povodne.sk / Klimatické zmeny, príčiny a opatrenia - dokumentárny film

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 11. 2015
  • Nie klimatické zmeny nesú vinu na vysychaní prírody, potokov, znižovaní hladiny riek a podzemných vôd ale tri fenomény, ktoré sa nenápadne a rýchlo šíria pevninami:
    1. Zhutnené pôdy(i s malým sklonom)
    2. Umelo vytvorené svahy ( v ktorých prerušujeme kapiláry)
    3. Odvodňovacie kanály na nížinách
    Všetky tri fenomény pevniny odvodňujú, slnečná energia pevniny prehrieva a následne sa zohrieva atmosféra.... tieto tri fenomény drastickým spôsobom ovplyvňujú klimatické zmeny.
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 9

  • @vladimirklicka9402
    @vladimirklicka9402 Před 8 měsíci +1

    Dobrý den, náhodou jsem narazil na tento Váš, krásný, jasný a logický dokument. Lidé jako Vy, mají být v parlamentech a řídících funkcích po celém světě. Tak jak tam říkáte, za malé náklady by bylo uděkáno y vyřešeno mnoho. Co by ale dělali všichni Ti rádoby zelení mudrcové a o kolik zbytečných investic by přišel korporátní byznys, že? Svět potřebuje více lidí jako jste Vy a ochotu odpovědných naslouchat a konat. Vladimír

  •  Před 8 lety +4

    Jednoduché riešenia nedávajú príležitosť k tunelovaniu, na takých nezbohatnú ani politici, ani tí čo nimi poťahujú. My drobní "človiečikovia" to nezachránime, no predsa nesmieme prestať. Aspoň tam kde sme, sa o to pokúsme ! Úctivá vďaka Vám pán Vaľo, za vaše nasadenie! Viem, že to nevzdáte. Pri akomkoľvek úspechu sa tu pochváľte, potešíme sa s Vami isto viacerí!
    S úctou
    František

    • @MsEvula
      @MsEvula  Před 8 lety +1

      +František Galbavý Ďakujem veľmi pekne

  • @vladimirstarek7534
    @vladimirstarek7534 Před 8 lety +5

    Veľmi sa mi páči Váš dokument. Som len obyčajný človek z malej dedinky pri Žiline, z Brodna. To čo som dnes videl vo Vašom videu ma utvrdilo v mojich názoroch na situáciu v našej obci. Po roku 1989 sa rozpadli poľnohospodárske družstvá, tak sa to stalo aj u nás. Pozemky sa vrátili do rúk súkromných vlastníkov(hovorím prevažne o lúkach, pasienkoch a lesoch). Tieto lúky a pasienky boli, aspoň čo si ja pamätám s pred revolučnej doby osemdesiatych rokov, všetky kaskádovito upravené do medzí. Medze boli zatrávnené a posiate kríkmi. Družstvá ale tieto medze všetky rozorali a spravili z lúk a pasienkov rovné strechy. Nový vlastníci tomu dodali ešte kliniec do rakvy. Pre peniaze z urbárov, myslím z ťažby dreva, postupne všetky zalesnené plochy nad lúkami zničilo na nepoznanie. Tak sa nám pred 15timi rokmi ozvala prvá povodeň. Samozrejme že potok vydláždený kameňmi odhora až po spodok. Dedinou sa v tých časoch objavovali kamióny s drevom čoraz častejšie. (cca5 nákladných áut za deň). Prišla druhá povodeň asi o desať rokov, a teraz sú povodne čo každý rok. Obec má projekt na protipovodňovú úpravu potoka. Ale čo som zatiaľ pochopil, je to úplne vyrovnanie a čo najrýchlejšie odvedenie vody. V rozpore čo som tu dnes videl vo Vašom dokumente. Mám strach čo našim deťom zanecháme. Mám na Vás viac otázok ale neviem či smiem. Tak sa chcem len opýtať či tie medze našich starých rodičov mali svoj zmysel? Máme totiž rodinu v obci oproti tej našej, a tvrdia, že počas dažďov vidia ako sa po lúkach doslova tvoria rieky a tie strhávajú všetko a zaplavujú pozemky, domy, cesty...To počas existencie medzí neexistovalo. A ešte jedna jedna otázka, či by ste mohli túto svoju prácu prísť prezentovať na naše úrady, zasadania urbárov, a pod.? Skrátka robiť medzi ľuďmi osvetu. Ďakujem, Vlado

  • @MsEvula
    @MsEvula  Před 8 lety +3

    PRESTAŇME SI KONEČNE KLAMAŤ!
    Znižovaním emisí skleníkových plynov globálne otepľovanie nezastavíme! Pozrime sa pod vlastné nohy, kde utláčaním pôdy a vytváraním umelých svahov pôdu odvodňujeme. Vysušenú pôdu slnečná energia rýchlo zohreje, čím vzniká globálne otepľovanie!
    Otvorený list slovenským delegátom klimatického samitu v Paríži
    Vážený pán doktor Kurilla, vážení delegáti klimatického samitu,
    na pevninách chýba voda. Je to vážny problém, ktorého príčinou je podľa vedcov zvýšený výpar. Reálna príčina sa skrýva pod našimi nohami - zvýšený odtok dažďovej vody z pevnín. Príčina odtoku je:
    1. utlačená pôda, ktorá po svojom povrchu okamžite odvádza dažďovú vodu do nižšie položených oblastí, kde spôsobuje povodne a následne odteká do oceánov.
    2. umelo vytvorené svahy, ktoré cez prerušené póry odvodňujú prírodu do vzdialenosti niekoľko stoviek metrov od svahu. Póry fungujú v pôde ako zásobníky pitnej vody, vedú ku koreňom rastlín, k prameňom potokov a k podzemným vodám. Utlačené či prerušené póry tak strácajú svoju funkciu, čím krajinu odvodňujú.
    Práve tu sa nachádza závažný problém, ktorý musíme začať riešiť ihneď.
    Podľa vyjadrení vedcov sú na Slovensku len 3% zhutnenej pôdy. Podľa oficiálnych údajov z roku 2012 máme na Slovensku 4,7% zastavanej, teda zhutnenej plochy, ktorá do seba nevpustí dažďovú vodu. Vedci do úvahy nevzali prakticky nezmerateľnú plochu zhutnenej pôdy v lesoch a v poľnohospodárstve.
    Navyše, vedci vôbec nespomínajú a pravdepodobne ani neskúmajú vplyv umelo vytvorených svahov. Na Slovensku máme podľa oficiálnych údajov 42 993 km cestných komunikácií a 40 300 km lesných ciest. Prakticky pri každej takejto stavbe sa nachádza umelo vytvorený svah v priekope alebo priamo nad cestou. K nim musíme pripočítať aj 6000 km svahov v odvodňovacích kanáloch. Teda celková dĺžka odvodňovacích svahov je zhruba 89 300 km.
    Tento údaj však neobsahuje umelé svahy nad nepotrebnými približovacími lesnými cestami a v stopách po mechanizmoch. Odhadom je ich dĺžka minimálne trikrát väčšia ako dĺžka svahov pri lesných cestách. Čiže približne 120 000 kilometrov (ak niekto nameral viac, môže ma opraviť). Našu krajinu teda spolu odvodňuje zhruba 210 000 km odvodňovacích svahov.
    Meraniami na Východoslovenskej nížine som zistil, že stav vody v krajine jednoznačne ovplyvňujú umelo vytvorené svahy v kanáloch. Pri dažďoch a topení sa snehu stúpa alebo klesá voda v kanáli a to isté sa deje aj s podzemnou vodou v okolitých poliach, čo som preveroval v studni vzdialenej od kanála až 350 metrov. Hladina podzemnej vody stúpne alebo klesne v rozpätí 5 až 15 dní až o takmer jeden meter (ak podobné merania robila aj Slovenská akadémia vied, potvrdia to isté). Pri predpoklade, že tieto umelé svahy cez prerušené póry v priebehu celého roka odvodňujú okolitú krajinu do vzdialenosti cca. 150 metrov, plocha odvodnenej plochy je zhruba 31 500 km2, čo predstavuje 65% z celkovej plochy Slovenska.
    K tomu musíme pripočítať aj umelé svahy v kopcovitých terénoch nad záhradkárskymi lokalitami a nad inými stavbami, zhutnenú pôdu na poľnohospodárskej pôde, ktoré sú prakticky nezmerateľné.
    O pravdivosti týchto tvrdení svedčí aj pohľad na vyschnuté potoky, polia, lesy, pribúdajúce prázdne studne a takmer prázdne rieky. Vážený pán doktor, je jasne viditeľné, že naša krajina aj celý svet čím ďalej, tým viac trpí nedostatkom vody na pevninách. Vedci musia navrhnúť nejaké riešenie, ktoré pomôže ľudstvu na planéte.
    Nie som vedec, ale v prírode som prežil celý život a v dokumentoch, ktoré nájdete na stránke www.povodne.sk ukazujem, ako prírode ubližujeme a zároveň navrhujem fungujúce riešenia, pomocou ktorých zadržíme na pevninách obrovské množstvo vody a tak:
     zastavíme ich prehrievanie slnečnou energiou,
     prestane sa prehrievať zemská atmosféra (namiesto suchého teplého vzduchu bude do atmosféry stúpať vodná para, ktorá odráža slnečné lúče mimo atmosféry a lúče budú iba čiastočne zohrievať pevninu),
     predídeme povodniam,
     oživíme pramene potokov a riek,
     začnú stúpať podzemné vody,
     prestanú nás sužovať suchá a lesné požiare,
     prestanú sa topiť ľadovce a stúpať hladiny morí a oceánov,
     zmiernime klimatickú zmenu.
    A čo je najdôležitejšie, zabezpečíme dostatok pitnej vody aj pre budúce generácie. Moje riešenia sú na 100% okamžite účinné, trvalo udržateľné, štyri roky testované v prírode a potvrdené meraniami Slovenskej akadémie vied v roku 2011.
    Vážený pán doktor, uvedomme si, že keď nezačneme okamžite riešiť tento problém a napĺňať pevniny vodou, situácia na svete sa stane neudržateľnou a neriešiteľnou. Začnú pribúdať klimatickí utečenci, vzniknú vážne konflikty o vodu, ktoré môžu prerásť až do vojen. Práve toto by malo byť Vaším poslaním v Paríži. Ďakujem.
    Pozrite si dokumenty v nasledujúcom poradí:
    1. Klimatická zmena, fakty a mýty (2015)
    2. Klimatická zmena - reálne a overené riešenie (na stránka pribudne v 49.týždni roku 2015)
    3. Odvodňovanie pevnín = klimatická zmena (2015)
    4. Klimatická zmena - príčiny a opatrenia (2013)
    5. Vratme lesu jejich kapacitu držet vodu (CZcams, 2013)
    Tu si môžete pozrieť otvorené listy pre vlády štátov sveta.
    Prajem Vám šťastnú cestu do Paríža.

  • @liboralcr5313
    @liboralcr5313 Před 4 lety +1

    Hluboké zpracování půdy metodou podrývání
    czcams.com/video/9bsR1wPt5hA/video.html

  • @liboralcr5313
    @liboralcr5313 Před 4 lety +1

    Nech půdu žít - dokument (2019)
    www.ceskatelevize.cz/porady/13319993256-nech-pudu-zit/

  • @martingross8918
    @martingross8918 Před 3 lety

    Zkouším to v malém...
    czcams.com/video/E3ubrhD8Eqc/video.html