Ziołolecznictwo w medycynie chińskiej | Magdalena Wojciechowska-Budzisz dla Naturalnie o Zdrowiu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 01. 2022
  • Z Magdaleną Wojciechowską-Budzisz, specjalistką medycyny chińskiej rozmawiamy o ziołolecznictwie w medycynie chińskiej.
    #medycynachińska #ziołolecznictwo #mieszankiziołowe
    Dowiedz się więcej:
    naturalnieozdrowiu.pl/ziolole...
    naturalnieozdrowiu.pl/ziolole...
    naturalnieozdrowiu.pl/ziola-w...
    naturalnieozdrowiu.pl/jak-lec...
    naturalnieozdrowiu.pl/categor...
    Ziołolecznictwo w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej różni się od europejskiego leczenia ziołami
    Drugim z trzech zasadniczych filarów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest ziołolecznictwo. Leczenie ziołami w medycynie chińskiej jest czymś zupełnie innym niż jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Często ziołolecznictwo kojarzy nam się z popijaniem mięty czy rumianku, albo z płukaniem gardła szałwią. Wydaje nam się, że są to „babcine” metody, całkowicie bezpieczne i działające łagodnie. Nie jest to słuszne przekonanie, ale to temat na inną rozmowę.
    Warto jednak wiedzieć, że chińskie mieszanki ziołowe maja bardzo silne działanie, porównywalne do silnych leków medycyny zachodniej przepisywanych na receptę. Zresztą w ich skład wchodzą nie tylko zioła, ale zdarza się, że trafiają tam także substancje pochodzenia zwierzęcego np. sproszkowane dżdżownice czy owady.
    Być może dla nas brzmi to dość odstraszająco, ale tak naprawdę nie ma się czego bać. Najważniejsze, żeby zaufać swojemu terapeucie przy wyborze leku i zastosować się do jego zaleceń.
    Chińskie leki ziołowe powinien przepisywać lekarz
    Zazwyczaj w ziołolecznictwie chińskim stosuje się mieszanki - w ich skład wchodzi nawet 20 lub więcej ziół. Mieszanki te nazywamy recepturami i lekarz dobiera je indywidualnie dla każdego pacjenta biorąc pod uwagę jego konkretne potrzeby, tzw. Indywidualny wzorzec chorobowy.
    Uwzględnia nie tylko jakie zioła, ale także jaka ich dawka powinny się znaleźć w danej recepturze oraz informuje w jaki sposób je przygotować. Z niektórych ziół należy zrobić odwar, czasami wywar lub napar.
    Pacjent otrzymuje zalecenia, w jaki sposób powinien przyjmować przepisane mu mieszanki ziołowe. Terapeuta stosujący ziołolecznictwo wywodzące się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej musi wiedzieć jakich ziół dana osoba nie może przyjmować, które jej nie pomogą, a które wręcz mogą zaszkodzić.
    Co wchodzi w skład chińskich receptur leczniczych?
    W skład chińskich mieszanek ziołowych z reguły wchodzą rośliny typowe dla azjatyckiej strefy klimatycznej. Chiny są ogromnym krajem, rośnie tam mnóstwo odmian rożnego rodzaju ziół, owoców, drzew, z których można przygotowywać niezwykłe mieszanki.
    Chińczycy do swoich receptur włączają np. skórkę mandarynki, traganek, arcydzięgiel, daktyle chińskie i mnóstwo innych składników, których nazwy nic nam nie powiedzą.
    Ja w terapii moich pacjentów wspomagam się także ziołami polskimi lub europejskimi - mówi Magdalena Wojciechowska-Budzisz - np. miętą, rozmarynem, lawendą. Również działają znakomicie. Często mam wręcz wrażenie, że dla nas, Europejczyków, rośliny rosnące w naszej strefie klimatycznej są lepszym wyborem niż te z dalekich krajów.
    Nie wolno samodzielnie leczyć się ziołami chińskimi
    Pamiętajmy, żeby nigdy nie stosować ziół chińskich na własną rękę. Mają one bowiem bardzo silne działanie. Suplementy ziołowe pochodzące z Chin, opisane chińskimi znakami, zazwyczaj dla nas niezrozumiałymi, są dostępne w internecie. Ale nigdy ich nie kupujmy!
    Nawet jeśli ktoś napisał, że są to np. "zioła na przeziębienie”, „na usunięcie nadmiaru śluzu” itd., to tak naprawdę nie mamy pojęcia co wchodzi w skład takiej mieszanki i w jaki sposób na nas zadziała. Jeżeli więc nie znamy się dobrze na ziołolecznictwie w medycynie chińskiej i zażyjemy chińską kombinację ziołową doustnie, to może nam ona po prostu zaszkodzić.
    Żeby przepisywać bezpiecznie i skutecznie chińskie mieszanki ziołowe, trzeba studiować medycynę chińską wiele lat i posiąść głęboką wiedzę, przede wszystkim z zakresu ziołolecznictwa chińskiego. Traktujmy chińskie leki ziołowe z takim samym szacunkiem jak silne leki naszej zachodniej medycyny i bierzmy je tylko zgodnie z zaleceniem specjalisty, który na ziołolecznictwie chińskim się zna.

Komentáře • 3

  • @marcinadameczek6686
    @marcinadameczek6686 Před rokem

    Witam ciekawy program ja stosuje tabletki ziolowe Hu Gan Pian na oczyszczanie i detoxykacje zamawiam w Klinice Hinskiej w Jaworze kolo Bielsko Bialej rekomendacje dobrom ma ow produkt ale jak jest naprawdę nie wiem ?

  • @czesawjakubiczka4131
    @czesawjakubiczka4131 Před rokem

    Sympatyczna Pani.Mam pytanko.Gdzie,można uzyskać następującą informację.Trzymamy się chńszczyzny.Chodzi mi o zestawy jedzenia na daną porę roku.Gdzie mogę dostać taką informację?Chodzi o nasz kraj.Bo będzie bardziej skutecznie,bo to co rośnie na naszej ziemi.Pzdrawiam.

  • @czesawjakubiczka4131
    @czesawjakubiczka4131 Před 2 lety

    To,jest cene.Wielki szacunek.Bo zioła mogą tylko wtedy ,jak są dopasowane do danej osoby.Bieże się człowieka indywidualnie.Za to szacunek dla medycyny chińskiej.Ciekawostka.Kiedyś nasze zielarki,dawkowały danej osobie zioła rękami.Ale nie były po studiach .Byli prości ludzie na wioskach.Były bardzo otpowiedzialne.A my lubimy łatwizny.Idziemy do sklepu zielarskiego i kupujemy woreczkach zioła. Im więcej ty bardziej jesteśmy szczęśliwi a może i zdrowi przez sugestię.Warto mieć osobistą zielarski,zielarza który zbiera sam zioła.Jest większa skutecznosć