Domácí NAS nebo veřejné cloudové úložiště? | EduTV

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 07. 2016
  • Získejte více informací o EduTV Premium na start.edutv.cz
    Druhý díl našeho seriálu o NAS je věnován odpovědi na hlavní otázku. Proč a kdy je vhodný NAS a kdy je naopak na místě sáhnout po nějakém online cloudovém úložišti?
    Nevíte si s něčím, rady? Doporučujeme naší poradnu! Na Facebooku se můžete v této skupině zeptat na cokoliv, poradíme vám!
    / edutv
    Sledujte každé nové video i další informace také u nás na Facebooku:
    / edutv.cz

Komentáře • 11

  • @jirkakalis2957
    @jirkakalis2957 Před 7 lety

    Výborné video, děkuji. Ano doma máme NAS a také Synology a umíme s tím nějaké základní funkce a moc rád bych se něco přiučil a naučil složitějšího. Synology to mají opravdu pěkně promáklé ty jejich OS na NASu. Těším se na další díl :-)

  • @23Dataminer
    @23Dataminer Před 5 lety +2

    Při těch výpočtech zapomínáte na jeden podstatný fakt. A to cenu za energie. Napíšete, že Synology DS 216j s 1TB za dva roky vyjde na 6000 Kč. To je možná pravda, ale to jen za předpokladu, že by jste jej nezapnuly a jen vám někde leželo. Vezmeme-li v úvahu, že cloud Dropbox PRO je vám celé ty 2 roky k dispozici 365 dní v roce kdykoliv, tak aby jste mohly porovnávat reálné náklady, tak musíte k ceně u Synology připočíst částku za propálenou elektřinu za 730 dní, kdy by NAS běžel non stop. A to už je solidní ranec elektřiny i v případě, že by zařízení zrovna nebylo využíváno. Jinak je logicky spotřeba ještě větší. Propočítejte to a uvidíme co bude levnější. Vlastní NAS je samozřejmě výhodnější tehdy, kdy máme větší kapacitu. To dá rozum. ;)

    • @radimre4825
      @radimre4825 Před 2 lety

      Takhle uvažuje ten kdo neuvažuje a neumí řešit problém... pronás je to lepší domácnost jede na solární bateriový provoz a všechna zařízení co mají externí napájení do 24V je supeer... Stačí se vdělat a trošku zakutit a propálená elektřina nikoho nemusí zajímat a spotřeba Nas je směšná na bateriích...

    • @23Dataminer
      @23Dataminer Před 2 lety +1

      @@radimre4825 "Tahle uvažuje ten kdo neuvažuje" - skvělá perla, děkuji, pobavilo ;)). To není o tom zda někdo umí nebo neumí řešit problémy, ale o reakci na dané video a na to co je v něm prezentováno, tedy o vyjádření k porovnání, které nevzalo v úvahu některé aspekty jako je propálená elektřina. To, že někdo jede na solarní provoz je otázka naprosto minoritní skupiny uživatelů NASů, přičemž to nikterak nevyvrací argument potřeby započítání nezanedbatelných nákladů běžného uživatele provozu za elektřinu, maximálně to doplňuje informaci o možném snížení těchto nákladů. Kolik lidí ze sta bude či již využívá k napájení elektřinu z vlastního solárního provozu? Maximálně jeden či dva ze sta, co budou tak skvělí jako vy. Jste bez pochyb úžasný vzdělaný kutil, ale i přes to předpokládám, že i vaše skvělé řešení mělo nějaké pořizovací náklady a že má i nějaké provozní náklady, které se alespoň v určité míře musejí započítat do nákladů k provozování NASu, který jej využívá. Pointa je vážený v tom, že pokud porovnávám náklady dvou typů uložišť jako ve videu, tak aby to mělo opravdu reálnou vypovídající či rozhodovací hodnotu ve smyslu ekonomického porovnání nákladů, tak se musí započítat veškeré náklady, ne jen některé. A to, že sem tam se najde nějaký tak skvěle uvažující vzdělaný člověk jako vy, co navíc umí úžasně řešit problémy a díky tomu využívá na napájení solární bateriový provoz, je bohužel ostatním 99 % neuvažujícím uživatelům co neumějí řešit problémy a budou či provozují NAS z běžné el. sítě, je pro porovnání nákladů s cloudem platné asi jako mrtvému zimník. Ať vám NAS i solární bateriový provoz dlouho, levně a dobře slouží. ;)

  • @poslicz9540
    @poslicz9540 Před 6 lety +1

    Myslíte že by bylo možné udělat si domácí NAS ? Na počítači, nějaký Xeon 2x 2Tb disků v RAIDu 1 atd ...

    • @jaralinuxkr772
      @jaralinuxkr772 Před 5 lety

      Určitě to je možné, taky jsem před 8 roky začínal s konfigurací 2x 1TB a nějaký obyč pc 2x SATA. Dnes už mám větší server a hostuji si i svoji doménu na vlastní VPS na mém serveru. Klidně rád i pomůžu, děláme si vlastní Linuxové servery, abychom měli 100% jistotu co je s našimi daty. Kromě RAID1 a RAID5 na hlavním serveru, máme i záložní servery. www.linuxsite.cz

  • @LagusAT1
    @LagusAT1 Před 7 lety

    Jak je to u NASu se šifrováním dat? Kdyby mi někdo vykradl byt aby se k datům nemohl dostat. Dále je zde problém při vykradení bytu, vytopení apod. Pokud má doma někdo NAS, měl by data zálohovat ještě někde na dalším místě.

    • @jaralinuxkr772
      @jaralinuxkr772 Před 5 lety

      Pro tyto případy, máme geograficky oddělenou zálohu na záložním serveru. Plánujeme i cloud zálohování, ale vše je otázka času a zájmu o tyto služby. www.linuxsite.cz

    • @jaralinuxkr772
      @jaralinuxkr772 Před 5 lety

      Co se týče šifrování, záleží na konkrétních potřebách. Už jsem obnovoval data z RAIDu, který se někomu sesypal, ze zašifrovaného disku už pochopitelně nic nedostanete..
      Proto je taky vhodné klidně šifrovat, ale mít zálohu i jinde. Pak už jsou data celkem dost v bezpečí. www.linuxsite.cz