Tyto Sítě Zdarma Zachytí Vodu Ze Vzduchu - Až 5000 Litrů Denně!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 05. 2024
  • Lidstvo s nedostatkem vody a suchem bojuje již od počátků věků. Sucha jsou přitom stále častější a rozšířenější. Co kdyby ale existovala technologie, která dokáže vytvářet vodu ze vzduchu?
    00:00 Úvod
    00:56 Stále častější sucha
    01:58 Waterseer - pasivní věže
    04:48 Source hydropanely
    06:22 Watergen - odvlhčovače
    07:25 S.A.W.E.R. - zařízení ČVUT
    09:33 Warka Water - vodní věž
    10:52 Fog catchers - Lapače mlhy
    13:22 Závěr
    Zdroje: pastebin.com/DgWgWAPX
    Podpořit mě můžeš na🅿🅰🆈🅿🅰🅻 goo.gl/GS8Fms
    ---------------------------------------­­---------------------------------
    ►Náhodná fakta - goo.gl/pHj7oz
    ►Unboxing - goo.gl/DbFm6z
    ►[Mobilní koutek] - goo.gl/HB9Oey
    ---------------------------------------­­----------------------------------
    Důležité odkazy:
    ► / farkycz
    ► / farkycz
    ---------------------------------------­­----------------------------------
    Použitá hudba pochází z knihovny www.epidemicsound.com
    #voda #Farky #udržitelnost
  • Věda a technologie

Komentáře • 80

  • @FarkyCZ
    @FarkyCZ  Před 9 měsíci +3

    Tak před pár dny jsem vydal video o získávání vody ze vzduchu, kde jsem jen větou zmínil Českou firmu Karbox a jejich zařízení EWA. No a dnes vyšel zajímavý článek na novinkách. Kdo by se chtěl dozvědět trochu více -> www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-vyrobi-vodu-i-na-pousti-zajem-je-az-v-australii-40440287

    • @votocto1718
      @votocto1718 Před 9 měsíci

      Pár let delay ale je to "novinka" xD

    • @FarkyCZ
      @FarkyCZ  Před 9 měsíci +1

      Ten článek je novinka, když vyšel včera. technologie samotná je stará desítky let v různých podobách.@@votocto1718

    • @orhoro6146
      @orhoro6146 Před 6 měsíci

      Jinak Farky, děláš skvělá videa. U tebe se aspoň člověk něco dozví. Nesleduji pravidelně. Spíš jednou za čas, ale zase o to víc toho je pak ke shlédnutí. Skvělá práce 👍

  • @GejmronCZ
    @GejmronCZ Před 9 měsíci +5

    "Nebyl bych to já, kdybych si nekopl do projektu, kterým jde spíše o vaši peněženku než-li o to, abyjste měli přístup k vodě." Krásnej úvod, hezky pobavilo :)
    9:30 Ewa... a já si okamžitě vybavil Evu z Wall-Eho a to jak se to snaží vyslovit "Éééva". Sakra to je tak krásnej film, já ho tak miluju. Pořád jeden z nejlepších animáků všech dob a za tím si budu stát.

  • @davidodler7031
    @davidodler7031 Před 9 měsíci +2

    Tip na zajímavý fyzikální princip: na pouštích, kde je nízká vlhkost vzduchu (a tudíž obloha neodráží teplo zpátky na Zem) dochází v noci k efektu vyzařování tepla ze Země do vesmíru. Když vezmete předmět, nejlépe černý (s vysokým vyzařováním tepla) a odizolujete ho od země a okolí třeba termofólií tak, aby "viděl" jen do nebe, tak v noci - a zejména nad ránem - na něm zkondenzuje značné množství vody. (Tentýž efekt využívají i již zmiňovaní brouci potemníci). Fyzikálně tenhle efekt vyzařování do oblohy činí asi 100 Wattů na metr čtvereční. (Pro kondenzaci 1 litru vody je potřeba 2,25 MJ energie, to je asi 3/4 kWh.)

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před 9 měsíci +1

    Jako perličku mohu uvést Římské akvadukty a vodní zásobovací cesty, kterých měl například Řím celkem 5. Ty trasy existují a dají opravit a užívat dodnes je to jen otázka poměrně malých investic. Stejně tak reliéf krajiny ve staré Persii kde byli už za starověku vodní nádrže stačí je jen zbudovat, tak jak to udělali Peršané a celí blízký východ by měl vodu. Občas je dobré se poučit z minulosti a nevymýšlet už vymyšlené prostě použít to co fungovalo bez elektřiny a fungovalo to doslova tisíce let. V našich podmínkách trochu upravit krajinu, aby zadržela více vody a zbudovat cca 1000 rybníků v místech kde se postupně rušili. Současný stav je cca na 25% původních rybníků z doby Rakouska Uherska.

    • @FarkyCZ
      @FarkyCZ  Před 9 měsíci

      Tak problémem v Česku bylo dříve spíše mokro, voda se tak musela odvádět trubkami - meliorace. Tady je zajímavý článek. Problémem je teď tox že se neví, kde jsou a jak odvod vody zastavit. www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-vodu-z-krajiny-odvadi-pres-milion-kilometru-potrubi-poradne-se-nevi-kde-lezi-229859

  • @orhoro6146
    @orhoro6146 Před 6 měsíci

    Je vidět, že tyhle jednoduché a levné technologie jsou prodávány za brutálně přemrštěné částky. Hlavně, pro chudé oblasti v Africe, kde je nedostatek vody, tam se určitě místním vyplatí koupit si dva lodní kontejnery za mega, aby jim to vyrobilo až 180 litrů vody denně a používali ji v zemědělství. Je to stejně hodnotné, jako písková baterie, která stojí 60 milionů a ukládá teplo na vytápění pár domků. A stejně tak, jako akumulátory v autech, které dnes stojí pouhých 5% ceny, co stály před 20 lety, jenže kvůli šroubování cen materiálu a technologií se prodávají v porovnání s tím obdobím za zhruba stejnou cenu. A to je ten důvod, proč lidé nechtějí přemýšlet ekologicky. Protože se na tom někdo snaží vydělat.
    U nás zase dotace na eko vytápění nebo pasivní domy. Na jednu stranu se uvádí, že dům to prodraží jen o 10% a že na topné soustavě ušetříme až 50%. Ve skutečnosti stavební firmy dům zdraží o 100%, takže shrábnou celou dotaci a nový majitel zaplatí navíc asi 20 - 30%.

  • @ruzenasimekova2825
    @ruzenasimekova2825 Před 9 měsíci +1

    Mily Farky, video sa mi velmi pacilo a tie posledne dva napady sa mi velmi pacili a aj to, ze pomahaju ludom, kde je vody malo. V dnesnej dobe je to tak aj s dazdom, ze je dlho sucho a prsi, ked netreba. Ja zbieram vodu do suda a do vedier a tak polievam zahradu. Aj doma setrim s vodou, ako sa da, zle je ze niekde je sucho a inde je potopa. Skoda, ze sa neda vymysliet nieco, aby neboli privalove dazde, ale taky dazd, co by pekne polial a neurobil nic zle. Zelam krasny den❤❤❤❤❤❤

  • @borovice1731
    @borovice1731 Před 9 měsíci +6

    Tyhle videa o energetice a nových technologiích jsou moc fajn. Ohledně vody bylo pár docela zajímavých příspěvků v Meteoru (třeba o podzemní vodě v ČR). Nedávno také čtení z knihy "O lidech a vodě" - doporučuji.

  • @Enter6210
    @Enter6210 Před 9 měsíci +22

    Tohle jsou technologie do kterých se má investovat a ne do zbraní a válek

    • @palcat2460
      @palcat2460 Před 9 měsíci +6

      Ne, že bych s tím nesouhlasil, ale první příklad a jemu podobné jako Nikola motors, spousta greenwashingu jsou ukázkou toho, že do dobrých technologií putuje spoustu peněž, ale ti, co je představují nemají takové úmysly. Ty podstatné vynálezy pro lepší zítřky potřebují kromě peněz i čas a spoustu práce. Sliby a vagony peněz od naivních investorů nikam nepovedou.

    • @awalancheqe
      @awalancheqe Před 9 měsíci +3

      To řekni Putinovi.

    • @Enter6210
      @Enter6210 Před 9 měsíci +1

      @@awalancheqe A nejen jemu

    • @Enter6210
      @Enter6210 Před 9 měsíci +3

      @@palcat2460 Když to řeknu ještě jinak tak když by se nedávali peníze do vývoje zbraní a válek tak samozřejmě ti co pracují na armádní technologii by mohli pracovat vynálezech a pokroku jinde třeba pro zdravotnictví zlepšeni čeho koliv jiného Já vím že to je nereálné já jen říkám jak by to bylo super pro nás pro lidi a celou planetu

    • @kjumelive8941
      @kjumelive8941 Před 9 měsíci +1

      Vole práve války podporují hrozně výzkum !

  • @jurajcierny1964
    @jurajcierny1964 Před 9 měsíci

    Ďakujem, poučné, inovatívne- super.
    Doma sme teraz spustili ohrev domácej úžitkovej vody, aj na pitie v zásobníkovom bojlery s ohrevom tepelným čerpadlom. Len voda nie vykurovanie. Aký máš na toto názor?
    Čerpadlo nasáva vzduch z miestnosti a tam ho aj vyfukuje, takže chladí / v našom prípade komoru/ o 3-4 st.C., čo nám vyhovuje. Objem je 220l 55st.C a mieša ju na nastavených 42 st.C a to je cca 300-320 l vody. Ďakujem za názor prípadne postrehy. Pre zaujímavosť investícia vyšla na 2200 euro.

  • @speg3015
    @speg3015 Před 9 měsíci +1

    Super video. My máme taky na zahradě nádrž pod zemí, ale jenom o velikosti tři kubíků. Ale zase když pořádně zaprší, tak je nádrž za den plná. :D

    • @ingKure
      @ingKure Před 8 měsíci +1

      Mám svedenou celou střechu a dost mě překvapilo, jak rychle je možné naplnit 14.000l nádrž

  • @mr.micash2433
    @mr.micash2433 Před 9 měsíci

    Opět super video ... Paráda

  • @tomvlk8
    @tomvlk8 Před 9 měsíci +3

    Máme to podobně, ale pro zalévání zahrady jsme pořídili bazén o objemu 26 m³ čistě na dešťovou vodu nebo ze studny.

  • @davidodler7031
    @davidodler7031 Před 9 měsíci

    Dobrý 🙂 Díky!

  • @janasuranova3222
    @janasuranova3222 Před 9 měsíci

    Super video. Vesmír mě nebere, zato tohle je opravdu zajímavé. Mohlo by být pokračování - jak získávají vodu z mořské vody.
    Díky a ahoj.

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před 9 měsíci +1

    Obecně na většině míst je relativně vody dost jde spíše o zajištění toho , aby neodtekla do moře a aby nebyla znečištěna například umělými hnojivy a pesticidy. Samotná výroba vody třeba pro Saharu není problém stačí jen dostatek solárních panelů a pomocí elektřiny vyrábět vodu z moře. Pokud jde třeba o Katar a Saudskou Arábii trpí častými sezonními záplavami tam by hodně vyřešilo obnovení jezer a přehrad tak jak tam byly původně před 4000 lety.

    • @antonaugustin6621
      @antonaugustin6621 Před 9 měsíci

      To byste tu Saharu musel pokrýt těmi panely, zase pouhá fantazie, nic víc.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 9 měsíci +1

      Rozsáhlé oblasti, kterými sezónně protíná falešný rovník (říkáme jim obratníky), suplují v sezóně intertropické zóny konvergence (všechny velké pouště se nachází na obratnících, nikoliv na rovníku) a jakýkoliv zásah z neznalosti by způsobil fatální změny v klimatu. Ke změnám přirozeně dochází z precese zemské osy jednou za tisíce let a to naprosto plynule tak, aby se vše stačilo zadaptovat a zaujmout novou rovnovážnou polohu. Hlavní skleníkový plyn není CO2, který následuje teplotu, nikoliv že ji předchází, jak nás přesvědčují zkorumpovaní mainstreamoví výzkumníci, ale je to vodní pára - ona vzdušná vlhkost, která je všude, i na pouštích a její kondenzace ve vodu důmyslnými odvhlčovači ničemu neublíží. Zaplavovat místa, kde jsou pouště, by bylo kontraproduktivní a že tam byla voda před 4000 lety, tak právě proto, že zóny konvergence byly jinde - podle sklonu zemské osy a dalších kosmických vlivů, které mainstram záměrně přehlíží, páč z toho penízky nepadají.

  • @zelva_cz300
    @zelva_cz300 Před 9 měsíci +1

    Celkem by mně zajímalo jesli jste uvažoval využívání šedé vody na splachování (třeba námět na další video).

  • @KUBA64official
    @KUBA64official Před 9 měsíci +3

    Vtipnou ironií je, že vysvětlení podvodného “hříbku s vrtulkou” bylo přerušeno reklamou na převratnou klimatizaci ArcticBlast, která je taky podvod. 😂

  • @Ultracularia
    @Ultracularia Před 9 měsíci +3

    Když tu vodu vycucneš ze vzduchu, nebude pak jinde chybět?

  • @Peter-x29
    @Peter-x29 Před 9 měsíci

    Super video

  • @jirkavorl
    @jirkavorl Před 9 měsíci +3

    Voda z koupelny chutná lépe než voda z kuchyně, change my mind.

    • @bizon2135
      @bizon2135 Před 9 měsíci +1

      Wtf fakt ze jo xdd

    • @FarkyCZ
      @FarkyCZ  Před 9 měsíci +2

      😆
      V USA je ale hnusná všude.

    • @makalicek1
      @makalicek1 Před 9 měsíci +1

      U nás je to obráceně 😁

  • @Frcka2
    @Frcka2 Před 9 měsíci

    Pekné video, môžeš prosím aktualizovať informácie ohľadom alternatívnych zdrojov elektrickej energie? Napríklad vortex ma zaujíma... Díkes

  • @LERw1g
    @LERw1g Před 9 měsíci +2

    Myslím, že je důležité se zamyslet nad koloběhem vody v domácnosti a pokud to jde tak jednu vodu využít vícekrát. U nás jímáme dešťovku, tou splachujeme pak jí spolu s ostatní splaškovou vodou přečistíme v čističce a touto vodou zalíváme.

    • @antonaugustin6621
      @antonaugustin6621 Před 9 měsíci

      Jistě tak to už děláte.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 8 měsíci +1

      Když si uvědomím, co všechno za chemii skončí u mě v odpadu, tak tím bych tedy nic zalévat nechtěl.

    • @LERw1g
      @LERw1g Před 8 měsíci +1

      @@Thales_WH no proto je třeba se zamyslet i nad tím co do odpadu vypouštíme

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 8 měsíci

      @@LERw1gJenže to bych pak doma musel mít dva rozvody odpadu.

    • @LERw1g
      @LERw1g Před 8 měsíci

      @@Thales_WH Proč? Stačí nevypouštět nežádoucí chemikálie.

  • @mrmek2003
    @mrmek2003 Před 9 měsíci

    Tyto technologie jsou super,a je to něco co je potřebné.Ja mám doma El odvlhčovač,a ten vyprodukuje 25l v rozmezí 2-4 týdnů,dle pocasy,a je to voda co chutná 2 psům a kočce..😆

  • @ingKure
    @ingKure Před 8 měsíci

    Mám zakopané staré silo na obilí, 14.000l na pár spláchnutí záchodu a zalití zahrady ušetří vodu z vodovodu. Naplnění bazénu pro děti je už pak aspoň znát 😁

  • @ZK-LV-2811
    @ZK-LV-2811 Před 9 měsíci

    👍👍👍

  • @sellenen1
    @sellenen1 Před 9 měsíci

    Source - to je jen klimoška s fotovoltanikou, proto to dělá destilku a doplňuje se minerály. Pití destilky je totiž nebezpečný. Asi bych raději spojil odběr vody z klimatizace a klimatizoval + k tomu solárka, možná bude i levnější. Brácha dělal malé plnohodnotné solární elekrárny, ale moc zájem o to nebyl, protože na to nejsou dotace a v ČR, narozdíl od Německa, pak nesmíte připojit do sítě. Video ze stavby, kdyby pro zvědavé :D czcams.com/video/AjTsYM-6KVI/video.html Díky za zajímavé video Farky.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 8 měsíci

      Co to je za bludy: I malé solární elektrárny je možné připojit do sítě. Je však třeba splnit určité podmínky. A zájem o malé solární elektrárny je obrovský.

    • @sellenen1
      @sellenen1 Před 8 měsíci

      @@Thales_WH Nemůžete mít přetoky do sítě, to je klasifikováno jako přestupek. Navíc vám to co vyrobíte a pošlete do sítě elektroměr napíše jako spotřebu, takže to ještě zaplatíte. V Německu můžete mít 600W připojeno normálně na síť a ty malé solárka třeba 150w za cca 5 500 koupíte v Lidlu. To na videu s bateriemi nikdo nechtěl koupit ani za cenu nákladů (cca 90k) a většina lidí na to chtěla vyřídit dotaci, což nejsme firma a muselo by to mít projekt. Druhý prototyp byl 650W solárko bez baterií, stejný systém co mají v Lidl v Německu, ale méně odfláknutý, a taky to nikdo nechtěl ani za 12 k. To se pak ale nakonec po půl roce prodalo. Uživatel věděl co kupuje a už měl to z Německa, přetoky si risknuje na vlastní triko, protože to neměl ostrovně zapojený ale měl permanentní spotřebu, takže se nebál.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 8 měsíci

      @@sellenen1 Tohle je mi všechno známo, jen jsme si nerozuměli co je myšleno pod pojmem malá solární elektrárna. Já měl na mysli třeba 5KWp s projektem a čtyřkvadrantovým elektroměrem. To nikdo nemá problém připojit. U těch malých, volně prodejných je problém právě v tom, že na to není projekt. Bez toho to skutečně nikdo nepřipojí a nikomu se nevyplatí pořizovat a řešit na to ani projekt, ani čtyřkvadrantový elektroměr atd a nastávají tey problémy z toho plynoucí. No a pokud něco provozujete v ostrovním režimu tak také není problém. Že by o to nebyl zájem si nemyslím vzhledem k tomu jak se prodávají zařízení, které se označují jako solární generátory (např. provařené Powerflow Delta atd.). To v podstatě není nic jiného. Problém bych viděl spíše v informovanosti potenciálních zákzníků versus cena.

  • @naxygame4423
    @naxygame4423 Před 9 měsíci

    Teroteciky nešlo by jedno z těchto zařízeni vytvořit doma a levně? stačilo by polopruhedle sklo a fungovalo by to na skleníkovém efektu. Že by to Využivalo kondenzace "že by se tvořila na pleksi sklu omlouvám se ale nejsem uplně expert tak bych po vás chtěl jestli by to mohlo fungovat."

    • @FarkyCZ
      @FarkyCZ  Před 9 měsíci +1

      Jde to i s plachtou, ty sítě ale zachytí mnohem více. A také více vydrží.

    • @naxygame4423
      @naxygame4423 Před 9 měsíci

      @@FarkyCZ děkuji za odpověď

  • @Hafajs
    @Hafajs Před 9 dny

    Ahoj. A která ze zmíněných technologií tedy vyrábí vodu ze vzduchu?

  • @lukasfencl9796
    @lukasfencl9796 Před 9 měsíci

    Zajímavá technologie.ale budou skoumat i to jestli to nemá vedlejší účinky

    • @FarkyCZ
      @FarkyCZ  Před 9 měsíci +1

      Testováno jako jiná pitná voda.

  • @peterjankovic4265
    @peterjankovic4265 Před 8 měsíci

    Destilovana voda nieje pitná?

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 8 měsíci

      Destilovaná vode je krom jiného také demineralizovaná. Když jí vypiješ, tak vytahává při styku s tvým tělem z kontaktní plochy ionty a tím tkáň poškozuje. Sekundárně pak demineralizuje celé tělo. Viděl jsem na vlastní oči, jak extrémně čistá voda dokázala po letech vyžrat díry do nerezu. Když to vypiješ jednou, nestane se ti nic, když jí budeš pít častěji, tak máš problém. Proto je nutné pro účely pití destilovanou vodu doplnit minerály tak, aby tvému tělu neškodila.

    • @vonHannersdorf
      @vonHannersdorf Před 8 měsíci

      Nie

  • @luboprasnicky6171
    @luboprasnicky6171 Před 9 měsíci

    čo tak magnetické generátory energie

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 8 měsíci

      Tomu se říká např. alternátor a kupříkladu takové pěkné mají v Temelíně. Co s nimi?

  • @frantiseknovak4484
    @frantiseknovak4484 Před 9 měsíci

    Sorry, ale obecně komunity co nemají vodu nemají v první řadě ani prachy. Dost těžko si vesnice, která má dohromady včetně chýší a koz cenu 100 tisíc kč koupí technologická hejblata za půl milionu. Natož cokoliv na elektřinu, která je v takových místech také nedostupná. A přijde mi, že (s čestnou vyjímkou v podobě Warka) jde v první řadě o řádné podojení zákazníků a až hoooodně daleko vzadu je nějaké pomáhání.

  • @Fukitifuk
    @Fukitifuk Před 9 měsíci

    neplytvať

  • @MenNumberX
    @MenNumberX Před 9 měsíci

    ideální trávník nezalévat vůbec.. respektive s případným nedostatkem vody si na to přijdeme sami.. zahradu pro zajištění úrody co se zkonzumuje to je něco úplně jiného

    • @Hafajs
      @Hafajs Před 9 dny

      Zalévání trávníku zlepšuje mikroklima a umožňuje efektivnější vsakování vody když zaprsi.

  • @nillonil8276
    @nillonil8276 Před 8 měsíci

    Farky ty seš ale kecal

    • @FarkyCZ
      @FarkyCZ  Před 8 měsíci +1

      A to je k tématu nebo jen všeobecně?