Свързване на дефектнотокова защита (ДТЗ) + схема / How to conect RCD + Wiring Diagram

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024

Komentáře • 35

  • @vladimirsokolov8880
    @vladimirsokolov8880 Před 2 hodinami

    Здравейте, попаднах на видеото. Добре е да споменете, че проверките за отсъствие на напрежение се правят само с изправни уреди. За целта преди проверката уреда се проверява на проводник, за който сме сигурни, че има напрежение - за да сме сигурни, че ако покаже отсъствие на напрежение, то най-вероятно е така :) И спед проверката уреда се проверява отново - за да е сигурно, че все още работи и е работил докато сме проверявали ...

  • @user-jh9te6di7u
    @user-jh9te6di7u Před 9 dny +1

    Ако инсталацията е двупроводна, ДТЗ е за 30 мА ток и тока протича от пивредения уред да речем към водопровода или към пода, няма ли да сработи ДТЗ? С други думи този ток да протече през тялото към заземление но е 30 мА и не е опасен за живота. Няма ли да спаси човека?

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 4 dny

      Ще сработи ДТЗ.
      В нормативна уредба на промишлеността е упоменато Безопасното напрежение не е по-високо от 36V, непрекъснатото контактно напрежение е 24V, а безопасният ток е 10mA. Степента на увреждане на човешкото тяло, причинена от електрически удар, зависи главно от величината на тока през човешкото тяло и дължината на времето за включване. Колкото по-голяма е текущата интензивност, толкова по-голям е смъртният риск; колкото по-дълга е продължителността, толкова по-голяма е вероятността от смърт. Минималната стойност на тока, която може да се усети, се нарича смисъл ток. AC(променлив ток) е 1mA и DC(постоянен ток ) е 5 mA. Максималният ток, който може да се избави след като човек е шокиран, се нарича ток, AC е 10 mA, DC е 50 mA, а DC е 50 mA. Животозастрашаващият ток се нарича смъртоносен ток, а смъртоносният ток е 50 mA. В случай на защита от токов удар, позволеният от човешкото тяло ток обикновено е 30 mA.

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 4 dny

      Допълнителна информация
      Реакция на организма при различна големина на тока:
      До 0,05 mA - Безопасен ток за човека.
      0,6 - 1,5 mA - Усещане на протичащия ток през човека, леко затопляне на живата тъкан.
      1,5 - 10 mA - Изтръпване на крайниците, свиване на мускулите, повишаване на артериалното налягане. Възможно е самостоятелно отделяне на човека от тоководещите части(отпускащ ток).
      10 - 25 mA - Силно свиване на мускулите,болезнено треперене на крайниците и тялото. Не е възможно самостоятелно отделяне на човека от тоководещите части (не отпускащ ток).
      25 - 100 mA - Силно затруднени дихателни движения, загубване на съзнание и рефлекси, прекратяване на дишането и сърдечната дейност. Настъпва клинична смърт.
      100 - 5000 mA - Фибрилация на сърцето, нарушаване и прекратяване на кръвообращението, спиране на дишането. Настъпва смърт.
      Над 5000 mA - Парализиране на сърцето и дихателните органи, тежки външни и вътрешни изгаряния, смърт.

  • @user-wk4bj6yy9g
    @user-wk4bj6yy9g Před rokem +1

    Така от чист интерес има ли значение дали ще мине фазата 1-во през АП-то и после в ДТЗ или 1-во пред ДТЗ и след това АП ???

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před rokem +2

      И в двата варианта ще сработи но тъй като ДТЗ няма защита от късо съединение най добрия вариант е. Главен прекъсвач който монтираш в таблото(АП) => ДТЗ => АП (автоматичен прекъсвач) на токовия кръг който защитава ДТЗ. Трябва да направя ново видео с всички възможни варианти но все не ми стига време. Така е малко объркващо за което се извинявам. Ако имаш още въпроси не се притеснявай да попиташ :)

    • @user-wk4bj6yy9g
      @user-wk4bj6yy9g Před rokem +1

      @@Just_Joro Благодаря за информацията. Въпроси и разговори по темата може много да изкажем, но тук е малко неудобно в тубата с коментари

    • @user-sx1mu8se1g
      @user-sx1mu8se1g Před 5 měsíci

      Защо обърквате хората, по обектите в които работим с колегите ,не са изпълнени такива монтажи... видеото е доста объркващо, което сте направили, по добре да си повикате завършил електро техник, отколкото да си правите експеримент.В квартала наскоро,от уж много разбирали хора ,се запали таблото което беше монтирано точно по този начин от клипове от нета.

  • @plamenyordanov1559
    @plamenyordanov1559 Před 11 měsíci +1

    Благодаря за информацията за мен е полезна но имам въпрос какво ще се случи ако на един от уредите си объркал нулата и земното

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 11 měsíci +1

      Не разбирам въпроса. Как ще обърнеш нулата и земното? На всеки електроуред ми е нужно нула и фаза да работи. По заземителния проводник не протича ток. Ако размениш позицията на нулата и заземителния проводник веригата няма да се затвори и електроуреда няма да работи.

    • @plamenyordanov1559
      @plamenyordanov1559 Před 11 měsíci

      @@Just_Joro не ми е много ясно но искаш да кажеш че ако на електроуреда му пусна фаза и земно вместо нула той няма да заработи?

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 11 měsíci

      @@plamenyordanov1559 да, земния проводник служи едиствено за защита. По него се отвежда електричеството в земята ако настъпи пробив. В нормална ситуация по зенмия проводник не протича електричество.

  • @user-tc4rc5hx6g
    @user-tc4rc5hx6g Před 10 měsíci +1

    Колко уреда може да се свържа в дтз

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 10 měsíci

      Свързваш ДТЗ на кръгове не на уреди. ДТЗ не предпазва уредите тя предпазва хората от токов удар. Теоретично може на един токов кръг да са свързани 1,2,3,4 и повече уреда и да има само една ДТЗ защита. Но при настъпването на проблем в един от уредите ДТЗ ще изключва електрозахранването на целия токов кръг съответно всички електроуреди ще останат без електрозахранване. Също така ако ако един от уредите във веригата е по мощен от останалите може да предизвиква активиране на ДТЗ при включване и изключване. Ако пък сложиш по мощна ДТЗ да предотвратиш това при пробив в електроуредите с по малка мощност рискуваш да не се активира ДТЗ.

  • @vidyuvidev3940
    @vidyuvidev3940 Před rokem +2

    Искам да попитам- Защо не препоръчваш свързване на ДТЗ при мрежа с два проводника? Каква е опастността?

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před rokem +1

      Как работи дефектнотоковата защита (ДТЗ). Електричеството преминава през кабели под напрежение и след това през уред, където захранва определена функция. Например, включен чайник ще започне да загрява вода. След това електричеството ще протече обратно през неутралния кабел, за да завърши пълната електрическа верига. ДТЗ са проектирани да проверяват дали токът, протичащ през проводника под напрежение (фазата), е равен на тока, протичащ обратно през втората част на веригата, известен още като нулевия проводник (нула). Ако по някаква причина част от електричеството, протичащо в този чайник, изтече през заземителния кабел, остатъчният ток, протичащ през неутралния кабел(нулата), ще бъде по-малък от тока, протичащ през живия кабел (фазата) и ДТЗ ще сработи. Ако инсталацията е изградена от два провдника т.е. няма заземителен (защитен) проводник при настъпване на пробив токът ще протича по корпуса на уруда и няма да бъде отведен в земята. Токът ще преминава през живия проводник, през корпуса на уреда и след това ще се връща през неутралния проводник затваряйки веригата. Но тъй като няма заземителен проводник който да отвежда целия или част от този ток в земята ДТЗ няма да изключи. Разликата на входящия и изходящия ток ще бъде еднаква.

    • @ZdravkoSofroniev
      @ZdravkoSofroniev Před 7 měsíci

      В апаръамента влизат 2 кабела, може ли да польеам дтз

    • @savata71
      @savata71 Před 2 měsíci

      ​@@Just_JoroДа, обаче това не значи, че ДТЗ е излишна в двупроводна инсталация. Ако човек се допре до "живия" проводник, през човекът ще протече ток към земята и в този момент защитата ще сработи.

  • @ivailopetrov198
    @ivailopetrov198 Před rokem +1

    Не виждам смисъл неутралният проводник да го минаваш през устър клемата и после от там в дефектно токовата защита.
    Хубаво щеше да се види на някой електроуред как сработва тази защита а не само с тестера за контакти.

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před rokem +1

      Да прав си за неутралния проводник мисля да покажа в един шорт клип как изглежда схемата когато се свързва директно ДТЗ. В повечето ситуации обаче ДТЗ се монтира в табло където има шини за заемното и нулата за това прецених да покажа този вариант.

  • @dimchoiliev6418
    @dimchoiliev6418 Před 5 měsíci

    Жоро преди 9 години си показал едно свързване сега друго, та кое е правилното последно???

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 5 měsíci

      Както всичко на света така и ние трябва да се подобряваме ако искаме да успяваме в живота. В първия случай ДТЗ ще прекъсва захранването на всичките токови кръгове. Понякога се прави за да ти излезе по евтино, но с течение на времето разбрах , че втория метод е по ефикасен , защитава по - добре и ти спестява време да откриеш проблема когато възникне. Така , че и двата начина са Ок но ако трябва да избирам кое свързване да изпълня към момента със сигурност бих изпълнил втория начин на свързване и със сигурност бих препоръчал на всеки който ме попита да направи същото.
      П.С. За девиаторните ключове имам подобна серия видеа в които показвам различни начини на свързване. В един момент съм смятал , че нещо е Ок правил съм го по този начин след което откривам нов метод и го споделям и него. Най - важното при работата с електричество е да се внимава и да се тества. Тоест изпълняваш дадена схема на свързване ако е приложима в твоя проект , тестваш и ако всичко е ОК това е твоят начин. Законите и наредбите за електрообзавеждане се менят и винаги има неща които се добавят или пък отпадат. Целта ми е да споделям опита и знанията които съм натрупал през годините и ако мога да помогна на някой още по - добре.

  • @kakanakov
    @kakanakov Před 4 měsíci

    Защо не свържеш захранващата нула директно за ДТЗ?

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 4 měsíci

      Обикновено в едно табло има повече от един токови кръга. Ако свържеш нулата от захранващата мрежа ДИРЕКТНО в ДТЗ за останалите токови кръга откъде ще вземеш нула? Ако все пак разглеждаме самостоятелно свързването на ДТЗ е възможно да се свърже директно и ще работи. Но от функционална гледна точка не е добре.

    • @kakanakov
      @kakanakov Před 4 měsíci

      @@Just_Joro ти ползваш ДТЗ за всички кръгове. Ток може да те удари от корпуса на всеки уред( ако е метален, разбира се).

    • @kakanakov
      @kakanakov Před 4 měsíci

      @@Just_Joro вкарваш главната нула в ДТЗ от горната страна, от долу излиза нула и отива в нулевата шина. Свързваш всички нули на кръговете в шината и всички уреди са ти защитени от ДТЗ. Не е необходимо главната нула да свързваш към шина, после от шина към нула на ДТЗ, после към втора нулева шина.

  • @user-qv3rz9yb3k
    @user-qv3rz9yb3k Před rokem

    1. Фазата си е фаза, а не "жив" проводник. Що за глупави преводи??? 2. Не препоръчваш ДТЗ при 2 проводна инсталация? Нямало да работи коректно? Какво разбираш под коректно? При утечка на корпус няма да сработи, защото няма замасяване. Това е ясно. НО когато някой Жорко пипне корпуса, през него ще протече ток към земя и ако токът е > от 30 мА, ДТЗ ЩЕ СРАБОТИ за 0,04 сек. и Жорко ще се отърве само със стрес. Ако няма ДТЗ, тока ще го тресе, докато някой не го намери овъглен... Затова аз препоръчвам на хората да не те слушат, а да си монтират ДТЗ и при двупроводни инсталации.

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před rokem

      Благодаря ще се постарая да корегирам неточностите.

  • @martincakov7061
    @martincakov7061 Před 6 měsíci

    поредният заблуден разправящ глупости в нета

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před 6 měsíci

      Благодаря, вашия коментар е важен за нас :)

  • @user-mo2op1mn9r
    @user-mo2op1mn9r Před rokem +1

    Жив проводник, терминал!? - Ах тези нескопосани преводи от английски! Пич, за някой неща направо заблуждаваш аудиторията, имай предвид че с тока шега не бива и такива като теб които въвеждат хората в грешни мисли че могат и трябва сами да си направят това което показваш (вероятно и други "лесни" неща ще покажеш) са абсолютни непрофесионалисти, ако изобщо си такъв.

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před rokem

      Благодаря , ще се постарая да усъвършенствам техническия си речник :)

  • @user-hm9td2yk1h
    @user-hm9td2yk1h Před rokem

    Що лъжеш бе? Една ДТЗ може да захранва няколко токови кръга! Пише го в наредбата.

    • @Just_Joro
      @Just_Joro  Před rokem

      Моя грешка, аз го правя така за това. Ще корегирам грешката. Благодаря :)

    • @IvanBorisov-jk2jg
      @IvanBorisov-jk2jg Před 5 měsíci

      И аз това се зачудих и погледнах наредбите