Dymogenerátor ,údiareň , údenie bôčika...;)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • A dnes prvá skúška údiarničky.....;) Alebo ,,McGyveroviny ''....;)
    Na začiatok najzákladnejšie pravidlo údenára.....Pokiaľ sa dá - údiť len za pekného počasia.....;) Keďže výrobky z obchodov sa už skoro nedajú jesť ,tak som sa nasral a začnem si výrobky robiť doma sám .Zopár stoviek ton výrobkov som za svoj život vyrobil ,tak prečo nie pár kíl pre svoju rodinu.Po skoro 20 rokoch som si postavil zmenšeninu údiarne, pri ktorej som strávil 5 pekných rokov života a ,, preúdil " mnoho denných aj nočných šícht a vyrobil do 100 druhov výrobkov.
    Je z dreva , nechcel som nerezovú.Je komplet regulovaná ,s dymostrojom na studený dym ,el.ohrevom ,nútenou cirkulaciou vzduchu pomocou vlastnej turbíny a výrobníkom pary .Moja inovácia oproti iným udiarňam je nútená cirkulácia vzduchu ,ktorá zabezpečí lepšie a rovnomerné zaúdenie a tepelnú úpravu výrobku a dymostroj bez použitia ventilátora. Náklady na celú srandu nepresiahli 40€.
    Ako na to
    - bôčik nasolený pragandou ,zavákuovaný v sáčkoch ,odležaný 1 mesiac v chlade. Vybalený ,opláknutý studenou vodou . Zavesený do údierne zohriatej na 35 °C.Hodinu sušený pri 50°C,následne údený cca 3,5 hodiny .Na dosiahnutie cieľovej teploty 70°C použitý postup zdvíhania teploty tz.Delta peak...To znamená zdvíhanie teploty v komore ,voči teplote jadra o 10 °C. Čiže keď je teplota v jadre 50°C zdvihne sa teplota v komore o 10°C a necháme ohrievať až kým sa nevyrovná teplota jadra s teplotou komory. Potom opäť zdvihneme teplotu komory o 10°C oproti jadru na 70°C a znovu necháme vyrovnať teploty.Po dosiahnutí teploty v jadre výrobku na 68-70 °C je hotovo. Pokiaľ by sme robili salámy ,alebo párky vyberieme ich z komory a krátko a intenzívne osprchujeme studenou vodou. Následne ich necháme vysušiť vlastnou vnútornou teplotou.
    Metóda Delta peak znamená úsporu času o jednu tretinu a oveľa kvalitnejšie tepelné spracovanie diela. Zamedzí sa opotkom ,stekaniu tuku vo výrobku ....;)
    Celý 6 hodinový proces by mohol trvat vďaka nútenému obehu vzduchu aj kratšie ,ale po prvý raz je treba skúsiť hranice mašinky. ...Na 6 hodinový proces spotreba 1,5 l štiepky,a cca 2,5 Kw el.energie.
    Dnes len taká koštovka ,komplet video zo stavania údiarne ,turbíny a dymostroja bude pozdejšie....
    Dymu a klobáskam zdar ....;) A Búdaj nech sa dá vypchať....;)

Komentáře • 2

  • @palocap6850
    @palocap6850 Před 7 měsíci

    Dobrý deň … prosím Vás … je nutne používať špirálu aj keď nechcem udit v teple ? Chcem len studený dym … čo sa stane , ak budem udit napr. Pri 5 stupňoch ? Ďakujem za odpoved ..

    • @drakoknives
      @drakoknives  Před 7 měsíci

      Zdravím ,bez špirály sa teplota s generátorom dymu zdvihne o pár stupňov ...cca o 3-5 .....v pohode...;)