(12) Malá solární elektrárna 3,6KWp - Monitoring baterie SmartShunt

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 10. 2022
  • Ve videu jsem několikrát zmínil, že SmartShunt je BMS. To samozřejmě není pravda a je to moje chyba v nepřesném vyjádření. SmartShunt je pouze přesný monitor celkového stavu baterie, teploty a vstupního/výstupního proudu baterie. Na základě těchto dat pak dokáže vypočítat nějaká další data a případně spustit naprogramovaný alarm. Nicméně baterii jako takovou nedokáže ochránit jako by to udělala kvalitní BMS.
    Dnes jsem namontoval konečně nějaké použitelné monitorování baterie od Victronu a to konkrétně SmartShunt. Tento modul bez problémů pracuje s dohledovým systémem SolarAssistant, který používám. Bonusem je možnost komunikace i přes BlueTooth. Díky tomu bude velice snadné udělat vytěžovač pro bojler, takže to bude možná další projekt.
    Podrobnější info a diskuse: forum.sakul.cz/viewtopic.php?...
    Další odkazy:
    SolarAssistant - solar-assistant.io/
    Victron - www.victronenergy.cz/
    SmartShunt - www.victronenergy.cz/battery-...
    INFO:
    Patreon: / sakul
    Sakul WORLD: www.sakul.cz/
    Sakul Diskuse: www.forum.sakul.cz/
    Možnost příspěvku (Donate):
    Patreon: / sakul
    PayPal: SakulRaider@seznam.cz
    BU: 670100-2208863541/6210
  • Věda a technologie

Komentáře • 17

  • @sakulraider
    @sakulraider  Před rokem

    Ve videu jsem několikrát zmínil, že SmartShunt je BMS. To samozřejmě není pravda a je to moje chyba v nepřesném vyjádření. SmartShunt je pouze přesný monitor celkového stavu baterie, teploty a vstupního/výstupního proudu baterie. Na základě těchto dat pak dokáže vypočítat nějaká další data a případně spustit naprogramovaný alarm. Nicméně baterii jako takovou nedokáže ochránit jako by to udělala kvalitní BMS.

  • @josefverner9653
    @josefverner9653 Před rokem

    Ta BMS co vypadá jako bočník brání přebíjení a podbíjení? Nebo je to jen přesný monitorování reálných přesných hodnot? Jinak krásná práce 👍 Teplota baterie, tak to chystáš nějaké udržování optimální teploty baterie jako mají dražší EV?

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      V podstatě je to jen přesný monitoring. Podpětí a přepětí hlídá sám měnič. Nicméně to umí dělat alarmy na tyto stavy. Není to tedy BMS v pravém slova smyslu. Tu mám Seplos (nebo jak se to jmenuje) a jednou ji tam dám také, ale jak jsem říkal její integrace je složitější. V tuto chvíli jsem potřeboval přesný monitoring baterie, protože dosud používaná Virtuální BMS je naprosto k ničemu, protože střídač neměří, ale odhaduje.
      No a co se týká teploty tu potřebuju protože se blíží zima a musím vědět jakou má baterka teplotu a jestli nebude nutné ji třeba na noc nějak temperovat.

  • @tiborchren
    @tiborchren Před rokem +1

    Zdravím, nemyslím si že All-In-One měniče mají v sobě zabudovanou BMS, mají MPPT, které posílá stejnosměrný proud z panelů do baterky, mají DC/AC měnič, který mění uloženou energii v baterce na AC výstup a mají AC vstup na dobíjení baterky a na bajpas. Victron smart shunt je monitor baterie a není taky BMS, měří obojsměrně tok V a tým vypočítavá množství energie, které je v baterce, pokud se správně nastaví po celkovém Capacity testu baterky a nastaví se kolik je skutečných 100%, ne teoretických. Když bychom brali, že energie v baterce je palivo, tak Smart Shunt je palivoměr. BMS - Battery Management System, je nedílnou součástí LiFePO4 baterie, jeho hlavním úkolem je chránit baterku v případech, kdy selžou ochrany na vyšších stupních, ve Vašem případě v All-In-One měniči nebo teď už v aj Smartshunte. BMS chrání baterku před přebitím, nebo podbitím, a další...a když by to mělo nastat, tak jednoduše sám vypne nabíjení nebo vybíjení a tým ochrání baterku. Když kritický parameter se zas ustálí na přijatelné Vami nastavené hodnotě, tak vypnuté nabíjení nebo vybíjení opět zapne. Dále se snaží držet každý jeden článek na uzdě = vybalancovaný každý jeden článek LiFePO4 vůči jiným článkům, aby bylo možné maximální nabití a vybití celkové baterie. Některým BMS to de líp a některým už méně. Když už BMS nezvládá balancování, má nastoupit na pomoc aktivní balancér na krátkou několika hodinovu výpomoc. I aktivní balancéry jako i BMSky sú některé použitelné, jiným to moc nejde… Takže aktivní balancér není BMS. V podstatě všechno, co máte k baterce připojené nazývate BMS, ale ve skutečnosti tam žádné BMS zatím nemáte. BMS nepřetržitě monitoruje každý jeden článek LiFePO4 baterky, co ani jedno ze zařízení, co jste označil za BMS nedělá. Až si tam namontujete Seplos BMS budete mát v baterce jediné jedno BMS a to Seplos a až pak budete vědět, zda vaše baterka pracuje správně, teď v to jenom doufáte. Bez BMS je baterka bez uzdy, takže není zkrocená by se dalo přirovnat … Ale i to BMS je potřeba pořádně nastavit, aby pracovalo správně vůči nastaveným hodnotám v All-In-One měniči, a právě Seplosy to mají trochu jiné, …, ale držím palce aby se to povedlo 😊. V ČR/SR je málo lidí co sdílí vědomosti a zkušenosti ze solárními systémy, tak jen pro ty, co to nemají až tak moc nastudované, jsem chtěl uvézt pojmenování komponent na pravou míru, že všechno, co máte na baterce namontováno není BMS a právě to jediné BMS vám tam chybí no a ještě nějaký bateriový odpojovač jsem tam neviděl, když se něco náhodou stane, aby se dala baterka rychle a bezpečně odpojit, nebo pro údržbu baterky. Těším se na další videa.

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Ano je pravda, že SmartShunt není BMS a já ho tak ve videu několikrát nazval. Tuto chybu přiznávám.
      Je tu však druhý úhel pohledu a tím je poruchovost elektroniky. Jak jistě všichni vědí, čím více je někde elektroniky tím větší je riziko poruchy. Takže i samotná BMS může být zásadní hrozbou baterie, i když má plnit přesně opačný úkol. To že na baterii nemám žádnou BMS je prozatímní stav, kterého jsem si vědom a s tímto vědomím k baterii přistupuji a podnikám veškeré kroky k tomu, abych zabezpečil všechny podmínky pro správný chod baterie. To znamená i kontrolu stavu jednotlivých článků, zda nevykazují abnormality. Všechny kontroly co dělá BMS jsou udělat i ručně pokud člověk ví jak. Pravděpodobnost náhlého a zároveň fatálního selhání jednoho z článků je naprosto stejná, jako náhlé a fatální selhání BMS.
      Momentálně mám tedy na baterii namontován pouze balancer (aktivní), který začíná pracovat až od určitého napětí a tak na baterii po většinu času nemá žádný vliv (krom jeho zanedbatelné vlastní spotřeby). Je to balancér, který výrobce těchto článků doporučuje osadit. Dalším zařízením je pak SmartShunt, který monitoruje napětí celé baterie, její teplotu a hlavně proud oběma směry. Z toho vypočítá mnoho dalších údajů, které mi bohužel měnič (střídač) poskytoval zkreslené. A jak jsem říkal BMS tam namontuji také (mám ji připravenou), jakmile udělám nějaký panel do kterého ji osadím, což může chvilku trvat. Nicméně to pro mne není v současnosti priorita.
      PS: Mám i bateriový odpojovač, který pak přijde namontovat s BMS na přední panel. Vše mám celkem promyšleno, jen realizace vázne a řídí se většinou aktuálními požadavky na systém v rámci mého volného času.

    • @tiborchren
      @tiborchren Před rokem

      @@sakulraider Zdravím, poslední tipy pro inspiraci na montáž BMS a aktivního balancéru + teplota baterky.
      Pak vás už raději přestanu otravovat komentáři.
      V prvním videu je použití terminál bloků 1-in, 2-out na spojení baterky BMS a aktivního balancéru. Toto má obrovskou výhodu v rychlé možnosti výměny BMS do první rady 16out a spojení a výměny aktivního balanceru do druhé rady 16out bez nutnosti šroubovat v baterce a zbytečně se v ní vrtat 😊.
      V druhém videu je popis a odzkoušení nejlepšího NEEY Smart Aktivního balanceru 4. generace, co jsem zatím viděl. Taky to trvalo té společnosti až do 4. generace, kým to vychytali. Dá se přes aplikaci naprogramovat, kdy se má sám zapne, kdy se má sám vypne. Kdy balancovat, kdy nebalancovat. Umí vybalancovat LiFePO4 články na velmi malé rozdíly. Například Daly balancery vypadají úplně marné a nepoužitelné, ale když budou naslýchat radám uživatelům jako NEEY, tak u 4 té generace můžou být použitelné, snad 😊. Heltec některé balancerý jsou taky OK, u některých uvádí 10A a ve skutečnosti dávají 4A. Ale Heltec balancéry se musí zapívat ručně, nebo naprogramovat nějaké relé v smart zařízení, nebo jsi udělat nějaké to udelátko, které pro Vás nebude žádný problém. Tento aktivní balancér a jeho možnosti tu uvádím pro ty zbylé, nás, který jsi nedokážou udělat také udělátká, ale rádi by používali aktivní balancér v podstatě v automatickom režime a jenom tehdy, kdy se má správně používat s možností ho monitorovat, že co dělá/nedělá přes aplikaci.
      1. Video: czcams.com/video/3gm9LvKl2qs/video.html
      2. Video: czcams.com/video/jpG3siEzll8/video.html
      Teplota Vaši baterky. U LiFePO4 článků sa uvádí teplotní parametry, kde se uvádí teploty pro provoz a teploty pro transport apod. BMS vám tyto teploty pohlídá, když BMS správně nastavíte podle požadovaných parametrů výrobce vašich LiFePO4 článků. Já bych to nastavil ještě s rezervami pro jistotu, i teplotní čidlo může selhat, i BMS jak uvádíte, to jre pravda. Jednoduše, když klesne teplota nebezpečně nízko BMS vám vypne nabíjení i vybíjení baterky. Pak MPPT a Inverter DC/AC v Kingovy může chtít ždímat energii do/z baterky i za mrazivých slunečních dní, ale BMS tu energii nepustí. Až teplota vzroste na bezpečnou vámi zadanou hodnotu, tak BMS otevře vrata pro vítané cyklování energie v baterce i v zimě. Je to úplně stejné jako s ochranou proti podbití nebo přebití baterie. Takže BMS …
      Je na trhu mnoho solárních baterií, které jsou vyhřívané, určené například na lodě. Lidé je testují, dávají do mrazáků apod. 😊 a pak je rozebírají a studují, jak jsou udělány, kde mají teplotní čidla, jak a kde jsou vyhřívány apod. Všechno ukazují a komentují. Tu byste se mohl inspirovat a udělat si to podobně přes nějaké ty Vaše udělátka, co by mohlo pomoci na inspiraci i dalším, co mají podobné obavy o svoji drahou baterku vzhledem na nízkou teplotu. Protože, když zahřejete baterku, tak vám BMS nevypne možnost nabíjení a vybíjení a vy pak můžete používat baterku i během těch několika vhodných dní v zimě, kdy účinnost panelů může být hodně vysoko, ale po hodně krátký čas bohužel v našich podmínkách. Ono je pak otázka, zda bude vyrobená energie vyšší, než spotřebovaná na ohrev baterky… ale ohřev baterky by měl v neposledním radě příznivé účinky na teplotní nestresování baterky mimo její komfortní tepelnou toleranci, co snižuje její životnost i kapacitu baterky, stejně jako hluboké vybíjení a setrvání na 2,5V a přebíjení nad 3,6V.
      Těším se na to, co všechno vymyslíte a jak Vám to celé bude fungovat. (Seplos BMS + Heltec aktivní balancér + teplotní ochrana)

  • @stanislavpisklak4503
    @stanislavpisklak4503 Před rokem

    Jaké hodnoty máš nastavené v položkách baterie: U bulk, U Float, a hodnotu odpojení pri úzkém DC napětí? Mám podobnou baterii a nějak se mi hádá nabíjení. Dík.

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Shutdown battery voltage 48.5 V
      To grid battery voltage 50.0 V
      Back to battery voltage 55.0 V
      Battery float charge voltage 54.5 V
      Battery absorption charge voltage 56.0 V
      Max charge current 80 A

    • @stanislavpisklak4503
      @stanislavpisklak4503 Před rokem

      @@sakulraider děkuji

  • @PetrStanekSnek
    @PetrStanekSnek Před rokem

    pojistka je Victron držák + Mega pojistka?

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Victron žádnou pojistku nemá (krom té pro vlastní napájení), to "železo" se šrouby je bočník 50mV, nicméně mám tam tu 200A, co je vidět nad ním (ta je pro baterii).

    • @PetrStanekSnek
      @PetrStanekSnek Před rokem

      @@sakulraider Nad bočníkem máš pod průhlednám držákem "mega pojistku" proto se ptám zda je to Victron a nebo jsi sehnal levnější variantu protože dávat 800kč za pojistku samotnou se mi dávat nechce a nic rozumnějšího jsem nenašel. Ještěn snad nožové, ale 4-8W ztrátový výkon na nich mne odrazuje.

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      @@PetrStanekSnek Je to pojistka od cinana, ale prodava se to i v cechach a nejak drahe to neni.

  • @KredyFredens
    @KredyFredens Před rokem

    Smars shunt neni bms, je to jen monitoring

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Čekal jsem to, kdy to někdo napíše. A máte pravdu. Ve videu jsem použil nesprávný výraz.

  • @standjel5469
    @standjel5469 Před rokem

    co je od victronu,tak je to drahé jak prase(pritom je to čína...

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Z principu je to tak. Jenže i Čína dokáže vyrobit velmi kvalitní zařízení. Prostě vyrobí to co si v dané fabrice kdo zadá. Takže pokud si někdo zadá výrobu šmejdu za pár kaček, tak mu to vyrobí. Pokud si někdo zadá výrobu kvalitního přístroje, vyrobí i ten v požadované kvalitě. To že bude 3krát dražší musí být snad každému jasné.
      Takže to je jen ohledně čínských výrobků. Osobně mám s produkty Victronu jen dobré zkušenosti. Vše funguje přesně dle specifikací. Holt je to dražší, ale to je na každém, kolik za to je ochoten zaplatit. Jsou i levnější produkty a pokud se někdo spokojí s jejich funkcionalitou a kvalitou, tak nevidím důvod proč si to nekoupit.