Megéri-e az elektromos autó?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 06. 2023
  • Sziasztok!
    Ebben a videóban arról lesz szó, hogy megéri-e villanyautót választani egy hasonló kategóriájú benzines vagy dízel ellenében. Több szempontból összehasonlítom a fenntartási költségeket, illetve megemlítésre kerülnek a napelemes rendszerek is.
    Források:
    www.vw.hu
    www.holtankoljak.hu
    www.eon.hu
    www.hvg.hu
    www.pénzcentrum.hu
    www.kalkulátorlap.hu
    Zene: www.epidemicsound.com
    Videók: www.pexels.com
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 165

  • @angyalkamaki297
    @angyalkamaki297 Před 10 měsíci +5

    Mindenekelőtt: van elektromos autóm és benzines autóim is, őszintén mondom, hogy nem vagyok részrehajló. Néhány észrevételem van a "matekkal" kapcsolatban. A számításodnak van 2 fontos alapja, melyek nem minden esetben teljesülnek: 1.) Kizárólag otthon töltesz, ami valóban max. 70-71 Ft/kWh. Nem releváns ugyan, de kimaradt a töltési veszteség, mely modellenként eltérő, de mindenképpen több %-nyi. A valóság az, hogy ha az átlagember évi 16 ezer km-t megy az autóval, akkor szinte biztosan megy autópályán is, ahol (autópálya tempóban) a fogyasztás 23-25 kWh/100 km. Ez azt is jelenti, hogy Bp-ről kb. a Balaton feléig lehet eljutni úgy, hogy töltés nélkül haza is érjünk. A keleti országrészben a töltő hálózat egy vicc, illetve a közterületi töltés mára már nagyon dréga lett. Az autópályák mellett jellemzően 250 Ft/kWh feletti az egységár, ami a 23 kWh autópályás fogyasztással is drágábbá teszi az autópályázást, mint ha a benzines Golffal autóznál. A közterületi töltés idő szükségletét nem hagynám ki a képletből, mert nekem ez a legidegesítőbb dolog. Ismerem a hivatkozásokat (addig megebédelünk, pisilünk+kakilunk+pihenünk, stb.), nekem ezek így "off", mert ne az autó irányítsa, hogy én mikor vagyok éhes, hol és ennnyiért egyek, stb.A matekból kimaradt egy óriási tétel, az értékvesztés. Látszik, hogy amióta az első negyedévben rettentően megdrágult a közterületi töltés, az elektromos autók ára beleállt a földbe. A használtaké is. Ha a képletbe beleillesztjük az aksi degradációját és az akkumulátor technológia számítható fejlődését is, akkor vélelmezhetjük, hogy a ma újonnam megvásárolt elektromos autó értéke 8-10 év múlva a béka feneke alatt lesz, sokkal nagyobbat fog az értékéből veszíteni, mint egy mai korszerű belsőégésű (+mild hybrid) motoros autó. Én úgy gondolom, hogy az elektromos autó átlegos felhasználás esetén csak annak éri meg, aki mindig otthon tudja tölteni. Én csak otthon töltök és nem megyek az autóval autópályára, így rendben van.

    • @seresorsolya5587
      @seresorsolya5587 Před 9 měsíci

      Jó napot! Férjem tudná tölteni kedvezményes áron, irjon rám (5000 ft)

    • @mihalyvass6402
      @mihalyvass6402 Před 19 dny

      Így igaz.Ha nem tudsz otthon tölteni,vagy túl mész a hatótávon,oda vissza, oszlopon vagy kénytelen tölteni ami most horror ár A MOL pl 269 Ft/kw,és még percenként 2 Ft .Ki lehet számolni hogy akár 12l / 100 km benzinfogyasztás is kijöhet.Pl ha kiruccanást Bécsbe,.

    • @villagegarage7363
      @villagegarage7363 Před 6 dny

      ez így egy korrekt kiegészítés! hozzátenném még, hogy a nagy büdös átlag embernek egy 150km-es hatótáv bőnyállal elegendő a napi ingázásához, kb a 2 kezén meg tudja számolni, hogy hány alkalommal volt szüksége külső töltésre; namost azt az évi néhány alkalmat ki lehet bírni, mert a következő 5-7 napban bőven bespórolja az árát egy 6 literes fogyasztású dízelhez képest. Ha sokat hosszúzol, akkor nyilván jobb választás egy dízel.
      A másik dolog, ami inkább a video számításához kapcsolódik: 36Ft-os árammal nem kell számolni, mert azt a 210-et vígan megeszi a háztartás; végig 70Ft-tal lenne korrekt a számítás, vagy A2 tarifával (ha van még, nem néztem egy ideje), azzal ott van egész éjjel a 38Ft-os áram minden nap. A napelemről volt már szó, az tök korrekt.

  • @molnartiby
    @molnartiby Před 11 měsíci +9

    8 éve kezdtem egy C-Zero autóval 3M-ért vettem az Insignia automata kombi mellé "próbaképpen". Ingázásra vettem (50km/nap). Majd ha nem stimmel valami, eladom annyiért, mint vettem. Nem jött be, mert nemhogy nem adtam el (fölóslegesen), de mivel mindenhova (80%-ban) ezzel jártam, "cseréltem" egy élhetőbb i3-ra...majd hogy hogynem kiderült, 2évig alig használtam az Insigniát. Mennie kellett. Az i3-ból, Insigniából lett egy új deNiro támogatott, amivel már kb. 3 éve flottul megvagyok. (Napelem van, munkahelyi töltés-még- van, ingyen parkolás Bp-en -még- van. Ha mindez utóbbi kettő nem lesz, akkor is elégedetten dőlök hátra, mert ezt a kb.8 évet nagyon jól kihazsnáltam a dinamikus, csendes autóimmal)

  • @laszloszabo3619
    @laszloszabo3619 Před 11 měsíci +7

    Amivel nem számoltál. Ha a 36Ft-os áramot beletöltöd az autóba, akkor a háztartásod fizet majd 70 Forintot a kWh-ért.
    A márkaszervizköltség 24ezres órabére, az EV esetén 42ezer lesz, hisz valahogy be kell hozni a kevesebb számú hibából eredő kiesést.
    Az aksi 12-14-év utáni cseréje kérdéses megéri-e, vagy ekkora élettartammal számolsz, és veszed az újat.
    Ha meglátogatod a 300km-re élő nagyit Apagypusztán a vályogházában, ott hogy töltöd fel a visszaútra? Vagy ha fel is töltöd, akkor kifizeted neki a felhasznált áramot? (úgysem hagyja) Sűrűbb látogatás meg átlökheti a mamit a 70 Ft-os áramdíjba.
    A napelem telepítés milliós költsége, 25évvel számolt, javításmentes intervalluma is megér egy misét.
    Kétség nélkül van egy réteg, akinek az EV használata jó, és kényelmes, és megéri, de nem mindenkinek.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci +3

      Szia, köszi a kommentet, próbálok minden pontra reagálni!
      De igen számoltam a 70 Ft-os díjjal is, mind a 3 példánál feltüntettem a drágábbik áram költségét.
      Már az átlagfutás esetén is volt közel 500e Ft különbözet a benzineshez képest, még a drágábbik tarifa esetén is.
      Nyilván ha valaki sokat tölt, akkor nem fog beleférni a kedvezményes tarifába, de még mindig olcsóbb mint a benzin.
      Elég ritkán kell szervizbe járni az autóval, szóval az a 24 - 42 ezer Ft közti különbözet szerintem senkit sem fog földhöz vágni aki új autót vásárolt.
      Az akku 12-14 év élettartalmával kapcsolatban az a véleményem, hogy szerintem nem fog többe kerülni mint életben tartani egy benzin vagy dízel autót ( az ID előtt egy dízelt használtam 13 évig , szerettem, de a végén már elég sokba került, üzemanyag rendszer, kettőstömegű stb )
      Azért a töltőhálózat sokat fejlődött az elmúlt években, és még fog is hiszen ha jól emlékszem az Eon meg a MOL közösen fog telepíteni villámtöltőket, nem is keveset. Biztos van olyan település ahol ez gond, de azért biztosan javul majd a helyzet.
      Mi a napelem rendszerünket pontosan ennyiért vettük anno 2 évvel ezelőtt, illetve ha rá keresel több ilyet is kiad a Google. Az inverter lehet egyedül ami idővel meg adhatja magát, de már azért elég hosszú garanciát is adnak rá.
      Így van, nem való mindenkinek, de vannak elég sokan akinek igen.

    • @seresorsolya5587
      @seresorsolya5587 Před 9 měsíci

      Jó napot! Férjem tudná tölteni kedvezményes áron, irjon rám (5000 ft/töltés)

  •  Před rokem +3

    Azért sokszor még mindig meg lehet úszni AC töltéssel a rövidebb parkolás problémáját, akár olyan helyeken, ahol még a fizetős parkolóhelyek is elfogytak.

  • @peterbanki910
    @peterbanki910 Před rokem +18

    Az 5 csoport felsorolása szerintem helyes, mert jól mutatja, hogy a felhasználók nagyon kicsi részének lehet ez előnyös megoldás.Van olyan pizzéria aki helyi kiszállításra elektromos autót használ.Soha nem lépi át az egy töltéssel lehetséges hatótávot.Ha este ráköti a hálózatra, akkor reggelre fel lesz töltve.Természetesen ha el akarja számolni a költséget, akkor nem tudja sajnos támogatott lakossági áron tölteni.Az emberek zöme az autót vegyesen akarják használni, azaz olyan nincs, hogy soha nem kényszerül arra, hogy nyilvános gyorstöltőt használjon.Már eleve bukik az elmélet.Tévedés, hogy elektromos autónál semmilyen szervizköltség nincs és az autó élttartama végtelen.A Tesla motorja is elromlik.Javítani nem lehet csak cserélni.Az autó értékével azonos költség.Az sem igaz, hogy az akkumulátor élettartama végtelen.Ezek a költségek te számításodban 0Ft-ra vannak kalkulálva.Ha valaki otthon tölti az elektromos autóját, akkor nem fog beleférni a támogatott árszintbe.Fogalmazzunk úgy, hogy ha valaki ügyes akkor elektromos autó nélkül benn tud maradni.Azaz semennyire sem igaz, hogy támogatott árral számolj az autó esetében.A te megközelítésedben egyszer kell megvásárolni egy elektromos autót ami 25 évig üzemelni fog költségmentesen.Ugye ezt tréfának szántad ? Gondolom azt is tréfának szántad, hogy egy napelem rendszer 2.5 millióba kerül és 25 éven keresztül képes leadni a 100% teljesítményét és 25 év alatt nem megy tönkre egy optimalizáló és egy inverter sem.A másik nagyon szép elméleted, hogy a szaldós elszámolás megszűnésére az elektromos autó a megoldás.A probléma azzal van, hogy télen kevés a napsütéses órák száma, de jelentősen nagyobb az igény mint nyáron. A te megoldásodban ez azt jelenti, hogy nyáron használjuk elektromos autónkat, télen használjunk kerékpárt.Az elektromos autó alkalmatlan a fogyasztás kiegyenlítésére, maradjunk ennyiben.Amit a környezetvédelem szempontjából mondtál abban meg csak annyi volt az igazság, hogy a szennyezés illusztrálására gyárkémény szerepelt helyesen.A szennyezés nagy részét ugyanis nem a személyautók okozzák.Gyakorlatilag sokkal nagyobb az elektromos autó ökológiai lábnyoma mint bármi másé.Kétségtelen, hogy a szennyezés térben máshol keletkezik.Brutálisan mérgező és szennyező az akkumulátorgyártás.Továbbra is fosszilis tüzelőanyaggal állítjuk elő nem kis részben az elektromos áramot a 40% hatásfokkal működő hőerőművekben.Van hálózati veszteség.Az áram nem kis része hővé alakul töltéskor üzemszerű működéskor ami szintén rontja a valódi hatásfokot.Senki nem akar beszélni az akkumulátor gyártás energia igényéről, de arról sem, hogy mekkora energiát igényel majd az akkumulátorok ártalmatlanítása.Senki nem beszél arról, hogy az elektromos autó súlya az akkumulátor miatt dupla.Dupla tömeget mozgatsz amihez dupla energia is kell.Kétségtelen, hogy jobb a villanymotor hatásfoka a belsőégésűhöz képest, de jelentős a hőveszteség ebben az esetben is.A videód remek, de nagyon egyoldalú.Ilyen alapon bármiről bármi bebizonyítható.Nagyobb megtakarítás ha valaki féláron vesz egy 4 éves benzinest vagy dízelt és a megtakarított 8 millióból üzemanyagot váráról.Több mint 25 évre. :D A videód tartalmaz igazságokat és valós megfontolásokat, de ebben a formában így ez nem igaz, sajnos.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem +6

      Először is köszönöm ezt a rekord méretű kommentet, rövid CZcams pályafutásom leghosszabbja lett 😊 illetve azt is köszönöm hogy ilyen kulturált formában írtad meg!
      Próbálok minden pontra reagálni:
      Ha valaki vegyesen használja az autóját, akkor időnként tényleg biztosan használni fog néhány nyilvános töltőt. Ez így igaz, azonban szerintem ez elenyésző mennyiség. A mi esetünkben összesen kb 8-10 villámtöltésünk volt az autóval 1 év 21 000 km alatt idehaza, erre jön még rá a horvátországi nyaralás alkalmával végzett töltések. Évközben nem nagyon járunk el messzire, kivéve nyraláskor.
      Az áram áraknál direkt feltüntettem a kedvezményes 36 Ft-os illetve a drágábbik 70 Ft-os árakat is. A példáknál a drágábbik árral számolva is volt közel 500e Ft különbözet a benzineshez képest már a legkisebb 16e futás esetén is
      Azt sem mondtam a videóban, hogy az elektromosnál nincsen semmilyen szervizköltség, és hogy az élettartama végtelen. Csupán azt próbáltam elmondani, hogy két új autó esetében akár néhány év alatt eltűnhet az árkülönbség, amit a vételárnál kifizetünk egy elektromosra. Köszönhetően annak, hogy olcsóbb az üzemeltetése és a karbantartása.
      Igen idővel biztosan lesznek alkatrészek amik elromlanak vagy elkopnak ez természetes hiszen mégiscsak egy használati eszköz lényegében. Jónéhány modellnél ismertek már különböző hibák, de melyik hagyományosnál nem? Egy modern dízelnél ha meghibásodik az üzemanyag rendszer az mennyibe kerül? Nem vagyok autószerelő ezért ezekbe nem is mentem bele a videóban, de előtte egy dízelem volt úgyhogy van tapasztalatom az árakról sajnos…
      Az akku degradálódik, igen ez is igaz, de nem olyan gyorsan mint ahogy a legtöbben gondolják. De nem kell majd az egészet kukázni, lehet felújítani is, modulokat cellákat cserélni. A villanyautosok.hu-nak van egy nagyon jó videója a témában. Szétszednek egy Leaf aksit és elmondják a lényeget ezekkel kapcsolatban.
      25 év gondtalanság sem szerepelt a videóban
      A Google szerint egy 5 kW napelem rendszert meg lehet vásárolni 2,5 m -ért, keress rá bátran.
      A szaldóval kapcsolatban arra utaltam, hogy ha valakinek van egy nagy rendszere, ami a szaldó megszűnés miatt nem tudja ellátni az eredeti feladatát, azaz nyáron hiába termel többet , nem tudja elfűteni télen , illetve télen meg nem termeli meg a szükségletet, akkor csapdába kerül. Még mindig jobb ha a nyári pluszt az autójába tankolja mintha fillérekért a szolgáltatónak adná el. Az üzemanyag költség megtakarításon valamelyest enyhíthetne az amúgy elkerülhetetlen buktán, mert amúgy mi mást csinálni a nyári több ezer kWh -val?
      Az akkumulátor technológia rohamosan fejlődik hiszen az autógyárak öntik bele a milliárdokat. Valószínűleg néhány éven belül még jobb és zöldebb akkumulátorok fognak megjelenni a piacon. Szinte minden gyártó erre indult el, most már a sokáig kiváró Toyota is.
      Ahogy video elején mondtam, egy új autó vásárlása soha sem gazdaságilag racionális döntés, hanem szimplán csak egy döntés, hogy valaki egy új autót akar venni. Az volt a célon hogy bemutassam, szerintem abszolút vállalható döntés a villanyautót választani több szempontból is. Ez az én véleményem nem tudom és nem is akarom senkire ráerőltetni. De egy jó téma amiről lehet beszélni.
      A környezetvédelemmel kapcsolatban még annyit, hogy tudom a napelemet meg a villanyautót is le kell gyártani, de a semmiből nem lehet valamit csinálni… Idővel biztosan még zöldebb lesz a gyártás, ez mindenki érdeke.
      Tudom ez is elcsépelt dolog, de azért annak is van ám egy kis varázsa, mikor süt a nap ezerrel, közben meg az autót töltöd a garázsban.
      Most már tudom lehetett volna a video részletesebb is, de akkor kb 5 órás lett volna és a kutya nem nézné meg 😊, ez a 16 perc is elég határeset, ebből is csak 6 perc az átlag megtekintés.
      Köszönöm a kritikát és a dícséretet is!

    • @AandN_diy
      @AandN_diy Před 11 měsíci +3

      Minden szavad igaz!

    • @RoZso_86
      @RoZso_86 Před 11 měsíci +6

      Egyrészt a készítő reagált néhány felvetésedre, így rövidebb leszek! Azt kell mondjam, hogy Te is egyoldalú vagy az elektromos autó szkepcizmusoddal! Csak néhány dolgot emelnék ki. Én "panelproli" vagyok még is elektromos autóm van, megoldom ingyenes, fizetett AC és néha DC-vel. Éves futásteljesítmény kb 35.000 km, DC és ténylegesen elköltött összeg 190.000 - 200.000 Ft. Akkudegradáció Hyundai Ioniqnál 0 ... 5,5 évesen ... Az elektromos autók nem dupla súlyúak ugyanekkora méretű Renault megane kombi 1295 kg volt, a hyundai 1475 kg. Arról szintén elfeldkezik mindenki, hogy a jobb töréstesztek, jobb hangszigetelés, különféle vezetést segítő automatikáknak szintén van súlya, melyet a belső égésűbe beleteszel annak is nő a súlya. IDE beszúrnám, hogy az EU hibás politkája engedte meg a b*z* kvótarendszerével a CO2 utáni súlykedvezmények adását és ezért lettek olyan nehezek az autók, egy átlag BMW ma már 1700-1800 kg, míg elektromosba 2.200 -2.300 kg. Ráadásul az elmúlt időszakba kevesebb új autó lett eladva, ennek ellenére halálra keresték magukat a gyártók. Ha a politika nem lenne ilyen és enegednék az újrahasznostást, autó áépítést mint Franciaországban, és az USÁban, akkor még kisebb szenyezéssel járna, mert a 8-10 éves autókból, amik nincsenek szétrohadva át lehetne elektromosra építeni, főleg a folyamatos méretnövekedés is engedné. Első 7-es BMW-k akkorák voltak, mint a jelenlegi 3-sok, enyhe túlzással. Ezt a kibújót nem engedtem volna meg, meg a mindenki által agyonvásárolt rohadt SUVokat, ami benzinesbe, dízelesbe is van. Nekem nem kell SUV, és nem is 2 tonna az autóm. Legtöbbször napi 60-80 km-t megyek az év 300 napján, míg 5-10-ben megyek 200-300km-t. A súly többletet nem vitatom, de az akku, autótípus, márkától, extráktól függően 200-500 kb többletet eredményeznek, és nem duplát nagyon eltúlozva. Említetted az akkugyártás energia igényét, és én meg kérdezem, hogy mivan a kőolaj kitermelésnek, finomításnak és a szállításnak az energiájával, amit nemes egyszerűséggel elfelejtettél, akár direkt módon. Jahh mert ha kiszámolnánk 100.000 km-re a két autótpusnál, lehet, hogy akkor összemérétkben jóval szenyezőbb lenne a belsőégésű, mint az elektromos. Arról a tényről is elfelejtkezünk, hogy az elektromos autó akku részét kivéve az egyszerűbb felépítése miatt kevesebb az energiaigény mint a belsőégésűnek. Legalább 5-6 éve minden részével foglalkozom.
      Az energia felhasználásnak és az is kamu, hogy 40 % a fosszilis anyag égetéséből származó áram... Abszolút más az energiamix aránya, ez Lengyelországra igaz, nem M.o-ra. Én senkit nem akarok meggyőzni, hogy vegyen elektromos autót, és azt sem mondom, hogy mindenre megoldás. De egy igazságot tudok mondani, az emberek egyre kényelmesebbek, és minden mozgást autóval akarnak megoldani. Én csak szükséges mértékben használom, és mellette rengeteget kerékpározom, akár 60-80-100km-t is, főképp hobbi, amatőr sport célzattal. A legjobb benzines hatásfoka, de inkább hibrid 38 % körül lehet, míg a villanyautó 90 % feletti. 8 millióból 25 évre elegendő üzemanyag, ne viccelj már ezt nem gondoltad komolyan te sem, főleg csak az elmúlt 3 év 350 és 800 Ft közötti üzemanyagárral. 600 Ftl átlagárral számolva 7 l-es Megane átlagfogyasztással 5,5-6 év alatt eldurran a 8 M.
      Ne hasonlítsunk össze 4 éves benzines autó vásárlást, egy új villanyossal, hanem akkor használt villanyossal, és érdemben lehet venni 8-10 millióért. 4 éves benzines sem olcsó, ha azokat az extrákat elvárod, mint ami az elektromosba alapból benne van. Mondom a saját példámat 2021. májusra kettő kiszakadt gerincsérv, tehát automata jöhet szóba, sokszori számítás után 3 éves korig volt belőve a határ. Két autó maraadt a végére: Toyota Auris hibrid kombi és a Hyundai Ioniq ev, az előbbi 4,8 milliós átlagár puritánabb felszereletséggel, ezzel szemben 6 millióért a hyundai. Összeségében kb üzemanyagköltség, szervízköltséget összehasonlítva kb a 35.000 Km éves futási teljesítményt figyelembe véve kb 20 hónap után 0 Ft körüli lett a költségkülönbözet.Tudom pont a legjobbkor vásároltam 3 éves autót, de ha felszólítjuk a videókészítőt h ne legyen egyoldalú, akkor az ellenvéleménynél is minden opciót figyelembe kell venni. Nem vagyok villanyautó térítő pap sem. Viszont a tények ferdítése egyik irányban sem korrekt.
      Nem hiszem h az elektromo autó megoldana mindent, az embereknek többet kellene mozogni és nem kéne kényelmesnek lenni, hogy wc-re is azzal menne, ha beférne, helyette elektromos rollerrel teszi, direkt a költői túlzás. Sokat lehetne erről vitatkozni, az e-autó melletti vásárlási döntésem majd 3/4 év vetyengés után született, amikor már baj becsúcsosult az egészségembe.

    • @MrDzolko
      @MrDzolko Před 11 měsíci +4

      Nagyon sok butaságot írsz! Csak 1-2 érvedet tudom elfogadni. A többi szimpla ferdítés. Engedj meg 1 példát: Sehol nem állítja videó készítője, hogy az akkumulátor élettartalma végtelen. A videó hányadik percében keressem ezt az állítást, amit itt cáfolsz? A készítő állítása csupán annyi, hogy átlagosan kevesebb pénzbe kerül szervizelni egy EV-t. Ez kétségtelenül igaz. A többi csúsztatásodat nem is kommentálnám.

    • @peterszincsak5759
      @peterszincsak5759 Před 11 měsíci

      @@nesavlog84 Sajnos egy valamit kifelejtettél. Azt hogy az átlag vidéki halandó ezektől a dolgoktól fényévekre van. Elég megnézni kis falvakban a járműparkot. Közelebb van az átlag életkoruk a a 20 évhez mint a 15 évhez. Vajon ezek a szerencsétlen rabszolgák mikor tudják maguknak megengedni a 20 plusz millás elektromos kocsikat? Mikor a lakásuk sőt összes vagyonuk sem ér annyit? ( pedig ezek az emberek viszik a hátukon a gazdaságot, hiszen adót csak rajtuk lehet bevasalni felsőbb rétegek mentesülnek mindentől.) Mind ez az elektromos autózás szép állom. Ha egy végtelenül gazdag országban élnék. Ma, sőt még jó pár évig egy 10-15-20 éves kisautó nagyobb érték lesz mint egy puccos elektromos.
      Ezeket az elektromos csodákat, csak egy nagyon szűk réteg engedheti meg magának. Ha itt egyik napról a másikra kitiltanák a hagyományos gépkocsikat, pár óra alatt a középkorban lennénk.

  • @Sediqwe
    @Sediqwe Před rokem +3

    Ott a hiba, h a köztes, üzemanyagon spórolt pénzt osztja el a napelem telepítés költségével, holott az autó "tankolási" költségét kéne, ami 2.5mio/100.000...

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem

      Bár jelenleg ha jól tudom nincs lehetőség napelemes rendszerre pályázni, azonban a közelmúltban többféle opció is volt. A mi esetünkben 2 évvel ezelőtt úgy történt, hogy a pályázat segítségével egy 0%-os hitelt kaptunk a rendszerre, így gyakorlatilag a villanyszámla helyett fizetjük a napelem törlesztését. Bízzunk benne, hogy hamarosan újra lesznek ilyen és hasonló lehetőségek.

    • @Sediqwe
      @Sediqwe Před rokem

      @@nesavlog84 igen, jogos, ellenben itt a megtérülést számolta az autóra, befektetésre, miközben én még soha nem számoltam h mikortól éri meg a benzines clióm, mert nincs ilyen. Egyszerűen nem hozza vissza soha semelyik az árát. Tehát felesleges ilyen alapon összehasonlítani. Persze lehet azt h melyiket lehet gazdaságosan/sabban üzemeltetni. De ez meg fából vaskarika, mert én 900 km-t utazok haza, oda semmi nem jó x meg egesznap megy vele, töltőről tölti, neki nem jó az elektromos. Kiragadott peldák lettek összehasonlítva... megint

    • @fileferenc7920
      @fileferenc7920 Před rokem

      Szerintem ott a hiba, ha otthonra napelemet telepítek, akkor hogy töltöm az autót otthon, ha napközben velem van, hiszen azzal járok dolgozni. A szaldó megszüntetese után már csak a ház napközbeni fogyasztását szolgálja ki vagy sziget üzemben min akkora aksi kell a tárolásra, amennyt az autó napi ingázással elfogyaszt.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem

      @@fileferenc7920 Az éves szaldó kivezetésével kapcsolatban én azt olvastam, hogy havi szaldó lesz helyette. Bár ezt a videóban nem fejtettem ki, ebben az esetben ez azt jelentené, hogy az egy hónapon belül megtermelt energiát ugyanabban a hónapban el lehetne fogyasztani, vagyis nem lenne gond ha nappal nem tudsz tölteni ugyanúgy megtehetnéd az éjszaka is.
      Emellett ez azt is jelentené hogy a 2-3 téli hónap kivételével a rendszer termelése elég lehet az autó töltésére is, viszont a ház fűtésére valószínűleg nem.

  • @attilaszabo7932
    @attilaszabo7932 Před 5 měsíci +1

    Kis csúsztatás a 15 kwh fogyasztás, a 20 reálisabb. Az évi 16ezer km sem úszható meg csupán otthoni töltéssel, becsúszik néhány utcai töltés is, ami közel nem 37 Ft. Különben az sem 37, inkább 40 (fogyi függő a rendszerhasználati díj egy része is.
    A 21e, vagy 50ezres évi gurulás esetén pláné nem alkalmazhatóak az adataid.
    Nem lesz nagyságrendekkel több a költség, de azért több lesz. Próbáld meg átszámítani, mert így elfogultság látszatát kelted.

  • @user-pq4lk8gc2p
    @user-pq4lk8gc2p Před 11 měsíci +3

    Nagyon korrekt video, en is vettem 1 olcso Dacia Springet, nagyon meg vagyok elegedve. Ennel olcsobban nem lehet autozni. Eves garanciális koltseg 13000 ft volt.

  • @alfredpiszok5237
    @alfredpiszok5237 Před 11 měsíci +3

    Sok sebből vérzik ez a számítás, kár volt az időt tölteni vele. Az új autó vásárlók elenyésző százalékára is épp hogy csak érvényes.
    1. 40 Ft allati áram nincs. Aki 10+ milliós autót vesz, annak van annyi elektromos berendezése otthon, amivel cipőskanállal fér bele a normába. (Számítógép, router, TV-k, beltérik, mosó és szárítógép, elektromos tűzhely, kazán szivattyú (és akkor nem fűthet villannyal), micro, porszívó, stb.) Tehát ez a számítás kapásból mindenkinél kuka.
    2. 80 Ft környéki villany nem elérhető: cégeknek, társasházi lakóknak. A családi házak zöme 32A alatti kiállással rendelkezik. Ha a háznak ott kell hagyni 8-10A-t, akkor az autó csak nagyon lassan tölthető. Jó eséllyel be kell ruházni egy házi töltőállomás kiépítésére. Ezzel újból megfeleztük a célközönséget.
    3. A két összehasonlított típus kiválasztás szerencsétlen. Az ID3 vásárló nagyon ritkán gondolkododik GTI verzióban. Az ID3 vásárlók nagyon elenyésző része teszi a kiválasztási szempontok között az első helyekre a teljesítményt. A valós árkülönbözet a két rendszer között inkább felölről súrolja a 4 Mft-t.
    4. A napelemes bővítés önmagában ismét tovább negyedeli a felhasználók körét. A napelem teremlésekor jó eséllyel használatban van az autó, (elmentem vele mondjuk dolgozni). Opció lehet egy nagyobb rendszer kiépítése, ami a reggeli és a késő délutáni órákban képes feltölteni az autót, de ez már nem a 2,5 MFt kategória. Másik lehetőség egy akkumlátoros tároló kialakítása, de ez is ebben a méretben a 3 MFt-t alulról súrolja. További beruházás még egy szabályozó rendszer beüzemelése, ami nélkül nagyon nyögvenyelős lesz a történet. Kalkulálni kell azzal is, hogy lesznek téli hónapok, amikor a napelemes töltés lehetősége erősen korlátozott.
    Fére ne értse a kedves olvasó, nem az elektromos autó ellen beszélek, néhány rossz és nagyon sok jó tulajdonsággal rendelkeznek. Szerethető autók, egyes célfeladatokra előnyösebbek, napi kisebb futásteljesítmény esetén, vagy második autónak kimondottan remek választás. De ne tegyük már úgy, hogy ez az évszázad biznisze. Az elektromos autózás ma még drága, és előre kell kifizetni.
    A szerzőj valószínűleg ismeret terjesztésnek szánta a posztot, de sajnos közelebb áll a népbutításhoz. Körül kéne járni előbb a témát és aztán újraforgatni.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      Üdvözlöm, igyekszem minden pontra reagálni:
      A videóban elmondtam, hogy nem mindenkinek való az elektromos autó, van akinek megéri és van akinek nem.
      A panelokat, társasházakat annál a résznél említettem meg, akiknek nem nagyon éri meg az elektromos autó, pont a töltési lehetőségek hiánya miatt. Nekünk itthon 1x32A van. Átlagos méretű ház, átlagos fogyasztókkal, nincs fali töltőnk, hanem a gyári töltőt használjuk. 8 A-ral tölt, ez arra elég, hogy az éjszaka alatt visszatöltse az autóba a szükséges energiát. 1 év alatt nem volt semmi gondunk az itthoni töltéssel. Szerintem annak szükséges fali töltő, aki az átlag futás felett használja az autóját.
      Azért a GTI-t tettem be összehasonlításnak mert úgy gondolom, hogy közelebb van az ID.3Pro -hoz teljesítményben, és árban mint egy alap Golf. Sajnos nem volt két teljessen egyforma, egészen pontosan összehasonlítható autó a listán…
      A jelenleg érvényben lévő napelemes szaldó elszámolás lényege az, hogy a rendszer tárolja a megtermelt energiát és a felhasználó egész évben bármikor felhasználhatja, nem muszáj akkor tölteni az autót amikor süt a nap, ugyanúgy töltheti éjszaka is amikor otthon van! Nos ha ezt esetleg megszüntetik (amiről szó volt a sajtóban, de végső döntés még nem született ) akkor lesz helyette valószínűleg havi szaldó. Ami azt jelenti majd, hogy az egy hónapon belül megtermelt energiát lehet elfogyasztani, vagyis ugyanúgy nem kell otthon lenni amikor süt a nap, hanem az éjszaka is lehet majd ugyanúgy tölteni ahogy eddig. “Csupán” az lesz a hátránya az eddigiekhez képest, hogy a sok nyári plusszot nem lehet majd átmenteni télre. Ezen az akkumulator sem fog tudni sokat segíteni. A téli hónapok az évi szaldó esetleges kivezetése esetén válnak majd problémássá.

    • @alfredpiszok5237
      @alfredpiszok5237 Před 11 měsíci

      @@nesavlog84 Elnézést, de nem nézem vissza a videót, emlékeimben viszont az van (ha tévedek majd kijavít), hogy a 36 Ft-os árammal töltött autó és a benzines között kb fél millós előny van, és a megtakarításból például lehetséges egy napelemes rendszer kiépítése. Amíg nincs napelem addig ez a megtakaírítás sem érhető el. Amennyiben egy napelem rendelkezésre áll, akkor annak bekerülési/amortizációs költségit is kalkuláljuk hozzá a jármű költségeihez, és ez esetben az áram ingyen van. Sem a 36 Ft, sem az emelt ár ebben a speciális esetben nem játszik.
      Amikor Ön vette az autóját, godolkodott GTI-ben?
      A szaldó rendszerhez való csatlakozás lehetősége idén véget ér.
      Ha a poszt címe pontosabb, mondjuk: "Megérte-e az elektromos autó?", akkor nem szólok egy szót se (vagy méginkább: "Megérte-e nekem elektromos autót venni?".
      Komoly éves üzmeltetési költségcsökkentést csak azok tudnak elérni akik:
      - Rendelkeznek olyan fogyaszási hellyel ahol értelmezhető napelemes rendszer telepíthető,
      - Csatlakozni tudtak a szaldóhoz,
      - A töltés majdnem teljes egészében otthon megoldható, hosszabb utak csak elvétve vannak,
      - Magánszemélyek.

  • @peterhorvat2329
    @peterhorvat2329 Před 11 měsíci +5

    Valahogy kimaradt a költségek közül az otthon töltés kiépítése. Ami akár több milliós tétel is lehet. Kezdjük ott, hogy 1x32 amperről nem sokra megyek egy e-autó töltésénél. Családi házam van, normál alap esetben 1x32A. Ezt kell 3fàzisra, legalább 32A-ra de inkább 64A-ra felbőviteni. Csak ez a tétel kb 1,5M. Plusz a házon belüli kiépítés, bővítés. Következő kimaradt tétel: otthoni töltő. 5-600.000Ft. plusz a napelemes rendszer, ami fedezi a ház plusz az autó töltésének áram igényét. Ez persze nem kötelező. Ez alsó hangon, 5M Ft-tól indul. Ne felejtsük el, ha már napelemes rendszert telepítesz amivel az autót IS!! tölteni akarod, oda nem elég a legkisebb és legegyszerűbb rendszer. Oda már nagyobb teljesítményű inverter(3fázis) több napelem esetleg akkumulátorok stb is kellhetnek. Plusz a házon belüli átépítés. Szóval vannak itt meg költségek, amik a videóból kimaradtak. Még mielőtt jönne a beszólogatás, nem vagyok e-autó ellenes!!! Pont tervezek egyet venni városi használatra. 😊

    • @agardipeter75
      @agardipeter75 Před 11 měsíci +1

      Egyetértek, nekem is ki kellett építeni 3 fázist az autó töltése miatt, különben egy örökké valóság lett volna a napi/heti töltés.
      Illetve még egy gondolat, a videó a végén a környezet védelemről is szó esett, azonban az elektromos autó gyártása során keletkező extra 3-5 tonna CO2 kibocsátásról nem, ami az átlag magyar felhasználás mellett elég lassan kopik el. Ezenfelül pedig a megtermelt villamosenergia is, amennyiben nem megújuló forrásból származik, jár CO2 kibocsátással, Magyarországon nyáron átlagosan 250-300gr/kWh, ezeket sem árt belevenni egy összehasonlításba, ha már a környezetvédelemről is beszélünk 🙂

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci +3

      Szerintem egyáltalán nem kötelező otthonra fix fali töltőt szereltetni Én az autóval együtt érkező gyári töltőt használom 1 éve. Nem túl gyors de a mindennap elhasznált energiát vissza lehet vele tölteni. A fali töltő annak kell, akinek szüksége van a gyorsabb otthoni töltésre mert naponta jóval az átlag futás felett megy az autójával és nem elég az ha csak reggelre tölti fel. Nálunk is 1x32A -van, átlagos méretű ház, átlagos fogyasztókkal, eddig nem volt semmi problémánk.
      De nyilván vannak olyanok, akiknek szükségük van a három fázisra meg a fali töltőre.
      Nekünk kettő éve van egy 5kw-os napelem rendszerünk akkor még 1 fázison az volt a max amit a szolgáltató engedett, az anno 2,5M került. Google szerint most is vannak ennyiért hasonlók.
      Nyilván nem lett tökéletes a videó, még sok sok szempontot figyelembe lehetett volna venni, de akkor több órás lett volna és senki sem nézte volna végig. Próbáltam a legfontosabb dolgokat megemlíteni. Ez a 16 perc is határeset, jelenleg 7 perc körül van a megtekintési arány …

    • @peterhorvat2329
      @peterhorvat2329 Před 11 měsíci +1

      @@nesavlog84 Semmi probléma a videóval. Amit írtam nem kritikának, hanem kiegészítésnek szántam.

    • @krisztianborbely6743
      @krisztianborbely6743 Před 5 měsíci +3

      8A-rel töltök. Ennek fő oka az, hogy semmit nem ruháztam be. Megnéztem, hogy órák alatt melegednek-e a vezetékek és ennyi.

  • @szilvianemeth8939
    @szilvianemeth8939 Před rokem +4

    Jó lett😊. Én is nagyon szeretem az Id3-mat

    • @seresorsolya5587
      @seresorsolya5587 Před 9 měsíci

      Jó napot! Férjem tudná tölteni kedvezményes áron, irjon rám

  • @DyraCaptain
    @DyraCaptain Před rokem +5

    Ott hibádzik a számítás hogy ez új autónál igaz. A legtöbb ember használt kocsit vesz, a magyar autók átlagéletkora 15 év. Ha veszel egy 10 év körüli autót már nagyon nem jön ki a matek.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem +2

      Szia! Ahogy a videó elején is el mondtam, az egész feltevés alapja, hogy valaki eldönti új autót szeretne vásárolni. Ebben az esetben lehet figyelembe venni ezt az összehasonlítást. Egy új autót nyilván nem lehet egy 15 évessel összevetni.

    • @DyraCaptain
      @DyraCaptain Před rokem +1

      @@nesavlog84 jogos. Az elejét atfutottam.

  • @darkinvisiblepower
    @darkinvisiblepower Před 5 měsíci +1

    nagyon szépen meg fogalmaztad, de ha nem az árat figyeljük autó vásárlás terén akkor a sima golf lenne ideális össze hasonlításra, bár nem tudom mennyire számít már ma az a golf GTI nek a régiekhez képest! Minden tekintetben az elektromos autóval tényleg sokat lehet spórolni, és hosszú távon megéri, mert az ember ekkor már tud gyűjteni pénzt magának, szerintem ha egy pénzügyit kérdeznénk biztosan ezt ajánlaná pénz gyűjtéshez! Sokat számít az is hogy az elektromos autót tényleg nem kell szervizre vinni, és locsolni bele a pénzt, én nekem is ezért tartozik a terveim közé az elektromos autó vásárlása!

  • @danielmarton2505
    @danielmarton2505 Před rokem +4

    Szubjektív vélemény, de betennék egy 5. csoportot is az emberekhez: "Akik szeretnének elektromos autót, de miért kell infotainment, miért nem nézhet ki úgy mint egy hagyományos autó?" csoport. Akik lehet hogy vennének, de egyszerűen túlbonyolított minden ezekben az autókban. (Pl teslában a kijelzőről kinyitható kesztyűtartó...)

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem

      Abszolút jogos a felvetés :)

    • @joker37mb
      @joker37mb Před 11 měsíci +1

      E- golf , szinte teljesen hagyományosnak néz ki

    • @zollerattila3316
      @zollerattila3316 Před 9 měsíci

      nekem is herótom van a sok ketyerétől meg mütyürtől, ezért is van egy alap 40-es Leafem. IMÁDOM! 🙂

  • @robertbiro8436
    @robertbiro8436 Před 11 měsíci +1

    Semmi baj nincs az elektromos autókkal, csak mások használják. Ne legyen kötelező!

  • @bihariferenc3944
    @bihariferenc3944 Před 4 měsíci

    1. nyugodtan lehet 70Ft-os árammal számolni, eleve teljesen logikátlan 50 ezer km-t 36Ft-tal számolni, mikor csak 2500kWh eshet bele ebbe a kategóriába évente, de ha a házban fogyaszt más is áramot, akkor gyakorlatilag biztos, hogy csak egy jelentéktelen rész eshet a 36Ft-os kategóriába.
    2. A kép úgy lenne teljes, ha lenne egy 5. csoport is, akiknek mondjuk van otthon lehetősége tölteni, de heti vagy havi X alkalommal kifutnak a hatótávból, mire hazaérnek. Nekik is nyilvánvalóan teljesen más a matek, 300Ft/kWh körüli útközbeni gyorstöltési árakkal.
    Ezek hiányoznak a helyzet korrekt értékeléséhez. Meg az is, hogy a Golf és az id.3 nem ugyanazt a minőséget képviseli, és az is fontos, hogy Golfból van olcsóbb, kisebb teljesítményű modell, id.3-ból pedig nincs. Azaz hiába lenne elég neked 110-120LE, akkor is ki kell fizetned a 200LE-s modell árát. Ugyanez a baj egyébként a Teslával is, nagyon sok embernek nincs szüksége ekkora teljesítményre, csak olcsóbb lenne az EV. Én ezt egy Hyundai Ioniq tulajdonosaként írom egyébként...

  • @Tomsza555
    @Tomsza555 Před 7 měsíci +7

    1: A legkedvezőbb összehasonlítást vetted alapul az EV számára: DSG-s golf GTI vs ID.3? A lóerőkön kívül vicc kategória a két autót összehasonlítani.
    Miért feltétel a DSG, a 245 LE?
    Ez is egy verzió, meg az is, hogy valaki akar egy klímás, tempomatos, ülésfűtéses Golfot, ami 3 millióval olcsóbb.
    De ne legyen ez is véglet, vegyük a középutat, akkor 1,5 millió.
    2: Nyilván használat függő, de egy Golf (nem gti) sok esetben nem fog 7 litert enni, az ID.3 pedig nem 15-öt fog hanem többet. Sok városnál a ID jobb a golf rosszabb, kevés várossal fordítva.
    3: Töltési veszteség: 10%-ot simán szamolhatsz rá.
    4: Otthontöltés akkor lehetséges, ha mindig hatótávon belül közlekedsz, vagyis fel hatótávon belül mert még haza is kell érned, (hacsak nem nagyihoz, haverhoz stb mész és "lehúzod" egy kis árammal) Tehát a 38 meg 72 Forintos kWh ár mellé számolj 10-20-30% nyilvános töltést is, 200-400 Forint/kWh áron.
    5: Napelem: miért gondolja mindenki azt, hogy ha napelemes van akkor van fölösleges áramod? Ideális esetben akkora a rendszered, hogy elfogyasztod az egészet. Nekem is van egy "komoly" napelemes rendszerem, és egy árva kWh fölöslegem sincs, sőt én fizetek rá, pedig 8000 kWh körül termel egy évben.
    6: Tehát a több millió forintos hátrány mellé még felraksz 2,5 milláért egy rendszert, hogy tudjál tölteni. Ezt is adjuk hozzá a többletköltséghez.
    7: Miután hozzáadtuk, és számolunk az ingyentöltés lehetőségével, akkor gondoljunk arra is, hogy már nincs/nem lesz szaldó és nagyon nem fogunk egész évben ingyen tölteni, hanem pengetjük szépen otthon is az áram árát.
    8: Az ilyen olyan kedvezmények éveken belül eltűnhetnek.
    9: Szerviz: kihagytad a konkrét számokat. Nem az a lényeg, hogy mit kell csinálni, hanem, az hogy mennyibe kerül. Itt nem biztos, hogy van különbség, a Kia/Hyundai konkrétan két évente kamu szervizeket csinál az EVken, 150-200 ezerért. Látatlanban azt mondom a VW esetében nem lenne különbség, vagy csekély.
    Szóval van igazság abban ami mondtál, de te egy verziót vázoltál, konkrétan a legjobb verziót a véleményed alátámasztására, de ezen kívül van még nagyon sok lehetőség.
    Szóval kicsit félrevezető az egész, az esetek nagy %-ban, de létezik a te verziód is sok esetben.
    Ezt mindenkinek magának kell kiszámolni.
    Ezenkívül van sok nem számszerűsíthető előny, és hátrány az EV mellett. Ezt mindenki tudja (remélem).

    • @bihariferenc3944
      @bihariferenc3944 Před 4 měsíci +1

      "a Kia/Hyundai konkrétan két évente kamu szervizeket csinál az EVken, 150-200 ezerért" ezt a konkrétumot honnan vetted? Valaki mondta, aki ismer valakit, ugye?
      Nekem éppen Hyundai EV-m van, ezt pl. 15 ezrenként, azaz elég gyakran kell vinni a "kamu-szervizekre". Szóval a mondat első fele még oké is lenne. DE: 20-30 ezer Ft közötti összegeket kérnek. Már 4 alkalommal voltam ilyen szervizen. A későbbi típusokat pedig 30 ezrenként vagy 2 évente kell. Szóval elég egyértelmű, hogy az alap szervizköltségben is nagyon nagy különbség van. Persze itt is ki lehet fogni a tervezetten kívüli drágább meghibásodásokat, mint ahogy a benzin/dízelnél is.

    • @Tomsza555
      @Tomsza555 Před 4 měsíci

      @@bihariferenc3944 Villanyautós csoportban írták tulajok, de ezek szerint akkor ez szerviz függő, hogy mennyit kérnek el egy időszakos átvizsgálásra.
      Más márkánál is nagy a szórás. Pl volt egy eset amikor 60.000-től 180.000-ig terjedtek az ajánlatok.
      Szóval részben jogos a reklamációd :)

  • @peterg3193
    @peterg3193 Před rokem +12

    Felesleges számolgatni.
    Élmény, stílus, feeling, jövő...
    Aki megteheti, vegyen.
    Engem már megmentett egy karamboltòl amikor a pedál lenyomásakor szinte azonnal el tudtam tűnni egy kereszteződéstől, a Q7 el ilyenkor ott ragadtam mire az gyorsulni kezdett...

  • @Geb5626
    @Geb5626 Před 11 měsíci +1

    Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mi lesz a kb 10 év alatt kimúló akupakkal, amikor cserélni kell?
    Túl azon hogy bőven millió felett van az ára, az égető kérdés az hogy lesz-e miből gyártani újakat. Ugyanis a teljes földi lítium készlet csak arra elegendő, hogy az összes személyautót, egyetlen egyszer, le lehet cserélni elektromosra.
    A leginkább égető kérdés viszont az hogy lesz-e áramod amivel töltsd ezeket az autókat, ugyanis ma, a Földön előállított, összes energia 80%-a (döntően elektromos áram) fosszilis energiahordozókból történik. Ha holnaptól mindenki környezettudatosan kezdene el élni, akkor ez a szám 70%-ra lenne lecsökkenthető 2050-re, de az akkor több lenne mint a mai 80%.
    Az igazság az, hogy nagy valószínűséggel 15 éven belül már annak is örülhetünk ha annyi energiánk lesz amivel világítani tudunk a lakásban nem hogy elektromos autózásba fektetünk holmi homályos klíma célok elérése érdekében. (a klíma kérdését már mindenki elengedte, pontosan tudják hogy nem befolyásolható érdemben)

    • @bagobago9438
      @bagobago9438 Před 9 měsíci

      Látod, erre nem is kaptál a villanyosoktól választ...

    • @imrevamosi345
      @imrevamosi345 Před 4 měsíci

      Üdv,
      Nekünk van egy 10 éves ev és köszöni szépen jól van, jelenleg is 85%-os az akkupakkja, nem kell parázni ez nem telefon akku
      BMW I3😉

    • @Geb5626
      @Geb5626 Před 4 měsíci

      @@imrevamosi345 akkor rövidesen kifekszik és rá lehet locsolni pár milliót egyben

  • @pfarkas80hu
    @pfarkas80hu Před 11 měsíci +2

    Jól sikerült videó. Az szinte világos, hogy új autó vásárlása esetén már nem nagy a rés a két típus közt. Azért jó lenne látni, hogy pl. 10 éves kocsi lecserélése mikor éri meg?

    • @kaieisberg2435
      @kaieisberg2435 Před 4 měsíci

      "új autó vásárlása esetén már nem nagy a rés a két típus közt" Nem nagy a rés? Ugyanaz a modell elektromosban a duplája egy benzinesnek. Ez azért szerintem nagy rés...

  • @vesszentrianon75
    @vesszentrianon75 Před 3 měsíci

    Azért ez így nagyon messze van a valóságtól, mert akkor q teszt szerint az elektromos autóval csupán olyan távolságra megyek el, hogy mindig haza is érjek, hogy otthon tudjam tölteni.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 3 měsíci

      Szia! Nemrég az egyik újabb videómban részletesen bemutattam a tavalyi évi napelemes termelésünket és fogyasztásunkat az elektromos autónk éves kb 22700 km-es futása tekintetében. Az összes, 9 db tavalyi nyilvános töltésünket beleszámolva is több mint 800 000 Ft-ot spóroltunk meg a benzines autónkhoz képest az elektromos használatával. Nagyon kevés alkalommal töltünk nyilvános oszlopon, ezért igen kedvezően alakul az üzemeltetés költsége, így nekünk nem okoz gondot ha nagy ritkán a drágább nyilvános töltőn kell töltenünk.

  • @user-po2mk2cd8i
    @user-po2mk2cd8i Před 7 měsíci +1

    Azért ez jó, hogy elektromos autóval nem rendelkezők osztanak szoroznak, hogy én, mint villanyautót használó, milyen rosszul is járok...😂

  • @papiksandor2020
    @papiksandor2020 Před 5 měsíci

    Előrebocsájtom, hogy értem, hogy a kalkuláció a rezsicsökkentett és a drágább otthoni árammal lett számolva és azt hogy a döntés az új autó vételéről már megvan ,innen indul a történet .A napelemrendszer a villanyautó tölthetősége miatt mint befektetés azért elgondolkodtató. Nappal jó esetben használja az ember az autót. A napelem is ekkor termel, nem vagyok otthon a kocsival. Éjjel meg ugye nem termel. Nyílván szervezés kérdése, hogy hétvégén mikor NEM használom a kocsit, hogy lehessen napelemről tölteni. Ha már sziget üzemben használom a napelemet, akkor meg nem 2,5 Millió a bekerülése. Gratula a videóhoz, jól összeszedett, de összességében arra van kihegyezve, hogy elektromos autót kell venni, mert az megéri. Leírták mások is, hogy az otthoni rendszer kiépítést a bővítéssekkel együtt is hozzá kellene adni ahhoz az alaphoz ahonnan indul a megtérülés vizsgálata. Az is alap itt, hogy a foszilis autó 7 liter-t fogyaszt....persze lehetne 10 is és akkor nagyobb különbség jön ki. Nem vagyok dízel fan, de 5 l-ből elvagyok télen is.

  • @21szazalek
    @21szazalek Před rokem

    Én a 4es csoportba tartoznék elvileg. Viszont van némi gond a napelemek használhatósága terén. Mi full áramnal fűtünk(klímák és pár infra panel). Tehát fűtési időszakban a napelemek által megtermelt összes energiára szükség van. A pluszban hálózatból vett energia mennyiség pedig nem lépheti át az évi 2500kWh-t hiszen akkor duplája lesz a számla is. Tehát ha túl sokat tölteném az autót(ami még nincs) akkor nem csak az autóva kerülő áram lenne dupla olyan drága de még a ház által felhasznált plusz energia is. Tehát nem olyan egyértelmű a villany paci előnye. A fizetős töltők ára már 230Ft körül van. A Lidl bármelyik percben törölheti az ingyenes töltést...jogosan. Én tehát az idei évben még kivárok, hogy milyen irányban alakulnak a dolgok(elsősorban a napelemes elszámolások terén) mert nagyon meg lehet ezt szívni.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      Szerintem mind a ketten ugyanarról beszélünk, hiszen én is ezt fejtettem ki.
      Ha ne adja az ég, megszűnik az éves szaldó és mondjuk havi lesz helyette, akkor a téli termelésed kevés lesz a fűtéséhez, a nyári pedig túl sok lesz kb mindenhez. Egyszerűen nem tudod majd eltárolni a nyári pluszt a téli fűtéshez, a szolgáltató pedig nagyon keveset ad érte, szerintem jobban megéri az autóba tankolni. Persze ez attól függ mennyit és hogyan autóztok.
      Én azért bízom benne, hogy megmarad az éves szaldó hiszen rengeteg emberrel szúrnának ki…

    • @21szazalek
      @21szazalek Před 11 měsíci +1

      @@nesavlog84 Én is drukkolok annak hogy éves szaldó maradjon. Ha így lesz akkor rakatok még fel 2.5KW-nyi napelemet és tuti hogy villany verda lesz. Ha viszont nem így alakulna akkor mégis a japán hibrid a legjobb megoldás. Egyébként Bp-en belül közlekedek havi 2.5-3e km-t tehát hajtás alapján tényleg az ev lenne a legjobb.

  • @BlaskovicsLaszlo
    @BlaskovicsLaszlo Před 5 měsíci

    Igen kecsegtető volt a különbség, de pár dolog sajnos árnyalja ezt a dolgot. 1. Mo.-on. mesterségesen van lenyomva az elektromos áram ára, amit máshol szednek be az emberektől, pl. 27% Áfa mindenre. Ezért ez nem reális ár, mert az állam máshonnan pótolja a hiányzó összeget. (kb 9c ma egy kwh Otthon, 30-35c Európában átlagosan) 2. az elektromos autóknak nem lett beleszámolva pl. akkumulátor eróziós költség. Mert bizony minden töltésnél egy kicsit kevesebb elektron tud kapcsolódni. És ha úgy döntünk, hogy szuper zöldek leszünk, és 20 évig megtartjuk az autót, akkor az a költség is minket terhel, ami tetemes összeg. 3. A szervíz. Én Írországban élek, és itt kb. ugyanannyit, számít fel a szakszervíz egy dízel, benzines vagy e-autó éves szervizére (100-120Euró). nincs nagy különbség. Bár az e-autóval semmit sem csinálnak, ahogy mondtad, de ha nem viszed be, akkor ugrik a garancia, ami 10.000+ eurós akksi miatt, igencsak rizikós. 4. Jelenleg még fogalmunk sincs milyen lesz az e-autók használtautó piaca? Hogy fognak viszonyulni hozzá az emberek. Az is lehet, hogy olyan gyors lesz az amortizációjuk, hogy egy 45-50%-os kapacitású akksis autó már nem kell senkinek, mert mindenki rettegni fog az akku cserétől. Szóval jól nézett ez ki, én is szeretnék e-autót, de ennél árnyaltabb a kép, mint ahogy azt te leírtad. + A mai fosszilis üzemanyagokon annyi adó van, hogy azt egy állam sem fogja veszni hagyni. A vége úgyis az lesz, hogy annyi lesz az autó fenntartása, mint most. Különben akkora lyukat vágnak a költségvetésen, hogy...

  • @protonstudiowien4171
    @protonstudiowien4171 Před 8 měsíci +1

    Ha megengedsz egy apró megjegyzést: ha már számolunk akkor úgy korrekt, hogy az AC töltési veszteséget ami kb. 8-10% is beleszámoljuk. Csak nem szeretném ha támadnának emiatt mert jó amit csinálsz.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 8 měsíci +1

      Szia! Az építő jellegű kritikát szívesen fogadom, tudom hogy nem lett tökéletes a videó, kaptam is érte hideget-meleget, de ugyanakkor én is sokat tanultam belőlük. Igyekszem legközelebb még alaposabban kidolgozni a dolgokat. A tervem az, hogy jövőre egy frissített változatot is elkészítek ebben a témában.

    • @protonstudiowien4171
      @protonstudiowien4171 Před 8 měsíci +2

      @@nesavlog84 igen! Olvasom itt a kommenteket és megint rá kell jönnöm, hogy ami miatt töröltem a facebookom naponta mindenhol szembejön velem. A legrosszabb emberi tulajdonságok itt is megvannak. Pedig mi csak hoztunk egy döntést ami nagyon is bejönni látszik és soha nem mi megyünk dieseles oldalakra vergődni. Lehetne erről beszélni az összes sztereotípia ami erről kering stb….de ezt is a videóban taglaltad. Ha valamiben tudok segíteni nyugodtan szólj. Jó amit csinálsz nagyonis csak ehhez érzelmileg és gondolkodásmódban és sajnos pénzben is fel kell érni.

  • @zsolttelekes6509
    @zsolttelekes6509 Před 11 měsíci +1

    De nem a közlekedés felelős a klímaváltozásért.

  • @robertbalogh3663
    @robertbalogh3663 Před 5 měsíci

    Vannak benne azért pontatlanságok. Mert csak otthoni árammal nem nagyon lehet számolni, hiszen azt jelentené, hogy csak a hatótávon belül mész, ami azért lássuk be, nem életszerű. Másrészt a Golf GTI nem népautó, hanem egy sportosabb modell, hiába ugyanaz a lóerő kb, de nem ugyanarra a felhasználásra veszik az emberek mint egy villanyautót. Egy átlagos dízel motorral szokták ezt venni, csak igen kevesen veszik a sportos modellt. Tehát ha a lóerőt nézed, akkor vedd figyelembe az eltérő technikai hátteret, és akkor már igen jelentős lesz a különbség árban.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 5 měsíci

      Szia! Igen, belátom így fél év távlatából illetve a rengeteg építő jellegű komment alapján, hogy vannak hiányosságok/ pontatlanságok a videóban, legközelebb ha hasonlót készítek igyekszem majd még jobban összerakni a dolgokat.
      Amúgy most visszanéztem a nyilvános töltéseim számát az egész 2023-as évre és összesen 7db volt, 30 000Ft értékben. Mi legtöbbször, a napi ingázás során bőven hatótávon belül használjuk az autót, így valóban nem jelentős tétel a nyilvános töltés.

  • @protonstudiowien4171
    @protonstudiowien4171 Před 8 měsíci +1

    Nissan Leaf 2018 40kWh 5 év 105ekm akku 94% évi 20-22ekm 650€/év biztosítás a harmada (-700€/év) alkatrész lista 5 év alatt 3x pollenszűrő 1x fék olaj. 4x80€ éves átvizsgálás.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 8 měsíci +1

      Akkor ezek szerint neked is bevált az elektromos autó 😊

    • @protonstudiowien4171
      @protonstudiowien4171 Před 8 měsíci +1

      @@nesavlog84 életem egyik legjobb döntése volt. Soha többé diesel.

  • @oreg1965
    @oreg1965 Před rokem +2

    A videódban 12:15-nél látható fehér konnektor (ha saját), én kicserélném, ipari (kék) shuko aljazatra, mert ez a fehér nem fog bírni tartósan 13-14A-t. Persze, ha az EVSÉ-d csak 8 A-t vesz fel, akkor OK. Nekem 13A-rel tölt az Ioniqom EVSÉ-je, azt már hosszú távon nem szereti a háztartási konnektor!

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem +2

      Igen, sajnos csak 8 A-t tud az EVSE, de tervben van egy fali töltő. Amúgy egy teljessen új vezeték lett behúzva, direkt töltés célra, villanyszerelő is azt mondta ehhez a töltőhöz elegendő ez a konnektor. Ha huzamosabb ideig töltjük vele az autót mindig rá szoktam nézni, de eddig csak minimális, alig észrevehető melegedést tapasztaltam. De nyilván kényelmesebb lesz majd a fix töltő.

    • @oreg1965
      @oreg1965 Před rokem +1

      @@nesavlog84 Igen, akkor OK, 8A-t kibír!

    • @krisztianborbely6743
      @krisztianborbely6743 Před 11 měsíci +1

      Én 10 amperrel töltöm normál konnektorból, még csak nem is nagyon langyosodik. A tartós 10A feletti töltést én sem ajánlanám sima konnektorból.

    • @i3fanatic
      @i3fanatic Před 11 měsíci +1

      @@nesavlog84 a legtöbb gyári EVSE 10A-t szokott tudni. Én hamar le is cseréltem egy 16A-t is tudó fajtára. Udvaron töltök 230-s sima dugaljról amibe 2.5mm2 vezetékeket szereltem, megerősített dugalj rugókkal (erősen szorítja a dugvillát). 3 éve használom, semennyire sem melegszik még a 10 órás folyamatos 16A esetén sem.

  • @user-po2mk2cd8i
    @user-po2mk2cd8i Před 11 měsíci +3

    Mi kellett nekem a majdnem ingyen autózáshoz?
    Kellett egy tavalyi havi 210.000 ft össztankolás számla dízelből (738 FT/L) a Tiguánba. (Keszthely - Pest ingázás)
    3X24A bejövő áram a házba a gyors töltéshez (5 óra 10%-ról 100%-ra)
    Pesten a cégnél szintén 3×24A (72 ft/ kw) 3 fázisú csatlakozás, hogy vissza is jussak (45kw volt a legtöbb töltés.
    A ház napelemrendszerének 30%-os túlméretezése (3000 KW/év plusz) az ingyen töltéshez.
    A benzines autónk lecserélése Opel Vivaro-e 75 Kw.
    Go-e hordozható töltő 22kw AC
    Most fél év és 11.000 km után 47.000 ft a töltőpontos tankolás + töltés a cégnél összesen, ami abból adódik, hogy mindíg rátöltök biztonság kedvéért +50 km.-nyit ha a hatótáv szerint még hazaérek, de csak 30-50km maradna benne.
    Nem a te autód az elektromos autó ha
    Nincs pénzed, lehetőséged a saját infrastruktúrádat kiépíteni a töltéshez
    100-110 felett közkekedsz
    Állandóan a féket, gázt taposod
    A te autód, ha
    Majdnem ingyen akarsz közlekedni.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      Ez igen!! Te igazán nagyban nyomod az e-autózást! Jó olvasni, hogy ilyen extrém példák is vannak.
      Arról tudnál esetleg pár sort írni, hogy bírja a Vivaro-e ezt a komoly igénybevételt? Köszönöm előre is!

    • @user-po2mk2cd8i
      @user-po2mk2cd8i Před 11 měsíci +1

      Nos, télen nem volt igazán hideg, de a leghidegebb napon is felment Pestre (219 km) 22 c klíma, 100%ra töltve. igaz, 25 km hatótáv maradt benne. Most nyáron simán felmegy 110-zel és még marad benne 80-100 km. Néha cipelek 400-500 kg terhet nem oszt szoroz. A hőmérséklet a tényező.
      Múlt hétvégén végig 120-al jöttem, (M7 ásatások kivétel) de a végén az elágazásnál 40 km-t írt (33-ra lakok) úgyhogy az Ionity-nél nyomtam bele 10 kw-ot. Ha itt a Balaton körül 20 fok fölött mászkálok 390 km volt a legnagyobb táv. De ha megyek Zalaegerszegre, (dombok hegyek végig (65 km,) az akkor már csak 220 km melegben is.
      Amit szeretek benne:
      Suhan hang nélkül
      A tiguánt verő élő navigáció (szinte soha nem állok vele dugóban, igaz néha +10 km a cél cserébe)
      Ülésfűtés 10-20 másodperc után melegít
      A teljes nyomaték rendelkezésre áll már indulásnál. (Ugrik )
      Befér a tiguán mellé a garázsba
      Amit nem:
      Az ára.
      A légkondi fűtés. Télen 18 fokra állítva melegem van, most nyáron 22 fokon megfagyok. Digitális két zónás, de nem tudom honnan szedi a hőfokokat
      Hármunknak kicsit szűk volt a hely télen kabátban, amikor az osztrákokhoz járunk bevásárolni, és rövid távokat teszünk meg az üzletek között.
      A telefonos applikáció kritikán aluli...
      A kezelőszervek elhelyezése szintén minősíthetetlen...
      Rakodóhelyek racionalizálatlansága az utastérben.
      Viszont a majdnem ingyen üzemanyagot semmi nem tudja elhomályosítani

  • @imrtusk5667
    @imrtusk5667 Před rokem

    Veszel egy hagyományost a külõnbösetből egy használt elektromost... aki sokat jár 5-15-30kmeket, pont ott használja az elektromosat, ahol a benzines nem optimális. A 10. Csoport, nagyon ritka.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      Szerintem a mai villanyautókkal már teljesen ki lehet váltani a hagyományost főleg átlag futásteljesítmény környékén. A napi szokásos körökhöz bőven elegendő a hatótáv, az évenkénti 1-2 nyaralásnál/ kirándulásnál pedig igazán belefér néhány töltés útközben, legalábbis nálunk ez a tapasztalat az elmúlt 1 évben. Van még egy benzines Focus is a családban de azt csak akkor használjuk ha 2 felé kell mennünk egyszerre.

  • @Gabriel84365
    @Gabriel84365 Před 5 měsíci +1

    Üdv
    Nem rossz videó, DE amit elmondtál az inkább az elmélet, a gyakorlat kicsit más, hol is kezdjem,
    1. az első legyen a szervíz, ne gondold azt hogy az elektromos autónak nincsen szervíz igénye amit mondtál a videóban "csak átvizsgálás" ugyanannyiba kerül mint a normál autó olajcseréje (BMW szervízben dolgoztam). Biztos olvastad a cikket hogy az e-golfban elektromotort kellett cserélni 4millióért és 60ezer volt a kocsiban és 3 éves volt, na most az én 20 éves kocsimban 300ezer km van de nem kellett 4 milliót rákölteni összesen. Az akksicseréről még nem is beszéltünk.
    2. A két autó összehasonlítása, a GTI golf egy élményautó, az ID3 (most ne sértődj meg) egy unalmas autó nem releváns az összehasonlítás. Egy sima 150 lovas TSI golffal kellett volna összehasonlítanod vagy egy TDI vel.
    3. a napelemes rendszer szinte soha nem termel annyit mint ami a névleges teljesítménye, inkább csak a felét.
    4. Nem beszéltél az amortizációról, 15 éves korában te meg mernéd venni a saját autódat ?
    Hírtelen ennyi jutott eszembe.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 5 měsíci +1

      Szia, köszi a kommentet!
      Igyekszem reagálni az elhangzottakra:
      Olvastam én is azt az e-golfot sztorit, nyilván nem egy szép történet, de azért az nem mondható mindennapos problémának. Az a konstrukció teljesen más autó mint pl. az ID széria… A hagyományos autóknál is simán bele futhat valaki egy magas nyomású üzemanyag rendszer vagy automata váltó javításba ami hasonló összegekbe kerülhet. Sok ilyen cikket is lehet találni a neten. A szerviz résznél főleg az új autók közötti különbséget próbáltam előtérbe helyezni, az a tervem, hogy sokáig megtartom ezt az autót és akkor a szerviz tapasztalatokról is be tudok majd számolni. Nem az a célom ezekkel a videókkal, hogy csak a szépet és a jót meséljen el hanem ugyanúgy a rossz dolgokat is.
      Így fél év távlatából (és a kommentek alapján😊) belátom, hogy nem biztos, hogy szerencsés volt a GTI kiválasztása. De szerintem a nagyságrend a lényeg, ha valakinek van tízen x milliója új autót venni akkor ott valószínűleg van még 2-3 millió az elektromos felárára. Ebben az esetben a felhasználási mód és az egyéb körülmények (pl. Otthoni töltési lehetőség esetén) esetén bőven megérheti az elektromost választani.
      A közel 6 kW-os napelemes rendszerünk tavalyi termelése 6638 kWh volt, az idei jelenleg 6560-on áll, szerintem ezek teljessen jó számok. A házunk villany fogyasztását és az autónk egész évi töltését is fedezi. Erről mindenképpen tervezek egy videót készíteni januárban, ha már véglegesek lesznek az idei számok is.
      Az amortizációról azért nem beszéltem, mert mi ezt az autót azért vettük meg, hogy ameddig lehet használjuk. Nem tervezzük eladni, vagy néhány évenként cserélgetni, az előző autóm is 13 évig volt meg. Az ID.3 az első új autóm és valószínűleg az utolsó is, hiszen annyira durván elszálltak az árak az elmúlt években, és valószínűleg évek múlva sem lesznek olcsóbbak. Így szerintem az a legjobb, ha az ember addig használja ameddig elmegy.
      Ahogy mondtam korábban is, nekem nem az a célom ezekkel a videókkal, hogy csak a pozitívumokat mondjam el az ID.3-ról vagy úgy általában az elektromos autózásról, hanem a negatívumokról is ugyanúgy be fogok számolni.

    • @Gabriel84365
      @Gabriel84365 Před 5 měsíci

      @@nesavlog84 Igen végül is aki otthon tudja tölteni annak megéri az elektromos autózás. Az a baj nekem megrendült a bizalmam bennük, ezek az autókat 5 évre gyártják aztán gazdasági totálkár, Hollandiában pl csak akkor kapod meg rá az állami támogatást ha 5 éves korában eladod, nem véletlen. Az anyag minősége is kritikán aluli most pl a Mercedes EQSre gondolok valahol ki kell spórolni belőlük az anyagot a drága akksi miatt. Aki azt gondolja, hogy ezzel mentjük meg a Földet nézze meg a nyersolaj kitermelést napi 10mrd hordó rekordmagas, az autók vajmi keveset számítanak.

  • @oreg1965
    @oreg1965 Před rokem +11

    Arról nem beszéltés a videóban, hogy ugyan nem gazdasági, hanem élmény előnye is van egy elektromos autónak! Én imádom, ahogy hangtalanul suhanhatok vele az úton, és az a tudat sem utolsó, hogy a vásorban nem eregetek füstfelhőket a gyalogosok és a lakók orra alá! Igaz, ez nehezen mérhető pénzben, de szerintem ez is fontos!

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem +4

      Jogos, ezt az előnyt kihagytam, de ha beleteszem akkor meg azt kaptam volna meg a másik oldaltól, hogy nekik mennyire jól szól a V8 meg a sor 6 😊
      Én is nagyon megszerettem a csendben suhanást, pedig amúgy szeretek zenét hallgatni az autóban.

    • @Geb5626
      @Geb5626 Před 11 měsíci +4

      gondolom hasonló élményben lesz részed amikor akupakkot kell cserélned

    • @oreg1965
      @oreg1965 Před 11 měsíci +1

      @@Geb5626 Nem igazán aggódok emiatt, 6 év és 106 ezer km után még tudja a gyári hatótávot a kocsi, az akku 100%-os. Szóval majd 15 év múlva lehwt, hogy cselélni kell, de van már 400 ezer km-t futott Ioniq taxi, 92%-os akkuval. Szóval jó eséllyel még 20 évesen sem aktuális a csere.

    • @Geb5626
      @Geb5626 Před 11 měsíci +1

      @@oreg1965 már ha kibír 15 évet (nem fog) és ha lesz mire lecserélni az új akut
      Az aku élettartamát nem lefutott km-ben mérik.

    • @oreg1965
      @oreg1965 Před 11 měsíci

      @@Geb5626 Örülök, hogy ennyire belelátsz a jövőbe! Az akkuk élettartamát töltési ciklusokban mérik. A 400.000 km-t futott autót 200 km-es átlagos hatótávval számolva már 2000-szer töltötték. Mivel taxiként dolgozott, valószínűleg sokszor gyorstöltőn. Az akkuja mégis 92%os állapotú még. Azaz a kocsival még nyugodtan lehet közlekedni, ha a degradáció nem nől meg drasztikusan, akkor kb. még 600.000 km-t simán. Utána már lehet, hogy csak városi közlekedésre lesz alkalmas, de arra még akkor is. Én évi 18.000 km-t megyek vele, azaz a következő 5-6 évben még bőven benne leszek a 250.000 km-ben, jó eséllyel még mindig 100% körüli kapacitással. Utána remélhetőleg majd ki tudom cserélni egy nagyobb akkus újabbra. De majd kérdezz meg 10 év múlva, és elmondom, mi volt. 12 éves akkus villanyautok még vidáman szaladgálnak az utakon a gyári akkujukkal.

  • @zoltanbagosi1574
    @zoltanbagosi1574 Před rokem

    Okosan összeszedted, kidomborítottad a lényeget, a bajom csak az elején-végén a zajjal van, az minek? Talán zenész vagy, és nem bírod ki zaj-lárma nélkül? Én most akarok venni egy elektromosat, olyan 8 >>>12 millióig, milyet ajánlanál?

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem

      Köszönöm a kommentet! Milyen zajra gondolsz? A vágóképek alatti zenére esetleg?
      8-12M azért elég tág tartomány, 12-ért már van akár Tesla model 3 is, 10 körül pedig találhatsz például ID.3-mat, e-Niro-t, 8 körül pedig Konát, Ioniqot , Nissan Leafet. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei illetve hátrányai, szerintem nézz meg minél többet, hogy a megfelelő döntést tudjad meghozni.
      Szerintem az a fontos, hogy legyenek rendben a papírok és tisztázott legyen az előélet illetve a gyári garancia is rendben legyen.

    • @aron68on_etoro95
      @aron68on_etoro95 Před 11 měsíci

      Zoé-t vegyél!

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 Před rokem +2

    Taxisoknak ráadásul baromi nagy állami támogatás is volt rá. Plusz az sem hátrány hogy kisebb a szerviz igénye egy villanyautónak.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před rokem +1

      Így van! Amúgy korábban volt pályázati lehetőség mindenki számára (a taxisokon kívül is), de sajnos a keretösszeg elég szűkösre sikerült. Anno 2 éve mi is pályáztunk és nagyon nagy mázlink volt, hogy összejött. A megnyitástól számolva kb 1,5 óra alatt elfogyott a ki írt összeg...

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Před rokem

      @@nesavlog84 És az is csak azért mert összeomlott a rendszer az első 5percben😆 Taxisoknak tovább tartott az összeg és majdnem a felét fizette az állam, illetve drágább autókat is támogatott ami nagyobb akkuval tette lehetővé a vásárlást. Akkor az nagy lehetőség volt nekik, de mesélte egy taxis, hogy venne ő, de a covid elég nagy érvágás volt nekik és nem sok tartalékuk maradt.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Před rokem +1

      @@gyorgy2977 Miért ne tudna? Nem csak addig mehet ameddig a hosszabbító tart.

    • @balagepeter
      @balagepeter Před 11 měsíci

      "Féláron sem kell villanyautó a magyar taxisoknak"
      Forrás : villanyautosok pont hu
      "kisebb a szerviz igénye egy villanyautónak"
      Nissan Leaf éves szerviz 43 990 Ft-tól (kedvezményes csomag garancia lejárta után)
      Auris 1.8 hibrid olajcsere szerviz + 1 év európai assistance 44 800 Ft-tól (kedvezményes csomag 4 éves kortól)

  • @boneym7828
    @boneym7828 Před měsícem

    hasznos videó mindenképp, azonban mint műszaki végzettségű ember, hiányolom az akku-pakk 5-8évente esedékes cseréjét, aminek az áráról annyit lehet tudni, hogy letérdelsz...

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před měsícem

      Az akku pakkot nem kell 5-8 évente cserélni mert a legtöbb gyártó 8 év / 160e km garanciát vállal rá.

  • @i3fanatic
    @i3fanatic Před 11 měsíci

    Sok meló van benne, de vicces évi 50e km esetén megemlíteni a 35 Ft-os áram kalkulációt. De az évi 16e km esetén is.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      Igyekeztem a lehető legtöbb adatot megmutatni ezért bent hagytam a kedvezményes tarifát is.
      Viszont érdekes, hogy azt senki sem kérte eddig rajtam számon, hogy a benzinnél miért nem a drágábbik 100-ás E5 benzint vettem alapul?

    • @i3fanatic
      @i3fanatic Před 11 měsíci +1

      @@nesavlog84 ne érts félre, több mint 4 éve E autóm van, nekem már rég visszahozta a teljes bekerülési árát (cégre lizingeltem). Szóval tényleg értékes anyag amit összeraktál, de a 35 Ft-os áramot meghagynám a lakás rezsi számára. Apropó, meg se említetted a céges vásárlás/lizing előnyeit, ugye nincs cégautó adó sem. Amúgy a 100-s.oktánszámot azért sem reklamálta senki, mert kb 2% jár azzal.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci +1

      @@i3fanatic A céges vásárlás/lízing előnyei tényleg kimaradtak, mert azokban annyira nem vagyok otthon. Főleg a saját tapasztalataimat, nézőpontomat szerettem volna bemutatni.

  • @donat5609
    @donat5609 Před 11 měsíci +1

    Csata chippet a GTI-re és lesz@rod mennyi a különbözet a két autó között :D

  • @n1najo1
    @n1najo1 Před 11 měsíci

    Kissé hiányosra sikeredett a számítás. Elfelejtetted ugyanis az otthoni töltő kiépítésének az árát belekalkulálni a kiadásokba, mert ha publikus töltőre csatlakozol, akkor már ott tartunk, hogy nem éri meg. Ami talán a legfontosabb, az akkupakk cseréje, ami a szakemberek és a tapasztalatok alapján is 10-15 év között esedékes. Például egy Tesla esetében ez 26ezer€! Ez már azért eléggé elgondolkodtató plusz költség. Nagyon sokat kell még fejlődni az iparágnak, hogy mindenki, aki akar, az vehessen magának elektromos autót, mert egyenlőre csak a gazdag emberek tehetik meg, akik kertesházban laknak.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      Egyáltalán nem kötelező otthonra fix fali töltőt szereltetni! Én az autóval együtt érkező gyári töltőt használom, nem túl gyors de a mindennap elhasznált energiát vissza lehet vele tölteni. A fali töltő annak kell, akinek szüksége van a gyorsabb otthoni töltésre.
      Ha végignézted a videót, akkor biztosan láttad illetve hallottad amikor a csoportoknál elmondtam, hogy főleg annak éri meg az elektromos autó aki otthon tudja tölteni, mivel a nyilvános töltő pontok 3-4 szeres áron vannak az otthoni árakhoz képest. Ez lett volna az egyik tanulsága a videónak, hogy nem mindenkinek éri meg!
      Az akku 10-15 év élettartalmával kapcsolatban az a véleményem, hogy szerintem nem fog többe kerülni mint életben tartani egy benzin vagy dízel autót ( az ID előtt egy dízelt használtam 13 évig , szerettem, de a végén már elég sokba került, üzemanyag rendszer, kettőstömegű stb )
      Az akku ha elromlik, fel lehet majd újítani, lehet modulokat / cellákat cserélni, nem kell kidobni majd az egészet a kukába.
      A villanyautosok.hu-nak egy nagyon jó videója a témában. Egy szakszervízben szétszednek egy Leaf akkumulátort apró darabokra, abban a videóban benne van a lényeg.

    • @n1najo1
      @n1najo1 Před 11 měsíci

      Nézd a hitelességhez szerintem minden eshetőséget számba kell venni. Nem lehet minden autótípus akkumlátorát cella szintig szétbontani és nincs is engedélye a legtöbb szervíznek veszélyes anyagok bontására. Egy jól karbantartott benzines vagy diesel autóról tudjuk, hogy több százezer km-t el lehet autózni, de egy elektromos autó állapotát nem csak a futásteljesítmény, hanem a töltések száma is befolyásolja. Az akku élettartamát a töltés befolyásolja. Most kezdődött el a Tesláknál az akkupakk cserék, de nem csak akkupakk van az autókban.

  • @zoltanbagosi1574
    @zoltanbagosi1574 Před rokem

    Igen arra a zajra amit zenének nevezel, sok videót meg sem tudok nézni mert a zene miatt nem hallom, olyankor már állok is tovább. Köszönöm az infókat, bele kell ásnom magam ebbe a témába, hogy ne vegyek meg valami bóvlit. Bár annyira új ez a kocsi kategória, hogy még talán nem fajult el nagyon. Bár a sikertelenség lehetősége mindenütt ott van.

  • @senkialfonz6889
    @senkialfonz6889 Před 11 měsíci

    szerintem egy ép értelmes ember saját magának 11 millióért nem vesz egy golfot, cégek flotta csomagja esetén az adóból leírva oké. ha veszel egy vw fétont, 1,5 millióért, teljesen felújítod 6 millióért, 7,5 millióért van egy fényévekkel jobb autód ami tartja is az értékét, egy vadi új 11 milliós golfnál

    • @szilardbakos2111
      @szilardbakos2111 Před 6 měsíci

      Ép és értelmes embernek tartom magam,és vettem egy Golfot,ami ugyan nem alap Golf,(GTI Performance)de 3 éve 25e euro volt(akkori árfolyamon kb 9,2M),most fogom eladni,3évvel és +50e km-el később az autó itthoni értéke 10-10,5M . Tehát nem minden Golf nem értékálló,de a fent említett "féton"-tól szerintem bármelyik értékállóbb,még az 1,4 TSI is :)

  • @gabriellusz
    @gabriellusz Před 11 měsíci +1

    Sajnos a 15kwh/100km fogyasztás elméleti. Nem veszi figyelembe a különféle veszteségeket. Szóval a realitás inkább 20-22kwh /100 km. Az értékcsökkenés sem akármi, a villanyautók éves értékcsökkenés szerintem magasabb és 8 év után gyakorlatilag eladhatatlan.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci +1

      Szia, igen elméleti a 15kWh / 100km ugyanúgy mint a benzinesnél a 7L. Az egyszerűbb számítások miatt használtam a gyári adatokat, mint ahogy a videóban el is mondtam.
      Nekünk az elmúlt 1 év és 21 000 km átlaga 17 kWh a kicsi akkus 45kw- os ID.3-al.
      Az értékvesztés kérdése a benzines és a dízel esetében ugyanúgy fennáll.

    • @gabriellusz
      @gabriellusz Před 11 měsíci +4

      @@nesavlog84 Az autó csak a megtett kilometereken elfogyasztott energiát jelzi ki. Jelentős a töltési veszteség, az állóhelyzeti merülés, akku fűtés hűtés stb. Szóval ha a csatlakozóra ráteszel egy hitelesített mérőt, ill az összes feltöltött energiát összeadod éves szinten és elosztod a megtett kilométerrel, akkor nehezen jöhet ki 20-nál alacsonyabb felvett energia 100 kilométerenként. A kizárólag otthon töltés pedig egy kb 200 km autópályás hatótávolságú autóval meglehetős önbecsapás, szóval a megtett kilométerek harmadát nyugodtan számolhatod 200 ft-tal. A 38 ft pedig egyszerű önámítás, a lakás fogyasztja el. Az értékvesztésről csak annyit, hogy 3 évvel ezelőtt a golf 8 milla volt, ma is ér kb.annyit, az ID-3 közel 20 M és ma kb12-t ér . De ezt minden villanyosra el lehet mondani. 3 éve a Tesla M3 22M volt, ma 13-ért adják. Én is tipródok villanyos vásárlásán, de figyelve a fórumok tárgyilagos hozzászólásait,nekem sehogy sem jön ki a matek. De természetesen nem szeretnék senkit meggyőzni.

    • @balagepeter
      @balagepeter Před 11 měsíci +5

      @@nesavlog84
      "Az értékvesztés kérdése a benzines és a dízel esetében ugyanúgy fennáll."
      Hát ez nagyon nem igaz. Mondok neked két példát :
      1.,Tesla Model Y : 2022 év végén 25 millió volt újan, ma 20 millió, tehát a tavaly megvett kocsi ma legfeljebb 17 milliót ér, mivel senki nem fog a bolti új autó árának 85%-ánál többet adni egy 8 hónapos használtért.
      2., Rengeteg belső égésűnek semmilyen értékvesztése nem volt, nézd meg a 3 évvel ezelőtti Suzuki, Toyota, Honda, Skoda, VW árakat, meg a mostani használtakat.
      A videód végén saját magad mondod el, hogy milyen kedvező áron lehet keveset futott, fiatal villanyautót venni. Ez így is van, próbálj meg kedvező áron találni egy 4-5 éves Vitarát.
      Egy 2018-as BMW I3 éves értékvesztése simán volt egymillió forint, ez zárójelbe teszi az egész számolgatásodat, mivel egy Vitarán meg semmiféle értékvesztés nem volt.
      További hatalmas csúsztatás, hogy a Golf GTI-vel hasonlítod össze az ID.3-at.
      Nézzük csak :
      "TGJ044 FORGALMI RENDSZÁMÚ JÁRMŰ ADATAI
      MOTORRA VONATKOZÓ ADATOK
      Teljesítmény 70 kW"
      A villanyautóknál szokás, hogy a rövid ideig kivehető teljesítménnyel hirdetik őket, de a forgalmiba nem véletlenül kerül 70 kW. A GTI a maga 245 lovas (tartós) teljesítményével, 250 km/h végsebességével (a tiedé 160 km/h) egyszerűen egy másik univerzum. Sokkal nagyobb teljesítmény mozgat 400 kilóval kevesebbet. És akkor az egyéb műszaki különbségekről, meg a beltérről még egyetlen szót sem ejtettünk. Egyszer nézd meg a GTI ülései és az ID.3-ba szerelt székek közötti különbséget.
      Szintén vicces 36 forintos árral kiszámolni az éves 7500 kWh fogyasztást, amikor 2520 kWh felett semmiféle 36 forint nincs, illetve szabad szemmel nem láthatók azok a háztartások, amelyek villanyautót üzemeltetnek, de amúgy beleférnek havi 210 kWh-ba.
      Kimaradt a számolásból a nyilvános töltőkön vételezett energia költsége, a felár tőkeköltsége, a magasabb casco díj, illetve a te esetedben az elidegenítési tilalom, ami eleve értékcsökkentő tényező.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      @@balagepeter Szia, köszi a kommentet, próbálok minden pontra reagálni!
      Nem trükköztem az áram áraknál, hiszen direkt feltüntettem a kedvezményes 36 Ft-os, illetve a drágábbik 70 Ft-os árakat is, minden esetben.
      A példáknál a drágábbik árral számolva is volt közel 500e Ft különbözet a benzineshez képest már az átlagfutás esetén is.
      Az értékvesztés szerintem főleg azokat érinti akik viszonylag sűrűn cserélnek autót, én nem nagyok szoktam, az előző is 13 évig volt meg.
      A TGJ rendszámú autó a bevágásokban az enyém, az egy 45kW akkuval rendelkező, 110kW /150 LE teljesítményű változat. A videóban az 58kW akku-val szerelt 150 KW /204 LE típus került összehasonlításra, a gyár által megadott adatok alapján.
      Nem lehetett 2 teljessen megegyező példát alapul venni, mert olyan nem nagyon létezik, próbáltam elfogadható keretek között maradni.
      A casco díja sok mindentől függ, az én esetemben az elmúlt 1 évre 150e Ft volt, éppen most emeltek rajta és az új összeg 168e lett. Szerintem ez azért nem sokkal drágább mint egy hasonló kategóriájú benzines vagy dízel.
      Visszanéztem a Mobiliti applikációban, az idei évben eddig összesen négy alkalommal töltöttem villám töltőn összesen 25 000 Ft értékben. Csak a legvégső esetben használunk nyilvános töltött, illetve ha nyaralni- kirándulni megyünk.
      Az elidegenítési tilalom az elektromos autós pályázat miatt van rajta. Ugyanis kettő évvel ezelőtt pályáztunk és szerencsénk volt összejött, elvileg 3 évig nem lehet eladni az autót, vagyis csak előzetes engedéllyel. De mivel nincsenek ilyen terveim ez nem jelent problémát.
      Nyilván nem lett tökéletes a videó, még sok sok szempontot figyelembe lehetett volna venni, de akkor több órás lett volna és senki sem nézte volna végig. Ez a 16 perc is határeset, jelenleg 7 perc körül van a megtekintési arány …

    • @balagepeter
      @balagepeter Před 11 měsíci

      @@nesavlog84
      Szia, köszi a választ.
      "A példáknál a drágábbik árral számolva is volt közel 500e Ft különbözet a benzineshez képest már az átlagfutás esetén is."
      Feltételezve, hogy kizárólag otthon töltesz. Korrektebb lett volna bemutatni azt mondtad volna, hogy a kilométerköltség 12 Ft (otthoni 70 pénz) és 50 Ft között (300 Ft/kWh nyilvános) bárhol lehet, mindenki igazítsa ezt a saját töltési lehetőségeihez és használati módjához, megemlítve, hogy te nagyon ritkán használsz nyilvános töltőt. De a 36 forintos ár így is teljes kamu, mivel a 7500 kWh az 3 db háztartás teljes éves kvótája, de akkor a wifit már nem dugtad be a konnektorba.
      "Az értékvesztés szerintem főleg azokat érinti akik viszonylag sűrűn cserélnek autót"
      Ez téves megközelítés. Az értékvesztést már kifizetted a kasszánál, ott ugyanis két tételből tevődik össze a vételár : a maradványértékből, amit a majdani újraeladáskor kapsz vissza, és az értékvesztésből, amit elbuksz. A piac dugig van 5-8 éves villanyautókkal, amik az egykori áruk felét érik most, és nagyon ritka közöttük a magas futásteljesítmény.
      2018-as Nissan Leaf II-re keresve, 75 ezer km futásteljesítményig, 6,3 milliótól indulnak a kínálati árak, míg új korában 11-12 millió volt. Ugyanilyen feltételekkel jelenleg a legolcsóbb Toyota C-HR 1.8 hibrid 7,2 millió, az 7,9 millió volt újan. Magyarul, a Leaf egykori 3 milliós felárát teljességgel elbukta, aki azt vett a hibrid Toyota helyett. Mivel a C-HR simán tud átlagosan 5 liter alatt fogyasztani, így az üzemanyagon maradhatott ugyan egymillió forint, feltéve, hogy 35 forintért töltötte. A 3 milliós felár 2018 óta konzervatív 6%-os hozammal is 4 milliót ér.
      "A TGJ rendszámú autó a bevágásokban az enyém, az egy 45kW akkuval rendelkező, 110kW /150 LE teljesítményű változat."
      Néz meg a forgalmidat, 70 kW a teljesítmény, tehát semmi köze egy 245 lóerős GTI-hez. Ha korrektebb összevetést készítesz, mondjuk egy 130 lovas 1.5 TSI-vel, akkor a felár mindjárt 5 millió lesz. És a magyar piacon sokkal relevánsabb összehasonlítás lenne, ha egy egy 8 milliós Vitara, vagy S-Cross lenne az egyik autó és amellé keresnél elektromost.
      A casco díjak minden korrekt összehasonlítás esetén magasabbak az elektromosnál, az elidegenítési tilalom pedig egyértelműen értékcsökkentő tényező, amit nem muszáj megemlíteni, de illik, ha szóba kerül a támogatás.

  • @janyjozsef
    @janyjozsef Před rokem +2

    Volt a számító gépek forradalma. Az után a telefonoké.
    Itt az ideje a közlekedés forradalmának is.
    Utána jöhet az építkezés és a többi is.

    • @usernameinvalid60
      @usernameinvalid60 Před 11 měsíci

      Miről beszélsz, normális útjaink sincsenek.

    • @aron68on_etoro95
      @aron68on_etoro95 Před 11 měsíci

      @@usernameinvalid60 Minek az? A forradalom után az autók úgyis repülni fognak. 😅

    • @janyjozsef
      @janyjozsef Před 11 měsíci

      @@usernameinvalid60 Olvastad amit írtam? "... közlekedés forradalmának..."
      Vagy csak olvastad... Szomorú. :(

  • @buktatoni
    @buktatoni Před 5 měsíci

    Nem...

  • @krisztianborbely6743
    @krisztianborbely6743 Před rokem +20

    Felesleges számolgatni, a város tiszta levegője minden pénzt megér.

    • @Geb5626
      @Geb5626 Před 11 měsíci +3

      féligazság

    • @zoltantalmacsi3361
      @zoltantalmacsi3361 Před 11 měsíci

      Tényleg akkor lakj Gödön, Debrecenben vagy a jövő beli akkugyárak környékén!

    • @102szotyi
      @102szotyi Před 9 měsíci

      Tényleg, torkozd le a kipufogódat járó motorral és oda fogok költözni!

    • @BigBoss-gb4cx
      @BigBoss-gb4cx Před 8 měsíci

      Nekem ugyan nem 😂

    • @bandibandi3427
      @bandibandi3427 Před 5 měsíci

      5000km et se megyek egy évben idén talán a fele volt egy kb füstmentes nissannal 1.6 semmi felesleges csak ami kell viszont aki sokat megy vegyen elektromosat ! Én ha esetleg vennék egy e autót még a legyártása co2 ben is több év lenne mire meg térül az árról ne is beszéljünk ilyen kis szutyok e uppokal meg ne fárasszuk egymást akkor maradok a bringánál...

  • @tothbalazs6181
    @tothbalazs6181 Před 11 měsíci

    Bárki bármit számol a leggazdaságosabb autó a magánszemély számára a céges autó. 🙂 Műszakilag nézve személyautó kategóriában a jelenlegi műszaki helyzetben a villanyautó a nyerő. De gazdaságilag nem. A miért egyszerű. Munkahelyek szűnnek meg a gazdaságossága miatt. Egy boldog villanyautó tulajdonos eredménye = 1 boldogtalan autószerelő, 1 boldogtalan benzinkútas, 1 boldogtalan operátor a gyárban és így tovább. Ez mindig is így volt. Ami gazdaságos a ,,vevőnek,, az gazdaságtalan az eladónak. Egy üzletben nincs olyan, hogy mindkét fél jól jár. A köztes út a Hybrid. 🙂

  • @laslolulic5781
    @laslolulic5781 Před 11 měsíci +6

    Ez nem egy összehasonlitás, ez egy elektromos auto reklám.

  • @ferifuti8516
    @ferifuti8516 Před 11 měsíci +1

    Számold újra a sok fals adatot! A villany dodzsemmel is a töltőponton tankolást számold. Így számolva ingyen tankolok otthon.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci +1

      Ha végignézted a videót, akkor biztosan láttad illetve hallottad amikor a csoportoknál elmondtam, hogy főleg annak éri meg az elektromos autó aki otthon tudja tölteni, mivel a nyilvános töltő pontok 3-4 szeres áron vannak az otthoni árakhoz képest. Ez lett volna az egyik tanulsága a videónak, hogy nem mindenkinek éri meg!

  • @SasRobert977
    @SasRobert977 Před 11 měsíci +2

    Nem szeretnélek elkeseríteni, de semmi köze nincs a valósághoz a számításodnak.
    A benzin sem otthon jön a konnektorból, azaz azzal számolj.

    • @zollerattila3316
      @zollerattila3316 Před 9 měsíci

      Az, hogy a benzinest nem lehet otthon "tankolni", már nehogy az EV-sek baja legyen 🙂

  • @AandN_diy
    @AandN_diy Před 11 měsíci +1

    Elfogult vagy! Hiába csoportozol... Az elektromos Autó egy jó megoldás! De nem mindenkinek és nem minden áron! Be kell látni azt is hogy otthoni fali töltővel 8-12órát kell tölteni (vagy többet) és addig az üzemanygos autó gurul.... Szóval az éves általad számolt legnagyobb kilométer össze sem jön mert több órát van töltőn mint gurul....

    • @RoZso_86
      @RoZso_86 Před 11 měsíci

      Évi 35 ezret megyek ev-vel, s 3-4 órát töltöm AC-ról. A falit nem összekeverni a konnektorossal .. Nem is mondta, h mindenkinek minden áron... Megnézem h az átlag 6-8 órát hogy vezet le egy seggel, inkább akinek van pénze az megveheti a 400-500 km-es autót, s nem luxust kell.

    • @nesavlog84
      @nesavlog84  Před 11 měsíci

      Azért egy komolyabb töltővel nem nagyon kell ám 8-12 órát tölteni. Lehet venni 11 illetve 22 kW teljesítményű otthoni fali töltőt is. Persze ezekhez azért kell a kakaó is meg egy autó is ami képes ennyivel tölteni AC - ról. De akinek szüksége van rá annak adottak a lehetőségek.

    • @zsoltimre2265
      @zsoltimre2265 Před 11 měsíci +3

      @@nesavlog84 Sógorom villanyszerelő, szerinte elég komoly gondok lesznek a villamoshálózattal ha egyre több elektromos autó lesz, a régi kádár kocka házakban újra kell húzni a a vezetékeket és villanyórát cserélni, amihez új kábelt húznak be a hálózatról. Ami most 650 ezer forint, nem beszél hülyeséget érti a dolgát, a cég ahol dolgozik komoly munkákkal foglalkozik, ők vezetékelték a michelin gyár raktárárt meg más nagyberuházásokon is dolgoznak. Arról meg, hogy a városban milyen jó mert nem füstöl, persze, hogy nem, mert vidéken füstöl a szénerőműben. Képzeljetek el egy mentőt vagy egy tűzoltó autót elektromosan, mikor mindig menetkészen kell állniuk, minden használat után teletankolva. Zsákutca ez az elektromos autózás. Remélem jön a bio üzemanyag és elfelejtik ezeket a dodgemeket. Ezt mondom úgy, hogy minden nap litium ion akkumlátoros targoncákat használok, ha fűteni akarsz benne télen és éjszaka még a világítást is használod nagyon hamar letud merülni az akkumlátor. Most éppen a szomszédban szennyeznek a legjobban, a háború nagyon szennyező tevékenység. Meg kicsit vissza kéne fogni a repülős utazgatásokat meg a konténeres kacatok szállítását Kínából, meg befejezni az erdőirtásokat, Madagaszkáron csak azért vágják ki az erdőket, hogy legyen az európaiaknak bio csomagolóanyag amit egy nővényből csinálnak, és persze kell a nővénynek a hely ezért megy az erdőirtás. Ilyeneken kellene elgondolkodni, nem az autók a fő probléma. Na meg a sok felesleges árufuvarozás a multi cégeknél országon belül. A fogyasztói társadalomnak kellene kicsit visszafognia magát, nem a spanyol paradicsomot fuvarozni ide, hanem enni a hazait. Az autókon kívül nagyon sok öko lábnyom van amit rendbe kéne tenni de nem foglalkozik vele senki, mert az elektromos autó jó üzlet.

    • @AandN_diy
      @AandN_diy Před 11 měsíci

      @@zsoltimre2265 igen igen! Repülőjáratok mennek üresen hogy a légicsatorna használati jogát ne veszítsék el. Hollandiában le kell ölni a tehenek 20%át mert nitrogént böfög! Jó lenne felébredni a nagy elekromos autó prókátoroknak és észrevenni hogy ismét be vagyunk szívatva.... Hagy kérdezzem már meg hogy egy konténerhajón hány katalizátor van? Elúszik egy kikötőbe és 20perc mulva is ott van a füstje "nyugottan felmászhatsz a füst tetejére szelfizni" de említeném azt hogy a házak szigetelése is világszinten csapnivaló fűtünk és hűtünk a semmibe! RENDSZERSZINTEN KELLENE GONDOLKOZNI! nem az hogy kiveszel egy darab kicsike fogaskereket a jelen rendszerből és megállapítod hogy milyen jó az elektromos autó. Még egy valamit megsúgok az elektromos autókkal és azok adataival számolóknak... Legyetek nagyon résen és figyelemmel arra, hogy a jelenleg háborús területeken majd mit is fognak bányászni! És akkor majd ne felejtsétek el belekalkulálni az elektromos autók bekerülési költségébe a 1,5-2 vagy bármennyi ideig feketén füstölő csatatereket.... Na az olajért is törtek zúztak robbangattak.... De azt kellene megérteni hogy ez nem csak fehér és fekete és minden elektromos autó vásárló vastagon át van bas@#$&va! Ugyanis azt tud falitöltővel és napelemmel teljes értékűen használható elektromos autót venni aki a megtérülési időn belül meg is unja és megveszi a másikat.... Akkor hagyjuk is....

    • @zollerattila3316
      @zollerattila3316 Před 9 měsíci

      ...mert a benzines többet gurul mint áll? Te a napi 24 órából minimum 13-at gurulsz? Vagyis napi 700, évi 255 ezer kilométert mész? Miért ne töltődhetne a dodzsem akkor, amikor az ember itthon vakarja a tökét, meccset néz, gazol a kertben,, sörözik a haverokkal vagy alszik?
      Tényleg a legalja alapoktól kell 2023-ban kezdeni az EV-s felvilágosítást? :D