Střídač BEL - levné topení či ohřev

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024
  • Rozbalení a rychlé představení použitého trapézového střídače Bel 🤓

Komentáře • 19

  • @TomH519
    @TomH519 Před 6 měsíci +8

    BEL má své výhody a nevýhody... Sám ho provozuji více než 2 roky, kdy jsem zakoupil stavebnici za 2180Kč. Konstrukce stavebnice je trochu jiná, ale funkce zcela stejná. Mezi hlavní výhody je vstup až na 430V a proud až 16A. Výstupní výkon má tedy až 4kw při výstupu 250V. V nejnovějším firmwaru lze dokonce nastavit výstup až na 320V, což by už mělo dát přes 5kw. Tohle konkurence nenabídne. Nevýhoda je komplikované nastavení, ale to se udělá na začátku a pak už se o to člověk nestará. Další nevýhoda je, že pouze signalizuje jak moc je "zatíženo" topné těleso výrobou. Tedy není to pro hračičky, co potřebují neustále přenastavovat a sledovat FVE.

  • @josefjez
    @josefjez Před 6 měsíci +1

    Využívám jej už druhým rokem a nemám k provozu a výkonu připomínek. Velice dobře zpracované a nastavené. Jen bych upozornil, že AC výstup dává kmitočet 122 Hz. Takže lze připojit pouze odporový spotřebič, tedy např. obyčejný bojler třeba od DZD s mechanickým regulátorem spínání teploty. Nebo olejový radiátor opět s mechanickou regulací. V případě připojení bojleru řízeného elektronicky dojde k jeho poškození. Také je třeba počítat s tím, že při ohřevu je vydáván dosti hlasitý brum vlivem kmitočtu. Je tedy vhodné umístit bojler jinam, než do trvale obývaných prostor. Loni na podzim jsem kromě bojleru OKCE 200 litrů ještě připojil na průchozí svorky malý jednofázový střídač MUST z Číny. Ve slunných dnech se po nahřátí bojleru na max (74 st. C) rozpojí obvod samotným vypnutím bojleru. Regulátor se poté automaticky přepne na výstup, kde je napětí z FV panelů., na které jsem střídač připojil. Nabíjím LiFePo4 baterii 24V/200Ah, kterou využívám více způsoby: připojení pračky, žehličky a napájení plynového kotle, který je tak zálohován při výpadku elektřiny. Ze zkušeností je metoda vyhledávání optimálního pracovního bodu MPPS lepší a účinnější, než metoda MPPT, kterou disponuje můj střídač. Když je zataženo, vypnu jistič připojení bojleru a výstup se přepne na DC a teče mi to do střídače k nabíjení baterie. Za ty peníze je to super řešení. Údaje o provozu sleduji na wattmetru téhož výrobce, který mám společně s regulátorem umístěn v rozvaděči.

  • @ahoyi530
    @ahoyi530 Před 6 měsíci +2

    Tohle je nějaká lepší verze, než jsou ty stavebnice, které mají kondíky pod chladičem, a taky tam jsou SMD komponenty, což u stavebnice také není.
    Mám pocit, že to má i nějakou certifikaci na emc rušení, a že to v pohodě zvládá dlouhá vedení

  • @IvanMarton-kr9ti
    @IvanMarton-kr9ti Před 6 měsíci +1

    Paráda.. mám to samé

  • @iftelf
    @iftelf Před 6 měsíci +1

    Předchozí majitel byl hovado, ale za 500 to asi byla dobrá koupě :) MR4316AC používám rok, Pro měření mám předřazen BEL AC/DC wattmetr. Ten měnič dělá přesně to, co má, se zanedbatelnými ztrátami a vysokou účinností. Klidně posílá do bojleru jen 100W když je zataženo a nespotřebovává to jen na svůj provoz. Každopádně doporučuji rozumně nastavit minimální napětí. Pokud to neuděláte, měnič má tendenci při cyklování vyresetovat do továrního nastavení, což může být občas dost nepříjemné a hodně špatně se to zjišťuje.

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před 6 měsíci

      zatim jsem si precetl navod a to nastaveni zatim moc nechapu, o tom cyklovani mi rikal kolega co ho ma a pry to vyresil vyrobce novym firmwarem😳

  • @georgmuse
    @georgmuse Před 6 měsíci +3

    Mám oba a používám BEL díky možnosti posunout dál DC po nahřátí případně dle požadavku. Za nim mám mppt od victronu a nejlepší kombinace. O tom si siton může nechat zdát. Je to bazar, takže ne, fakt se to takhle neprodává. "Přijde mi, že to tu hodnotu nemá", nebo "siton je složitější a tak mi připadá lepší", to je docela úlet..

    • @martinsterusky7148
      @martinsterusky7148 Před 6 měsíci

      Aký victron tam máš ?

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před 6 měsíci

      asi jako si muze bel nechat zdat o peknem prehledu vyroby, uvidim az se porovna funkcnost🤓

    • @jzdgarage
      @jzdgarage Před 6 měsíci +3

      @@Sunny_boyCZMám obavu že jsi na tolik zaujatý sitonem ,že i kdyby byl BEL lepší tak to nepriznáš,… mám doma i tu stavebnici nicméně už to nepoužívám stejne tak oplockyho… vše nahrazeno axpertama v jedné fázi a automatickým vytezovanim od amperaka (dle stavu baterie plynule připojuje zátěž)

    • @TomH519
      @TomH519 Před 6 měsíci +4

      @@jzdgarage Mimo zimy je tvoje řešení přes Axpert s vytěžovačem lepší řešení. V zimě je ale výroba často natolik mizerná, že vnitřní spotřeba střídače je natolik vysoká, že spotřebuje většinu výroby, která by jinak mohla směřovat do ohřevu vody. Pak je zase lepší např. ten BEL, protože jeho vnitřní spotřeba je mizivá. Také MPPT Axperta není moc dobré a to především při malém osvitu. Proto já provozuji obě řešení.

    • @milanja3542
      @milanja3542 Před 6 měsíci

      ​@@TomH519a to sezóně ručně prehazujete stringy?

  • @vladimirmaly6725
    @vladimirmaly6725 Před 6 měsíci

    Zdravim, zvazuji že si ho taky pořidim. Kdy myslite, ze budete mit to dalši video s tim porovnanim. Docela by me to zajimalo

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před 6 měsíci

      zalezi na pocasi a casu, ani jedno ted neni, sle budu se snazit co nejdriv😉

  • @jorgafotr720
    @jorgafotr720 Před 6 měsíci

    Bel je dobrej da se tam pripojit i prepinac siti vzavislosti na teplote . Ja hlavne nabizel moznou vymenu, protoze jsem chtel zkusit neco jioneho jsem hracicka . Navod se da vytisknout z netu a ten zahodit😄

    • @Sunny_boyCZ
      @Sunny_boyCZ  Před 6 měsíci +1

      ja ale nemam sitona navic, kteryho bych mohl vymenit, naopak bych jeste dalsi potreboval😉