Zlatokopové z Wembley | Diskuse po Euro 96 | Moderují: Pavel Čapek a Jaromír Bosák

• čas přidán 9. 05. 2023
  • Rok 1996 je pro české sportovce úspěšný ve všech směrech. Hokejisté získali zlato na mistrovství světa. A protože získali zlato v roce 1976 jak hokejisté, tak fotbalisté, vzývali fanoušci opakování historie, a přáli si vítězství i fotbalistů v Anglii.
    Fotbalové Euro 96 se konalo v kolébce fotbalu: Anglii. Slogan "Footbal’s coming home" měl ve všech fanoušcích správný pocit, že fotbal skutečně zamířil domů. Angličané moc toužili po zlatu, jejich snahu ale překazili v semifinále Němci. A tak opět úřadovalo slavné Linekerovo pořekadlo z roku 1990, že fotbal je prostá hra, ve které se 22 hráčů honí 90 minut za míčem, na jejímž konci vždycky vyhraje Německo. Němci vyhráli celý turnaj. Tzv. zlatým gólem Olivera Bierhoffa. Pravidlo o náhlé smrti v prodloužení bylo pokusně převzato z hokeje i do fotbalu. Aby se neosvědčilo a bylo hned zrušeno, respektive nahrazeno tzv. stříbrným gólem, na jehož účinky doplatilo opět české mužstvo v semifinále Eura 2004 s Řeckem.
    Ale popořádku. Český tým nezačal turnaj slavně. Prohrál poměrně jasně s Němci a ve skupině smrti, kde ještě byla reprezentace Itálie a Ruska, se už snad ani nepočítalo, že by Česká republika mohla nějak míchat kartami. Jenže hned druhý zápas Česko vyhrálo, když porazilo Itálii 2:1. Mimochodem góly Radka Bejbla a Pavla Nedvěda. V třetím zápase s Ruskem potřebovalo souhrou okolností Česko uhrát remízu. Dlouho to vypadalo na jednoznačný průběh, když Česko vedlo, jenže Rusové dokázali zápas otočit. Vítěznou remízovou branku vstřelil v 88. minutě Vladimír Šmicer. Ve čtvrtfinále Češi uspěli proti Portugalcům legendárním obloučkem Karla Poborského. V semifinále vyhrál nároďák na penalty s Francií.
    A finále? Finále dobrých sedmdesát minut neprobíhalo vůbec špatně. Nejprve otevřel skóre Patrik Berger gólem z penalty. Němci srovnali, když se trefil náhradník Oliver Bierhoff a tentýž muž zápas rozhodl, jak dříve napsáno, v prodloužení.
    Hráči z týmu vicemistrů Evropy se staly postupně hvězdami světového fotbalu. A řada vicemistrů Evropy zamířila i do Portugalska na ME v roce 2004 v týmu, který je dodnes považován za ten nejlepší, který kdy reprezentace České republiky měla. Autor bájného čtvrtfinálového lobu proti Portugalsku Karel Poborský zamířil do Manchesteru United, kde bojoval o místo s Davidem Beckhamem. Pavel Nedvěd po Euru přestoupil do římského Lazia, kde vyhrál Pohár vítězů pohárů, aby svou kariéru ještě vylepšil v dresu Juventusu. Patrik Berger přestoupil do slavného Liverpoolu. Pavel Kuka prozradil až po letech, že odmítl přestup do Manchesteru United, aby pomohl svému Kaiserslauternu se vrátit do Bundesligy. I další osudy jsou nesmírně zajímavé, ale o tom tohle video není.
    Našel jsem na své véháesce kompletní finále, pak tuto diskusi s fotbalisty, ve které vicemistři světa Vladimír Šmicer, Václav Němeček, Pavel Kuka spolu s trenérem Dušanem Uhrinem a předsedou svazu Františkem Chvalovským komentují každý zápas od skupiny po finále. CZcams ale nepovoluje zobrazit z celého Eura snad jediný obrázek. A tak sdílím s P.T. diváky alespoň verzi, ve které není jediný záběr na fotbalistu s míčem, přesto je jistě zajímavé vidět po letech, jací zajici tihle pánové v roce 1996 ještě byli.
    Pamětníci si jistě vzpomenou na vítěznou zlatou branku Olivera Bierhoffa s komentářem Pavla Čapka: "Je to špatné, je to špatné." Tenhle segment je ale tolikrát zobrazený jinde, takže skutečnost, že v tomto videu nic z fotbalu neuvidíte, určitě celému nostalgickému zážitku nebude vadit.
    Fotbalová mistrovství a olympiády jsou často spojována s pokrokem v oblasti přenosové techniky. Velké sportovní akce přinesly první živé přenosy, první barevné přenosy. Česká televize mistrovství Evropy nabídla ve stereu, což bylo do té doby na českých okruzích něco neslýchaného. I pro mě osobně to byl rok pokroku, kdy jsem udělal řidičák mj. na traktor 😊.