Video není dostupné.
Omlouváme se.

Niklování 2.díl - test odolnosti

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 07. 2024
  • Po předchozím díle jsem se rozhodl pro jistotu udělat i test odolnosti proti korozi. Jak to dopadlo? No, ne až tak moc dobře...

Komentáře • 14

  • @petrida3425
    @petrida3425 Před měsícem +1

    Dovolím si jen 2 poznámky - možná budou pro někoho užitečné
    - odmaštění - kdysi sem obdržel informaci, že pokud člověk potřebuje odmastit něco bez speciálních postupů, metod a technologií, tak použít buď čistý (lékárenský) líh a nebo aceton - vše ostatní prý zanechává drobná rezidua, která mohou později působit problémy (zdroj byl výrobce lepidel, takže problémy při přilnavosti). Pozn. - v době obdržené informace nebyly neexistovalo nic jako "čističe brzd", tam tam netuším jak to s nimi je
    - pískování - opět info X let stará, takže dnešní stav mi není znám, ale od člověka, který prováděl pískování velkých stavebních konstrukcí (takže písek vrhaný pod velkým tlakem) jsem se dozvěděl, že odmaštění pískováním je prý mýtus, u špatně odmaštěné konstrukce ten písek "natluče" tu mastnotu do materiálu (což už prý nelze později odstranit)a později to způsobuje problémy při přilnavosti a tím i životnosti dalších vrstev ochrany

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před měsícem

      S tím lihem, nebo ideálně isopropanolem 100% souhlasím. Aceton je také řešení, ale už je tam to nebezpečí že zanechá něco na povrchu (přece jen ropný produkt). Pokud by se ale potom pokaždé použil horký louh, nebyl by s tím problém. S tím pískováním - ano, mohlo by se stát, ale jen v případě že se to tím pískováním jen "přelítne". Pokud to bude standartní doba pískování, tzn delší čas, tak se z toho povrchu dostane víceméně vše.

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich8622 Před měsícem

    U galvanického pokovení jsou problém rohy a malé díry. Rez tam byla proto, že tam nebyl nikl, nebo ho tam bylo málo. Pro kouty a díry bys musel udělat solo elektrodu, aby se dostal proud i do rohu.

  • @krovakxixao2606
    @krovakxixao2606 Před měsícem

    Nechalo by se použít štětec se zabudovanou elektrodou a tím niklem to "natřít"? Tím by se možná nechali vyřešit ty kouty.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před měsícem

      Možná. Viděl jsem to dělat s mědí. A podle toho videa to fungovalo. Tady je to taky celkem rychlý proces tak třeba ano. Ale každopádně to odmaštění by muselo proběhnout dokonale.

  • @gt7443
    @gt7443 Před měsícem

    Ona ta lázeň by se měla trochu hýbat, na vnitřní hrany a otvory se dostává materiál špatně, jde cestou nejmenšího odporu. Jinak mám z dispozici nízkonapěťový zdroj na pokovení elektrolýzou, 100A na 3 fáze. Jistič stačí 3x6A okdud cca jsi, já Český Brod

  • @lojza46
    @lojza46 Před měsícem

    Není levnější chemické niklování? tam je potřeba jen vařič a smaltovaný hrnec a niklík, každej nemá doma speciální zdroj.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před měsícem

      @@lojza46 Možná, na druhou stranu šla by v nouzi použít i autobaterie. Jen by tam nebylo to proudové omezení. Tady se mi líbí to, že si ten roztok kdykoliv připravím. Ale ano, chemické by bylo asi lepší.

  • @jirizach8042
    @jirizach8042 Před měsícem

    Ahoj já se do toho nechci moc míchat,zřejmě by lépe bylo mlčet,no již sem něco napsal,tak jenom krátce,zde je již vidět to o čem jsem psal a těch problému je mnoho.Odmaštění je důležité,jasně lze použít různé,nejlépe použít teplou elektrolytickou anodyckou,katodyckou lázeň a pak další mezilázně,ale tato koroze je jasně důsledkem toho co jsem již uvedl,teoreticky ronvoměrná vrstva,,ale ....,ono největší problém je,že ta lázeň neobsahuje žádný nikl,pouze to co se ti elektrolyticky rozpustí a pak částečně vynese,o čistotě jsem se již zmínil.Proudová hustota,velikost elektrod,teplota - vše má vliv,hrany,vnitřní tvary - vůbec věda,další věc k čemu to chceme,zda pouze efekt,nebo specifický materíál,když to přeženeš s napětím proudem - zšedne to,dělá to mapy,na hranách rostou krystaly,vnitřní se nepotahují,no zkrátka a atd. .Korozní odolnost,chápu,že nemáš laboratoř,takže jako dobrý - i zde se rychle objevily nedostatky,jinak by bylo potřebné testovat v solné komoře,ta ti to vymaluje😅.Amatersky,jak už tu psáno,by pro malé předměty bylo vhodnější chemický způsob,kroky před a po jsou též nutné a jasně lázeň kterou koupíš není pro velkou plochu,no takže tak,ať se daří.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před měsícem

      @@jirizach8042 Ano vím co jsi mi napsal. Každopádně jsem víceméně musel tohle uveřejnit (navíc to už bylo natočené) aby z toho prvního videa někdo třeba nepochopil to, že je to naprosto dokonalý způsob kde koroze nemá šanci. A aby to bylo hlavně o tom že: je to nedokonalý způsob, který má ale potenciál k vylepšení.

  • @HONZIKADA
    @HONZIKADA Před měsícem

    Mě tak napadla myšlenka, když pomědíš, ponikluješ...co na to dát ještě zinek? :))

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před měsícem

      Udělat takový "sendvič"? No nevím nevím🤣🤣🤣🤣

    • @HONZIKADA
      @HONZIKADA Před měsícem

      @@MirekDvorak tak schválně 😂 Legrace musí být 😂

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před měsícem +1

      @@HONZIKADA Ok, udělám silvestrovský speciál plný šíleností...🤣🤣🤣🤣