Bičák, Bursa, Krtouš, Ledvinka, Pejcha, Semerák: Černé díry - Nobelova cena 2020(MFF-FPF 22.10.2020)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 10. 2020
  • Záznam mimořádné přednášky (jinak druhé v pořadí v zimním semestru 2020) v rámci semináře Filosofické problémy fyziky (NPOZ007), zajišťovaného Ústavem teoretické fyziky MFF UK, z 22. 10. 2020 na téma:
    Nobelova cena 2020 za černé díry.
    Tato mimořádná přednáška byla aktuálně zařazena při příležitosti udělení Nobelovy ceny za fyziku v roce 2020 za teoretický i experimentální výzkum černých děr.
    Přednášejí:
    pracovníci z Ústavu teoretické fyziky MFF UK
    prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc., dr. h. c.,
    prof. RNDr. Pavel Krtouš, Ph.D.,
    Mgr. Tomáš Ledvinka, Ph.D.,
    Mgr. Ondřej Pejcha, Ph.D.,
    doc. RNDr. Oldřich Semerák, DSc.
    a
    Mgr. Michal Bursa, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR).
    Tyto semináře jsou věnovány filosoficky motivovaným tématům ze současnosti i historie fyziky s důrazem na její přírodovědný a kulturní kontext. V letním semestru na tento předmět navazuje předmět Fyzika jako dobrodružství poznání.
    Letošní 50. jubilejní cyklus je věnován doc. Jiřímu Langerovi, zakladateli tohoto přednáškového cyklu, který zesnul na jaře roku 2020. Velký dík patří i jeho pokračovatelům, celému týmu obětavých lidí na MFF UK za přípravu a realizaci těchto přednášek i podporu při natáčení, hlavně však skvělým přednášejícím.
    Po dobu opatření v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 probíhají tyto přednášky distanční formou bez fyzické přítomnosti posluchačů, tedy jsou živě streamovány a po dobu přenosu, s asi půlminutovým zpožděním, dostupné na tomto odkazu:
    www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/...
    a po následném zpracování je pak záznam k dispozici ke shlédnutí na tomto kanálu a příslušné odkazy budou též na níže uvedeném webu s programem přednášek:
    utf.mff.cuni.cz/seminare/filos.pl
  • Věda a technologie

Komentáře • 23

  • @JSBF2013
    @JSBF2013 Před 3 lety +43

    Sledovat přednášky těchto pánů je vždy parádní zážitek. Děkuji. Z pohodlí domova..zdarma..měli bychom si takových možností asi více vážit...

  • @filipvodicka5459
    @filipvodicka5459 Před 3 lety +13

    Super přednášky, překvapivě srozumitelné a se širokým záběrem.

  • @alabajful
    @alabajful Před 3 lety +4

    👍👍👍Děkuji, výborně pánové.

  • @petrbenatzky5018
    @petrbenatzky5018 Před 3 lety +6

    Velmi dobře připravené i prezentované. Oceňuji pana profesora Krtouše, že se tentokrát zvládl udržet v mezích srozumitelnosti i pro posluchače mimo okruh vysokoškolských studentů. Ovšem panu profesoru Bičákovi by měli pořídit klopák, anebo mu alespoň vysvětlit, jak funguje mikrofon. Suchý zip na bradě by nebyl marný...

  • @tomashofman9940
    @tomashofman9940 Před 3 lety +1

    Skvělá práce, všem moc děkuji. Profesor Bičák jistě do příště zlepší povědomí o poloze mikrofonu (ale jinak bylo vše slyšet velmi dobře!) nicméně začíná to vypadat, že z nouzového provedení umíte vytřískat ještě lepší přednášky, a jen tím novým barákem to nejspíš nebude ;) Díky a velmi se budu těšit na další přednášky...

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 2 lety

    Pěkné. Otázku zda není vesmír pro pozorovatele z vnějšku černou dírou si nezaslouží výsměch. Tuším že byla pokládána lidmi z oboru.

  • @martincepak4617
    @martincepak4617 Před 3 lety +2

    Velmi dobrá přednáška, moc děkuji.
    Doplňující dotaz, snad to tu čte i nějaký fyzik.
    Smršťují se suberobří černé díry sami do sebe? Pokud je singularita někde v jejím středu a průměrná hustota celé díry může být i nižší než hustota vzduchu, je možné, že se taková díra vlivem gravitace "stahuje" sama do sebe a vlastně se "zahušťuje"?

    • @chuta9688
      @chuta9688 Před 3 lety +6

      Nesmršťují. Černá díra není objekt ve smyslu například hvězdy, která je tvořená plynem. Veškerá hmota černé díry je stlačená do (v současném stavu poznání) nekonečně malé singularity v jejím centru. Tato hmota kolem sebe vytváří gravitační pole (zakřivení prostoročasu) a jako černou díru definujeme oblast vesmíru, kde je gravitační pole "dostatečně silné" - hranice téhle oblasti se nazývá horizont událost. Ale tenhle horizont událostí není nějaký "fyzický" objekt, pro superobří díry vlivem malých slapových sil dokonce ani nepoznáte, že jste ho překročil. Tzn. černá díra je tvořená prázdným prostorem, kde v centru je nekonečně hustá singularita, a to, o čem prohlásíme, že je "hranice" nebo "povrch" černé díry, je definované jistou "dostatečně silnou hodnotou" gravitace.

  • @mirekprivrelcechy
    @mirekprivrelcechy Před 3 lety +1

    Mně se líbí jak to všichni měli připravené super přednáška , celkem tomu rozumím ale neumím derivovat a integrovat matematika je u mě problém zvládám jen středoškolskou

  • @karelkvita
    @karelkvita Před 3 lety +2

    Mluvte příště na mikrofon. Jinak super.

  • @romansvetloslav9801
    @romansvetloslav9801 Před 3 lety +3

    Nobelovka za "díru" :-)

  • @socketik
    @socketik Před 3 lety

    Z Kraví Hory nie je mozne vidiet Snezku, vadi tomu Ceskomoravska vrchovina.

  • @petrdjadik9268
    @petrdjadik9268 Před 3 lety +1

    jak ma clovek se o to zajimat,kdyz pochazi z opice?uz vam to doslo?

    • @jakubrampich1427
      @jakubrampich1427 Před 3 lety

      No jedině že by někdo pocházel ze secsakramensky chytrý vopice?😁

    • @borisnavratil
      @borisnavratil Před 2 lety +1

      No některé opice budou jistě chytřejší, než někteří tzv. lidé. Už ti to došlo?

  • @jirikondr793
    @jirikondr793 Před 2 lety

    Nejhmotnější černou díru o hmotnosti celého Vesmíru vytvořila teorie velkého třesku.Tato přednáška zcela jasně vyvrací platnost teorie velkého třesku.Vesmír se nerozpíná,musel by překročit rychlost světla.K urychlení jediné hmotné částice na rychlost světla by podle teorie relativity bylo třeba nekonečněné množství energie,proto,že částice urychlovaná na rychlost blížící se rychlosti světla zvyšuje svou setrvačnou hmotnost směrem k nekonečnu.Ve Vesmíru rotuje každé těleso od nejmenšího asteroidu po největší galaxie a podle zákonu o zachování momentu hybnosti rotuje celý Vesmír.Galaxie se pohybují prostorem stejně jako hvězdy v kulových hvězdokupách.J.K.

  • @janojano6119
    @janojano6119 Před 3 lety +1

    pekné prednasky ale čierne diery tosu len teorie čo znamenajú nič nie dokázané videl som vela dokomentov otom cobi mohli biť cestovanie v čase. vznik moveho vesmiru.adak ďalej.

    • @janojano6119
      @janojano6119 Před 3 lety +1

      este ras prednášky super ale cierne diery su len oteoriah nieje nie dokázané čo znamenajú videl som vela dokomentov o ciernih dierah jedny hovoria tunely to ineho vesmiru druhý zaz cestovanie v čase teoreticky alebo vzniku nových vesmirov ale co znamenajú nik nevie .. otázka že už Egypte oni nich vedeli ako toje možné

    • @alfredfielding7013
      @alfredfielding7013 Před 3 lety +1

      Naopak Penrose dokázal, že existence černých děr je nevyhnutelným důsledkem obecné relativity. Ano, je to jen teorie. Dala nám ale již tolik dobrých předpovědí (viz gravitační vlny, nebo přímo fotografii černé díry), že o jejich existenci už lze jen těžko pochybovat.
      Pro nabité a rotující černé díry obecná relativita skutečně cestování časem předpovídá, nicméně existuje tzv. Hypotéza kosmické cenzury (např. na Wikipedii je to jednoduše sepsané), která nepovoluje nahé singularity, které ta metoda cestování časem vyžaduje. Pokud se tato hypotéza ukáže být pravdivá, pak tedy žádné cestování časem uvnitř černé díry nemůže ovlivnit vesmír mimo černou díru (myšleno nad horizontem událostí) a vše je v pořádku.
      Jiné "vesmíry" plynou z různých transformací souřadnic při řešení rovnic obecné relativity a zde v pseudovědeckém světě dochází k silné mystifikaci a zneužívání pojmů, jako jsou "jiné a vyšší dimenze", "paralelní světy" atd. S tím tedy opatrně.
      P.s. o tom Egyptě silně pochybuji, zní to spíš jako špatný výklad nějakých maleb :)

    • @jankriz9199
      @jankriz9199 Před 3 lety +2

      Právě ta nobelovka byla udělaná za důkaz, že uprostřed naší galaxie NENI jenom teoreticky něco divnýho (Penrose), ale je to reálně naměřený (Ghezová, Genzel). Je to teda unikátní kombinace teoretické předpovědi a jejího ověření. Slova jako "jenom teorie" jsou úplně lichá.

    • @honzakcz7531
      @honzakcz7531 Před 2 lety

      @@alfredfielding7013 Relativity jsou jako stojící hodinky. Dvakrát denně jsou nejpřesnější v celém univerzu.