A tapasztalatlanság, mint a nagy ötletek katalizátora | Feszty Dániel | TEDxGyőr

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 12. 2018
  • A tapasztalatlanság, mint a nagy ötletek katalizátora - Az innovációhoz első lépésként egy újszerű, nagy ötlet megfogalmazása szükséges. Kármán Tódor, a repülőgépmérnöki tudományok világhírű magyar úttörője szerint Isaac Newton volt minden idők legnagyobb tudósa, mert neki volt a legtöbb nagy ötlete: négy. De vajon mi számít nagy ötletnek? Vajon igaz az, hogy minél nagyszerűbb egy ötlet, annál egyszerűbb? S vajon hogyan juthat el valaki egy nagy ötlethez? Elég ehhez a kreativitás valamint az átfogó szakmai ismeretek, vagy szükséges hozzá a tapasztalat is? Talán sokak számára meglepő, de számos adat - például a Nobel-díjasok alacsony átlagéletkora a felfedezésük megtételekor - is azt mutatja, hogy nem a tapasztalat, hanem éppen a tapasztalatlanság vezethet az igazán nagy ötletekhez. Mi az oka ennek? S vajon mindez azt jelenti, hogy a fiatal kutatók az innováció zálogai, hiszen ők hordozzák magukban a szakmai ismeretek és a tapasztalatlanság ideális elegyét? Az előadás olyan felsőoktatási modellt vázol fel, - amely egyébként a Széchenyi Egyetemen az Audi Hungaria által alapított Járműmérnöki Karon is alkalmazásba kerül - amely mechanizmusai nemcsak lehetővé teszik, hanem inspirálják is a fiatal hallgatókat, kutatókat a nagy ötletek megfogalmazására, és amelyek biztosítják ezen ötletek „elindulását” az innovációs láncban. Korábbi hallgatóim, kutatóim néhány meghökkentően egyszerű, de nagyszerű ötletén, valamint ezek nemzetközi mércével mért mérnöki vagy tudományos eredménnyé formálásán keresztül mutatom be ennek a modellnek a sikerét. Az Audi Hungaria Járműfejlesztési részlegének menedzsere, tanszékvezető a Széchenyi István Egyetemen. Hatalmas vargabetű - 26 külföldön töltött év - után tért haza Magyarországra 2017 nyarán. 14 évet oktatott Kanadában, doktori tanulmányait Skóciában végezte, mérnöki diplomáját pedig Csehországban szerezte. Vallja, hogy ma már Magyarországon is vannak olyan kutatási és innovációs lehetőségek, amelyek nemcsak elérik, de már-már túl is szárnyalják a Nyugaton elérhetőket. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at www.ted.com/tedx

Komentáře • 10

  • @eszterkovacs6381
    @eszterkovacs6381 Před 4 lety +1

    Az evezőgép szuper lehet, mi is nagyon szeretnénk egyet kipróbálni a sárkányhajós csapatunkkal :) A téli edzések víz nélküliek, teremben gimnasztikázunk, erősítünk, úszunk, próbálunk olyan gyakorlatokat végezni, hogy az együttmozgást megőrizzük ami egy húszfős hajóban létszükséglet. De biztos hatékony lenne egy vízellenállás-érzést adó eszközön is gyakorolni a téli termes edzéseken köredzésbe beillesztve.

  • @andraskiraly2152
    @andraskiraly2152 Před 3 lety

    13:10 Én nem lepődtem meg. Egy tollú légcsavart már láttam. 20-30 évvel ezelőtt, modellrepülőn.

  •  Před 4 lety +1

    Ezt a papírrepülő szárnyprofilt alkalmazzák azóta?

  • @bedobos
    @bedobos Před 3 lety

    Több félrevezető információ, és így rossz következtetés is van ebben a videóban sajnos.

    • @Hurkafej1
      @Hurkafej1 Před 2 lety

      Okosabbak nem lettünk ettől a hozzászólástól.

    • @bedobos
      @bedobos Před 2 lety +2

      @@Hurkafej1 Tév úton jár, ha egy hozzászólás alapján szeretne okosabb lenni. Én mindössze jeleztem, hogy az előadás vezérfonala, amire pédákat szolgáltat, olyan általánosításokkal él, amiből félrevezető információt, és abból levont -láttatni akart- következtetést tartalmaz. Az sem enyhít sokat ezen a -szerintem- tényen, hogy az előadás végén az előadó maga is jelzi, valójában nincs szoros összefüggés, és nem kívánja állítani azt, hogy az ellenkezője nem igaz. Pl Elon Musk nem csak fiatalon volt innovativ. Tehát abban a tekintetben hogy Elon Musk mitől innovativ, mondhatjuk, hogy valami más okot kellene keresni, amiről ez a videó nem szól. Lehet pl ok, hogy az ő gondolkodása szkeptikus, lehet mondjuk az, hogy a gyekerkkora nem a gátlások kialakulásáról szólt. Stb. De nem a tapasztalatlansága okozza az innovativitását. Mégmáshogy: 1000 tapasztalatlan emberből 1 lesz sikeres, vagy kevesebb. Remélem kicsit segítettem.

  • @bencehuszar896
    @bencehuszar896 Před 4 lety

    Musk már 30 éves kora felé kacsintgatott a PayPal alapításakor, csúnyán misleading

    • @k.tarsoly5136
      @k.tarsoly5136 Před 3 lety +1

      Hallgasd meg újra kérlek, mert nem állította, hogy a PayPal-t alapította meg már 16 éves korában. Szóval ez csúnya misunderstanding. 6:30

    • @Hurkafej1
      @Hurkafej1 Před 2 lety

      Nem azt mondta, hogy paypal...

    • @bedobos
      @bedobos Před 2 lety

      Bár valóban nem a paypal-t mondta... De nekem szintén feltűnt ez a rész. Az a helyzet, hogy ha valaki fiatalon csinál egy projektet amin alapulva végül lesz egy sikeres másik projektje, akkor ez tényszerűen a tapasztalatán is múlt. Akár fél év elmélyülés egy témában már maga a tapasztalat. Számtalan tanult embert ismerek, akik évek alatt nem lettek okosak vagy innovatívak. Tehát egyetértek, hogy durva ferdítés azt állítani, hogy musk fiatalon már sikeres dolgot csinált. Rengeteg fiatalt is ismerek akik meghökkentően érdekes dolgot csináltak tizen x évesen, huszon évesen, de talán a szorgalom, a motivációvesztés miatt végül nem lesz belőle valóban sikeres projekt. Esküszöm nem kritizálni akarom az előadót, örülök hogy van magyar TED, hogy érdekes az előadás, de nekem érzékeny a figyelmem az ilyesmikre. Valahol jó, hogy beszélünk róla.