Wady silnika dolnozaworowego | Mk-a #2

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 08. 2024
  • W tym filmie opowiem o wadach silnika dolnozaworowego i przedstawię pomysł na zwiększenie kompresji.

Komentáře • 15

  • @Mic_POV
    @Mic_POV Před rokem +4

    Ciekawy odcinek! Czekam na następne. ✋🏻

  • @dawid1981gti
    @dawid1981gti Před 6 měsíci

    Ten silnik jest najszybszy na tłokach malucha 77mm a na polonezie 1600 80mm z dołu dobrze idzie ale nie polecam sprężać za bardzo tego silnika bo się traci na elastyczności ,twardo pracuje i co najgorsze łapie spore temperatury na trasie że może nawet roztopić głowice :) .Ten silnik nie lubi być sprężony a bmw r100 lubi nawet na 13 bar . Jak tłoki poloneza to sworznie tłokowe odciążyć koniecznie na ścianę około 2,5mm bo się zmniejszy moment bezwładności tłoka.Przy płaskim tłoku trzeba zmienić górny kąt na gniazdach zaworowych ssących żeby lepiej płynęła mieszanka bo wydech nie jest tak ważny.Do modyfikacji średnio nadaje się dolniak ale coś tam zawsze poprawić się da ale na pewno nie dużym podniesieniem ciśnienia sprężania bo to automatycznie wymaga sporo innych modyfikacji.Jedna zmiana niesie za sobą 7 innych żeby to zgrać co jest bardzo pracochłonne i nie zawsze coś z tego wyjdzie.Powodzenia w projekcie.

  • @ruszczyn214
    @ruszczyn214 Před rokem

    Elegancko przedstawione czekam na dalsze części z budowy oraz ciekawostek 😊

  • @aleksandrawozniak7008

    Właśnie składam silnik,dobrze ze Ciebie znalazłem, tez chcę troszkę pokombinować

  • @grzesiekmozol291
    @grzesiekmozol291 Před rokem +1

    Super materiał.

  • @nygusek77
    @nygusek77 Před rokem

    Czekam z niecierpliwością na następny odcinek. Świetny materiał

  • @krzysiek.80
    @krzysiek.80 Před rokem +1

    Jedna uwaga. Dlaczego tak krótko?

  • @kudaty5580
    @kudaty5580 Před rokem

    Ogórno zaworowych Mt itp. wady zalety , coś od Ciebie by też ludzie chcieli wiedzieć .👍 Czekamy.

  • @adriansierocki5296
    @adriansierocki5296 Před rokem

    Witam, może mini coper r50-r53 by podpasowal w prawdzie sworzeń 19mm.

  • @adrianmarcinczak2104
    @adrianmarcinczak2104 Před rokem

    Siemka. Nagraj coś o swojej rmz 450 SM 🙂

  • @user-ju1cn4vs6i
    @user-ju1cn4vs6i Před rokem

    Można tloki od almot oni 79mm i 3 pierścieni ploski

  • @mariuszka5040
    @mariuszka5040 Před rokem

    Hej. Jak tuning Emu to co tam z zapłonem? :) Ciekaw jestem co się tam podzieje:) pozdrawiam

  • @ENESIAK
    @ENESIAK Před rokem

    Witam ponownie - znajomy trafil kiedys na silnik M 72 / 820 - 830cc chyba, bo byly zastosowane tloki 'Warszawa', na 'ktorys tam' szlif, moglo to byc nawet ok. 850/860 cc.
    Jestem za 'lekki / 65 kg' - to ciezko mi bylo przewyciezyc kompresje tego silnika, ale 'skakaniem' w koncu go zapalalem - M 72 'szla na kolo / na dyfrze 8-mce' przy ruszaniu w 2 osoby...
    Niestety - wal sie 'przekrecal' na czopach, bo chyba byl zbyt maly wcisk ?
    Chociaz jak go ogladalismy - to widac bylo spawy : czop - przeciwwaga, bo komus sie wczesniej takze 'przekrecaly'. Tloki 'Warszawa' sa bardzo wysokie, chyba ok. 40 mm / od osi sworznia - do denka i mozna duzo 'plaszcza' z nich sciac / uksztaltowac.
    Pozdrawiam.

  • @ENESIAK
    @ENESIAK Před rokem

    Witam, mam 'Encyklopedie Motocykli' z lat 80-90 bodajze i tam np. jest opisany Indian Scout 101 / 1928, przy ktorym podana jest moc 18 KM i osiagi przy niej 115 km/h chyba ?
    Natomiast po, jak pisza : zastosowaniu sportowych krzywek, szlifowaniu kanalow ssacych i wydechowych / ich polerowaniu, itp, po zastosowaniu bardzo precyzyjnego iskrownika - moc silnika Indiana z 1928r. - wzrastala do 39 KM, a osiagane predkosci - do 169 km/h...
    Podejrzewam jeszcze : duze, lekkie zawory i pewnie minimalne sprezenie - ciensze uszczelki miedziane pod glowice cylindrow.
    Natomiast w tym M 72 - moznaby wyprobowac jakies duzej srednicy tloki od 'powietrzakow / samochodowe', nie wiem - jakie byly w starym Fiacie [ 'Panda' ? ], z 30 - konnym silnikiem 2-cylindrowym, czy tam byl wlasnie silnik 650 'powietrzny' - chyba tak ? To byl taki 'mocniejszy Maluch' z lat 70-tych.
    Ewentualnie moze od 126p 'Bis' - sa chyba tloki 80 mm [ no ale wodne chlodzenie juz, niestety, ale moze lzejsze - niz od 'Poldka' ? ]. Pozdrawiam.

  • @tombouu
    @tombouu Před rokem

    Największy problem to przestarzały układ zasilania gaźnikiem oraz klasyczny zapłon. Dolniaki nigdy nie dostały szansy pokazania swoich zalet bo znikły przed układami mocnego zapłonu elektronicznego oraz dokładnego wielopunktowego wtrysku. Jeśli chodzi o pozostanie części spalin w cylindrze, to nie jest do końca wada, bo jest to naturalny EGR. W 4suw trzeba specjalnie robić do tego układ. Tutaj jest gratis. A same spaliny który byłyby częścią tego EGR byłyby dużo czystsze dzięki dokładnemu dawkowaniu paliwa przez MPI oraz cyfrowy zapłon z obowiązkową przerwą na świecy 1 mm. I Bardzo mocną iskrą z wysokiej jakości modułu zapłonowego. Niestety dolniaki w motoryzacji nie doczekały nowoczesnego układu zasilania i zapłonu. Dlatego trudno je oceniać surowo pod kątem czystości spalin.
    Oczywiście pod kątem mocy zawsze byłyby poniżej 4suw, ale już z charakterystyką momentu obrotowego byłyby znakomite, gdyby klienci nie żądali minimum 70 KM z litra.