Obklady a dlažby - Ako postupovať pri výbere

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 03. 2014
  • Vyberte si tie správne obklady, dlažby či mozaiky do Vašej kupelne. Vo videu sa dozviete na čo si dávať pozor pri ich výbere.
    ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ PRE VÝBER VNÚTORNÉHO OBKLADU A DLAŽBY
    Najdôležitejšie je rozhodnúť sa pre farbu aká bude pre daný interiér najvhodnejšia. Na začiatku sa netrápte formátom a cenou. Ak si vyberiete konkrétnu farbu nebude jednoduché vybrať si zo širokej ponuky odtieňov a formátov. Musíte však poznať základné parametre. Ak viete čo hľadáte nemusíte sa báť výpredajov vždy si len objednajte s dostatočnou rezervou. Pri výbere do interiéru sledujte hlavne parametre ako oteruvzdornosť a protišmyk dlažby.
    OTERUVZDORNOSŤ DLAŽBY
    Oteruvzdornosť vyberajte podľa reálneho predpokladu počtu osôb, ktoré budú dennodenne po dlažbe prechádzať a podľa predpokladaného znečistenia dlažby. V spálni alebo obývacej izbe, kde chodíte bosí alebo v papučiach nepotrebujete tú najodolnejšiu dlažbu ako do obchodného centra. Oteruvzdornosť sa označuje stupnicou PEI 1-5. Čím vyšší stupeň tým väčšiemu namáhaniu dlažba odolá. PEI 5 = reštaurácie, nákupné centrá. PEI 1 je dlažba vhodná do bytov kde nie je predpoklad poškriabania. Ak vyberáte čiernu lesklú dlažbu odporúčam vybrať si tú s najvyššiu oteruvzdornosťou pretože na čiernej je vidieť každý škrabanec oveľa viac. Keď si neviete vybrať z niekoľkých dlažieb podľa vzhľadu, vyberte si tú s vyššou oteruvzdornosťou.
    PROTIŠMYK DLAŽBY
    Protišmyk vyjadruje vlastnosti dlažby a schopnosť povrchu dlažby zamedziť pošmyknutiu sa. Ak sa Vám páčia leštené dlažby mali by ste brať do úvahy ich šmykľavosť, ľahko viditeľné nečistoty a prach. Zabrániť viditeľnosti aj malého zašpinenia dlažby viete výberom takej, ktorá má v sebe viditeľnú štruktúru pripomínajúcu prírodný kameň alebo dnes veľmi moderné zemité farby so striedajúcim sa odtieňom, na ktorých malé zašpinenie neuvidíte. Jednofarebné leštenky sú na údržbu podstatne náročnejšie. Pri všetkých leštených dlažbách nehľadajte číslo protišmyku nakoľko leštenky sú šmykľavé a protišmyk sa pri nich netestuje. Pri všetkých ostatných sa označuje písmenom R a stupnicou od R9 - až R 13. Čím vyššie číslo tým, ťažšie sa na dlažbe pošmyknete.
    MRAZUVZDORNOSŤ A NASIAKAVOSŤ
    Mrazuvzdornosť je podmienená nasiakavosťou dlažby, laicky povedané čím menej vody dokáže dlažba do seba vpiť teda nasiaknuť tým ťažie popraská. To znamená, že nemôžete použiť vnútornú dlažbu vonku ale môžete tak spraviť naopak. Pri mrazuvzdorných dlažbách nájdete v katalógoch najčastejšie piktogram snehovej vločky. Pri mrazuvzdorných dlažbách treba dbať taktiež na kvalitu lepidla a škárovky.
    KRIVOSŤ, KALIBRÁCIA, REKTIFIKÁCIA OBKLADOV / DLAŽIEB
    Dlažba je prírodný materiál načo sa často zabúda. Prírodný materiál je nedokonalý pri dlažbách tá nedokonalosť znamená že nie je 100% rovná a ani rozmer nie je pri každom kuse rovnaký. Aby však boli rozmerovo príbuzné, triedia sa čiže kalibrujú. Kaliber je vyjadrením presného rozmeru. Jediným spôsobom ako docieliť aby boli jednotlivé kusy 100% rozmerovo presné je rektifikácia. Rektifikácia je dodatočná úprava dlaždíc po vypálení kedy sú zabrúsené na presný rozmer. Rektifikované dlažby sú nazývané aj ako „bezškárové“, neznamená to však kladenie jednu vedľa druhej bez škáry. Každá dlažba musí byť v yškárovaná i keď v takomto prípade len minimálnou 1mm škárou.
    GLAZOVANÉ DLAŽDICE
    Glazované dlaždice sú všetky tie, ktorých povrch je upravený natieraním glazúry. Pri pohľade zboku vidíte základ teda črep a vrchnú glazúru. Glazované dlaždice sú najpredávanejšie a delia sa na jeden a dvakrát spekané. Rozdielne sú v tom kedy sa glazúra nanáša.
    NEGLAZOVANÉ DLAŽBY
    Pri neglazovaných je celá hrúbka tvorená jedným materiálom ich povrch nemôže byť teda pokrytý žiadnymi vzormi či obrázkami. Neglazované dlaždice sú vyrábané naprírodno bez úprav čo znamená že každá je iná. Preto aby ste nekúpili 50 m2 dlažby v rôznych farbách, sú neglazované dlaždice po výrobe triedené do 7-mich odtieňov. Základný je S alebo B nula. Bledšie odtiene sú A1, A2, A3. Tmavšie odtiene B1, B2, B3. Tento údaj nájdete na krabiciach a určite si ho prekontrolujte. Krabicu si odfoťte pre prípad doobjednania.
    Ak máte nejaký problem, s ktorým si neviete dať rady, určite sa na mňa obráťte a napíšte mi mail na lukas@arter.sk, prípadne priamo do chatu na stránke.
    www.vyberovekupelne.sk/blog/a...
    Ak ste presvedčení o tom, že tieto informácie môžu pomôcť aj iným, zdielajte toto video.

Komentáře •