Elektronika Konyhanyelven Második rész.(Elektromágnes, Transzformátor, Leválasztó Transzformátor.)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 03. 2021
  • Megjött a második rész! Sokak kívánságára helyet kapott benne még a galvanikus leválasztó transzformátor témaköre is! Fogyasszátok jó étvággyal! :) Ha érdekel a folytatás, ne felejts el feliratkozni!
    Ha arra méltó platformot találsz, nyugodtan oszthatod, hogy mindenkihez eljusson, akin segíthet!
  • Věda a technologie

Komentáře • 85

  • @thematthewshepherd
    @thematthewshepherd Před 3 lety +1

    Zseniális informatív videó! Így tovább!! ;)

  • @gyorgykovacs3747
    @gyorgykovacs3747 Před 3 lety

    Remek ismeret terjesztő! Köszönjük !!

  • @tamasmaroti470
    @tamasmaroti470 Před 3 lety

    Koszonjuk. Igy tovabb nagyon jo!

  • @csabamolnar866
    @csabamolnar866 Před 3 lety +2

    Közvetve, egy másik csatornáról keveredtem ide, majd megnézve egy videót (LED-es fénycső) és ezt is, úgy döntöttem, hogy feliratkozom. Külön tetszik, hogy laza, jópofa a szöveg, nincs túlkomolykodva a videó, ugyanakkor nem hülyeségek vannak benne, hanem értelmes, jól összeszedett dolgok. Nem unalmas, jó a menete. Az intróban lévő, Schwarzenegger-t megszégyenítő karizomszerkezet pedig mindent visz.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety

      Köszönöm!
      Üdvözöllek a csatornámon! Jó videónézést!

  • @jozsefmolnar7864
    @jozsefmolnar7864 Před 3 lety +1

    19:50 :D Szerintem Tesla benned reinkarnálódott! :) Jók a vidik ! Köszi

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety +2

      Hahaha! (mondták már!) :)

  • @k.fernandel7790
    @k.fernandel7790 Před 3 lety

    Hasznos és közérthető.

  • @zoltankecse991
    @zoltankecse991 Před 3 lety

    Nagyon jó lett! Csak így tovább!

  • @giziluc304
    @giziluc304 Před 3 lety

    nagyon jó lett. csak így tovább!!!!

  • @elektrosokkk
    @elektrosokkk Před rokem +3

    Szerintem a transzformátort úgy is lehet jellemezni, mint a sebesség váltót. (Gépész szaknyelven nyomaték váltó). Ugyanis a transzformátor is pontosan azt csinálja, csak a fogaskerekek fog száma helyett a tekercs menet száma képezi az áttételt. A nyomaték váltó módosítja a sebességet, és a nyomatékot. Az áttétel függvényében az egyiket növeli, a másikat pedig csökkenti. A transzformátor pedig a feszültséget és az áramot. Az egyiket növeli, a másikat csökkenti. Ha pl. 100V 1A a primer, és 10 az áttétel, akkor a szekunderen 10V 10A jelenik meg, (ha van is egy 1 ohmos fogyasztó rákötve.) Tehát a kijövő feszültség csökken, de a kijövő áram pedig növekszik. "Bemegy" a 100W és "ki is jön belőle" csak más VA arányban, de megmarad. "Kisebb fordulattal, de nagyobb nyomatékkal." A különbség csak annyi, hogy a transzformátornak egyetlen fokozata van. Ha más fajtát akarunk, ahoz át tekercselni kell, vagy más fajtát alkalmazni. Amúgy így is érthető, csak szerintem ezzel amit leirtam, még jobban lehet szemléltetni, hogy mit is csinál.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před rokem +1

      Szia!
      Jó ötlet az "elektronika gépésznyelven", de van aki azt sem érti!
      Igen, itt is áttétel van, és a teljesítmény (na jó nem teljesen, de a gépészetben is vannak veszteségek) megmarad. Egyébként vannak univerzálisra tekert, több kivezetéses transzformátorok, azok le is, és fel is ugyanúgy tudnak transzformálni.

    • @gaborbolla6935
      @gaborbolla6935 Před rokem

      😀 Tényleg jó ötlet! És a nagyfeszültség per közép feszültségű energia átviteli transzformátorok, tulajdonképen sebességváltók is, ha ezt az analógiát nézzük, mert ott akár a felfelé transzformálásnál, az erőműben akár a lefelé transzformálásnál az energia el és szétosztásban az Alállomásokon a 120/ 11kV, vagy a 120/22kV transzformátoroknál a nagyfeszültségű részen a csillagpont felé lévő tekercseknél van áttétel módosító megcsapolás, amit furmányos módon az áttétel változtatásához használnak a szekunder feszültség megadott szinten tartásához a kivett teljesítmény függvényében! Tehát olyan mint egy sebességváltó ami adott terhelés változások esetére megadott sávban állandó nyomatékviszonyt tart! Itt a nyomaték az áram, a feszültség, mint a sebesség tartása és a nyomaték és a sebesség határozza meg a teljesítmény átvitelét.Tehát azaz az áram hozza létra a nyomatékot, amit megadott feszültség tartása(sávban tartása) révén érünk el ! Így aztán a teljesítmény amit igényel a hajtás lánc a felhasználók sokasága, meglesz a kimeneti oldalon.... Persze ebbe még jön némi áttétel azaz olyan ez mint az automata váltó nincs benne kuplung mégis vált és megy ! Tehát analógia jó, de mindegyiket meg kell érteni és egyiket a másikkal lehet modellezni, magyarázni, a megértés kedviért! Gépészet, Vízhálózat, Villany ... így kart karba öltve járnak a működés megértésének magyarázata terén! 😀

  • @lacikaje1
    @lacikaje1 Před rokem +1

    Apám úgy készített hegesztő trafót, egy 1500V/A trafóból, hogy az "E" és az "I" közzé berakott, távtartónak 2 mm -es prespán lapot, hát szerintem, még mindíg használja valaki. Szerintem a leválasztó trafó is megérdemelne ennyi védelmet, nem tudom mekkora légrés kell , de egy műterheléssel és különböző vastagságú lemezzel , tízperc alatt megtalálnám a légrést. A modern megoldás pedig ott hasal, minden inverteres IGBT -s hegesztőben !

  • @gaborbolla6935
    @gaborbolla6935 Před rokem +1

    Remek a sorozatod! A Sorozatod ezen része 18-20 perc környékén a 220kV nagyfesz távvezeték(ek) Azaz a 220 kV-és felette a 400k V és a volt, (,,XXX") - Albertirsa 750 kV távvezeték az a Alaphálózati elosztó távvezeték(ek) feszültség szintje a 100 kV ... 110 kV...majd 120 kV és úgy 2010 től már 132 kV az jellemzően a Főelosztó hálózat ez a villamos szolgáltatók, e-on , Pest megye Budapest az ELMŰ főelosztó hálózat távvezetékek és nagyfeszültségű kábeles hálózat(ok) főelosztó hálózati feszültség szintje. ( A szakmai szlengben a 100-as vagy a 120-as hálózatoknak emlegetjük, nevezzük őket!) A Városokban jellemzően a kábel, kábeles hálózatokon a 11kV elosztó hálózat van jelen ahonnan a k.l.f pince s.t.b transzformátor házakban kialakított 11/0,4kV os háromfázisú hálózatok vannak a 0,4 kv az a 380Volt nak becézett ,,IPARI ÁRAM jelzővel illetett három fázisú hálózat" feszültség szintje van jelen. Ezt hívjuk, közcélú 0,4kV os elosztó hálózatnak! Aminek a fázis feszültsége a 3 x 220 Volt azaz manapság 232-233Volt a Fázis feszültség ami a Fázis és a Nulla vezető,vagy a védővezető azaz Föld, Földelés közötti potenciál különbség a 230V fázisok közt a három fázis bármelyike közt pedig a Négyzetgyök-háromszor a 230 V azaz a 400Volt feszültség van! A nagyfeszültség elosztó hálózatra visszatérve egy gondolat erejéig. A vidéki viszonylatban a légvezetékeken a 132kV/ 22kV letranszformálás után a k.l.f. vas vagy beton oszlopokon és azokon elhelyezett ,,Közép per kisfeszültségű transzformátorokon a 22kV -os feszültség szinten megy tovább az energia és ezeket transzformálják le a 22 / 0,4kV feszültségszintre! A transzformáció után jut el és kerül elosztásra a közcélú villamos hálózaton az energia a fogyasztók felé! Így ezzel úgy az általad említett konyha nyelven tettem volna meg a kis kiegészítésemet ezen transzformátoros , (,,Hogy jut el az erőműből a lakásba a ,,villany" témakörhöz!") A 30 és a 35kV az a két háború közt az Ipartelepek nagyfeszültségű elosztó hálózata volt! Jellemzően bányák nagyüzemek közép nagyüzemek energia ellátó rendszerei. A 35kV jellemzően szabadvezetéken, a 30kV pedig, p.l.; anno 2005-ig Budapesten is a ,,Főelosztó hálózat részét képező" Kábeles ( Földkábeles, föld alatt lefektetett kábelek hálózatának) az energia elosztó rendszerében volt és játszott szerepet! Bocsánat ha ,,Trollkodásnak" tűnt, de gondoltam ezzel az ismeret gyarapító kiegészítéssel hozzá járulok így kéretlenül is írásban a REMEK ÉS méltán SZÍNVONALAS OKTATÓ, ISMERET TERJESZTŐ MUNKÁDHOZ! Üdvözlettel, Gábor! ( ...és akkor itt a különböző feszültség szintek zárlati és csillagpont kezeléséről kialakításáról még említést se tettünk!!!) ;-) Pedig szakmailag az is igen érdekes megoldásokat tartalmaz! LIKE az egész ,,Konyhanyelven" SOROZATODRA!

  • @Bacchus1980
    @Bacchus1980 Před 2 lety +2

    Eddig ahány leválasztó trafót szétszedtem, mindegyiken külön csévetesten volt a primer és a szekunder tekercs, sőt, a két csévetest még el os volt egymástól határolva egy bakelit lemezzel.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +2

      Az lenne a hivatalos "biztonsági leválasztó transzformátor"!
      Van ahol egymáson van, külön csévetest rétegben!

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +1

      www.google.com/search?q=230v/230v+leválasztó+transzformátor&client=ms-android-sonymobile-rev1&prmd=isvxn&sxsrf=APq-WBsja-qfzBfPp_2hAlmOJOCpPMk8hQ:1643690779472&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjFhp-o2d31AhXDt6QKHSBpCNEQ_AUoAXoECAIQAQ
      20 ból 1.

  • @andorbalint4050
    @andorbalint4050 Před 3 lety

    Tetszik a videó! Már azt hittem sose mondod ki, hogy "földfüggetlen". Munkahelyemen akkor szoktunk használni leválasztó trafókat amikor egy készülékben(tartályok, szeparátorok különböző nyomástartó edények) elektromos eszközökkel dolgozunk.
    Gondolom akkor Te is becstelen dolognak tartod, hogy az egyenáram új úttörőjének és a "Föld megmentőjének" számító Eloon Musk, Tesláról nevezte el az autóit. Mennyivel szebb lenne, hogy Edison.
    Jó sorozatnak ígérkezik, majd ha odajutnak megmutatom a fiaimnak is. Megnézem az első részt is.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety +1

      Köszi! Megpróbálok valami hasznos és maradandót letenni az "asztalra"

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety

      Musk-nak a Tesla autójáról annyit, hogy valószínű 3 fázisú motor van abban is (nem foglalkoztam vele soha), akkor jogos a név.

    • @andorbalint4050
      @andorbalint4050 Před 3 lety

      @@EcoPityu Igen, de az egész elv amit hordoz magában az elektromos autózás eszméje az inkább Edisonra mintsem Teslára utal.

  • @tibsim
    @tibsim Před rokem

    Szia! Nagy tisztelet a tudásodért, és hogy még meg is osztod, na és köszönet is érte! Azt szeretném megkérdezni, hogy 10:46-nál az áramiránytól függően vagy a megszakításnál, vagy a kapcsolásnál tér ki a műszer, miközben azt gondolnám, hogy bármelyik áramiránynál, pusztán a változástól kitér. Miért van az, hogy számít az áramirány, vagy a műszer miatt, mert gondolom (nem ismerem) csak egy írányba mér, azért van? A másik, hogy jól tudom, hogy nagyon kicsi mágnesességet mégiscsak megőriz a vasmag? Köszönet!

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před rokem +1

      Szia!
      Bármelyik változásnál, áramiránytól függetlenül kitérne, ha középállásos műszer lenne, de ez a 2,5-edik részben benne is van, csak ott mágnes segítségével indukálok.
      A transzformátor ezen az elven működik.
      Ez az analóg műszer csak az egyik irányban képes kitérni, mert bal oldalon van az alaphelyzete.
      A vasmagban használat után mindig marad némi felmágneseződés. A dinamók eme maradék segítségével gerjednek fel. (ez a későbbi részekben lesz)

  • @tiborbanga2653
    @tiborbanga2653 Před 2 lety

    Jó volt kicsit nosztalgiázni a tanúlt szakmámban (villamos gépszerelő). Köszönöm.

  • @tothista4477
    @tothista4477 Před 3 lety

    Le a kalappal! Remélem, értik a laikusok. Sajnos, az analóg műszer mutatóját én nem láttam.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety

      Utólag néztem én is, hogy sajnos telefonon alig látszik, előtte monitoron néztem, ott jó volt, bár halovány. Ha legközelebb szükség lesz rá, beletolom a kamerába! :)

  • @KJeno94
    @KJeno94 Před rokem

    leválasztó tranzformátornak az menyire jó megoldás hogy 2db 230/17V-os trafot a 17V-oldalával szembe kötve? (téhát a 230V-bol 17V-lesz majd abbol megin 230V)

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před rokem

      Abszolút tökéletes, kicsit rosszabb a hatásfok, mert kétszeres átalakítás, de galvanikusan rendesen leválasztott!
      A 17V-os ágra a kettő közé sorba még korlátozó elemet is tehetsz, mint p.l. 12V-os autós izzó. (látod mi történik!)

  • @orbitus
    @orbitus Před 2 lety +1

    Egy gitárerősítő zajosan szól (nem 50 hz hum, hanem hiss - finom súgás). Tudom sok oka lehet (gitártól-kábelek-csatlakozók-pedálok...), de sok próbálgatás után, egyértelműen az erősítő fejben keletkezik. A végerősítő trafója is okozhatja? (szigetelés probléma, rozsdásodás...)

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +3

      A "hiss" az hőzaj, ellenállás, és félvezető tud csak olyat, a kondik recsegést, percegést tudnak, a trafó 50Hz-es hummot! (szivárgás esetén ugyancsak recsegést!)

    • @orbitus
      @orbitus Před 2 lety +2

      Kösz! Értékes válasz! Több szakit kérdeztem, de nem kaptam ilyen egyértelmű, jól használható infót.

  • @viktorkigyos3839
    @viktorkigyos3839 Před rokem

    Kedves @EcoPityu! Külföldi zenei csatornán láttam hogy, egy hangkártyából egy audió fájlt átküld egy transzformátoron és vissza. Mennyi javallod? Mennyire veszélyes mennyire nem?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před rokem

      Mit csinál?

    • @viktorkigyos3839
      @viktorkigyos3839 Před rokem

      @@EcoPityu1-1 TS jack-kel összeköti a transzformátor végeit és bedugja a hangkártya ki és bemenetébe

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před rokem

      @@viktorkigyos3839 és ezt milyen céllal teszi?
      Nem tudsz egy linket? Ha ránézek hamarabb véleményezem.

  • @zoltankecse991
    @zoltankecse991 Před 3 lety

    Tudnál esetleg egy linket küldeni a 100w-os leválasztó trafóról amilyen neked van beépítve? Köszi!

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety

      A leválasztó trafóimat, az 500VA-est kivéve mindet én magam tekercseltem, meglepődnék, ha lenne hozzájuk link! :)

    • @zoltankecse991
      @zoltankecse991 Před 3 lety

      Értem és jogos! De amúgy már találtam a neten :)

  • @zoltankecse991
    @zoltankecse991 Před 2 lety

    Bocs a kérdésért. A germánium dióda miért kell az ampermérő műszer elé? Mondod,hogy egyenirányítani kell. A többi eszköz miatt pl potméter?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +1

      Mert a műszer csak egyik irányba szeret ugrálni... :)

    • @zoltankecse991
      @zoltankecse991 Před 2 lety

      @@EcoPityu Tényleg! Köszi! :)

  • @karvak1492
    @karvak1492 Před 2 lety +1

    Mi az oka annak, hogy 220V ról 230V ra emelték a hálózati áram nominális értékét? A 3 fázisú áramnál szintén megemelték.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +2

      Áramterhelhetőséget nem tudtak növelni, ahhoz vezetékeket kéne cserélni, így a feszültséget emelték, hogy ugyanabból a hálózatból nagyobb legyen a kivehető teljesítmény!
      Nőttek a fogyasztói igények!
      Egy Hajdú porszívó, egy Eurika mosógép, néhány 40-es, 60-as izzó, Colorstar tv volt a max terhelés egy átlag lakásban, most még a 25A-es kismegszakító is sokszor kevés a sok 2000W-os cucc miatt.

    • @karvak1492
      @karvak1492 Před 2 lety +1

      @@EcoPityu Egy ismerösöm vasúti karbantartó. A fogyasztókat szándékosan kissebb feszültségen müködtetnek, mint a nominális, azért, hogy jelentösen megnövekedjen az élettartamuk. Ha hosszabb ideig világit egy sorompóizzó, akkor azt ritkábban kell majd cserélni. Ez pénz, munkaidö megtakaritás is. Ha most a régi fogyasztókra rákerül a 230V 220V helyett, akkor azo elvileg hamarabb tönkremennek, mive nagyopbb áram folyik át rajtuk. Amúgy, régen 1000W os porszivó naagy volt és erös. Most fele akkora méretben gyártanak 2KW os motorokkal szivókat, ahol maga a motor is öklömnyi méretü. Tudatosan tervezik meg a termékek élettartamát, ami miatt vásárlás után a java kukába kerül. Onann tudom, mert én kukázom ki onnan a csili-vili-ürhajószép uj ketyeréket. Olyanok mint valami túlméretezett elektromos gyerekjátékok. Csak eladni jó, de használni már ne akard.

  • @norbertkiss112
    @norbertkiss112 Před 2 lety

    Szia. Tudnál csinálni egy videót hogy mennyi menet, és milyen vastag huzalbol?

  • @ArnyKasza
    @ArnyKasza Před 3 lety

    19:52 Hát amúgy ja... xD

  • @gazsope
    @gazsope Před 3 lety

    Egy személyes (konstruktívnak szánt) vélemény:
    -örülök, hogy van ilyen magyar csatorna
    -kísérlet része tetszett, jól felépített volt
    -utána a transzformátorokra való ugrás nagy volt és sok alapkérdést hagyott nyitva (miért szinuszos fesz, mi a különbség a vasmagok között, mi az a 230vac, miért továbbítható jobban a nagyfesz, stb. + én úgy tudom, hogy 3 fázisú generátorokat használunk erőművekben).
    -a videó második felében úgy éreztem az első felével ellentétben, hogy igényel a sorozatban eddig nem tárgyalt tudást. 13 perc alatt az indukciótól eljutott a videó a trafók vasmagfüggő áramköri jeléig. Számomra, aki foglalkozik elektrotechnikával viszont jól érthető volt.
    -szerintem sem szükséges tudni fluxus sűrűséget számolni induktivitásnál, de egy alapozó tudásra szükség van: mik azok az erővonalak, milyen feszültség-áramképe van az induktivitásnak, stb.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety +2

      Szia!
      Sajnos nem térhetek ki mindenre, de minden téma vissza vissza fog térni a további videókban. A transzformátor tovább lesz vesézve a tápegységek témakörben, a veszteségek, vezeték ellenállás csak az ellenállás, mint legalapabb fogyasztó megismerése után jöhet a képbe... Ez mind mind következőkben kiterjed, de egy videóba ilyen részletesen, egyszerre, KONYHANYELVEN nem fér bele. Próbálom sűrűn, de még közérthetően előadni a leglényegesebb összefüggéseket.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety +1

      16:50 - nél említem is, hogy a "vizimalmunk" 3 fázisú, csak leegyszerűsítettem egy fázisra, mert van akinek elég azt is megérteni.

    • @gazsope
      @gazsope Před 3 lety

      @@EcoPityu Köszönöm a választ. Nem szoktam kommentelni, de hiánypótlónak érzem a magyar youtubeon ezt a sorozatot és mint tudjuk egy rendszer állapotáról a visszacsatolás ad információt, ezért is tartottam fontosnak, hogy megtegyem. Ment a like egyébként a videóra és örülök, hogy elolvastad a hozzászólásom.

  • @diyandsimpleideas2039
    @diyandsimpleideas2039 Před 2 lety

    Akkor hatilag ingyen àramot is lehet csinálni?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +1

      A szélerőmű "zöld" energia forrás, nevezhetnénk ingyennek, de semmi sincs ingyen, el kell készíteni.

  • @zsolthaga233
    @zsolthaga233 Před 2 lety

    Edison meg sííííp! 😆😆😆😆

  • @gezatakacs4089
    @gezatakacs4089 Před 3 lety

    Hogy lehetne át Tekercselni egy transzformátort hogy 90v-ot kapjunk ?

  • @gyulamolnar8971
    @gyulamolnar8971 Před 2 lety

    Én úgy tudom, hogy VA=W/η; VA*η=W 100VA, ha mondjuk 75% a hatásfoka, 75W.

  • @zsoltmengyan
    @zsoltmengyan Před 2 lety

    Szia! Lehet, hülyeséget kérdezek, de leválasztó transformátorra lehet/van értelme FI relét tenni? Arra az esetre, ha sikerülne mindkét vezetéket egyszerre megtaperolni. Arról lenne szó, hogy egy szervíz dugaljjal rendelkező berendezést szeretnék tesztelés céljából a dugaljon keresztül visszatáplálni egy olyan kábelon keresztül, aminek mindkét végén dugvilla van. Természetesen tudom, hogy ez rohadt veszélyes, meg lesz rajta glim lámpás kapcsoló a veszélyesebb végén. A kábel pedig el lesz zárva használaton kívül, így elvileg csak én használhatom.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +1

      Mivel az életvédelmi relé működési elvéből adódóan, nem véd csak a föld felé folyó kósza áramok esetén, (ha a kettő közé nyúlsz, te csak egy fogyasztó vagy, jól meg is ráz), ezért nem csak értelmetlen, de be sem köthető! A galvanikus leválasztó trafó pont attól leválasztó, hogy földfüggetlen 230V-ot kapsz!

    • @zsoltmengyan
      @zsoltmengyan Před 2 lety

      @@EcoPityu Köszi, én is így gondoltam. Akkor majd még jobban vigyázok. Esetleg van ötleted valamilyen védelemre? Vagy hagyjam el a leválasztót, és inkább FI relét használjak?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety

      @@zsoltmengyan a leválasztó jó! Vigyázni kell!
      Érdemes többféle teljesítményűt tekerni!

  • @Flesy
    @Flesy Před 3 lety

    Ha a magnetronban lévő varázslatról is tudnál valami ismeretbővítést kommunikálni a kicsi agyam részére, igazán hálás lennék :)

    • @tothista4477
      @tothista4477 Před 3 lety +2

      Úgy működik elektronikusan, mint a fűzfasíp pneumatikusan.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety +1

      @@tothista4477 no, ez kérem a "konyhanyelv"! Köszi!

  • @rolandbajko1471
    @rolandbajko1471 Před 3 lety

    Bocsi de ez lehet hülyeség de meg kell kérdezzem(leválasztó trafó): 1 hogyha megfoghatjuk külön-külön a két kivezetést akkor mind a kettő fázis csak 125 egyenként vagy fázis és nulla ugyanúgy?
    2. Pedig az hogy mikró trafóból ez mennyire veszteséges és kb mennyi lesz a kivehető teljesítmény?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety +1

      Szia!
      A kérdés jó! Talán induljunk ki abból, hogy miért is ráz a "fázis". :
      A bejövő hálózati váltakozó feszültség egyik ere a null vezető, földelve van. Ehhez képest van a másik éren másodpercenként 50x váltakozó polaritással 230V-os feszültség, ez a fázis.
      Nos, ha vizes lábbal állunk a földön, és mefogjuk a fázist, egyértelmű, hogy a vizes földön keresztül rajtunk át záródik az áramkör, jól megb, és vagy belehalunk, vagy belehalunk.
      De mi a helyzet azzal a szigetelt talpú cipővel, avagy a panelház emeletén?
      A testünk, és a földgolyó mint két vezető anyag, a közte lévő távolság, mint szigetelő, kondenzátort alkot, mely a váltakozó polaritású feszültségre folyton áttöltődik, így folyik rajtunk, azaz belénk, majd belőlünk töltési-kisütési áram. Minél közelebb vagyunk a földhöz (kisebb dielektrikum), annál nagyobb, avagy ha lefekszünk, annál nagyobb földgolyszival párhuzamos felület, annál nagyobb kapacitás!
      Ez van a földelt rendszerek érintésénél.
      Ha egyszerre fogjuk a kettőt megint csak egyértelmű, mi leszünk a fogyasztók!
      Egy leválasztó transzformátor nekünk indukálja a feszültséget, egyik vége sincs leföldelve, azaz lóg a levegőben, és csak a másik végéhez képest van feszülltsége, de az ugyanúgy 230V.
      Földfüggetlen, mindentől galvanikusan leválasztott.
      A MOT (másik videó alatt taglalom) alulméretezés, avagy túlgerjesztés miatt eredeti primerrel hosszú távon nem használható, viszont 2 MOT sorba kötött primerekkel, sorba kötött szekunderekkel alkalmas, 1000VA körüli terhelhetőséggel. (4db primer kell hozzá, amiből 2 lesz a szekunder.)

    • @rolandbajko1471
      @rolandbajko1471 Před 3 lety

      @@EcoPityu köszönöm a választ! Esetleg NTC (thermistor)-t érdemes e ilyen kapcsolásba behelyezni? Mivel van egy kis ellenállása kb 5ohm és akkor nem terhelődne le a MOT?!

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 3 lety +1

      @@rolandbajko1471 nyugalmi árama 180V körül normalizálódik, 50V-ot kéne ejteni rajta, ami mind hővé alakulna! Sorbakötött ellenállás teljesítmény áramkörben sosem megoldâs!

    • @rolandbajko1471
      @rolandbajko1471 Před 3 lety

      @@EcoPityu értem,köszönöm🙂

  • @leventehorvath8236
    @leventehorvath8236 Před 2 lety

    Helló! Honnan vetted azt a sok labortápegységet és az elektronikai alkatrészeket?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +2

      Az asztalon mindent én építettem, kivéve az oszcilloszkópot.
      Az alkatrészeket 12 éves korom óta gyűjtöm, több mint 30 éve.

  • @Stealth97
    @Stealth97 Před 9 měsíci

    Üdv!
    18:00 Általában a 35kV-ot erőművekben (iparágakban, üzemekben) használják, és a lakossági ellátás pedig 20kV szokott lenni és majd onnan 20kV/3x400V.
    19:16 gondolom a "nem akarok ebbe mélyebben belemenni" alatt azt érted, hogy a 3x400V-on lehetőleg azonos legyen a terhelés mind a 3 fázison annak érdekében, hogy ne vagy minél kisebb mértékben másszon el a csillagpont. Csak egy kis kiegészítést szerettem volna ide írni ha nem gond :)
    A leválasztóval kapcsolatban hogy ha a leválasztótrafó primerére kötjük a kis mérő műszert akkor annak igazából egy hátránya van méghozzá az hogy így beleméri a trafó veszteségeit is.
    Készíthetnél egy trafó méretezéssel kapcsolatos videót is. Nagyon szupi lenne. :)

  • @baluvarga9480
    @baluvarga9480 Před 2 lety

    Szia csinálsz videót hogy hogyan építsünk natriumlampat? Mert nagyon erdekel

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety

      Nátriumlámpát nem építik! Üveget fújják, gázt, egyéb nem konyhai anyagokat vegyületeket beletöltik! Így készülnek a gázzal töltött csövek-lámpák!
      Ezek közül neked melyik van otthon?

    • @baluvarga9480
      @baluvarga9480 Před 2 lety

      @@EcoPityu úgy értettem hogy hogyan szereljunk össze egy natriumlampat

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety

      @@baluvarga9480 bekötni, sosem kötöttem, de google ezt dobta! :www.google.com/search?q=Sodium+lamp+wiring+diagram&tbm=isch&ved=2ahUKEwiE3ajFhcb1AhXTNuwKHXCeBuIQ2-cCegQIABAC&oq=Sodium+lamp+wiring+diagram&gs_lcp=ChJtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1pbWcQAzIGCAAQBxAeMgYIABAFEB4yBggAEAUQHjoHCCMQ7wMQJzoKCCMQ7wMQsAIQJzoECB4QCjoECAAQEzoKCAAQDRAFEB4QEzoKCAAQCBAHEB4QEzoICAAQBxAeEBM6CAgAEAcQBRAeOggIABAIEAcQHlD3B1jUOmC_PGgAcAB4AIAB7wGIAcgUkgEGMC4xNS4xmAEAoAEBwAEB&sclient=mobile-gws-wiz-img&ei=QVTsYcS4NdPtsAfwvJqQDg&bih=512&biw=360&client=ms-android-sonymobile-rev1&prmd=isvxn
      Te is rákereshetsz, ha nem tudsz valamit!

  • @lajospere5293
    @lajospere5293 Před 2 lety

    Elektrotechnika*

  • @andraskiraly2133
    @andraskiraly2133 Před 2 lety

    Szabad beleszólni? Apróságok, de szívesen elmondom.

    • @andraskiraly2133
      @andraskiraly2133 Před 2 lety

      Kell beleszólni. Végighallgattam. Hiányoltam a jelzést, hogy senkinek eszébe ne jusson a "röfiben" árammérővel áramot mérni. A többi tényleg apróság, de a biztonság legyen az első.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  Před 2 lety +1

      @@andraskiraly2133 6. rész 2:10. Ott jön elő eleve az ârammérés, és a műszerhasználat. Akkor azt is meg kellett volna említsem, hogy ellenállás mérés, diódateszt, frekvencia mérés állásban sem dugom a röfibe! Itt még szó sincs mérésekről szándékosan!