Ремонт пружины сетевой катушки пылесоса Zelmer.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 04. 2022
  • Как отремонтировать пружину в кабельной катушке пылесоса Zelmer Aquawelt 1600 W.
  • Věda a technologie

Komentáře • 4

  • @user-fb5ze5kp4b
    @user-fb5ze5kp4b Před 2 lety

    я чего то не заметил? почему на 3:20 крючок на конце пружины загнут против часовой стрелки, а на 3:25 уже по часовой... Объясните?

    • @ProdelkinTV
      @ProdelkinTV  Před 2 lety +1

      Хороший вопрос, изначально пружина неправильно была загнута!

    • @user-fb5ze5kp4b
      @user-fb5ze5kp4b Před 2 lety +1

      @@ProdelkinTV у меня тоже после вскрытия оказалась так загнута, против часовой, да еще и пружина не по спирали заканчивалась, а в виде петель, задуманных вроде как прижимать крючок к шестерне... но у меня так и не получилось в таком виде прижать крючок... значит, надо все таки перегибать на другую сторону... но разве это совпадение, что и у меня, и у вас загнут одинаково - может, так и должно быть, против часовой? а мы колхозим просто уже

    • @wodzimierzlach2977
      @wodzimierzlach2977 Před 16 dny

      @@user-fb5ze5kp4b To że wasze sprężyny są wygięte w drugą stronę to efekt uszkodzenia powstałego w wyniku obrócenia bębna w kierunku niezgodnym z kierunkiem naciągania sprężyny. W trakcie normalnego użytkowania odkurzacza, to uszkodzenie nie ma prawa się zdarzyć; powstaje najczęściej wtedy gdy demontujemy bęben zapominając o tym, że nie wolno nim kręcić w kierunku przeciwnym do naciągania sprężyny.
      Prosty zaczep w postaci zagięcia na końcu, w początkowej fazie napinania sprężyny chwyta się swoim zagięciem za widoczną na filmie zębatkę, a jak nawiną się ze dwa zwoje, to ciągnie naprężenie całym swoim obwodem, dociskając zagięcie do zębatki. Nie ma prawa wyskoczyć.
      Autor filmu nie powiedział tu jednej istotnej rzeczy: Po złożeniu bębna należy go wstępnie naprężyć - instrukcja serwisowa mówi że należy naciągnąć sprężynę wykonując 5 obrotów bębnem, dopiero wtedy nawinąć kabel ręcznie na bęben. To wstępne naprężenie zapobiega wystąpieniu awarii jak na filmie (dociska hak do zębatki) a także powoduje to, że bęben do końca, z odpowiednią siłą zwija cały kabel.
      Jeszcze jedna, istotna rzecz, o której nie powiedziano na filmie: tu zwijacz wygląda na nowy i czysty więc można to pominąć. Ale jak rozbieracie stary, zakurzony, to należy wyjąć i oczyścić sprężynę. Zbiera się na niej kurz, który powoduje, że sprężyna zaciera się sama w sobie (blacha nie jest śliska) i dlatego źle zwija kabel (nie do końca) lub nie zwija go wcale. Pamiętajcie, że tego typu sprężyny zwijakowe nawija się zaczynając od zewnętrznego zwoju. Po wyczyszczeniu nie zaszkodzi potraktować ją jakimś olejem, podobnie jak obrotowe styki, które też powinny być smarowane.
      Pozdrowienia z Polski i przyjemnego użytkowania Zelmera.