W roli głównej (01) Żmijowiec zwyczajny - roślina miododajna i lecznicza

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 06. 2024
  • Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare) - gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych. Swoją nazwę zawdzięcza wystającym z korony kwiatu pręcikom, przypominającym język żmii, oraz temu, że w przeszłości używany był przeciw ukąszeniom żmii. Rozpowszechniony na świecie, w Polsce pospolity na niżu.
    Roślina dwuletnia, ciepłolubny hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do października. Kwiaty zapylane są przez błonkówki, szczególnie przez większe gatunki z rodziny pszczołowatych. Rolę powabni spełniają nie tylko kwiaty, ale także czerwono kropkowana łodyga. Esowato wygięte pręciki stanowią podporę dla owadów pobierających z kwiatów nektar.
    Roślina trująca. Zawiera trujące alkaloidy i nie jest zjadana przez zwierzęta.
    Jest rośliną żywicielską larw motyla rusałki osetnik (Vanessa cardui) i chrząszczy.
    Bywa uprawiany jako roślina ozdobna.
    Roślina użytkowa
    Cenna roślina miododajna o dużej wydajności. Z 1 ha można otrzymać około 400 kg jasnożółtego miodu, cenionego ze względu na smak i aromat.
    Dawniej używany był jako trutka na szczury.
    Z nasion wytłaczano dawniej olej.
    Roślina lecznicza
    W farmacji stosuje się ziele (Herba Echii), które jest bogate w alkaloidy pirolizyzdynowe: echiinę, echimidynę, homo-echimidynę, acetyloechimidynę, konsolidynę, cynoglosynę, konsolicynę oraz echiuvulgarinę. Zawiera także garbniki, krzemionkę, fitosterole, saponiny, olejek eteryczny i śluzy. Działa na układ nerwowy kojąc i wyciszając nerwy. Ma właściwości przeciwkaszlowe, a także gojące rany i przeciwtrądzikowe. Wykorzystywany w leczeniu tzw. domowymi sposobami. Jednak należy uważać, gdyż jego przedawkowanie skutkuje uszkodzeniem wątroby oraz halucynacjami. Korzeń był dawniej stosowany w leczeniu padaczki, a także w medycynie ludowej jako środek przeciwbólowy i środek przeciw ukąszeniom żmii.
    Źródło: pl.wikipedia
  • Jak na to + styl

Komentáře • 22

  • @annag.
    @annag. Před 20 dny +4

    Nareszcie poznałam żmijowca z nazwy !
    Tyle go rośnie tutaj,pięknie zdobi niekoszone trawniki😊
    Fajny filmik z muzyką natury. Dzięki 😊

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 20 dny

      A to ciekawe 🤔 Latami włóczę się po łąkach lasach i nigdy go nie widziałem a to wysoka nawet do metra roślina. Nieco podobny jest farbownik. Pozdrówka.

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 18 dny +1

      Jak przedwczoraj napisałem w moim regionie płd. Wielkopolski żmijowca nie uświadczysz. A wczoraj łąkę z przepięknymi żmijowcami spotkał przy drodze na Mazurach Łukasz Łuczaj. Niesamowity widok i warto obejrzeć krótki filmik na kanale profesora.

  • @Garden-ogrodowo
    @Garden-ogrodowo Před 19 dny +3

    Tyle razy próbowałam wprowadzić go do ogrodu i się nie udawało 😅 to wartościową roślinka. Dziękuję za przypomnienie o tak naszym , pięknym kwiatku ❤❤ Pozdrawiam Cię serdecznie Krzysiu 👍🌸

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 18 dny +2

      Wczoraj (29-go) Dorotko łąkę z przepięknymi żmijowcami spotkał przy drodze na Mazurach Łukasz Łuczaj. Niesamowity widok, którego w moim regionie płd. Wielkopolski już się nie zobaczy. Warto obejrzeć ten krótki filmik na kanale profesora.

    • @Garden-ogrodowo
      @Garden-ogrodowo Před 17 dny

      @@Kris-Naturalist No fakt 😃👍

  • @OgroduJolki
    @OgroduJolki Před 20 dny +3

    Przepiękna roślina, nie mam już jej gdzie upchać niestety. Pozdrawiam!

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 20 dny +1

      Mam podobny problem z brakiem miejsca. Jednak przysłane nasiona musiałem wysiać i w tym roku kwiaty zaskoczyły mnie swoją urodą no i zapylacze na niej ucztują że hej 😃 Pozdrówka.

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 18 dny

      Warto wejść na kanał prof. Łuczaja, ktory wczoraj spotkał na Mazurach przepiękną łąkę ze żmijowcami. W moim regionie niestety takich łąk już nie ma. Pozdrawiam.

    • @OgroduJolki
      @OgroduJolki Před 17 dny +1

      @@Kris-Naturalist Dziękuję, zaglądam tam czasem. Miałam kiedyś wymianę zdań z panem profesorem, mailową, kiedyś przy okazji Panu wyjawię treść :-) Okazało się, że mamy inne rozumienie ekologii, że się delikatnie wyrażę. Profesor oczywiście wiedzę ma ogromną, doświadczenie również. Pozdrawiam!

  • @ogrodjadzi-jadwigabaczynsk4115

    Cześć 😊 ktoś niedawno pokazywał go w swoim ogrodzie. Duza roślina i pieknie kwitła. Nie mam go jeszcze ale jest na mojej liście zakupów.😊 Warto sadzić miodododajne rośliny. Pozdrawiam serdecznie

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 20 dny

      Zgadza się warto sądzić miododajne rośliny a żmijowiec to jest czołówka z wysoką miododajnoscią. Nie wiem Jadziu czy dostaniesz roślinę bo jest dwuletnia. Ja wysialem nasiona w ubiegłym roku a w tym zaskoczyła mnie uroda kwiatów. Pozdrówka zasyłam.

    • @Garden-ogrodowo
      @Garden-ogrodowo Před 19 dny

      Jadziu u Klaudii 😊

    • @ogrodjadzi-jadwigabaczynsk4115
      @ogrodjadzi-jadwigabaczynsk4115 Před 19 dny

      @@Garden-ogrodowo też był u p Grażyny. Babcia w ogrodzie 🙂

    • @Garden-ogrodowo
      @Garden-ogrodowo Před 19 dny +1

      @@ogrodjadzi-jadwigabaczynsk4115 a to nie wiedziałam 😅

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 18 dny +1

      A jak wygląda łąka ze wspaniałymi żmijowcami pokazał wczoraj na swoim kanale prof. Łuczaj. To na Mazurach a w moich okolicach takich łąk już nie ma.

  • @henrykaguzniczak
    @henrykaguzniczak Před 15 dny

    Od dawna jestem zauroczona żmijowcem. Rośnie u nas na poboczach dróg. Z roku na rok mam zamiar wprowadzić go do swojego ogrodu, ale mam obawy, ze mi zdominuje cały ogród i nie zapanuje nad tym. Chyba jednak zaryzykuję i się skuszę, bo jest piękny.

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 14 dny +1

      To inaczej niż te kilkadziesiąt km na południe 🙂Nigdy tej wysokiej rośliny w naturze nie widziałem. To dwuletnia roślina i nie jest ekspansywna jak byliny rozrastające się kłączami i myślę że łatwo rozetę która pojawia się w 1-m roku usunąć. Podobnie jak z naparstnicami czy dziewannami. Z takimi roslinami mamy doświadczenie, nieprawdaż? 🙂 A jak będzie u nas to się okaże. Pozdrowienia zasyłam.

    • @henrykaguzniczak
      @henrykaguzniczak Před 14 dny +1

      @@Kris-Naturalist Właśnie wczoraj wyrwałam jedną i zobaczyłam, że ma palowy korzeń, więc moje obawy, że będzie ekspansywna były zbyteczne. Będę musiała teraz poczekać na nasionka i wysiać je. Myślę, że jesienią, tak jak naparstnice.

  • @chaconne0488
    @chaconne0488 Před 20 dny +3

    No proszę, u mnie rósł latami, a ja go traktowałam jako roślinę zbędną:))) Teraz to się zmieni , to moje odkrycie roku :)) i spróbuję go posiać, zamiast kocimiętki , bo ona mi nie przypadła do gustu . Rosła też Kleome i też ją wyautowałam :)) bezmyślnie. Czy ten żmijowiec , to taki , jak ten dziko rosnący, czy jakiś z upraw, bo są też inne odmiany ?

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  Před 20 dny +2

      Żmijowiec zwyczajny to jeden z 2 gatunków w kraju. Mylony bywa z babkowatym ale on lepiej rośnie na południu Europy. Zaś ż. zwyczajny ma jeszcze odmiany białe, różowe...Na moje oko to efektowna roślina w ogrodzie. Dostałem nasiona więc do końca nie wiem jaki bo pisano że ż. grecki. Natomiast co dla mnie istotne jest on miododajny i leczniczy. A kocimiętkę jest kilka gatunków no i wyhodowano odmiany. Odmiany mają duże kwiaty czy intensywne kolory więc obejrzyj w necie. Na moich dwóch taksonach siadają zapylacze też motyle. Nie każdy przyciąga koty ale sfotografowałem jak kocisko tarza się z lubością w kocimietce. Oczywiście roślina ucierpiała. Kleome myślę dla zbieraczy egzotyki. Pozdrówka.