Awangarda na wojnie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 04. 2024
  • Spotkanie z Tomaszem Szerszeniem, autorem książki o obrazach wojny w Ukrainie pt. „Być gościem w katastrofie” oraz Maciejem Piotrowskim, tłumaczem książki ukraińskiego awangardzisty Mike`a Johannsena pt. „Podróżny uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki Alcesty do Szwajcarii Słobodzkiej”.
    Prowadzenie: Anna Łazar
    Podczas spotkania rozmawialiśmy o książkach przygotowanych przez naszych gości i wspólnie szukaliśmy: jeśli nie odpowiedzi to przynajmniej pytań i zadań, które współczesna kultura stawia sobie wobec wojny w naszym najbliższym sąsiedztwie. Wspominaliśmy takich artystów, jak:
    Inga Lewi, Nikita Kadan, Lada Nakonechna, Ewa Zarzycka, Yaroslav Futymski, Andrzej Mencwel, Bogusław Bakuła, Bazyli Nazaruk, Tatiana Hołyńska, Jerzy Litwiniuk, Hamlet Zinkiwskij, Mykoła Chwylowyj, Jurij Smołycz, Natalia Jakowenko, Andrij Bojarow.
    Tytuł kuratorskiego cyklu Wolne Słowo w ramach Gdańsk Miasto literatury odnosi się do domu Słowa w Charkowie ostrzelanego przez rosyjskich agresorów w pierwszym roku pełnoskalowej inwazji, zbudowanego na początku wieku XXX dla literackiej generacji nazwanej Rozstrzelanym Odrodzeniem lub Czerwonym Renesansem.
    Środowiska twórcze współczesnej Ukrainy podejmują żywą refleksję nad awangardową spuścizną osób zamordowanych w ramach stalinowskich represji w latach 30 XX wieku, sytuując dzisiejszą agresję w perspektywie długotrwałej strategii niszczenia kultury nie tylko eksperymentalnej, czy wolnościowej, ale właściwie każdej, która nie idzie krok w krok z kolejnymi wariantami rosyjskiego dyskursu imperialnego.
    𝗠𝗮𝗰𝗶𝗲𝗷 𝗣𝗶𝗼𝘁𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 przełożył na język polski utwór wybitnego awangardzisty lat 30. Mike Johansena, który mieszkał w domu Słowa i który został rozstrzelany przez NKWD w 1937 r. Jego żywe po dziś dzień eksperymenty pisarskie imponują humorem, wyobraźnią, rozmachem i urodą języka. Przez lekką formę prześwituje też trudna rzeczywistość początku XX wieku.
    𝗧𝗼𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗦𝘇𝗲𝗿𝘀𝘇𝗲𝗻́ odwiedziwszy Dom Słowa w Charkowie, snuje kulturoznawczą opowieść o obrazach wojny, przykładając do swojego erudycyjnego zaplecza kulturowego obrazy i teksty powstałe we współczesnej Ukrainie. Swoją wizytę w Ukrainie zaczyna od budynku Słowa.
  • Věda a technologie

Komentáře •