Białoruski "Sienkiewicz" - Uładzimir Karatkiewicz | Kłosy pod twoim sierpem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 06. 2024
  • Jest to książka, o której mówią Białorusini - szkoda, że ją już przeczytałem. Chciałbym cofnąć czas i przeczytać je jeszcze raz jak po raz pierwszy. Jest to książka, która w zeszłym roku została usunięta z programu szkolnego na Białorusi, prawdopodobnie dlatego, że zawiera zbyt wiele właściwych myśli i prawdy o tym, kim są Białorusini. To książka, która w 2019 roku została uznana za najlepiej sprzedającą się książkę białoruskiego pisarza. I tym pisarzem jest Władimir Karatkiewicz, a księga - «Kłosy pod twoim sierpem».
    __________________________________________________________________________
    🤝Jeśli doceniasz moją pracę i chcesz postawić mi kawkę:
    buycoffee.to/concordiadiscors

Komentáře • 93

  • @marianmrozinski8123
    @marianmrozinski8123 Před měsícem +21

    A teraz na Ukrainie walczy pułk imienia Konstantego Kalinowskiego. Wiążę Wielkie nadzieje z powrotem tego pułku na Białoruś.

    • @rafaszyba7875
      @rafaszyba7875 Před měsícem +2

      Jak dożyją bo przecież nie są nieśmiertelni . Ponadto mogą być przez Rosjan traktowani jako najemnicy a takich nie obejmuje konwencja, czyli w przypadku niewoli mogą być rozstrzelani.

    • @commandantee
      @commandantee Před měsícem

      Marzą się tobie zamachy terrorystyczne na Białorusi, czy może chodzi tobie wydanie ich jako jeńców Białorusi przez Rosję?

  • @Dreju78
    @Dreju78 Před měsícem +13

    Kalinowskiego odnaleźli i pochowali dopiero w 2019...
    Piękny pogrzeb w Wilnie, z honorami wojskowymi, wraz z innymi powstańcami, pełno flag, najwięcej Białoruskich chyba.
    Godny pochówek.

  • @katarzynabarda6292
    @katarzynabarda6292 Před měsícem +3

    Bardzo dziękuję za wskazanie Karatkiewicza. Zachęciła mnie Pani, jeżeli kiedykolwiek będę mieć okazję dostać tą książkę do rąk, z pewnością przeczytam. Na razie nie widzę, aby była dostępna na polskim rynku.

  • @alexanderlunes2554
    @alexanderlunes2554 Před měsícem +6

    Dziewczyno ! Gdzie Ty nabyłaś tyle siły . Tyle wspaniałych tematów w tak krótkim czasie nam serwujesz 👍👏👍👏👍👏👍👏

  • @piotrnotecki6196
    @piotrnotecki6196 Před měsícem +5

    To jest przecież wasz romantyzm choć domyślam się,że forma jest pozytywistyczna. Nie ważne czy to jest prawda czy nie ,ważne,że jest legenda na której można budować nowoczesny naród.

  • @leszek2962
    @leszek2962 Před měsícem +11

    Zaciekawiła mnie ta książka. Jeśli znajdę polskie lub białoruskie wydanie to z zainteresowaniem ją przeczytam. Pozdrawiam Panią.

  • @kacu27
    @kacu27 Před měsícem +4

    Choć nie jestem fanem książek Sienkiewicza, to w swoim czasie spełniły one swoje zadanie. Oby wasze dzieła narodowe też zrobiły swoje.

  • @jerzynielepiec6003
    @jerzynielepiec6003 Před měsícem +1

    Wspaniałe😊

  • @elisabettebasile1136
    @elisabettebasile1136 Před měsícem

    Bardzo ciekawy temat! Zawsze miło usłyszeć od Pani coś ciekawego na temat Białorusi:)

  • @mirosawsmutniak9028
    @mirosawsmutniak9028 Před měsícem

    Myślę i jesstem PEWIEN ,że Twoje pojawienie się w Polsce jest wartością dodaną do naszej historii ,pięknie mówisz po polsku mimo "śpiewnego wschodniego " akcentu . Pomimo tak krótkiego pobytu w naszym kraju . Życzę Tobie i twojej rodzinie sukcesów i pobytu w Polsce!!!

  • @KarolKloze
    @KarolKloze Před měsícem +6

    Dziękuję❤ ze jesteś znani !! Serce pik pik bo
    Maryśia robi pik pik❤
    No jesteś! Kochana😘

    • @Pawe7980
      @Pawe7980 Před měsícem

      Góral zawsze jest..!!

  • @piotrsoroczynski26
    @piotrsoroczynski26 Před měsícem

    Szanowna Pani, to bardzo ciekawe i ważne ! Bardzo dziękuję ! :)

  • @bogdanwetoszka1835
    @bogdanwetoszka1835 Před měsícem

    Droga Mario. Sienkiewicz to też białoruski pisarz, bo pisał głównie o głównie z Białorusi (Wielkie Księstwo Litewskie), którzy znaleźli się na terenie Ukrainy i Polski (w obecnych granicach), a Konstanty Kalinowski to bohater polskiej historii. Polska taka, jaka jest teraz powstała nie tylko na polskim nacjonalizmie, ale przede wszystkim na tradycji Rzeczpospolitej, w której mieszkańcy (szlachta) Wielkopolski i Małopolski czuli związek ze szlachtą Rusi (Białoruś, Ukraina i Litwa; Łotwa z resztą również). Polski takiej jaka teraz jest nie byłoby bez Rusi i Litwy (w tym Białorusi). Uważam, że Białorusini jak i Ukraińcy powinni czuć się twórcami kultury polskiej, mimo że z punktu widzenia narodowego jest w tym stwierdzeniu jakaś niespójność. Ale wydaje mi się, że gdyby nie XIX-wieczna rusyfikacja terenów ziem zabranych (obszar poza Królestwem Polskim z XIX w,) bylibyśmy sobie bardzo bliscy. Tak czy inaczej moi białoruscy znajomi widzą wartość z uczestnictwa w I Rzeczpospolitej (na marginesie, polski szowinista ten czas powinien uważać za stracony dla państwa polskiego). Ale mieszkając na wschodzie Polski, znam dokumenty pisane na tym terenie. Listy choćby z XVII w. są w jakim języku? Ruskim (staroruskim), absolutnie nie rosyjskim i związane są z Rzeczpospolitą, są w jej sposobie myślenia. Dopiero w XIX wieku walczono o to, żeby stwierdzić, że to jest teren Rosji. Boli mnie w tym momencie likwidacja unii brzeskiej, bo ja sam jestem potomkiem unitów. Czemu mnie boli? Właśnie dla tego, że car zabrał w ten sposób tożsamość ludności Rzeczpospolitej obrządku wschodniego. Mój pradziadek był unitą, Rusinem, akurat nie białoruskim, tylko ukraińskim, ale to nie Rosja dałaby mu prawo wyboru, tylko Rzeczpospolita. Ale też muszę zwrócić uwagę, że w trakcie powstania Styczniowego Polacy nie patrzyli na swój interes, ważny był interes całej Rzeczpospolitej. Ok, sporo sobie napisałem. Ważne jest to, że jesteśmy sobie bardzo bliscy i ważni nawzajem.

  • @waldemarb4858
    @waldemarb4858 Před měsícem

    Teraz rozumiem próbę literadzkiego wsparcia narodowo wyzwolenczego autora tej książki i utożsamiam go z naszymi twórcami którzy mieli ten sam cel jak Polska nie istniała na mapie ,a polacy tracili nadzieję na wolność by podtrzymać wiarę na odzyskanie niepodległości.U nas nie tylko Sienkiewicz ,to także Słowacki ,Mickiewicz, Reymont, Ðąbrowska,Prus itp.Dlatego jak znajdę polską wersję to przeczytam i szkoda że nie znam białoruskiego bo w oryginale to najbliżej co autor ma na myśli.

  • @j.s.artg3619
    @j.s.artg3619 Před měsícem +5

    doskonała dykcja i wiedza.

  • @achtel3011
    @achtel3011 Před měsícem

    Bardzo mnie wzrusza Pani patriotyzm.

  • @user-pc6wj6ep2t
    @user-pc6wj6ep2t Před měsícem +5

    Mario.. choć taka drobniutka jesteś WIELKA 👍👏

    • @user-pc6wj6ep2t
      @user-pc6wj6ep2t Před měsícem +1

      Niestety Mario,, ale jest i taka wiadomość...
      Ambasador Rosji na Białorusi Borys Gryzłow "poprosił" władze w Mińsku by usunęły z przestrzeni publicznej napisy w języku białoruskim. Ponoć "drażnią rosyjskich turystów".

  • @januszkoralewski5889
    @januszkoralewski5889 Před měsícem +3

    Droga Marysiu, dziękuję, jak zawsze merytoryczna, nie musisz prosić o "like", ponieważ kliknięcie samo przychodzi po takim tekście. Pozdrawiam .

  • @mercgryszard7694
    @mercgryszard7694 Před měsícem +4

    swietna historia , dziekuje

  • @witoldekawa2271
    @witoldekawa2271 Před měsícem +8

    Jak zawsze 6+

  • @aleksandra1383
    @aleksandra1383 Před měsícem

    Fajnie było posłuchać o waszej literaturze. Powiem , że właśnie chęć, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego o Białorusi i Białorusinach była jednym z głównych powodów dla których zwróciłam uwagę na twój kanał.
    Ps. luźny pomysł na następny filmik: zobacz film Przesłuchanie z 1981r. (reżyser Bugajski) i możesz nagrać o swoich przemyśleniach o tym dziele.

  • @bartbart3421
    @bartbart3421 Před měsícem +1

    Zaden wstyd sie wzruszyc/tym bardziej Cie lubie

  • @robertzajdel9908
    @robertzajdel9908 Před měsícem +5

    Dzień dobry MARIO nieczytalem Dziękuję za polecenie 🦋

  • @robertab929
    @robertab929 Před měsícem +1

    Myślę, że warto film, o którym wspominasz został nakręcony w Polsce.
    W polskich szkołach powinny być też fragmenty książek najwybitniejszych Białorusinów i Ukraińców, właśnie w takiej postaci tekstu spisanego łacinką białoruską/ukraińską oraz po polsku.

  • @Efikaef
    @Efikaef Před měsícem +5

    Wspólne losy Białorusinów i Polaków są bardzo poplątane. Ze wzruszeniem wysłuchałam opowiesci o książce, chętnie bym ją przeczytała, ale nie znam niestety białoruskiego. Moi rodzice pochodzą z Białorusi, a babcia podobno rozmawiała tylko po białorusku. Niestety nie bylo mi dane poznac ją, ponieważ wraz kilkoma innymi czlonkami rodziny została zamordowana przez Niemców, a ja urodziłam się kilka lat po jej śmierci.

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem +2

      Też chciałabym żeby ta książka została przetłumaczona na język polski, zawiera dużo ciekawych informacji dla polskiego czytelnika.

  • @piotro.4765
    @piotro.4765 Před měsícem +1

    Marysiu,zapomniałaś powiedzieć,że powstanie w Polsce było już w 1848 roku"tzw.Wiosna Ludów",ale szanuję Twoją wiedzę i Twój szacunek do historii.Pozdrawiam

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem +1

      Powstanie na ziemiach Białorusi było jeszcze w 1830-31 latach. Jest w książce bohater, który brał udział w tym powstaniu (Czorny Wojna ma na imię) i w ciągu 30 lat się chował wśród lasów i nikt go nie mógł złapać. Bardzo ciekawa i alegoryczna postać, która jakby symbolizuje ciągłość powstania.

    • @piotro.4765
      @piotro.4765 Před měsícem

      @@PolskaoczamiBialorusinki .W Polsce mówi się na to Powstanie Listopadowe/1830-1831.Pozdrawiam

  • @LimonDux
    @LimonDux Před měsícem +1

    Takie luźne przemyślenie - myślę, że ciekawym tematem na film jest analiza porównawcza tego co na temat "steraj" Rzeczpospolitej (przed rozbiorami) mówi oficjalna propaganda, ludzie nauki z Białorusi , zwykli ludzie, opozycja i co sama myślisz na ten temat.

  • @Kyllyan770
    @Kyllyan770 Před měsícem +1

    W Polsce wydano jedną Jego książkę: "Chrystus wylądował w Grodnie" ( Хрыстос прызямліўся ў Гародні )

  • @senator967
    @senator967 Před měsícem +1

    K.Kalinowski był Polakiem, taki jak się mówiło ,,chłopoman,,. Oj lubicie legendy. U. Karatkiewicz napisał tzw. ,,mit, Czyli coś co niewiadomo, czy było na prawdę.

    • @Jennanightshadow
      @Jennanightshadow Před měsícem

      Kalinowski miał polskie korzenie, ale uważał się za Białorusina. Publikował teksty, w tym listy spod szubienicy po białorusku.

    • @senator967
      @senator967 Před měsícem

      @@Jennanightshadow Był Polakiem, który się ,,zchłopiał,,. Wincenty Konstanty Kalinowski we wszystkich swoich osobistych dokumentach używał imienia „Wincenty,, Kastuś” (zdrobnienie od Konstanty), po raz pierwszy takim określeniem posłużył się w swoim Karotkim narysie historyi Biełarusi Usiewaład Ihnatouski, komunista antypolski. Po prostu Białorusini maja kompleksy i ,,kradną,, postacie historyczne. A ruskich mużyków polski pan bałamucił jak każdy ,,czerwony,,.

  • @zadzior1976
    @zadzior1976 Před měsícem +2

    Czy istnieje wersja audiobook tej książki? Może być po polsku albo po białą rusku. Jestem osobą nie widomo i chętnie bym posłuchał.

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem

      czcams.com/play/PLmGv3zIr0LKDJLliFWwPYMkKVaMjVGD7w.html&si=kRp6YGzNAB3L2L3C
      Znalazłam w takim formacie w języku białoruskim, można włączyć napisy w języku angielskim.

  • @parazaurolofek
    @parazaurolofek Před měsícem

    Fajny film. Wydaje mi się, że nie ma czegoś podobnego w literaturze polskiej. U nas szlachta i chłopstwo były raczej przedstawiane jako dwa zantagonizowane światy, które się nie przenikają. Może trochę "Nad Niemnem" jest podobne w jeśli chodzi o poszanowanie dla pracy chłopa.

    • @rafaszyba7875
      @rafaszyba7875 Před měsícem

      Nie mogę się zgodzić bo na przełomie XIX i XX w w polskiej ej literaturze jest chłopomania i fascynacja wsią i chłopami np: Wesele, Chłopi, poezja.

    • @parazaurolofek
      @parazaurolofek Před měsícem

      @@rafaszyba7875 Pamiętałem o "Chłopach", ale chodziło mi o to bratanie się chłopów z panami bo tak rozumiem ten okres kilku lat, kiedy dobrze urodzeni chłopcy żyją wśród chłopów.

  • @wladyslawbukowski
    @wladyslawbukowski Před měsícem +5

    Szlachta białoruska nie była polonizowana. Szlachta białoruska sama się polonizowała, ponieważ polska kultura i polska wolność bardzo jej imponowała. Polonizowała się z własnej i nieprzymuszonej woli i poczytywała sobie to polonizowanie za wielki zaszczyt. Widzę, że Twój patriotyzm popuścił lejce Twojej fantazji. Poczytaj tu sobie proszę w jakich okolicznościach, z jakiego powodu i przez kogo to powstanie zostało zainspirowane i przeprowadzone. To było bardzo głupie i nieodpowiedzialne powstanie skazane od samego początku na niepowodzenie. To była rosyjska prowokacja , która miała na celu kompletne zmiażdżenie resztek suwerenności i całkowite podporządkowanie Królestwa Polskiego imperium rosyjskiemu. To była pułapka, w którą Polacy dali się złapać. pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_styczniowe

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem +2

      Rozumiem punkt widzenia Pana i dziękuję za opinię, jednak pozwolę sobie na pewne wyjaśnienia. 1) Na szlachtę białoruską rzeczywiście wpływała kultura i język polski, co było efektem długich interakcji i procesów historycznych, które rozpoczęły się w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mieszanie się kultur, języków i zwyczajów następowało w sposób naturalny, ale także pod wpływem czynników społeczno-ekonomicznych i politycznych. 2) Polonizacja szlachty była procesem wielowarstwowym, a stwierdzenie, że nastąpiła całkowicie dobrowolnie i bez nacisków, upraszcza złożoną rzeczywistość historyczną. Istotną rolę odgrywały także uwarunkowania polityczne i społeczne, takie jak konieczność integracji z wyższymi warstwami społeczeństwa, zdobywania przywilejów i posiadania ziemi. 3) Jeśli chodzi o powstanie, to oczywiście jego wynik i motywy wymagają szczegółowej analizy. Historycy wciąż debatują nad poziomem zaangażowania różnych sił i przyczyn, które doprowadziły do ​​powstania. To prawda, że ​​wiele powstań było skazanych na porażkę z powodu nieproporcjonalnych sił i złego przygotowania, ale nie można ignorować pragnienia wolności i niepodległości, które często stawały się motorem takich ruchów. Ważne jest, aby spojrzeć na wydarzenia historyczne w ich wielowarstwowej perspektywie, mając świadomość, że rzadko są one jednoznaczne i proste.

  • @LimonDux
    @LimonDux Před měsícem

    Nawet na studiach nie miałem tyle zaznaczeń w książce:)

  • @marekpacholczyk1783
    @marekpacholczyk1783 Před měsícem +1

    Рукописи не згорають і не гинуть. У майбутньому, якийсь нащадок злодія (агента, кадебиста) опублікує трилогію.

  • @jerzyjagielski9414
    @jerzyjagielski9414 Před měsícem

    Wszystko bardzo ciekawe, ale czy ta książka jest dostępna w języku polskim?
    Pozdrawiam sąsiadkę serdecznie❤

  • @januszostaszewski4210
    @januszostaszewski4210 Před měsícem

    czy jest gdzieś dostępne tłumaczenie tej książki ? Kłosy pod twoim sierpem - po polsku nie znalazłem :(

  • @grzegorzgrabiec
    @grzegorzgrabiec Před měsícem +10

    Bardzo przejmujący materiał 🤗👍 gdybym nie był na Białorusi.. patrzył bym z dystansem..🤔😎
    Zwiedziłem kilka miast i miejscowości.. i nadal twierdzę że..ludzie tam są wspaniali i bardzo życzliwi 🤗👍
    Cały problem jest na górze 🤬
    Przyjdzie czas i na wąsatego 🙄👍 oby wtedy naród wybrał kogoś normalnego..🙃🤘 życzę tego z całego serca 🤘🙃👍

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem +6

      Bardzo dziękuję za obejrzenie i wsparcie! Tak, czas jest teraz bardzo trudny i smutny dla naszych krajów 😔

    • @grzegorzgrabiec
      @grzegorzgrabiec Před měsícem +5

      @@PolskaoczamiBialorusinki Wolna Białoruś ❤️
      Wolna Ukraina ❤️
      Wolna Polska ❤️🇵🇱❤️
      Wolna Europa ❤️
      Wolny świat ❤️
      Wolny czas od agresji i wojen 🤘🙃🤘wszyscy wiemy że chodzi o moskali 😎

    • @adamkalecki8449
      @adamkalecki8449 Před měsícem +5

      Pięknie omówiłaś historię tej książki , autora i historię Białorusi , my bardzo dobrze znamy historię , ale tej nieznamy

    • @adamkalecki8449
      @adamkalecki8449 Před měsícem +3

      @@PolskaoczamiBialorusinki Marysia , trochę zainteresowałem mojego kierownika z Grodna - Elizą Orzeszkową - i Nad Niemnem

  • @djk
    @djk Před měsícem +2

    Blad. Szlachta bialoruska nie byla polonizowana a sama sie polonizowala.

  • @wacekkarcz3205
    @wacekkarcz3205 Před měsícem

    Cześć Mario!!😀😀Mam na,imię Wacek,i
    mieszkam,w Polsce południowej,koło Krakowa,w Krzeszowicach(jeśli uznasz mój filmik,za ciekawy będę się cieszył).😀😀😀

  • @user-pc6wj6ep2t
    @user-pc6wj6ep2t Před měsícem +2

    Niestety Mario,, ale jest i taka wiadomość...
    Ambasador Rosji na Białorusi Borys Gryzłow "poprosił" władze w Mińsku by usunęły z przestrzeni publicznej napisy w języku białoruskim. Ponoć "drażnią rosyjskich turystów".

  • @robertab929
    @robertab929 Před měsícem +2

    Mario, to że kiedyś uczono wielu języków, filozofii nie oznacza, że edukacja była lepsza. Z drugiej strony taka edukacja nie zawierała za dużo przedmiotów ścisłych.
    Edukacja kiedyś była po prostu bardzo humanistyczna.

  • @maciejkwiatkowski7558
    @maciejkwiatkowski7558 Před měsícem +1

    Czy Aleś mógł w latach 30-tych XIX w. uczyć się w gimnazjum w Wilnie, gdzie wszyscy mówili po polsku nie znając tego języka?

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem +2

      O, dziękuję, zapomniałam powiedzieć, Alieś znał język polski też, w książce często rozmawiał z Polakami, oczywiście że po polsku. Czyli był poliglotą.

    • @maciejkwiatkowski7558
      @maciejkwiatkowski7558 Před měsícem +2

      @@PolskaoczamiBialorusinki O ile się orientuję, ruchy narodowotwórcze wśród ludności dawnej Litwy ( obecnie Białorusi) zaczęły się w okolicach powstania styczniowego, a rozpędu nabrały pod koniec XIX w. I o ile mi wiadomo dla szlachty terenów dawnego Księstwa Litewskiego w okresie całego XIX w. i wcześniej, językiem którym się posługiwali między sobą, był głównie język polski - (obok np. francuskiego i zapewne także jakiejś formy obecnego języka białoruskiego). Kulturowa asymilacja do polskiej kultury była wtedy wśród szlachty dawnego WLK zjawiskiem powszechnym, pomimo poczucia odrębności i często świadomości swoich rusińskich korzeni. Sam Mickiewicz pisząc po polsku głosił, że jego ojczyzną jest Litwa, mimo że oczywiście uważał siebie także za Polaka. Nikt wtedy nie znał pojęcia białorusińskości - ono narodziło się właśnie gdzieś pod koniec XIX w.. Nie piszę tego żeby szerzyć jakiś polonocentryzm. Staram się jedynie nakreślić tło tamtej epoki.

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem

      @maciejkwiatkowski7558 w ogóle i tak było, szlachta została zpolonizowana, bo było to dla niej korzystne ze względu na przywileje, jakie wówczas posiadała szlachta polska. Jednak szlachty nie było tak wielu w porównaniu ze zwykłymi wieśniakami, chłopami. Oni wszyscy mówili mianowicie po białorusku. A żeby się porozumieć, szlachta musiała też znać język białoruski, ale nie posługiwała się nim w rozmowach między elitami, lecz mówiła po polsku, francusku i niemiecku.

    • @maciejkwiatkowski7558
      @maciejkwiatkowski7558 Před měsícem

      @@PolskaoczamiBialorusinki ... z jednym zastrzeżeniem, że szlachty nikt nie polonizował, tak jak np. nas germanizowano i rusyfikowano w czasie zaborów ( a Białorusinów - Litwinów rusyfikowano jeszcze intensywniej). Szlachta ruska sama się polonizowała... analogicznie jak Irlandczycy się "anglicyzowali". I jak rozumiem opisywany Aleś należy do szlachty, bo on tu wywołał naszą "rozmowę" :) I zapewne szlachta WLK znała obecny język białoruski. Wśród rodów Litewskich, często mówiło się że jest się "gente ruthenus natione polonus".

  • @KarolKloze
    @KarolKloze Před měsícem

    Maryś muszę się Ciebie zapytać wchodzę na Google,poczytać wiadomość patrzę a to. Ty😳 to w Google Jesteś?👍💪

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem

      Cześć 🙋‍♀️ w sensie?

    • @KarolKloze
      @KarolKloze Před měsícem

      @@PolskaoczamiBialorusinki część 🙋 no w sensie że,nawet w, Google jesteś jak Lewandowski😆 jak szalejesz,no i Twój kanał się, dobrze rozwija👍 jesteś wielka💪

  • @DariusMikolajczyk
    @DariusMikolajczyk Před měsícem +1

    Dzięki Ci, że wspominasz o niewolnictwie, o tym zapomniał ten nasz wielki pisarz Sienkiewicz. Szlachta przez całe wieki hodowała niewolników, aż w końcu cała Rzeczpospolita popadła w niewole.

  • @rafaszyba7875
    @rafaszyba7875 Před měsícem

    Sok czyli ten który tropi podczas polowania ale w języku polskim jest słowo posoka oznaczające krew zwierzęcia tropionego.

  • @andrzejmazurek2909
    @andrzejmazurek2909 Před měsícem

    Po piersze: Kalinowski walczył o wyzwolenie Rzeczypospolitej, po drugie: to zaskakujące, że rodzina Zagórskich mówiła: po francusku, niemiecku oraz rosyjsku, jednak nie mówiła w języku polskim ???? Rozumiem, że uległa szybkiej rusyfikacji ???

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem

      Z pierwszym punktem się nie zgadzam, jak i historycy, co dotyczy drugiego punktu - już było takie pytanie, odpowiedziałam, że po prostu zapomniałam dodać, że znano ten język w rodzinie Aliesia w takim stopniu, jak i inne języki.

    • @andrzejmazurek2909
      @andrzejmazurek2909 Před měsícem

      ​@@PolskaoczamiBialorusinki Zdaniem polskich i angielskich historyków Konstanty Kalinowski to polsko-białoruski działacz niepodległościowy i powstaniec styczniowy, Komisarz powstańczego Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś dziennikarz i prawnik, bohater narodowy Polski, Litwy i Białorusi. Zwracam uwagę na "komisarz powstańczego Rządu Narodowego. Rząd Narodowy powstał i miał siedzibę w Warszawie. Dalej opinie historyków, cytuję: "Kalinowski prowadził swoją działalność w duchu wskrzeszenia wspólnego państwa Litwy, Rusi (Białorusi i Ukrainy) i Polski w strukturze kultury polskiej i tradycjami Rzeczypospolitej". W czasie powstania był głównym redaktorem czasopisma w języku polskim „Chorągiew swobody”. Został pojmany oraz zamordowany przez Rosjan.
      Innym historycznym nadużyciem w książce jest mowa o Carze Rosji, Białorusi, Małorusi oraz Polski. W źródłach historycznych, w tym w Latopisach Car był Carem Moskiewskim i niczego więcej. Król był władcą Polski, Litwy, Rusi oraz Białorusi. Polska, Litwa, Białoruś oraz Ruś Kijowska to był jeden organizm po Unii Lubelskiej w 1569 roku (Za ostatniego Jagiellona). Ponieważ Księstwo Moskiewskie było zagrożeniem dla Rzeczypospolitej, a rościło sobie prawa do dusz Kościoła Prawosławnego (po upadku Konstantynopola), w 1596 roku odbyła się Unia Brzeska. Jej wynikiem było Powstanie Kościoła Unickiego o obrządku Prawosławnym, który uznał zwierzchność Papieża Rzymu. Potocznie nazywany był Kościołem Ruskim, bo jego główną metropolią był Kijów. Dopiero po rozbiorach kościół ten został przez Rosjan zniszczony (brutalnie). Jest kilku męczenników. Przed I rozbiorem Polski Kościół unicki był jednym z największych związków wyznaniowych w Rzeczypospolitej, z ośmioma diecezjami: kijowsko-wileńską (metropolia), łucką, lwowską, połocką, przemyską, chełmską, pińską i włodzimierską. Łącznie unici dysponowali 9452 budynkami sakralnymi. Około 60% tego stanu posiadania znalazło się po trzech rozbiorach Polski w granicach Cesarstwa Rosyjskiego[ W 1839 na synodzie w Połocku ogłoszono zniesienie unii na Litwie i Białorusi; przetrwała jedynie diecezja chełmska. Do jej likwidacji doszło w 1875.

  • @pawelrakoczy5550
    @pawelrakoczy5550 Před měsícem +5

    Dzień dobry pani Mario ❤ Wspaniała historia czy Kłosy pod twoim sierpem jest przetłumaczona na język polski bardzo chciałbym przeczytać 😊 Pozdrawiam 👋 🤍❤️🤍 Życzę pięknego weekendu 😊

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem +1

      Dziękuję! Tak naprawdę nie wiem, nie spotkałam tłumaczenia tej książki, ale są inne powieści Karatkiewicza w języku polskim.

    • @pawelrakoczy5550
      @pawelrakoczy5550 Před měsícem +1

      @@PolskaoczamiBialorusinki Dziękuję pani Mario poszukam👋😊

    • @doctorpommeranus2175
      @doctorpommeranus2175 Před měsícem +2

      Chyba nie przetłumaczono tej książki na polski. Mam natomiast polski przekład powieści „Chrystus wylądował w Grodnie”.

  • @szpulc
    @szpulc Před měsícem

    Może vlog o anty rosyjskości Białorusinów?

  • @Stanislawdaks62
    @Stanislawdaks62 Před měsícem

    hej Marysiu. slyszalas o takim pisarzu jak Sergiusz Piasecki? on pisal po polsku ,ale pochodzil z Bialorusi. przeczytaj "zapiski oficera armii czerwonej" pozdrawiam

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem

      @user-gv4px9cj1z Dziękuję za komentarz. Historia i tożsamość narodowa osób urodzonych na terenach zmieniających przynależność państwową jest skomplikowana i różnie interpretowana. Warto zauważyć, że zarówno Polacy, jak i Białorusini mają prawo do dumy ze swoich rodaków, niezależnie od obecnych granic. Ważne jest, aby pamiętać o bogatej historii regionu i szanować różnorodność perspektyw na temat tożsamości narodowej.

    • @Stanislawdaks62
      @Stanislawdaks62 Před měsícem

      @@user-gv4px9cj1z to nie do konca tak. ojciec Sergiusza byl zubozalym szlachcicem , matka bialoruska chlopka. jezeli jest federacja czterec narodow, w ktorej dodatkow mieszkaja jeszcze Niemcy, Zydzi, Ormianie, Wlosi, i Bog wie kto jeszcze , to nie mozna byc jednoznacznie pewnym korzeni narodowych. a Kosciuszko, Moniuszko, byli Bialorusami. Sapiecha i radziwill byli Litwinami

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem

      Nie zgadzam się, zwłaszcza teraz, kiedy mieszkam w emigracji i widzę, jak ludzie przez jakiś czas nie mogą zdecydować, kim oni są.

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Před měsícem

      @user-gv4px9cj1z osobiście nie mam z tym problemu, mówię o niektórych Polakach, którzy mieszkając za granicą, przyjeżdżają do Polski i już nie czują się Polakami 🙁