Stanisław Lem - Wiara w Boga

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 08. 2024
  • Fragment Podróży 21. z ,,Dzienników Gwiazdowych"
    Wydawnictwo Literackie
    2012
    str. 161-164
    Link do podcastu:
    open.spotify.c...
    Link do książki:
    www.wydawnictw...
    lubimyczytac.p...

Komentáře • 23

  • @pawegawe3470
    @pawegawe3470 Před 7 měsíci +1

    Świat jest tak piękny że oczywistym jest ze nas kocha.

  • @cheswaw
    @cheswaw Před 2 lety +3

    Bóg czci od nas nie potrzebuje,ale łaknie wzajemności za dobro i miłość.Wygląda na to,że ludzie są hodowani w podobnym celu co psy.Ktoś bierze psa bo chce aby go kochano bezwarunkowo,lojalny pies to zapewnia.Bóg ma ludzi od tego aby Go kochali...i ludzie mają Boga aby mieć Kogo kochać.

    • @misscameroon8062
      @misscameroon8062 Před 11 měsíci

      co za bzdura?! Niby istota doskonala wszechmocna,wszechwiedzaca samowystarczajaca potrzebuje wzajemnosci za pieklo stworzone "swoim tworom",tylko matol z religijnie porazonym mozgiem tak myslec. Nawet osly tak nie mysla!

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 Před 3 lety +8

    Pięknie powiedziane🕊️🌷🎆

  • @escapader
    @escapader Před 2 lety +2

    Od roku słucham sobie przed snem do poduszki różne podcasty, nagrania, czytania itp. Wczoraj odkryłem twój Kanal i muszę powiedzieć WOW (!) Wspaniały głos , wspaniałe treści, spędziłem cała noc na zaciągniecie wszystkich odcinków które rezonują z moim umysłem. Naprawdę wspaniała robota. 👍👍👍 Będę powracał do odcinków poszerzał wiedzę od przytaczanych autorów i promował twój Kanal dalej. 💪 ….bowiem tutaj jest naprawdę moc 💪

  • @mariuszkr9566
    @mariuszkr9566 Před 2 lety

    Uff.. zen
    Zatopienie w całości.
    Forma jest Pustką.
    Pustka jest Formą.
    Dziękuję i pozdrawiam.

  • @whatsleft8216
    @whatsleft8216 Před 2 lety +5

    Nauczę się na pamięć i wyłożę księdzu podczas spowiedzi. Zakładam ze oskarży mnie o brak pokory. Ogólnie spowiedź polega na autokrytyce i samooskarżeniu. Trzeba wiedzieć co jest grzechem. Bez sumiennego przeczytania Biblii nie jestem w stanie szczerze wyznać grzechów. Analizując każdy uczynek w oparciu o Pismo sw. nie wiem czy wystarczy mi jeszcze czasu na realizowaniu potrzeb człowieka. Świat to paradoks.

    • @antymonkrakuski7854
      @antymonkrakuski7854 Před 2 lety

      We wierze ogólnie chodzi o wyzbycie się swego ego, a więc zwłaszcza na przyjęciu siebie jako wadliwego tworu. Paradoksalnie ten negatywny wydawać by się mogło fakt jest konieczny, aby trwało życie, czyli proces nieustannego przepływu energii, dążenia do czegoś lepszego. Dlatego autokrytyka to najlepszy sposób samorozwoju, gdzie też nie chodzi o to, aby stać się kogoś niewolnikiem, bo Pan nie ma na celu nikogo wykorzystywać, gdyż on także pokonał swe ego.
      Świat jest paradoksem I to jakim...! Chcemy polepszyć życie, a stajemy się coraz bardziej nieszczęśliwi. Chcąc kochać, musimy najpierw sami siebie pokochać poprzez paradoksalne wyjście na metaforyczna pustynię, a nie folgować zachciankom, co jest nagminne.
      Wiara tak na prawdę dla obecnie myślącego człowieka jest głupotą, bo sprzeciwia się zadaniom natury. Jednakże to z kolei czyni więcej miłości dla innych ludzi. Może o to chodzi w tym wszystkim, a nie o transcendencję ludzko rozumianą. Miłość do przekazywanie władzy, ale koniecznie z powierzeniem odpowiedzialności, której się dziś wszyscy wyzbywają.

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 Před 3 lety +4

    Pokój Duszy 💐🙏nie mamy nic 🤔🎆mamy wszystko

  • @jacekmorawski5607
    @jacekmorawski5607 Před 2 lety +2

    Bardzo ciekawe rozważania...z którego dzieła albo pracy Lema dokładnie to pochodzi?

  • @DariuszKrzysztofMargas-yn1mj

    😮😮😮💖

  • @pawemostek3587
    @pawemostek3587 Před 2 lety

    4:45 - '... bo nie ma takiego dylematu w który ludzka myśl może zakorzenić się z prwnością, że to już na zawsze...' - otóż są przynajmniej dwa takie dylematy w życiu każdego człowieka. Pierwszy dotyczy momentu narodzin,, a drugi momentu śmierci. Pierwszy dylemat to pytanie o to jak to jest możliwe, że zacząłem istnieć (że istnieje raczej coś niż nic), a drugi dylemat dot. tego co się ze mną (z moją duszą) stanie po śmierci. To dwa odwieczne dylematy, które otwierają nas na istnienie Boga.
    To jak czcimy i wyznajemy Boga także ma ogromne znaczenie. Wystarczy porównać rzymski katolicyzm i rosyjskie prawosławie, żeby to sobie uświadomić. Oba wyznania odwołują sie do takiego samego obrazu Boga, z tym, że w Rosji władza duchowa została podporządkowana władzy państwowej i owocem tego jest wojna na Ukrainie wywołana przez Rosjan w 2022 i patriarcha Cyryl, który błogosławi rosyjskich żołnierzy mordijących, gwałcących i okradających cywilów. To pokazuje, że sposób w jaki manifestujmemy naszą wiarę w Boga ma ogromne znaczenie i od tego zależy jakie owoce wydaje nasza wiara.

  • @pawemostek3587
    @pawemostek3587 Před 2 lety +2

    6:18 - '... ja cię do bytu powołam a ty mnie będziesz służył i chwalił ...' - rozumienie wiary i czci oddawanej Bogu jako transakcji handlowej to kolejne niezrozumienie jakim wykazuje się autor względem wiary katolickiej. W istocie bowiem cześć oddawana Bogu to próba nieustannego poznawania Go i rozeznawania jak realizować jego wolę w indywidualnym życiu każdego wierzącego.

    • @wysocki922
      @wysocki922 Před rokem

      Lem nie pisal o wierze katolickiej , tylko ogolnie o koncepcji wiary , wedlug ktorej Bogu cos sie nalezy (sluzenie, chwalenie) za sam akt stworzenia . I mial racje , ze taki model wiary jest absurdalny .

  • @forbiddenapple4551
    @forbiddenapple4551 Před 2 lety +1

    Koncepcja boga zasmieca nasza perspektywe, to wymysl korporacji religijnej.

  • @pawemostek3587
    @pawemostek3587 Před 2 lety +2

    5:37 - 'jakże więc możemy sądzić, że akt wiary miałby być aktem wyrzeczenia się rozumu logicznego ...' - przypisywanie wierze katolickiej konieczności 'wyrzeczenia się rozumu logicznego' pokazuje całkowite niezrozumienie przez autora tego czym jest wiara katolicka. To Kosciół postuluje, potęgę rozumu, przypisując mu zdolność do poznania Boga. Natomiast agnostycyzm to zwątpienie w potęgę rozumu ludzkiego, poprzez stwierdzenie, że nasz rozum jest niezdolny do poznania Boga. Ateizm to pójście krok dalej i stwierdzenie, że skoro nie możemy poznać Boga rozumem to Bóg nie istnieje i wiarę w niego należy zwalczać. Wiara to świadome, rozumowe i dobrowolne uznanie, że Bóg istnieje i dążenie do jego poznania.

    • @wysocki922
      @wysocki922 Před rokem

      I znowu ... Lem nie odnosi sie tu wylacznie do katolicyzmu . Wyrzeczenie sie pojmowania logicznego swojej religii jest typowe dla wielu ludzi wierzacych w roznych denominacjach i na roznych poziomach duchowosci . Przykladowo w katolicyzmie , slynne Credo quia absurdum est jest wlasnie wyrazem takiej postawy . W sumie kazdy wierzacy moze stanac przed dylematem , czy kierowac sie rozumem , czy przykazaniami wiary i na wysokim poziomie uduchowienia opowie sie raczej za wiara . Zreszta , dalsza czesc wywodu przeora klasztoru robotow wskazuje , ze wlasnie okazuja taka czysta i bezinteresowna wiare . Nie oczekujac za nia zadnej nagrody czy czegokolwiek . Mam wrazenie (sadzac po twoich komentarzach ) , ze nie znasz calosci tekstu Podrozy XXI i odnosisz sie tylko do tego krotkiego fragmentu . Polecam lekture .

  • @krinnter7994
    @krinnter7994 Před 2 lety

    treść nieporażająca dla ludzi w temacie, komentarze bardzo naiwnie intelektualne zachłyśnięte tym że ktoś zaorał ( oprócz pawła mostka który reprezentuje rigcz do pewnego stopnia ale nadal tutaj mamy odrzucenie wszelkich prawd a to że bóg chciał to czy siamto też się do nich zalicza itp )

  • @martwy_dza7341
    @martwy_dza7341 Před rokem

    Niestety dla mnie to najnudniejszy z rozdziałów

  • @d0L013
    @d0L013 Před 2 lety

    JEśli bóg MA ¿ - faJnE

  • @MonaGentryTurbo
    @MonaGentryTurbo Před 2 lety

    Nie dla mnie temat. Pozdrawiam

  • @PIOTRMARTYNOWICZ
    @PIOTRMARTYNOWICZ Před 2 lety

    ….