Műrepülés: így készülnek fel a pilóták az emberpróbáló repülésre (Ep. 203)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 02. 2021
  • Van, aki a földről is alig bírja nézni. :) Látványos elemek, lélegzetelállító manőverek, akrobatika a levegőben - műrepülés vitorlázó géppel. Hogyan áll össze egy bemutató vagy egy versenyprogram? Mennyire kell előre gondolkodnia a pilótának a bemutató közben? Mi mindenre alkalmasak a legmodernebb vitorlázó gépek? Mit bír ki egy ilyen szerkezet? Ki alkalmas a műrepülésre és hogyan zajlik a kiképzés? Mit profitál a közforgalmi pilóta egy Airbus A321-es fedélzetén a vitorlázásban szerzett tapasztalatokból? Erről is beszélgettünk Tóth Ferenc kapitánnyal és Józsa Dávid oktatóval. (Szerkesztő: Kránitz Balázs)
    Ha kérdésed lenne a vitorlázó repüléssel és a képzéssel kapcsolatban, kattints ide: / soaringhungary
    Ha Te is támogatnád az Aeroparkban kiállított történelmi repülőgépek, földi járművek felújítását és újjászületését, az újabb és újabb filmek elkészültét, kérjük, kattints erre a linkre:
    / aeroparkbudap...​
    Adomány utalással:
    10101360-03379200-01003004
    Légiközlekedési Kulturális Központ Közhasznú Nonprofit Kft.
    (Kérjük, a megjegyzés rovatba a következőt írd: adomány)
    További adatok itt: lkk.hu/​​
    Zene:
    LiQWYD:
    / liqwyd​
    / liqwyd​
    / liqwyd​
    creativecommons.org/licenses/​...
    Music provided by RFM: • Video
    Zene:
    Machinimasound - Queen Of The Night
    / machinimasound​
    / machinim​. .
    Music from Soundcloud
    Music provided by RFM: • Video
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 21

  • @BestMomentsCreativeTeam
    @BestMomentsCreativeTeam Před 3 lety +4

    Köszönjük, hogy rendszeresen èrdekes videókat kèszítetek nekünk, nagyon jó őket nèzni!

  • @toromon31
    @toromon31 Před 3 lety +3

    Talán két éve volt, hogy láttam francia légibemutatót. Ez volt a legmegdöbbentőbb, hogy vitorlázórepülővel is lehet ilyet. Köszönöm a videót.

  • @istvangalambos793
    @istvangalambos793 Před 3 lety +3

    Megint nem kellett csalódnom Balázs!
    Nagyszerűen összeállított film készült!
    Várom a folytatását!
    Köszönöm...

  • @thaifold
    @thaifold Před 3 lety +4

    Szuper volt, köszönöm.

  • @cppguy16
    @cppguy16 Před 3 lety +4

    Én motoros vitorlázón repültem először oktató pilótával Tökölön. Kikapcsoltuk a motort, csinált egy pár akrobatikus mutatványt, stall recovery, hagyta hogy repüljek nulla gyakorlattal, a leszállás végén vette át. Sokkal valódibb volt mint egy szimulátor. Itt Californiában nem is engednek oktató mellé amíg le nem teszed az összes elméleti és orvosi vizsgát, és jóval drágább az egész folyamat. Meg tudom érteni akit elvarázsol.

  • @arpadszeiff
    @arpadszeiff Před 3 lety +2

    Apám történeteit juttatta eszembe ez a videó. Az 50-es években a Gyöngyösi reptéren vitorlázott. Gumikötéllel indították a gépeket. Mivel volt több elszabadult gumikötél baleset, ezért az anyja eltiltotta a repüléstől. Hát apám elment modellező repülő oktatónak. Csak azt nem mondta el az anyjának, hogy a modellező klub a reptér közelében volt. Azaz folytatta.

  • @andrasszeibert8792
    @andrasszeibert8792 Před 3 lety +3

    A videoban többször is feltüntek a ka7-esek. Pár szót igazán megérdemelnének ezek a kiváló, békés és abszolút jóindulatú vitorlák is. (Meg Révi Laci bácsit is imádjuk, csak ha elkezd mesélni, egy hét is kevés!)

  • @fradistaify
    @fradistaify Před 3 lety +2

    Nagyon szuper videó volt ez is Balázs! Azt hiszem már èrtem mit èrezhetnek a zoknik a centriben! ,😀

  • @zsoltbalog4151
    @zsoltbalog4151 Před 3 lety +4

    király

  • @matefarkas1731
    @matefarkas1731 Před 3 lety +1

    Nagyon jó videó! Remélem minél több embert/fiatalt elér a videó és kedvet csinál és utat mutat az álmok valóra váltásához🛩

  • @petervarga4805
    @petervarga4805 Před 3 lety +5

    Gyönyörűek ezek a kisgépek.Jó dolognak tartom,hogy a nagygépes pilóták is vissza ülnek a vitorlázókba,mert a technika változik,de van ami örök.Pl a rep elmélet és a fizika. Ugyan ezt a szemléletet követem én is a sportlövészetben.Egy kis párhuzamot szeretnék húzni.Hiába jeleskedem kis és nagy kaliberű versenyeken,akkor is vissza kell térni az alapokhoz.Azaz a légfegyveres vonalhoz,mert sokan hajlamosak vagyunk elfelejteni azt amit megtanultunk. Viszont szeretném az életembe kipróbálni legalább a vitorlázó repülést!

    • @adamkoran
      @adamkoran Před 3 lety

      Ezt el tudom mondani a motorozásról is. Hiába ott a nagyvas időnként jót tesz, ha visszaülünk egy sokkal kissebbre. Tényleg elfelejti az ember az alapokat egy idő után.

  • @tocsa120ls
    @tocsa120ls Před 3 lety +3

    Nem gondoltam volna hogy vitorlázóképekkel ilyen manővereket lehet csinálni.

  • @laszloauerbach7258
    @laszloauerbach7258 Před 3 lety +1

    LHTP akit érdekel a közelünkben :)

  • @lajoskovacs1052
    @lajoskovacs1052 Před 3 lety

    Kedves Balázs, köszönöm és gratulálok a >200 zseniális epizódhoz. Szeretném azonban kérni, hogy az "iskolakör" fogalmát tisztázd, akár vitorlázóra, akár nagy, többmotoros gépre. Minden megoldás érdekel: grafika, elmesélés, videó etc. Lehet, hogy volt ilyen, de akkor sajnos elmulasztottam...

    • @Balu027
      @Balu027 Před 3 lety

      Az iskolakör gyakorlatilag egy téglalap alakú "kör" a reptér körül. Felszállsz, repülsz egy keveset egyenesen a pálya tengelyben, majd csinálsz egy 90 fokos fordulót valamelyik irányba (ezt szabályok mondják meg hogy merre). Ismét repülsz egy keveset, ezúttal a pályára merőlegesen (ezt hívják rövidfalnak), majd ismét 90 fokos fordulót csinálsz. A hosszúfal a második forduló utáni, pályával párhuzamos repülés. Túl kell repülni a pálya végének vonalán, a harmadik fordulóval csinálni még egy rövidfalat, végül a negyedik fordulóval ráfordulni a pályairányra, a pálya tengelyében. Ezután pedig leszállni. Ez a felszállás-rövidfal-hosszúfal-rövidfal-leszállás az iskolakör. A növendékek sokáig csak ezt gyakorolják, mivel a repülés összes alapvető fázisa benne van. A másik szerepe hogy ha valaki távról érkezik meg vagy csak időtartamot repült valahol a reptér közelében, akkor leszálláskor az iskolakör valamelyik fázisába csatlakozik be, szóval koordinációs szerepe is van.

  • @rocko44444444
    @rocko44444444 Před 3 lety +1

    nagyon sok hivatásos pilóta repül vitorlázó vagy másmilyen géppel, mert szerelmesek a repülésbe. van szolgálati idejük, azaz X óránál többet nem repülhetnek hivatalosan.
    a privát repülések hogyan hatnak erre ki? teszem azt egy pilóta hajnal kettőkor felszáll Budapesten, és 8 óra munka után landol New Yorkban. utána (elméletben) délután elmehet még vitorlázórepülőzni vagy tiltja valami szabály?

  • @erikaszegedi7861
    @erikaszegedi7861 Před 3 lety +1

    Jelenleg is van Nyíregyházán pilóta képzés?

    • @aeroparkbudapest
      @aeroparkbudapest  Před 3 lety +2

      Van bizony, hamarosan be is mutatjuk, hogyan képzik ott a pilótákat. :)

    • @erikaszegedi7861
      @erikaszegedi7861 Před 3 lety

      @@aeroparkbudapest de szuper! Próbálnám a kisfiamat ebbe az irányba terelgetni, de úgy elég nehéz, hogy csak én vagyok repülés és Malév mániás. 🤣

  • @ferencnorberttoth4991
    @ferencnorberttoth4991 Před 3 lety +1

    Kemény sport. És leszállásnál nem játszik az átstartolás, csak egy lehetőség van...A nagyvasak is tudnak vitorlázni, itt ugrik be a tapasztalat és a matek/fizika. Extrém esetben egy ilyen tapasztal pilóta leteszi a nagygépet, hajtómű nélkül. és csak egy lehetőség van, volt már erre példa.