Penzijní připojištění: Je výhodné jako investice na 30 let? - Srovnání výkonnosti spoření na důchod

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 31. 10. 2019
  • Vyplatí se Vám spořit skrze penzijní připojištění na důchod? V tomto videu modeluji případy konzervativní i dynamické strategie spoření včetně příspěvku zaměstnavatele, příspěvku státu a daňové výhodnosti a srovnávám je s alternativními způsoby zabezpečení na stáří - investice do akcií (Berkshire Hathaway) či nemovitostí.
    Analyzuji dynamický fond České spořitelny a posuzuji jeho výkonnosti do budoucna. Podobně na tom budou i fondy KB, Allianz, čsob, aegon, české pojišťovny, equa bank, conseq či unicredit bank. Dívám se na výkonnost fondů v roce 2018 a také posuzuji budoucí výkonnost na roky 2019 a 2020 a činím odhad na dalších 30 let. Je tedy penzijní připojištění výhodné?
    Web: www.rozumnyinvestor.cz/
    Portál: rozumnyinvestor.teachable.com...
    Facebook: / rozumnyinvestor
    Video má výhradně výukový či informační charakter. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství či finanční poradenství. Ve videu mohou zaznít myšlenky či tvrzení ohledně budoucnosti. Tyto nejsou předpovědmi a realita se bude pravděpodobně lišit. Video obsahuje subjektivní názory autora. Usiluji o to prezentovat co nejkvalitnější informace, přesto nejsem schopen garantovat jejich přesnost a úplnost.
    Ing. Jindřich Pokora, M.A.
    #penzijnipripojisteni #srovnani #sporeninaduchod

Komentáře • 45

  • @travisongames8031
    @travisongames8031 Před 4 lety +5

    Dobrý den. Přes jakou platformu doporučujete investovat do Bershire Hathaway? Předem děkuji za Vaši odpověď.

  • @matousrydel4818
    @matousrydel4818 Před 4 lety +7

    Trochu mě mrzí, že jste vybral zrovna zmíněný fond. Sám se věnuji stock pickingu, ale zároveň mám i penzijko, vlastně čistě z důvodu, že mi přispívá zaměstnavatel a myslím si, že smysl má, resp. záleží, co vyberete. Udělal jsme si research a vybral jsem ten nejvíce akciový, konkrétně od Consequ a tam je 90 % investováno do globálních indexů, takže se reálně dostanete na výnos trhu - poplatky - inflace, to může být klidně okolo 5-6 % p.a. Na druhou stranu, kdyby mi zaměstnavatel nepřispíval, tak bych i to, co tam dávám sám, posílal do jednotlivých akcií. :) Děkuji za video.

    • @YellowButterfly63
      @YellowButterfly63 Před 3 lety +1

      přesně jak píšete, navíc třeba v mé situaci, kdy mám do důchodu 7 let, je pro mě cokoliv se státním příspěvkem vhodné (i stavební spoření např.), protože to má nízké riziko a zisk se pohybuje v pásmu nad Berkshire Hathaway (až do konce mého časového rámce). ale na druhé straně on to tam opakuje několikrát, že si má každý vybrat, zamyslet se nad tím, spočítat si to... takže za m ok. a při dlouhodobém rámci (těch 30 let) je opravdu nutné myslet na to, že 1) ne vždy bude zaměstnavatel přispívat a 2) že tam ty peníze musím do těch 60 nechat "válet" i když mi již nepřinášejí žádný zisk (ten příspěvek dostatnete jen jednou, ale v dalších letech už na ty samé peníze nedostanete nic, zatím co u Buffetta máte složené úročení úroků z úroků), když to vyberu dřív, tak na tom prodělám gatě (přijdu o státná příspěvek, a příspěvek zaměstnavatele + zisk z investice musím dodanit, což je raketa).

    • @aswler
      @aswler Před 3 lety

      Ten fond pro mě byl nedávno zklamáním, když jsem objevil, že třetinu jeho portfolia tvoří ETF. To si říkám, že můžu investovat sám a nemusí na to být asi velmi dobře placení investiční odborníci.

  • @AkcieSJindrichem
    @AkcieSJindrichem  Před 4 lety +3

    Doplnění: Nakupování fondů v rámci jedné skupiny či společnosti je běžně za výhodnějších podmínek, než když tento fond kupuje někdo třetí. To je tedy ekonomický důvod, proč se toto běžně dělá. Směr výpočtů v poslední části videa zůstává stejný. Těší mě, že jsem se naučil i něco mimo svůj každodenní okruh zájmů.

    • @spaca4374
      @spaca4374 Před 3 lety

      Dobrý den, začal jsem sledovat Váš kanál a musím říct, že mě mrzí, že jsem na něj narazil až teď. Mám otázku: jakou platformu např. použít na investování do Bershire Hathaway? Zda to dobře chápu tak se investuje do akcií této společnosti?

  • @ivoholan2365
    @ivoholan2365 Před 4 lety +4

    Nebylo by od věci nazývat věci správnými jmény, aby se v tom člověk vůbec vyznal. Tedy odlišit dva produkty: Penzijní připojištění a Doplňkové penzijní spoření.

  • @rodrl51l
    @rodrl51l Před rokem +6

    • @judethomsy5702
      @judethomsy5702 Před rokem

      Důležité není investovat, ale dělat to s rozumem. Vyberte si, co funguje, investujte a počkejte

    • @leahkunze7111
      @leahkunze7111 Před rokem

      Dnes je obchodování o něco výnosnější než nemovitosti

    • @bunmanetratoyota299
      @bunmanetratoyota299 Před rokem

      Prosím, můžete mi pomoci? Už jsem to vzdal

    • @bunmanetratoyota299
      @bunmanetratoyota299 Před rokem

      @Lee Jak dobrý je?

    • @leahkunze7111
      @leahkunze7111 Před rokem

      @Lee Páni, znáš Davise? Davis Harvey je opravdu dobrý

  • @hanzdanz9841
    @hanzdanz9841 Před 3 lety

    chyběli zde transakční poplatky u berkshire, které budou mít také vliv na vývoj výkonnosti

  • @martinnavalany4815
    @martinnavalany4815 Před 4 lety

    Nevím odkud jsi čerpal info o poplatcích, ale na stránkách ČS je poplatek 1% u dyn. fondu.

  • @WalterNeumann550
    @WalterNeumann550 Před 4 lety +1

    8:45 děkuji Vám za tento výrok. Samotnému mi už nějákou dobu vrtá v hlavě myšlenka, že hypotéka může být vlastně paradoxně vynikající spořící instrument.

    • @stanik4444
      @stanik4444 Před 4 lety

      a také samozřejmě je

    • @lenkasojkova3997
      @lenkasojkova3997 Před 2 lety +1

      Nicméně v momentě, kdy růst vašich příjmů nebude držet tempo s budoucími náklady a budou se zvedat úrokové sazby, přijdete o příjem nebo inflace nabere takové obrátky, že vám nezbyde na splátky, tak vás tato páková pozice dokáže velmi rychle zlikvidovat, což nás dříve či později u značné části obyvatel čeká.

  • @HTJ733
    @HTJ733 Před 4 lety +4

    Tak tohle je docela velký fail. Typ spoření, který je ve srovnání není možné pořídit již 6 let, ten zanikl a měl ze zákona povinnost nejít do minusu, z toho důvodu výnosy byly naprosto minimální. 70-90 % bylo v hotovosti a zbytek ve státních dluhopisech. U nového typu je možné si vybrat jednu ze tří možností, kde lze určit do čeho je investováno. Tzv. dynamická položka má zisk sama o sobě 4-8 % p.a. Když k tomu započtu příspěvek od státu tak jsem nad 10 % výnosností v rámci 30 let. Tady se autor videa snaží poškodit zmíněný produkt a přesvědčit diváky, aby jsi koupili ten jeho. Předchozí videa jsou super, ale tohle je katastrofa a absolutní neznalost tématu. Ale proč mě to překvapuje, když je zde každý týden video defakto o jiném tématu a nikdo není odborník na všechno..

  • @sikajakub
    @sikajakub Před 4 lety

    Pokud se nepletu většina společnosti pokud nakupuje vlastní fond nehradí na něm snovu poplatek za správu tzn. výpočet není správny :)

  • @ikov4005
    @ikov4005 Před 3 lety

    Ja bych doplnil ze spravce fondu vlastne ten fond dost tuneluje .Napriklad KB zisk 0,6 - rocne 336Mil.pro investory - kapital ucastniku 55Mld. - odmena spravci 0,8 procenta z kapitalu + 15 proc. ze zisku - bum 440+35Mil ! .Jediny faktor ktery to drzi nad vodou je statni prispevek - celkove 3,5 per. za rok. No...nic moc.

  • @pavelnovotny8871
    @pavelnovotny8871 Před 3 lety

    Dobrý den, chtě bych se zeptat jestli úspory z penzijního připojištění Vám může ukrást exekutor. Děkuji za odpověď

    • @muniocz
      @muniocz Před 3 lety

      Může

    • @pavelnovotny8871
      @pavelnovotny8871 Před 3 lety

      @@muniocz Děkuji za odpověď. Takže doporučuji investovat do serióznějších finančních produktů. Ale takové v České republice asi neexistují. Viďte?

    • @muniocz
      @muniocz Před 3 lety

      @@pavelnovotny8871 To s tím dle mého nesouvisí. Jakmile běží exekuce/insolvence a něco dojde na osobní účet, tak na to můžou šáhnout. Případně pokud ví, že existuje nějaký typ spoření (např. to penzijko), tak ho můžou nechat zrušit a použít na uspokojení věřitelů. U jiného investičního účtu to bude to stejné, dle mého "amatérského" názoru. Záleží tedy "co přiznáte" a co není na Vaše jméno.

    • @muniocz
      @muniocz Před 3 lety

      @@pavelnovotny8871 Ale abych byl přesný, nejsem znalec a nevím přesně, jak velký rozdíl je mezi exekucí a insolvencí a možnými postihy majetku.

  • @petrvidlicka2
    @petrvidlicka2 Před 4 lety +1

    Výhodnější do budoucna je investovat do drahých kovů než do penzijního připojištění...

    • @mates2555
      @mates2555 Před 4 lety

      Dobrý den, proč se tak domníváte?

    • @petrvidlicka2
      @petrvidlicka2 Před 4 lety +2

      @@mates2555 Dnešní ničím nekryté peníze funkci uchovávatele hodnot plní velmi špatně, respektive ji neplní vůbec.
      U laické veřejnosti je rozšířená mylná domněnka, že hyperinflace je něco, čím se pouze straší v médiích a co se objevuje jen velmi zřídka. Opak je bohužel pravdou. Poslední fází hyperinflace je vymazání zbytků úspor občanů, formálně provedené „měnovou reformou“. Zeptejte se někoho staršího ve svém okolí, kolik zažil měnových reforem a co si koupil třeba za 100 korun před padesáti lety. Při některých vyprávění pamětníků Vám možná nebude příliš do smíchu...
      Ovšem i obyčejná (a všudypřítomná) inflace ničí funkci peněz jako uchovávatele hodnot. Jistě - nepostřehnete to za rok. Za delší časové období už ano. Přitom taková „plíživá inflace“ má dopad na každého z nás. Všichni si přece spoříme na důchod - ať už formou státního sociálního pojištění nebo prostřednictvím dobrovolných penzijních fondů.
      Lidé si bohužel neuvědomují, že reálná hodnota peněz, které budou mít naspořené, bude za pár desítek let zlomkem dnešní hodnoty. Neodpustíme si zmínit známý příklad z USA: $1 v roce 2008 = $0.02 v roce 1908 - neboli peníze v USA ztratily 98% své hodnoty za sto let. Drtivá část tohoto procesu přitom proběhla během posledních čtyřiceti let, kdy USA opustily zlatý standard.
      Prvotní příčinou tohoto jevu je samotná podstata peněz. V současné době všude na světě používáme tzv. „fiat money“ - tedy ničím nekryté peníze.
      To znamená, že peníze nejsou kryty žádnou fyzickou komoditou nebo statkem. I americký dolar, světová rezervní měna, která by měla být stabilní, v roce 2008 procházela výkyvy v řádu desítek procent. Není se čemu divit - dnes oficiální krytí dolaru není "backed by gold" (tedy kryt zlatem), nýbrž "backed by the full faith and credit of the US government" (čili kryt plnou důvěrou v americkou vládu a její platbyschopnost). Dolar je tedy kryt pouze důvěrou ve stát, který má stále se zvyšující rozpočtové schodky. Důvěrou ve stát, jehož zadluženost veřejných rozpočtů je více než 15 bilionů dolarů ($15,000,000,000,000). Tento systém nekryté měny zatím funguje po celém světě. "Pevnost" měny se liší pouze podle toho, jak moc je který stát zadlužen.
      Velmi překvapující je skutečnost, že lidé považují tento systém za normální. Lidé se domnívají, že ekonomiky takto fungují odjakživa. Opak je pravdou.

    • @mates2555
      @mates2555 Před 4 lety +1

      @@petrvidlicka2 Díky za Váš názor. Já, co se týče drahých kovů obecně, jsem spíše opatrný a nejsem si jist, zda se vyplatí ho kupovat kvůli pořizovacím nákladům, spreadům atd. Chápu jejich zastánce i odpůrce a jsem někde mezi nimi. Nicméně musím říct, že pokud člověku na penzijko nikdo nepřispívá, je úplný nesmysl ho mít. To už jsou ty kovy stoprocentně lepší. Akciím zdar :D

    • @petrvidlicka2
      @petrvidlicka2 Před 4 lety +2

      @@mates2555 Kov jako fyzický kov, papír na burze určitě ne. Tak to bylo myšleno. :-)
      Takové stříbro je dost podhodnoceno, dá se očekávat do dvaceti let úplné vytěžení, pokud má navíc velmi vysoké využití v průmyslu, kde je kolikrát nenahraditelné, tak jako investice i díky pořizovací ceně se na delší období jeví jako výhodná investice.
      Pokud bych se však měl držet akcií, tak bych do budoucna investoval do vody či elektrické energie....tyto komodity budou hodně vysoko, tam je budoucnost.

    • @mates2555
      @mates2555 Před 4 lety

      @@petrvidlicka2 Právě u těch fyzických vidím velký náklady. Třeba u zlata... Chci ho koupit, tak mi ho prodejce prodá dráž než je cena dle kurzu, poté náklady na dopravu, náklady na to kde to schovat, protože asi bych úplně nechtěl mít doma někde 1 nebo i víc kil zlata.. A když to budu chtít prodat, tak to zase budu muset prodat za mnohem míň než je cena dle kurzu. A to ještě negeneruje žádnou hotovost jako například akcie či nemovitosti atd...