystkie są na teraz a nie na lata . Smutne . Jak miałbym kupować to i tak wolałbym tego panasa od innych ale no mogli by się postarać a nie ciągła maksymalizacja zysku smutne

    • @krystianf310
      @krystianf310 Před 6 měsíci +4

      Zauważ dwie sprawy. Ze tak wygląda to wcale nie musi byc zwykły elektrolit bo w takich obudowach tez sa polimerowe kondensatory bardzo żywotne. Druga sprawa w niektorych zastosowaniach nie ma alternatywy dla elektrolitów i muszą być i mogą pracować dlugie lata. To zalezy od parametrów pracy a nie tylko samego czasu. Napewno masz w domu duzo urzadzen ktore są juz starsze ponad 10 lat i dalej działają i pewnie mają w zasilaczach i nie tylko jakieś elektrolity