Bernáth László - Van-e szabad akarat (és ha igen, mi az)?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 04. 2021
  • Beszélgetés Bernáth Lászlóval (ELKH/Magyar Tudományos Akadémia) a szabad akarat természetéről. Előzmény:
    • Mentális okozás - Urai...
    Kapcsolat/továbbiak:
    / ​
    Kik vagyunk:
    telosz.hu

Komentáře • 10

  • @joshomassai2483
    @joshomassai2483 Před 2 lety +2

    Dani jól vezette fel a beszélgetés elején, hogy ha van ok-okozati viszony az események között és minden entitásra érvényesek a természeti törvények, akkor nem létezik szabad akarat, hiszen a dolgok nem tudnak másképp történni, mint ahogy történnek. Laci ugyan megpróbálja kivonni az embert a természeti törvények hatása alól, de a magyarázat elég gyenge lábakon áll (vagy nem értem :o). A megoldást nem találjuk meg ezen a szinten, a megfejtéshez a felettes "layer" bevonása szükséges. Az ok-okozati viszony és a természeti törvények által determininált világ csak látszólagos. Az életünk filmjében bármikor történhetne olyan esemény, ami nem illeszkedik a történetbe, de az illúzió megőrzése miatt a "rendező" nem tesz ilyet. Egy mozi filmet sem néznénk végig szívesen, ha az nem egymásból következő cselekmények sorozatából épülne fel. Legtöbbünk azonosul a filmünkben megtapasztalt és 3 csatornán beérkező információkkal: érzések, érzelmek és gondolatok. Utóbbiról nehéz elfogadni, hogy nem mi generáljuk, pedig elég lenne megpróbálni megállítani őket és belátnánk, hogy arra sincs ráhatásunk. A filmünkben valóságosnak látjuk magunkat és környezetünket. Jó példa erre az álombéli énünk és környezetünk, ami egészen az ébredésig valóságosnak tűnik, aztán az eggyel magasabb tudati szinten szertefoszlik. Egy módja van szabad akaratunk jelenlegi szinten történő megélésének, de ehhez isteni kegy szükséges >> megvilágásodás. Ez a tudatos álmodáshoz hasonló tapasztalás, amikor úgy maradunk a filmben, hogy tudatában vagyunk annak, hogy "ki" nézi azt. A guruk és Hobo örök érvényű kérdése ezért hangzik úgy, hogy "ki vagyok én". :o) Tehát szabad akarat csak a megvilágosodás után értelmezhető, ami akkor már az egész rendszer alakíthatóságát jelenti az eggyel magasabb szintről irányítva.

  • @nemgyuri
    @nemgyuri Před 2 lety +2

    Én csak a leges leg elejéhez szólnék, hozzá, ez a hagyományos atomista világkép kihagy minden top-down kauzalitást vagy, pedig lehet hogy ez lesz a természettudomány nagy fejlődési lehetősége a közeljövőben.

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan Před 2 lety +1

      Mit jelent pontosan a top-down kauzalitás?

    • @nemgyuri
      @nemgyuri Před 2 lety +1

      @@TeslaElonSpaceXFan az atomista világképben, vannak a világot alkotó tetszőleges részek, ezek összessége bizonyos törvények mentén okozza az ezekből az elemekből álló magasabb szintek "történéseit" - ezt nevezik bottom-up folyamatnak ( alulról felfelé irányuló okság)
      Top-down folyamatról beszélünk, ha a felsőbb szintek hatással vannak az elemibb, alsóbb szintekre.
      Erre egy egyszerű példa, ha ülsz a számítógép előtt, lenyomsz egy billentyűt, és ennek a hatására a számítógép alaplapjában az áramkörökben megváltozik az elektronok mozgása. Vagyis a makroszinten történő változás volt az oka egy mikroszintű változásnak.
      A tudatot és sok más agyi funkciót top-down kauzalitást is feltételező modellekkel szokták magyarázni, de ez hiányzik az atomista világképekből teljesen.
      Vannak fizikusok, kozmológusuk stb. (Paul Davies, George Ellis, nem kis nevek), akik pl a fizikai tudományokba is be akarják vezetni a top-down kauzalitást, mint fundamentális jelenséget.

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan Před 2 lety +1

      @@nemgyuri Köszi a választ. Nem nagyon vagyok benne a témában, de ez a méret szerinti megkülönböztetés elég egyszerűnek tűnik. Szerencsére a tudományban nincs is ilyen megkülönböztetés, hogy valami azért jobb mert nagyobb/kisebb, vagy csak az egyik irányba lehetne okozni dolgokat a másikba nem.
      Tehát azért mert Te is csak néhány elektron, proton és neutron kupaca vagy, még nem az határoz meg téged, nem ők döntenek rólad stb. Azért mert kis részek összege vagy, te mint egész hozol döntés, cselekszel. Ez mondjuk nem szigorúan fizika.
      Viszont az élettelen dolgoknál ami az Univerzum majdnem egészét jelenti, nagyon jól alkalmazható és működik is az atomoktól kezdődő leírás, ami szépen halad felfelé. Molekulák, gáz- és porfelhők, csillagok, bolygók stb.
      Persze az is lehet nem értem teljesen mit is akarsz kihozni az "atomista világkép" kritikájára.

  • @laszlotallodi
    @laszlotallodi Před 2 lety +1

    Kvantumtörvények. Itt befjeztem a megtekintést.

    • @alittax
      @alittax Před 2 lety +1

      Ne ijedj meg, kellő erőfeszítéssel meg tudja mindenki érteni a témát. Ők sem fizikusként beszélnek a témáról, hanem csak olyan szinten, amilyenen szükséges. Ha próbálkozol, később rá fogsz jönni, hogy megérte.

    • @19700407ful
      @19700407ful Před 15 dny

      Miért fejezted be?

  • @istvancsomor9905
    @istvancsomor9905 Před 2 lety +1

    Ha valaki ezen túl sokat gondolkdik... Nem jó. A fizikai síkon szabad vagy. Lehet abban hinni, hogy a lélek is szabad. Még akkor is, ha esetleg ez nem igaz. Azért mert jó érzés. Szabadnak lenni......

  • @19700407ful
    @19700407ful Před 15 dny

    Végtelenül naív a Bernáth László. Látszik, h nem tanult etológiát és humán etológiát.