Pro a proti: 100 let od VŘSR

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 11. 2017
  • Přesně před 100 lety začala výstřelem z Aurory bolševická revoluce. Měla jen negativní důsledky na vývoj v podstatné části světa a miliony lidských obětí, nebo i určitou měrou přispěla ke světovému pokroku, jak znělo jedno z hesel revoluce? Diskutují Alexej Kelin, který pochází z rodiny bělogvardějců, a publicista Matěj Metelec. Moderuje Tomáš Pavlíček. Článek + audio: rozhl.as/2tI

Komentáře • 12

  • @gandalfsedy9373
    @gandalfsedy9373 Před 5 lety +7

    Velmi zajimavá debata, velmi zajímaví oba hosté, i když se občas dostanou na půdu spekulací, chovají se velice slušně!

  • @Miglandc12
    @Miglandc12 Před 6 lety +7

    Velice poučný rozhovor. To by se mělo ušit ve školách.

    • @peterpetro1409
      @peterpetro1409 Před 4 lety

      Sucasne Rusko po tychto skusenostiach uz pochopilo o co ide panom sveta a tak zacalo odkryvat karty svetovym hracom , ze o co im ide .. a to ako vidime v novinarskych aktivitach veeelmi vadi zbohatlikom sveta , ktori si zatial kupaia hoci koho..

  • @annavesely5404
    @annavesely5404 Před 6 lety +10

    I cast me rodiny byla primo postizena Rijnovou revoluci. takze neni lehke, hledat na VRSR i pozitiva.
    Presto oba panove i tyto aspekty zminili, coz je dobre z hlediska objektivity.
    Zajimave je ted sledovat, jak se mlade generace badatelu, zde zastoupene panem Metelcem, divaji na tyto straslive udalosti (jiz bez jakehokoli citoveho hnuti) jako na obligatni soucast dejin, viz napr. vzajemna nutna souhra evoluce a revoluce, pry nevyhnutelna, to je velmi zvlastni nazor. Kez by je neco takoveho uz nepotkalo.
    Argumentace technologickym prokrokem diky VRSR je ale pochybna, bez teto revoluce by se Rusko take posunulo technologicky dopredu, ale zajiste bez milionovych obeti.
    Cesta by to byla krkolomna, ale i jine narody si prosly nacismen, komunismem a jsou ted celkem slusne demokracie (Nemecko, Madarsko, Rumunsko i CSR/CR).
    Jeste ke kolonizaci: teze , ze SSSR prispel k rozvoji socialnich statu a dekolonizaci, je zkreslujici.
    Teprve po r. 1989 se cela rada statu konecne vymkla z podruci SSSR, presto si Rusko ponechalo dodnes obrovska uzemi v Asii i na jihu (mj. Kavkaz), ktera kolonizovalo jiz nekolik staleti, pri cemz byly brutalne zdecimovany a porusteny narody tam zijici.
    Jako vizitku pak pestovalo tzv. lokalni folklor, ale tamni obyvatelstvo bylo infiltrovano Rusy a porusteno.
    Jeste dnes v reportazich hovori lide z jiz nezavislych statu kolem Ruska rusky, nemluve o cele dodnes kolonizovane a porustene Sibiri, ktere se Rusko dobrovolne nikdy nevzda.
    Usurpuje si Krym, Sachalin, Kurily atd., vse je ve svem mocenskem zajmu.
    Zahorkla rozpadem SSSR si nomenklatura preje bezpecnostni narazniky kolem Ruska, indoktrinuje touto touhou vs. obcany.
    Jak je mozne, ze tak velky stat, s takovym nerostnym bohatstvim, neni schopen zaplavit nejen planetu, ale ani svou vlastni zem kvalitnim spotrebnim zbozim jako to dela napr. Cina dnes, Japonsko a USA predtim a pred 100 lety Anglie a Francie?
    Rusove stale svaluji vinu na jine, nebylo by lepsi, kdyby se aspon jednou zamysleli nad sebou?