Nagysármási zsidók - egy közösség kiirtása

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 10. 2021
  • 1944. szeptember 16-án és 17-án Pusztakamaráson végeztek ki 126 nagysármási zsidót, akik közül a legfiatalabb egy egyéves csecsemő volt, a legidősebb pedig 83 éves.
    A történelem nehéz témái sokszor nem részesülnek megfelelő figyelemben, mivel bizonyos események érzékenyen érinthetnek sokakat. Kovács Szabolcs csíkszeredai történész ennek ellenére bátran és határozottan nyúlt a Maros megyei Nagysármáson élt zsidók kivégzésének történetéhez, kötetet írt az események részleteiről, hátteréről. A kivégzések, gyilkosságok nem csak a még élő szemtanúk emlékezetében élnek, hanem szinte a kollektív tudattalan részeivé váltak, a település lakói - elsősorban a magyar közösség - úgy érzik, hogy az eseményeket nem lehet elfelejteni, életük részévé váltak.
    Kovács Szabolcs a második világháborús trauma feldolgozását is szerette volna elindítani, amikor megírta a nagysármási események „krónikáját”. A nagysármási zsidók meggyilkolása (1944. szeptember 16-17.) - Magyarok, románok és zsidók a magyar katonai megszállás időszakában című könyv online, ingyenesen letölthető e-könyv formában jelent meg a Clio Kötetek 4. kiadványaként. A kutatás kezdetét hatalmas iratanyag jelentette, melyet a CNSAS (Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács) levéltárában digitalizált, illetve fényképezett be az amerikai United States Holocaust Memorial Museum két munkatársa. A nagy mennyiségű, rendezetlen, „ömlesztett” iratanyag a nagysármási tömeggyilkosság ügyében zajlott perekhez kapcsolódott.
    Bár a feladat nem tűnt egyszerűnek, Kovács Szabolcs izgalmas kihívásként tekintett rá. A történész szerint ezek az atrocitások alig vannak feldolgozva a szakirodalomban, ha esetleg írtak róluk, akkor többnyire politikai felhanggal történt, főként az 1990-es időszak előtt a magyar közösség megbélyegzését szolgálta. Kovács Szabolcs ezúttal a helyszínen igyekezett utánajárni annak, hogy a közösségben hogyan él tovább a nagysármási zsidók elpusztításának a története.
    A filmek megvalósítását az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala támogatta. / "Diversitate în unitate - filme documentare despre minoritățile etnice din România" realizat cu sprijinul financiar al Secretariatul General al Guvernului - Departamentul pentru Relații Interetnice.
    A Gidó Attila történésszel készített interjút a kolozsvári Muzeonban rögzítettük.

Komentáře • 12

  • @bmfilm11

    Ezt a filmet iskolákban kellene vetíteni, és a Magyar Parlamentben. Utána meg lehetne beszélni, hogy ezek a tömeggyilkosok, és uszítóik, feletteseik, szimpatizánsai, mentegetőik, stb. miért emberellenesek, és miért gyalázzák meg egészében a kereszténységet, vagy a "keresztény értékrend" eszméjét. (ha egyáltalán meggyalázzák . . .) Kik ezek a tömeggyilkossá képzett emberek, milyen eszmerendszeren nőttek fel, jártak e templomokba? Ezt kellene alaposan "kivesézni".

  • @ugyfelkozponthyperactive5664

    Hol van az a múzeum, ahol Gidó Attila megszólal?

  • @UzzaAhio
    @UzzaAhio Před 2 lety +6

    jó lenne hozzá román, magyar és angol felirat.

  • @stefanszilagyi9325
    @stefanszilagyi9325 Před rokem

    B