Film edukacyjny pt. „Trauma wczesnodziecięca i trauma odrzucenia u dzieci z FAS/FASD”

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024
  • Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego z udziałem Pani dr Elżbiety Trubiłowicz pt. „Trauma wczesnodziecięca i trauma odrzucenia u dzieci z FAS/FASD”
    Pani doktor przybliży nam temat czym jest trauma oraz jakie sytuacje są traumą dla dziecka. Z filmu dowiemy się, kiedy trauma może przerodzić się w Zespół Stresu Pourazowego, jakie są jej konsekwencje, jak ona oddziaływuje na nasz mózg i jak reagujemy na takie zdarzenia. Dowiemy się, co jest podstawową przyczyną traumy i czym jest trauma odrzucenia u dzieci z FAS/FASD. Temat może z pozoru trudny, ale bardzo potrzebny do właściwego rozpoznania i adekwatnych sposobów pomocy, metod terapii w rozwoju dziecka z FAS/FASD.
    Dr Elżbieta Trubiłowicz z zawodu jest psychologiem, psychoterapeutą, superwizorem aplikantem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wieloletnim wykładowcą KUL. Prowadziła zajęcia i opracowała publikacje dotyczące wsparcia osób z urazem psychicznym oraz rodzin przeżywających kryzysy. Kieruje Specjalistyczną Poradnią dla Rodzin MOPR Lublin oraz Fundacją „Młyn Przemian”. Prowadzi Ośrodek „True be - psychoterapia, superwizja, szkolenia”. Współpracuje z Poradnią Zdrowia Psychicznego w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci „Dom Małego Księcia”.
    Film wykonany na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.
    REGIONALNY PUNKT DIAGNOZY I TERAPII FAS/FASD
    e-mail: rpdit@rops.lubelskie.pl, telefon: 81 528 76 67
    www.rops.lubelskie.pl

Komentáře • 14

  • @sobeszczyn2251
    @sobeszczyn2251 Před rokem +15

    Witam. Mam 39lat i jestem aleksytymikiem. Nie za bardzo rozpoznaję uczucia, emocje i nie potrafię ich okazywać. Tyle lat do tego dochodziłem. Im starszy się stawałem, tym więcej miałem stanów depresyjnych. Aż z myślami samobójczymi. Istnieje u mnie dysocjacja, trudno mi "istnieć" w relacjach międzyludzkich. Miewałem myśli, że funkcjonuję jak robot🤖. Tak, czesto zdarza mi się nieruchomieć, jakby zastygać. Nie potrafię cieszyć się życiem. Nie wiem jak reagować na pochwały. Od jakiegoś czasu staram się być asertywnym. To wynik deprywacji emocjonalnej. I na szczęście nie było u mnie w domu alkoholu. Już przed okresem bycia nastolatkiem(11-12 lat) miałem wyjebane na rodziców. Nawet lepiej, gdy się mną nie interesowali. Bo i tak tego wcześniej nie robili. Sami pewnie nie otrzymali tego w swoim dzieciństwie. I koło się zamyka. Pozdro i dziękóweczka za materiał👋.

  • @Roza010
    @Roza010 Před 11 měsíci +5

    W prosty i zrozumiały sposób Pani nakreśliła tak trudne traumy i przeżycia - jestem wdzięczna za ten filmik tym bardziej, że sama doświadczyłam traum we wczesnym dzieciństwie a teraz jestem na terapii - widzę i czuję, że dopiero ona zaczęła mi pomagać w radzeniu sobie z emocjami i relacjami i ze swoją psychiką. Dziękuje 🤗

  • @irenaw9630
    @irenaw9630 Před rokem +4

    Ciekawe informacje bardzo ważne w prosty przejrzysty sposób objaśnione 😊dziękuję serdecznie 😊

  • @mglov7710
    @mglov7710 Před rokem +5

    Dziękuję

  • @NoRespec1
    @NoRespec1 Před rokem +7

    Taka wiedza w 30 min i tylko 1.4 wyświetleń szkoda bo ważny temat niesamowicie.

  • @AnAn-wj3xx
    @AnAn-wj3xx Před rokem +3

    Bardzo dobrze wyjaśnione. Dziękuję.

  • @DzisiajwBetlejemSylwiaHazboun

    Bardzo dziękuję ❤

  • @ewapr38
    @ewapr38 Před 5 měsíci

    Wartosciowy materiał.Ciekawy temat traumy dzieciecej . Sądzę,że takich osob jest sporo w moim pokoleniu-wiele znanych mi osob bylo po prostu lane kiedy bylo dziecmi./Nie mam FAS ale jestem DDA i mam objawy opisane przez Panią- ciagle czekam az zdarzy się coś złego,nie potrafię cieszyć się dniem dzisiejszym i generalnie zyje w leku ze zaraz cos sie zlego stanie i musze byc gotowa na najgorsze(szeroko pojete), kiedy mama zostawila ojca tak jak Pani opisala widok alkoholu albo kiedy moja mama raz poszla na imieniny do kolezanka , wypila kieliszek wina i ja to od razu wyczulam- krzyczalam na nia i nie odzywalam sie do niej wiele dni, wiele lat nie akceptowalam alkoholu ani u doroslych ani potem gdy bylam starsza u rowiesnikow czy na imprezach,do tej pory nie znosze pijanych ludzi a alkoholikow nienawidzę.To wspaniale co Pani opisuje,ze dzieci z FAS maja szanse na samodzielne,normalne zycie .Acz mam nadzieje,że bedzie rosła swiadomosc spoleczna i dzieci z FAS bedzie coraz mniej niz wiecej.Jak rowniez do niektorych srodowisk dotrze to co Pani powiedziala-krzyk i lanie dziecka( chocby klaps) to jednak trauma dla malucha i wplywa na rozwój mózgu.

  • @marekm9647
    @marekm9647 Před 4 měsíci

    Bardzo pomocne. Dziękuję.

  • @twojkoszmar4231
    @twojkoszmar4231 Před rokem +4

    Chyba przezylam traume wczesnodziecieca,mam FAS bez objawow fizycznych, traume odrzucenia (w wieku 3 msc rozdzielono mnie od rodzicow biol i dawali mi alkohol) , uniewaznianie emocji...traume relacyjna z rodzicem adopcyjnym, śmierć rodzica adopcyjnego. Jestem dorosla i mam zaburzenia osobowosci borderline i zaleznej i problemy z relacjami. Jak to wyleczyc?

  • @wodnik2531
    @wodnik2531 Před 5 měsíci

    Kurna, chyba przeżyłem traumę jak byłem mały, thx. 😅🤣🤣😂😅😅

  • @gifgit8613
    @gifgit8613 Před 5 měsíci

    ❤❤❤

  • @lenalena9314
    @lenalena9314 Před 9 měsíci +8

    To co ta Pani opowiada może dotyczyć każdego dziecka. Trauma i zaniedbanie nie dotyczą tylko dzieci z FAS, ale również dzieci chorych, oddawanych pod opiekę krewnym itd.

    • @pawek.7278
      @pawek.7278 Před 6 měsíci

      Zazwyczaj narcystyczni rodzice biologiczni lub zastępczy doprowadzają dzieci do tego. Narcyzm to z kolei nieuleczalne zaburzenie osobowości. W dzisiejszym świecie jest niestety wielu narcyzow zarówno jawnych, jak i ukrytych.