První OLED monitor na světě s automatickou kalibrací ASUS PA32DC

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 05. 2024
  • ASUS ProArt PA32DC je první OLED monitor na světě s automatickou kalibrací. Nemusíme seřizování barev kontrolovat manuálně. To zajistí vestavěný motorizovaný výklopný kolorimetr. Pusťte si, jak hodnotím tohle řešení a zda je čas přejít na OLED nebo zatím vydržet u IPS panelu.
    ASUS ProArt PA32DC
    ℹ️ bit.ly/ASUSmonitor
    ✩ / lukasfronk
    ✩ / lukasfronk
    ✩ / fronk
    0:00 Je čas vyměnit IPS za OLED?
    0:56 Stojan i nohy - dvě možnosti
    2:01 Praktické vstupy po stranách
    2:29 Stínítko - výhody, nevýhody
    3:48 10bit 4K OLED, DCI P3 99 %
    4:58 Automatický jas a uniformní podsvícení
    5:21 Ukázka HDR Vesa DisplayHDR 400 True Black
    6:25 Odezva 0,1 ms, ghosting, blurring
    6:44 Matný monitor se leskne
    8:21 Od videa ke zpracování fotek
    10:32 Integrovaný kolorimetr překvapil
    10:59 Proximity senzor šetří monitor
    11:51 sRGB profil a jas
    12:38 Ideální monitor pro video produkci
    SLEVY pro vás, KAFE pro Lukáše
    💣 linktr.ee/lukasfronk
    Extra info, fotky a videa ze zákulisí:
    ✩ / @lukasfronk

Komentáře • 11

  • @Zemla
    @Zemla Před 7 měsíci +1

    Pouzivam OLED ako minitor uz dlhe roky a nechcem ist s5.....ked uz sa pozriem na nejaky led tv monitor okamzite vidim ze to nieje ono. Samozrejme ziadne profi pouzitie :D
    matny OLED by som ale nestrpel... viem si nastastie 100% kontrolovat svetlo v izbe.

  • @user-fl7vl5ew4m
    @user-fl7vl5ew4m Před 7 měsíci +3

    Také tento OLED panel tak hezky bliká jako iPhone, který používá na regulaci jasu PWM?

    • @hankaajindrich8622
      @hankaajindrich8622 Před 7 měsíci

      U OLED nená podsvícení řízeno PWM, tu prostě blikají jednotlivé body z principu konstrukce. Jinak by musel být solo DA převodník pro každou LED diodu v obraze. To by bylo docela hodně DA prevodníků a hlavně docela hodně vodičů k LED diodám, protože by nemohly být zapojeny do matice. Pokud se pletu a špatně jsem pochopil OLED technologii, tak mi dejte vědět.

    • @user-fl7vl5ew4m
      @user-fl7vl5ew4m Před 7 měsíci

      @@hankaajindrich8622 Upřímně nevidím důvod, proč by to jít nemělo, když lze regulovat, které jednotlivé pixely mají být vypnuté pro černou barvu. Samsung u některých OLED zařízení dříve DC dimming používal, ale zákazníci si stěžovali, že to zkresluje barvy. U telefonu se to možná dá přežít, když do něj nekoukáte celý den, ale koukat případně celý den do stroboskop monitoru, není pro naše oči ideální.

  • @sponarfoto
    @sponarfoto Před 7 měsíci

    Parádní Lukáši. Mám svůj první grafický monitor ASUS ProArt PA329C, který má v sobě HW čip pro kalibraci. Jinak taky v režimu sRGB nelze upravovat žádné hodnoty než-li přes sondu zkalibrovat na uživatelský režim s vlastním nastavením jasu monitoru. Mám na tebe otázku. Když fotím do sRGB, upravuji následně v Lr a Ps, tak by monitor měl být přepnutí do sRGB režimu pro jeho přesné zobrazení barev? V počítači nic nenastavuji, neboť jestli chápu správně princip takových monitorů, tak si výstup z PC sami převádí na daný režim do kterého je monitor přepnutý?
    Bojuji totiž s nastavením. V sRGB mi to přijde celé takové mdlé a bez barvy.

    • @opravduchytradomacnost
      @opravduchytradomacnost Před 7 měsíci +1

      Ve fotoaparátu nastavení focení do sRGB znamená, že pouze JPEG soubory jsou v sRGB. Je to úspora času, pokud nechcete zpracovávat RAW. Pokud chcete pracovat hlavně v sRGB, tak je nejlepší sRGB monitor. Pokud váš monitor má větší gamut, tak přepnutím do sRGB se musí barev navíc zbavit, což se mu nedělá snadno, když byl stavěný a kalibrovaný pro větší gamut, a přesnost může i silně pokulhávat. V Lr z RAWu mícháte všechny barvy, ale vidíte jen ty, co monitor zobrazuje. Pak dáte export do Ps do sRGB profilu. Pracovní prostor v Ps dáte sRGB. Díky tomu zde pak mícháte jen barvy, které můžete vidět (barvy monitoru) a které budou ve finálním pracovním prostoru.

  • @212025510
    @212025510 Před 5 měsíci

    Nemluví se o kvalitě zobrazení.

  • @Zabak74
    @Zabak74 Před 5 měsíci

    Je to jen detail, ale nemá 32 ale 31,5" ;-)

    • @lukasfronk
      @lukasfronk  Před 4 měsíci +3

      Monitor se přímo označuje PA32DC - 32 palců (31,5 palců viditelných). Podobně se označují i další 31.5" monitory. Pokud má monitor 31,1", označuje se jako 31" monitor. 0,5 se obvykle zaokrouhluje směrem nahoru. Ale děkuji za komentář. 👍🏻

  • @jakubec3675
    @jakubec3675 Před 7 měsíci

    60hz je extremne nezajimavy v 2023

    • @lukasfronk
      @lukasfronk  Před 7 měsíci +3

      Většina monitorů v kategorii kancelář, grafika, foto má 60 Hz. Toto není herní monitor. U monitoru, který chcete využívat pro sledování jiného obsahu je nutné říct B. Máte pro něj vhodný obsah? Také to není mobil, kde se s textem kvůli rozměru obrazovky víc posunuje a proto je pohyb na vyšší frekvenci příjemný. Z jakého pohledu je pro vás tato běžná frekvence, kterou najdete i u těch nejdražších monitorů různých značek, extrémně nezajímavá?