Homosexualita v bibli (29. února 2024)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 02. 2024
  • Otázka homosexuálních vztahů budí v církvích stále silné emoce. Odpůrci stejnopohlavních vztahů často argumentují Biblí. Co ale vlastně Bible o homosexualitě říká? Jak tyto pasáže dnes číst? Můžeme z toho vůbec vyvozovat nějaké závěry?
    Hosté: Martin Prudký, Jan Roskovec, Mireia Ryšková
    Moderuje: Tomáš Sixta

Komentáře • 19

  • @user-mf3vj2pr3f
    @user-mf3vj2pr3f Před 3 měsíci +20

    Myslím, že tento díl se spíše nepovedl. Ani ne tak, pro dílčí závěry, jako kvůli nesprávným metodickým východiskům: Bible není Homér, Platón, Aristoteles nebo Cicero, třebaže pocházejí ze stejné doby. Když interpretujeme starověké autory, musíme si vystačit s historicko-kritickou metodu (HKM), protože tam žádnou jinou ani uplatnit nemůžeme a není to žádné neštěstí, protože starověcí autoři jsou jen slovem lidským. Bible je však ze své podstaty nejen historickým literárním dílem, ale také slovem Božím, proto je její vyžaduje vedle HKM především specifické interpretační medium, jak je vidět už ve Sk 8, 31 při setkání apoštola Filipa s etiopským dvořanem. Tzn. že chceme-li poznat smysl biblického textu, nutně musíme vzít v úvahu, jak byly tyto texty od počátku vnímány a interpretovány samotnou křesťanskou komunitou, jejíž nejdůležitějšími svědky jsou apoštolští otcové, církevní otcové, církevní učitelé a ve sporných bodech hraje rozhodující interpretační úlohu církevní učitelský úřad. To je korektní postup biblisty. Kdybychom se tedy podívali, jak jsou tyto texty chápány uvedenými autoritami a interpretovány římskými biskupy (nejpozději od Lva IX., přes Pia V až po současné dokumenty), byli bychom asi překvapeni, jak osamocený ba přímo cizí názor představují všichni tři pozvaní biblisté. Bible opravdu není historická kniha určená k soukromému výkladu (srov. 2 Pt 1, 20).

    • @Polyamory-rq6nu
      @Polyamory-rq6nu Před 2 měsíci +2

      "chceme-li poznat smysl biblického textu, nutně musíme vzít v úvahu, jak byly tyto texty od počátku vnímány a interpretovány samotnou křesťanskou komunitou, jejíž nejdůležitějšími svědky jsou apoštolští otcové, církevní otcové, církevní učitelé a ve sporných bodech hraje rozhodující interpretační úlohu církevní učitelský úřad. To je korektní postup biblisty." - Vy si tady z nás děláte trošku legraci, viďte? O tom jak byly od počátku nebo na počátku vnímané biblické texty křesťanskou komunitou, přece nemůžeme nic směroplatného vědět. Samotné vnímání textu Písma věřící komunitou je předmětem dalekosáhlé spekulace bez pramenné základny. Vy to popisujete, jako by stačilo natáhnout ruku a byla by ta recepce prvokřesťanské komunity k mání. Což odporuje nejzákladnějším faktům historické vědy. A když pak do toho ještě cpete tak ahistorickou a manipulativní veličinu jako "církevní učitelský úřad"... 15 lajků vám muselo dát patnáct nepřemýšlejících.

    • @user-sb7mx3so7x
      @user-sb7mx3so7x Před 2 měsíci +4

      Píšete "Samotné vnímání textu Písma věřící komunitou je předmětem dalekosáhlé spekulace bez pramenné základny. Vy to popisujete, jako by stačilo natáhnout ruku a byla by ta recepce prvokřesťanské komunity k mání. Což odporuje nejzákladnějším faktům historické vědy." Myslíte, že studium paleokřesťanské literatury, zvláště apoštolských otců (konkrétně sv. Irenej) a patristické exegeze (např. sv. Jeroným) je tak nemožné? Jsou to nejstarší literárně naprosto spolehlivě doložení svědkové pochopení novozákonních knih mezi křesťany. Co na tom odporuje nejzákladnějším faktům hitstorické vědy? Většinu z nich máte už dokonce i v kritickém vydání v původních jazycích.
      Myslím, že se spíše lišíme v tom, jakou povahu přikládáte samotné biblické zprávě a jakou hodnotu církvi, jako interpretačnímu médiu. Pokud je pro Vás Bible jen jednou ze starých knih, pak si asi těžko porozumíme. Pokud ale věříte, že církevní komunita, a zvláště její učitelský úřad má neodvolatelnou nadpřirozenou asistenci Ducha svatého při jejím výkladu, pak to začne dávat smysl. A právě o tom mluví už výslovně i Bible sama.

  • @annasvachova
    @annasvachova Před 4 dny +1

    Odborníci na Písmo? Papírove a titulove možná. Přesně jako farizeove a zakonnici v době Krista. Snažili se Písmo přizpůsobit sobě a svým vasnim. Boha odmitli a zabili. Ja se sv.
    Pavlem absolutne nemam problem, rozumim mu. Ale chápu, že člověk, který nechce uznat hrich hříchem a nějak teologicky to okecat, s ním problém mít bude.

  • @dominikapowers8906
    @dominikapowers8906 Před 2 měsíci +2

    Dekuju❤

  • @libusesiudova3129
    @libusesiudova3129 Před 2 měsíci +3

    Děkuji moc za myšlenku, že doporučení a zákony vlastně automaticky počítají s heterosexuály - to mě velmi osvobodilo od odsuzování. Taky jsem moc ráda, že nemusím mít na všechno názor. Dovedu si představit, že lidi při objevení svojí homosexuality můžou být smutní, nešťastní nebo i zděšení. Je fajn, že každý z nás je milované Boží dítě.

    • @Marie-mh1rg
      @Marie-mh1rg Před měsícem

      Ale je ta myšlenka pravdivá? Čím je podložená? Ve starověkém Izraeli bylo pravidlem oženit se - výjimkou byl třeba prorok Jeremiáš nebo eséni - ale říká to něco o "sexuální orientaci"? Odsuzuje Bible určité jednání podle toho, zda k němu daný člověk má sklony? Anebo si to někteří vykladači Bible vycucali z prstu, protože nechtějí jít proti současné myšlenkové atmosféře?

  • @peconkaify
    @peconkaify Před 3 měsíci +22

    Dobrý den. Nestvořil snad Bůh člověka jako muže a ženu a mají splynout v jedno, být dary života, tedy stejně jako samotný Bůh jsou v tom podobni? Nebavím se o ideálu, bavím se o předurčení člověka, jeho možnosti plodit život a to z lásky, která je v nejvyšší míře dána mezi muže a ženu ..... proto opustí muž svou matku atd. ....... a stanou se jedno tělo. Nemůže být tedy řeč o tom, že Vámi zmiňovaný text Leviticus 18 se netýká homosexuálních praktik, ale jen "ležení muže při sexuálním aktu se ženou". To bychom mohli nakonec zpochybnit celou Bibli a i Božství samotného Krista. Právě proto, že sexualita je neměnná od svého počátku, náklonost, touha apod., tedy dnes jako před 2 tisíci lety a dříve, tak musí být sexualita vztažena k podstatě bytí samotného člověka a jeho účelu, tedy zjednodušeně řečeno být podobný Bohu. Láska která plodí je moudrostí Boha dána jen mezi muže a ženu, tedy ostatní projevy sexuální praxe jsou s tím neslučitelné a je jedno, že to tak člověk cítí. Neumím-li zpívat, pak nebudu vystupovat v Laskale, když nemám ruku, nikdy nebudu proslulý chirurg, když neumím vykládat vtipy, nebudou se lidé smát, když jsem plný zášti, nebudou se vedle mě lidé cítit dobře ..... . Vždyť je psáno, vaše slova ať jsou ANO a NE, nic mezi tím. Milujme všechny lidi bez rozdílu, neodsuzujme je, ale odsuzujme hřích a to co činí. Bohužel nemohu souhlasit s tímto pohledem na danou věc a odvažuji si tvrdit (i přes názor vystupujících znalců písma), že nemůže být pravda to, co naznačujete.

    • @marektakats9371
      @marektakats9371 Před 3 měsíci +5

      No co se těch "znalců písma" týče, tak mám dojem, že dvanáctiletý absolvent nedělní školy v naší církvi má těch znalostí více...

    • @Polyamory-rq6nu
      @Polyamory-rq6nu Před 2 měsíci +1

      @@marektakats9371 To je jen dojem dvanáctiletého absolventa nedělní školy. Jen úplný hňup by se zesměšňoval podobným neuctivým vytahováním na profesory teologie a teologické akademiky.

    • @Polyamory-rq6nu
      @Polyamory-rq6nu Před 2 měsíci +2

      "Nestvořil snad Bůh člověka jako muže a ženu a mají splynout v jedno, být dary života, tedy stejně jako samotný Bůh jsou v tom podobni?" No stvořil, ale homosexualitu Bůh taky nutně stvořil. Nebo jak jinak by se mu asi do Stvoření dostala?

    • @user-sb7mx3so7x
      @user-sb7mx3so7x Před 2 měsíci +3

      Myslím, že Bůh stvořil homosexualitu asi jako barvoslepost. Tedy nestvořil. Jsou to různé anomálie, které ve stvoření druhotně vznikají v důsledku sekundárních příčin, různých překážek a konfliktů na již existujícím stvoření.

  • @hanasahulova4357
    @hanasahulova4357 Před 3 měsíci +6

    Děkuji za skvělou debatu s fundovanými odborníky🙏👍👏

  • @petra4947
    @petra4947 Před 2 měsíci +2

    Boží slovo je živé! Špatní hosti.

  • @petra4947
    @petra4947 Před 2 měsíci +1

    Škoda

  • @petra4947
    @petra4947 Před 2 měsíci +1

    Mluví fakt o ničem…- už to první “kolečko”. Co řekli? Vlastně nic, ani úvod to nebyl. Nic. Taková škoda, Ach jo.