PC33 - Slavoj Žižek - cynická ideologie a fetišismus

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 02. 2021
  • Čau! V dnešním podcastu o Slavoji Žižkovi probereme cynické ideologie, fetišismus jako podvědomý zdroj ideologií a problematiku prázdného označovaného.
    Jedná se o podcast zveřejněný v září 2020 pro naše patrony.
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    / napotitku

Komentáře • 29

  • @jonas8588
    @jonas8588 Před 3 lety +2

    Zrovna včera při jednání v PS zaznělo, že z nouzového stavu se stal v politice jakýsi fetiš.
    Zajímavé

  • @HanaRodna
    @HanaRodna Před 3 lety +6

    Na to jsem se těšila... Teda těším se na všechny věci na tomhle kanále, ale na tohle fakt hodně! :D

  • @forysha6764
    @forysha6764 Před 3 lety +8

    Docela by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby David mluvil o unschoolingu.

  • @terezahobelantova782
    @terezahobelantova782 Před 3 lety +1

    Top podcast, díky moc!!

  • @davidzonyga5828
    @davidzonyga5828 Před 2 lety

    ahoj, k tomu chápání peněz, jak si letmo zmínil, je dobrý výklad dílo Jan Sokol - Moc, peníze, právo

  • @vasikbulin
    @vasikbulin Před 3 lety +4

    Velmi povedený podcast, který mě dost zaujal. Nicméně bych měl menší otázku, která mi nejde do hlavy. Byla-li v Sovětském svazu za vlády Stalina "prázdným označovaným" strana a vláda, jak toto mohlo bez problému koexistovat s kultem osobnosti, který byl tehdy zdůrazňován a vyhnán až do nebes?

    • @bwpfcz2962
      @bwpfcz2962 Před 3 lety +2

      to máte pravdu, to je logické. Upřímně nevím, ale co mě napadá, je, že kult osobnosti mohl ukazovat na genialitu Staliniva způsobu, jakým zavedl vládu lidu. Čili: “Ten Stalin je fakt machr (kult osobnosti), jak “zapracoval” vládu lidu do státního zřízení. (prázdné nejmenované)

    • @vasikbulin
      @vasikbulin Před 3 lety

      @@bwpfcz2962 To dává smysl a lecos vysvětluje. Díky! :)

  • @williampichardo1485
    @williampichardo1485 Před 3 lety +2

    9:21 Tomáš Pivoda to v Násilí přeložil jako "Pán-Signifikant"... kecal bych kdybych tvrdil že bych v tom napoprvý měl úplně jasno

  • @jarekvujtek9981
    @jarekvujtek9981 Před 3 lety +1

    Erich Fromm ve své knize Strach ze svobody, kterou doporučuji, k vysvětlení chování mas v období vlády Adolfa Hitlera používá slova sadismus a masochismus. Bere společnost nebo akademici teze, které vychází z psychoanalýzy automaticky jako chybné nebo irelevantní? Jinak díky za shrnutí Slavoje Žižka, jsem rád, že se dozvídám o názorech člověka, co mi vyskakuje ve feedu a mám ho za čecha... :D

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 3 lety +2

      No většinou se na to akademici dívají hodně podezřívavě. On i ten Žižkův oblíbenec Lacan je dost kontroverzní osobnost a hodně psychologů nebo filozofů říká, že to byl šarlatán/blázen. Ale zároveň má hodně zastánců a je citovaný. Totéž platí i pro toho Žižka, třeba Noam Chomský o něm řekl, že jen plácá zábavné "hlášky", ale nic hlubšího se v tom neukrývá.

    • @MultiJojomaster
      @MultiJojomaster Před 3 lety

      @@davidjirsa8582 Žižek by asi nejspíš zmínil Richarda Wagnera.. Ten rovněž působil kontroverzně.. Byl to věhlasný antisemitista.. V jeho tvorbě se však dopracováváme k podivnostem.. V jeho díle se doslova nachází tématika "Wandering jew", potulujícího se žida, který je odsouzený k věčné toulce a nachází se tudíž v jakémsi stavu "undead" jak to Žižek nazval. Znamená to tedy, že byl Wagner žid a jeho antisemitistické sklony byly tedy jakýsi fetiš / ochrana (v té době) ? Nebo byl opravdu sám židem? To nevíme, proto zůstává kontroverzním..

  • @agstudioband
    @agstudioband Před 3 lety +1

    Doporucuju esej Moc bezmocných od Havla. Je to volně ke stažení. Rozebírá post-totalitni režim u nas (proč post-totalitní je dobře vysvětleno v eseji) a zabyva se filozoficky otazkami, ktere resis i v tomto podcastu. Ta esej je hodne nadčasova. Je to cteni na dve hodinky

  • @tss5610
    @tss5610 Před 3 lety

    :( vyjde prosím zítra i klasické potítko?

    •  Před 3 lety

      Bohužel, tento týden klasické video nebude. Místo něj jsme dnes vydali tento podcast..

    • @tss5610
      @tss5610 Před 3 lety

      @ 😢

  • @vojtechpospisil7027
    @vojtechpospisil7027 Před 3 lety +3

    Jako hezký, ale dvacet pět minut posmrkávání v kuse není rozbor Davide, smh.

  • @frankydostal4758
    @frankydostal4758 Před 3 lety +3

    Video hezké, ale přeplněné dezinterpretacemi.
    Např. u fetišizace tak jak ji používá Žižek nejde nutně o sexuální úchylku, ale o myšlenkovou operaci při níž se nějaká skutečnost otevřeně přiznává, nicméně jednáno jako by to skutečnost nebyla. Nějaký předmět, fetiš, pak slouží jako spojka mezi těmito neslučitelnými stavy mysli. V tom sexuálním kontextu boty slouží jako prostředek pro popření obecné nemožnosti sexuálního vztahu ( sexuální kvality bot s tím nijak nesouvisí, viz Lacan), ale může se jednat i popření traumatu zkrze domácího mazlíčka nebo popření smrtelného nebezpečí zkze abstraktní myšlenku národa apod. Důležité je, že podvědomí tu nehraje výraznější roli, fetiš vzniká právě pro to, aby si fetišista mohl skutečnost plně uvědomovat, i když se podle ní neřídí. V té politické analogii pak fetiš Putina nebo Trumpa vzniká jako rozřešení existenciálních tlaků v kapitalismu: abych se mohl mít líp musí přijít systematická změna, podle toho se ovšem nehodlám chovat -> potřebuji fetiš ve formě spasitelské figury.
    Žižkova pointa je, že rýpáním a poukazováním na chyby takových figur, což je (nejen) na levici častá forma kritiky, nikoho nemůžeme k ničemu přesvědčit, protože tím fetišistovi ukazujeme, že jeho fetiš je vlastně ještě skutečnější než si původně myslel. Tohle bylo třeba krásně vidět na Babišových preferencích. Čím "lidštější" prohřešky mu byly vyčítány, tím víc mu preference rostly a zacloumala s nimi až nezvládnutá globální pandemie.
    Podobně ideologie není prázdný ukazatel, ale systém prázdných označujících tvoří ideologii, což je taky důvod proč vůbec může mluvit o ideologiích u lidí, kteří se ale oficiálně k žádné velké myšlence nehlásí. Z nějakého důvodu tenhle asi nejdůležitější výsledek Žižkových hloubaní nad ideologií ve videu vůbec nepadl... asi nějaká ideologie :D
    Jeden z Žižkových známých pointů taky je, že v stalinismu byl master-signifier lid, ne strana a vláda. Master-signifier není ten kdo vládne, ale ten na koho je odkázáno v rozhodnutích, což byl pro stalinisty naprosto prokazatelně především "dělnický lid". Naopak strana a vláda byly spolu se Stalinem prostředky lidu.

    • @MultiJojomaster
      @MultiJojomaster Před 3 lety

      Žižek fetish přirovnáva v tomto smyslu doslova k Freudově koncepci.. Podle Freuda je fetish poslední věcí, kterou chlapec uvidí na těle dívky před tím, než zjistí že nemá penis.. Např. poslední věcí, které si chlapec všimne jsou vlasy, punčochy, nohy apod.. A pak uvidí onu pochvu :D Žižek v tomto smyslu přirovnáva levičáky právě k zmíněnému chlapci.. Trump je poslední věcí kterou levičácký liberál vidí, před tím než si všimne class struggle.. tihle leví liberálové pořád upozorňují na to jaký je Trump fašista a šovinista (což ve skutečnosti není, je to jen prachsprostý oportunista a amoralista), navíc pokud sledujete Žižkovy teorie více do hloubky, rovněž se zmínil o paradoxu, že nacionalisté jsou přesný opak sebe sama.. Trump tvrdil, že udělá Ameriku velkou, že imigranti ohrožují zemi, avšak dělá přesný opak toho, co tvrdí... Kdežto Merkelová, jak Žižek tvrdí je pravý nacionalista. Sama sdělila v interview, že chce uprchlíky, protože věří v Německo a věří, že německý lid je schopen tomuto čelit (tj. věří v sílu Německé kultury se kterou kdejaký imigrant jen tak zamést nemůže, tudíž věří ve svůj lid).. Nicméně zpět k liberálům.. pořád ukazují prsty na Trumpa, namísto aby si kladli onu správnou otázku class struggle.. Proč vlastně Trump dostal tolik hlasů od obyčejných dělníků a lidí typu farmáři z Vermontu? Trumpovo vítězství je právě důkazem class struggle v USA... Každopádně, nejdůležitější je znát anekdotu Žižka ohledně ideologie toalet :D to mě nejvíce ze všeho udivuje :D když člověk s*re v Německu, tak vidí na svoje hov*o, když s*re ve Francii, hov*o ihned zmizí apod.. :D Jo a u toho master-signifierství.. Žižek perfektně poukázal na tu věc, když porovnával Nacismus vs Komunismus... Když měl Hitler proslov a ukončil ho, všichni tleskali kromě něj.. Když měl Stalin proslov a ukončil ho, tleskalo publikum a on se připojil.. Protože dle ideologie byl jedním z nich, takže jim v podstatě sloužil.. Stejný příklad byl s gulagy.. Na Stalinovy narozeniny mu každý vězen z gulagu musel povinně poslat přání k narozeninám.. Hitler a nacisté nic takového nedělali.. Bylo by divné, aby chtěli po židech přání Hitlerovi k narozeninám.. :D To opět poukazuje na fakt, že i když byli vězni z gulagu v očích systému jako "největší hov*a", tak bez ohledu na to, že byli hov*a pořád přispívali systému i z jejich pozice hov*a. Další příklad bylo vyvraždění armádní inteligence Stalinem.. Když se chtěl Hitler zbavit genrálů, pak je jen odvolal a dal jim nějaké to vyznamenání.. Stalin rovnou vyvraždil velké procento loajálních nevinných oficírů..

    • @MultiJojomaster
      @MultiJojomaster Před 3 lety

      Ohledně toho Stalina, doporučuju rozhovor Žižka s Kotkinem (odborníkem na Stalinismus)... Kde došli k jakési kontemplaci, že Stalin vlastně měl tu schopnost získat moc pouze v uzavřeném kruhu strany.. Tzn. stal se diktátorem jaksi zevnitř.. Proto taky byl v porovnání s Hitlerem neustále paranoidní.. Byla u něj totiž velká pravděpodobnost, že bude srvžený lidmi, kterými je úzce obklopený.. U Hitlera toto problém nebyl (až na vyjímky jako Staufenberg, Rommel a spol.. To jsou ojedinělé případy..) Kdežto u Stalina tahle paranoia byla na denním pořádku.. Nevěřil doslova nikomu

    • @frankydostal4758
      @frankydostal4758 Před 3 lety +1

      @@MultiJojomaster No ano, ale ta Freudova koncepce je s tou Lacanovou kompatibilní, Lacan jí jen zobecňuje. Absence penisu je jen symbolika nemožnosti sexuálního vztahu... tj. fetiš je pořád bod soustředění při konfrontaci s traumatickou skutečnostostí symbolizovanou ženskou pochvou.
      Trump je fašista i oportunista. Ono se to nevylučuje...
      Ty anekdoty jsou vtipné, ale je potřeba si uvědomit že Žižek je používá pro ilustraci komplexnějších problémů. V případě Stalina vs Hitlera to má ilustrovat, že existují v jistém smyslu lepší a horší Big Others i když v obou případech šlo o totalitní režimy, kde se děli děsné věci.
      A ta story o záchodech je zase součást širší pointy o komoditách jako ideologických konstruktech.

    • @MultiJojomaster
      @MultiJojomaster Před 3 lety

      @@frankydostal4758 zajímám se o filozofii 2 roky a musím přiznat, že po objevení Žižka a jeho názorů jsem v neustálém šoku. Oproti ostatním mně nepřijdou jeho argumenty penetrabilní... Ve vztahu k jeho anekdotě, kterou on sám uvedl, kdy Schoenberg revolucionizoval hudbu na úplně novou abstraktní úroveň, mám ve vztahu k této anekdotě a jeho filozofii jakési deja vu.. Doposud jsem se nesetkal s filozofem, který by měl na všech frontách argumenty pevné jako skála (zvláště v politické sféře a debatách, kde se angažuje nejvíce) jako je má právě Žižek.. I když se mně kapitalismus líbí a idea regulovaného trhu mě děsí, z nějakého důvodu se z něj stal můj fetish :D

    • @frankydostal4758
      @frankydostal4758 Před 3 lety

      @@MultiJojomaster Ten pocit chápu, ale to může být prostě tím, že Žižek prostě neargumentuje, minimálně ne klasickým způsobem. Většina jeho "argumentů" jsou prostě neotřelá čtení již oargumentovaných prací nebo naopak neotřelé aplikace na nějakou zkušenost, anekdotu. Při tom ale tyhle zkušenosti nijak zvlášť nedokládá, což rozhodně vadí spoustě akademiků a milovníků, jak by řekl Werner Herzog, "učetnické pravdy". Hodně se ten styl podobá G. Chestertonovy, který byl ale zatvrzelá konzerva. To že by jeho argumenty byly neprůstřelné bych si tedy úplně tvrdit nedovolil... jen na rozdíl od jeho oponentů nejsou zdaleka tolik ovlivněné tím jaký diskurz zrovna na té či oné straně politiky frčí