Akupunktura w medycynie chińskiej | Magdalena Wojciechowska-Budzisz dla Naturalnie o Zdrowiu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 08. 2024
  • Z Magdaleną Wojciechowską-Budzisz, specjalistką medycyny chińskiej rozmawiamy o akupunkturze.
    #akupunktura #medycynachińska #magdalenawojciechowskabudzisz
    Dowiedz się więcej:
    naturalnieozdr...
    naturalnieozdr...
    naturalnieozdr...
    naturalnieozdr...
    Czym jest akupunktura w medycynie chińskiej?
    Akupunktura jest jednym z trzech filarów, na których bazuje medycyna chińska. Kolejnymi dwoma są ziołolecznictwo i dietetyka, oraz w pewnym stopniu masaże lecznicze.
    Akupunktura jest zabiegiem kojarzonym wyłącznie z medycyną chińską. Jest to leczenie, liczące wiele tysięcy lat, polegające na nakłuwaniu określonych punktów na ciele zwanych punktami akupunkturowymi.
    Z czego są wykonane igły do akupunktury?
    Igły do akupunktury są metalowe, ale zasadniczo różnią się od igieł w strzykawkach. Nie są bowiem zakończone otworem. Igły akupunkturowe są niesamowicie cienkie i ostre, a przez to, że nie mają otworu, nie uszkadzają tkanki podczas zabiegu.
    Zdarza się, że po nakłuciu wypłynie kropelka krwi, ale jest to zamierzone przez terapeutę (jest to odpowiednia technika nakłuwania). Igły są różnej długości, zawsze sterylne, zawsze jednorazowego użytku. Teoretycznie nakłucie takimi igłami nie powinno boleć.
    Czy akupunktura boli?
    Ja nigdy nie okłamuję swoich pacjentów i nie mówię, że nakłucia nie bolą, ponieważ może być różnie. Samo nakłucie rzeczywiście bywa bezbolesne, czasami lekko zaszczypie, tak jakby nas komar ugryzł. - mówi Magdalena Wojciechowska-Budzisz. - Ale samo manewrowanie igłą, może powodować nieprzyjemne doznania. Jest to uzależnione od kondycji pacjenta.
    Czyli terapeuta nie tylko wbija igłę, ale jeszcze nią porusza?
    Akupunkturzysta pracuje igłą. W akupunkturze chodzi o to, żeby po pierwsze wbić igłę we właściwe miejsce, po drugie znaleźć właściwy meridian (punkt musi być zlokalizowany na konkretnym meridianie) a po trzecie z igłą należy pracować.
    Manipulujemy igłą w odpowiednim kierunku, z odpowiednim natężeniem, w odpowiednim czasie. To wszystko ma na celu poruszenie we właściwy sposób energii pacjenta.
    Na co pomaga akupunktura? Przy jakiego rodzaju problemach ze zdrowiem możemy ją zastosować?
    Trudno znaleźć obszar, w którym akupunktura nie może pomóc. Generalnie może nam pomóc ze wszystkim. Akupunktura jest skuteczna w:
    - dolegliwościach bólowych
    - zastojach energetycznych, które generują ból
    - w schorzeniach ortopedycznych
    - w momencie kiedy niedomagają narządy wewnętrzne
    - przy bólach głowy
    - dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego, układu nerwowego, moczowego
    Nie będę mówiła o konkretnych chorobach, ponieważ jednostki chorobowe różnią się w medycynie chińskiej od tych, które znamy z medycyny konwencjonalnej i diagnozy różnią się od tych, które znamy z przychodni, czy ze szpitala.
    Czy warto iść na zabieg akupunktury, gdy bierze mnie grypa lub przeziębienie?
    Jak najbardziej. Właściwie dobrany i nakłuty zestaw punktów akupunkturowych, zwłaszcza jeśli zadziałamy na samym początku choroby znakomicie zadziała.
    Czasami nawet jeden zabieg potrafi doprowadzić pacjenta do równowagi i przeziębienie znika. Oczywiście nie zawsze się tak dzieje, czasami zabiegów trzeba wykonać więcej.
    Czy są przeciwwskazania do zastosowania akupunktury?
    Nie ma, ponieważ jeśli akupunktura jest dobrze wykonana, fachową dłonią terapeuty medycyny chińskiej, nie może przynieść szkody.
    Jednak nie nakłuwa się dzieci, ponieważ maluchy po prostu boją się igieł. Bywają tak przerażone, że nie ma mowy o efekcie terapeutycznym.
    Nie ma przeciwwskazań do wykonania akupunktury w ciąży, jednak wówczas możemy nakłuwać tylko niektóre punkty na ciele.
    W jaki sposób znaleźć dobrego akupunkturzystę?
    Najlepszą metodą jest „poczta pantoflowa”, pytajmy znajomych, może ktoś poleci nam dobrego specjalistę. A jeśli już do niego pójdziecie, porozmawiajcie z nim, postarajcie się wyczuć wzajemną energię.
    Akupunktura, medycyna chińska w ogóle, jest po części medycyną energetyczną. Jeżeli więc nie ma tzw. chemii pomiędzy pacjentem a terapeutą, wówczas nie będzie dobrego przepływu energii podczas terapii.
    My terapeuci, powinniśmy też nakłuwać pacjenta z określoną intencją taką jak np. intencja uzdrowienia, przywrócenia równowagi. Równowaga energetyczna terapeuty także jest istotna w procesie leczenia, nakłada się bowiem na stan energetyczny pacjenta.
    Czy liczbę zabiegów dobiera się indywidualnie?
    Tak. Jak każda medycyna naturalna, medycyna chińska podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie. Czasami przy schorzeniach przewlekłych wiadomo, że zabiegów trzeba będzie wykonać więcej.
    Obserwuje się też poziom energii pacjenta - wówczas widać jak długo będzie potrzebował wzmocnienia. Ale czasami wystarczy jeden zabieg lub jeden na jakiś czas, żeby utrzymać wypracowany balans.

Komentáře • 2

  • @majaottka9463
    @majaottka9463 Před 2 lety

    Chciałam zapytać o kontakt / gdzie znajduje się gabinet akupunktury pani Magdy ? Dziękuje

  • @monica2587
    @monica2587 Před 2 lety

    Dlaczego akupunktura została nazwana problemem?🤔 "Porozmawiajmy o tym problemie "