Їдь в Глеваху: літак Брежнєва, психлікарня і пам'ятник Аміні Акуєвій

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024
  • Для киян, народжених в СРСР, селище Глеваха насамперед асоціюється із так званим ЛТП - лікувально-трудовим профілакторієм. Для ненароджених в СРСР пояснюємо: йдеться про заклад примусового лікування, куди забирали осіб, які зловживали п’янством, алкоголізмом і самогоноварінням. От ми і поїхали пересвідчитися, що ще цікавого в Глевасі окрім цього поважного закладу.
    Перед поїздкою варто добряче підкріпитися. Не на правах реклами рекомендуємо ресторан «Батьківська хата» на в’їзді в Глеваху з боку Києва.
    Ще кілька років тому, аби нам засмажили свіжий чебурек доводилося зловживати службовим становищем і дзвонити напряму в офіс Поплавського. Але цього разу ситуація змінилася. Чебурек-гігант під назвою XXL з м’ясом і сиром за 15 хвилин і 60 гривень посмажать прямо при вас. Також рекомендуємо томатний сік власного виробництва - 50 грн. за літр.
    Хоча Глеваха вперше згадується в історичних документах в 1471 році, історичні будівлі в ній відсутні. Перший пам’ятник, який ми оглянули, встановлено за пару років до нашого прибуття. Це камінь на місці загибелі прес-офіцера добробату імені Джохара Дудаєва Аміни Акуєвої.
    Далі поїхали повз селищні городи дивитися пасажирський літак ІЛ-62. Як пишуть довідники, борт СССР-86612 перевозив дорогого Леоніда Ілліча Брежнєва. Генеральний секретар ЦК КПРС довіряв літакам, які здійснили не більше 6 вильотів, потім їх переводили на військову чи цивільну службу. Таким чином наш ІЛ-62 в 1978 році передали до ВПС СРСР. Яким чином 2002 року літак потрапив до Миколаїва історія замовчує, але в 2010 році якийсь бізнесмен перевіз його звідти по частинах до Глевахи. Він вже понад 10 років стоїть біля траси Київ-Одесса.
    За планом власників літака, тут має бути музей, ресторан, дитячий майданчик і готель. Але перспективи цих проектів дуже туманні, оскільки не до кінця з’ясована власність землі, на якій стоїть лайнер. На нашу думку, цим перспективам заважає також неймовірний сморід навколо. Схоже, що неподалік знаходяться ємності, куди зливають нечистоти зі всієї Глевахи. Втім, власники літакуа обіцяють облагородити територію, почистити сусіднє озеро і запустити туди рибу.
    Сторож люб'язно дозволив нам відкрити шлагбаум і оглянути літак зблизька. За його словами, переспективи побудови тут ресторану досить песимістичні, але кілька років тому цієї споруди напроти ще не було.
    А ми поїхали до найвідомішого закладу Глевахи - психіатричної лікарні, про яку згадано на початку сюжету. Але на вході повідомили, що знімати тут забороняє “Закон про Психіатрію”. Тож подаємо фотки дворічної давнини, коли ми ще не знали про існування цього корисного закону.
    Тоді нам дуже сподобалось: якби не грати на вікнах, можна було б сплутати з лікарнею в Феофанії.
    Поспілкувалися з місцевими лікарями. На запитання: де саме тут ЛТП, молодий психіатр відповів: «А що це таке?» На уточнення, що хочемо підлікуватися від алкоголізму, він направив нас в наркологічний диспансер на околиці лікарні.
    В регістратурі спочатку почали вимагати направлення, а потім порадили безкоштовну консультацію у фахівця, який має назначити курс лікування і ціну. На одному з форумів знайшли, що кілька років тому це задоволення коштувало 7500 грн. Нагадаю, що в СРСР лікували алкоголізм безкоштовно, навіть примусово.
    А нашим наступним кроком став огляд пам’ятника танку Т-55 з пояснювальним підписом: «Захисникам Батьківщини. 1941-1945». Якої саме батьківщини, автори допису сором’язливо замовчують.
    Не зрозуміла і дата на підпису. Як нас учили на військовій кафедрі сільгоспакадемії, танки серії Т-55 почали випускати в 1958 році. Вони придатні до бойових дій в умовах застосування ядерної зброї. Танк досить надійний і був основним в танкових підрозділах СРСР під час війни в Афганістані.
    Кому вже набридло мандрувати, можуть повертатися до Києва, а в кого ще залишилися сили, одразу за Глевахою радимо оглянути дві старовинні дерев’яні церкви.
    В центрі села Кожанка височить Михайлівська церква 1820 року. Путівники стверджують, що вона є класичним зразком української дерев’яної архітектури.
    Далі в Липовому Скитку знаходимо найстаріший дерев’яний храм Київщини - Онуфріївську церкву, побудовану в 1705 році.
    Ми ці церкви бачили раніше, тому, поки знову не запровадили сухий закон поїхали в Хотів пити улюблене крафтове пиво «Душа пивовара».

Komentáře • 14

  • @user-vb4ve9ml9q
    @user-vb4ve9ml9q Před 5 měsíci +1

    Клас! Дякую.

  • @LysenkoOleg
    @LysenkoOleg Před rokem +2

    З датою Онуфріївської церкви в Липовому скитку є невеличкі проблеми. По деяким документам вона чи добудована чи реконструйована в 1879 році. Але церква на тому місці давно.

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před rokem

      Це треба в архітектора @Іван Биков поцікавитися. Він добре знає церкви Київщини.

    • @LysenkoOleg
      @LysenkoOleg Před rokem +1

      @@Kruhlyk-cruise Я просто в документах по церкві це читав. В голові відклалось, але сильно не досліджував.

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před rokem

      @@LysenkoOleg Підписуйтиесь. Наступне відео буде про Боярку, де НЕ закалялася сталь, і про "Большой город Васильков".

    • @LysenkoOleg
      @LysenkoOleg Před rokem

      @@Kruhlyk-cruise Боярка це моє рідне місто. Як і Глеваха. і декілька інших сіл навколо. В мене теж є з 10 відео про Боярку. Так що гляну.

    • @LysenkoOleg
      @LysenkoOleg Před rokem

      @@Kruhlyk-cruise czcams.com/play/PL-uwEF38sAv4cuBp4MxNmzHoKIBhSDI-D.html

  • @LysenkoOleg
    @LysenkoOleg Před rokem +1

    Є три Глевахи. Село яке відоме з давних часів. Яке з 1782 по 1910 рік було волосним центром Глеваської волості. Воно з однієї сторони траси, з іншого боку селище Глеваха де і знаходиться психоневрологічна лікарня і декілька інститутів, і дачі Глеваха де якраз пам'ятник. Селище і дачі це новоутворення які з'явились не так давно. Нажаль і в самому селі нема особливих пам'ятників. Церкву розвалили давно. Інші будівлі не збереглись.

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před rokem

      Дякую. Схоже, що зараз найцікавішою пам'яткою Глевахи є літак Брежнєва. Особливро, коли закінчать реставрацію.

    • @LysenkoOleg
      @LysenkoOleg Před rokem

      @@Kruhlyk-cruise 100% дуже цікавий експонат.

    • @Kruhlyk-cruise
      @Kruhlyk-cruise  Před rokem

      @@LysenkoOleg на відміну від танка.

    • @annazalewskaya216
      @annazalewskaya216 Před 7 měsíci

      мы с Глевахи новой