Kdo je největší nepřítel starostů?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 09. 2022
  • Je po komunálních volbách a druhé kolo senátních právě začíná. Kam bude Česko po volbách směřovat? O tom můžete s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem naživo diskutovat už v sobotu večer 1. 10. od 18 hodin na Festivalu Paměti národa na pražském Strahově.
    Poslední díl jsme natočili v Rumburku o tom, co to znamená jít do komunální politiky a dělat starostu. Lidé vás nepochválí a v patách budete mít dřív či později státního zástupce. Budete bojovat se směrnicemi a metodikami, které jsou k ničemu, ale jejich četbou byste mohli strávit zbytek života. Co vůbec nutí lidi kandidovat do zastupitelstva? Proč máme tolik obcí, které pak často nemá kdo spravovat? A jak se na pohraničí projevuje fakt, že do mnoha míst se nedá z Prahy dojet za rozumnou dobu?

Komentáře • 2

  • @karels3972
    @karels3972 Před rokem +1

    no ne, toto je jako zjevení.
    tohle by měli dávat v televizi .
    zmíněno spousta zajímavých témat.
    " počet obcí v česku ( zasadně větší ( vzhledem k velikosti celku ) než v blízkých zemích západně .
    " obce s hlediska kompetencí ,mocenské ztruktůry )
    k tomu patří - podoba státu zde. u toho bych se zastavil :
    v mnohých zemích na západě ( především historicky protestant. ) je stát něco jako platforma aby mohla být komunikace mezi častmi společnosti , takové neutralní uzemi , stát v česku je"samostatnější entia ".......( samozřejmě nemyslím instituce jako armada tam je to přirozené )
    Tak teda volby komunální " proběhli " , kdybych porafrázoval Masarika " ještě upřednostnit ten názor voličů . jak v systému tak v mediích .
    Ja jsem v mediích nezaznamenal nějaky seriozní souhrn výsledků třeba i strukturálně s hlediska " specifických " teritorii.
    Když napišete na wikipedii " Wikipedista:Ucelovp" tak to ted nabízí odkaz kde je nějaké zhodnocení hlasovaní pro komunální volby 2022 v několika větších městech .
    Ještě k tomu volebnímu systému - kolik dostal nějaký jednotlivec bodů ( prý hlasů ) od voličů.
    jako kdyby v nějaké ankete kde volič muže 10 jednotlivcům dát hlas-bod , mohl toho jednoho realně podpořit . ne v tomto případě by mohl podpořit jen 1/10 svého hlasu.
    Ja bych ten, oficielní primcip vyhodnocování těch " křížkovaných " volebních listku pro komunalní voby v česku , jednoduše popsal jako " STRANICKÝ S PRVKY ANARCHIE".
    Podle mě to největší problém děla v středních "městech " kde lidé nechtějí volit jen stranicky .
    obecně se to dá popsat , i s hlediska množství dat na vstupu a výstupu , jako velice komplikovaný ( vzhledem k velikosti Česka ) . A s hlediska toho, že asi velká většina voličů neví jak se ty jeho rozdané " body" ( křížky ) vyhodnocují , by se to dalo popsat jako netransparentní.
    Docela mě pak po volbách pobaví jak se i ti kteří se kolem te " politiky na obci " dlouhodobě pohybují, diví , " jak to dopadlo , jak to že " prošel " zrovna ten kandidát .

    • @karels3972
      @karels3972 Před rokem

      i když . občas tam slyším takové zvláštní " vsuvky " od toho jednoho ??!! Jak se říká dabel muže být v detailu .